Kultura i styl

Kultura i styl

Tu rodzą się Oscary. Czy uda się powtórzyć sukces "Idy"?

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto uznawany jest za jeden z najważniejszych na świecie. Jak mawia się w Hollywood, "w Toronto rodzą się Oskary”. Jeśli to prawda, to w przyszłym roku Polacy nie powinni liczyć na zbyt wiele statuetek. Wśród 399 filmów pokazywanych w kanadyjskim mieście pojawią się tylko cztery produkcje polskie.

"Piorunujący thriller" czy "pozerstwo"? Emocje po premierze "11 minut" Skolimowskiego w Wenecji

"Najlepszy apokaliptyczny finał filmowy od czasu 'Zabriskie Point' Antonioniego" - to jedna z ocen po premierze "11 minut" Jerzego Skolimowskiego na weneckim Lido. Nie wszyscy jednak chwalą. Według krytyka "Corriere della Sera" polski reżyser "powiększa listę rozczarowań" tegorocznego festiwalu. W opinii wielu krytyków film zasługuje jednak na znalezienie się wśród pretendentów do Złotych Lwów. Werdykt w sobotę.

Ruiny domu z VII w. p.n.e. "Absolutny wyjątek w skali miasta"

Bardzo dobrze zachowane ruiny liczącego około 2600 lat małego domu znaleziono w sercu Rzymu, na Kwirynale. Ten budynek o powierzchni ok. 40 metrów kwadratowych, pochodzący z czasów etruskich królów Rzymu Tarkwiniuszy, to wielka rzadkość - mówią archeolodzy.

Elżbieta II panuje najdłużej. Jedyne wystąpienie w dniu ustanowienia rekordu

9 września Elżbieta II stała się najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Tym samym pobiła rekord ustanowiony przez swoją praprababkę królową Wiktorię, która rządziła krajem przez 63 lata i 217 dni. W dniu ustanowienia rekordu królowa odwiedziła Szkocję. Podczas jedynego publicznego wystąpienia krótko podziękowała za wszystkie otrzymane życzenia.

Otyły Depp i Redmayne w damskim stroju. A wieczorem premiera "11 minut" Skolimowskiego

"11 minut" Jerzego Skolimowskiego startuje w konkursie głównym weneckiego festiwalu filmowego, który na razie ma dwóch faworytów do Złotych Lwów. To argentyński "El Clan" Pabla Trapero - opowieść o mrocznym czasie po upadku rządów junty oraz "Francofonia" Rosjanina Aleksandra Sokurowa - fatalistyczną opowieść o upadku Europy. Publiczność do tej pory najbardziej porwał zaś Eddie Redmayne w roli transgenderowej kobiety w "Dziewczynie z portretu".

Faworyt bukmacherów zaśpiewa piosenkę do nowego Bonda

- Tak mi ulżyło, wreszcie mogę o tym mówić, to była moja tajna misja! - powiedział wokalista Sam Smith. Brytyjczyk przyznał, że to on będzie wykonawcą utworu do "Spectre", najnowszej produkcji o Bondzie. Premiera piosenki "Writing’s On The Wall" planowana jest na 25 września.

Wyjątkowo pechowy pomnik Jana Pawła II. Teraz chcą go obrócić

Politycy rządzącej w Rzymie centrolewicy zaczynają zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przesunięcie i obrócenie pomnika Jana Pawła II przed dworcem Termini. Chodzi głównie o to, by papież stał na pomniku zwrócony twarzą do wychodzących ze stacji, a nie tyłem.

Bono: Europa nie jest taka, jak jeszcze kilka dni temu

"W minionym tygodniu stało się coś niesłychanego, Europa nie jest już taka, jaką była jeszcze 7 dni temu"- tak wydarzenia związane z kryzysem imigracyjnym podsumował wokalista zespołu U2 Bono w poniedziałkowym wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa”.

Państwowy Instytut Wydawniczy "zostanie uratowany"

Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała, że będący w stanie likwidacji Państwowy Instytut Wydawniczy zostanie uratowany. Ma być przekształcony w Narodową Instytucję Kultury pozostającą w gestii ministerstwa kultury.

Cały świat w jednej klatce. Zdjęcia, które zapadły w pamięć pokoleń

W ostatnich dniach światowe media obiegły zdjęcia ciała 3-letniego syryjskiego chłopca, znalezionego na plaży w tureckim Bodrum. Wielu komentatorów stwierdziło, że pokazuje ono więcej, niż dziesiątki, setki relacji spisywanych przez reporterów i dziennikarzy. W historii fotografii pojawiają się co pewien czas zdjęcia, które zapadają w pamięć nie tylko współczesnych, ale i kolejnych pokoleń. Do dziś budzą one wielkie emocje.

Pamela Anderson zafascynowana Rosją

- Zobaczyłam, jak bardzo otwarta jest Rosja, a Rosjanie dbają o ochronę przyrody - powiedziała we Władywostoku kanadyjska aktorka i modelka Pamela Anderson. Gwiazda "Słonecznego patrolu" została zaproszona do udziału we Wschodnim Forum Ekonomicznym. Jak na obrończynię zwierząt przystało, odwiedziła uratowanego lwa z zatoponiego zoo w Ussuryjsku.

"Jedynych w swoim rodzaju zdarzeń będzie wiele". Allan Starski szefem jury festiwalu w Gdyni

Allan Starski, światowej sławy scenograf, pokieruje pracami jury w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Gdyni. Startuje 18 tytułów, wśród nich m.in. walczące o Złote Lwy w Wenecji "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, nagrodzone na Berlinale "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Demon" Marcina Wrony czy "Noc Walpurgi”, debiut Marcina Bortkiewicza. Festiwal odbędzie się w dniach 14-20 września.

"Skompletuj dres Putina za kilka tysięcy dolarów"

Po spotkaniu Władimira Putina z Dmitrijem Miedwiediewem w Soczi nad Morzem Czarnym dziennikarze zainteresowali się strojem prezydenta. Okazało się, że Putin trenował w spodniach włoskiej firmy Loro Piana, które kosztują ponad 1,4 tys. dol. "Dres, w którym ćwiczył prezydent, okazał się zbyt drogi i niepatriotyczny” – ironizuje białoruski opozycyjny portal Charter97.

Rusza festiwal w Wenecji. Film Skolimowskiego w konkursie głównym

Dzisiaj rusza festiwal na weneckiej wyspie Lido. O Złotego Lwa ubiega się aż 21 tytułów, wśród nich "11 minut" Jerzego Skolimowskiego. W jury pod przewodnictwem twórcy "Grawitacji" Alfonsa Cuarona zasiądzie także zdobywca Oscara za "Idę" Paweł Pawlikowski. W sekcji Biennale College-Cinema "Baby Bump" Kuby Czekaja. Festiwal potrwa do 12 września.

Pianistka zamordowana. Oskarżony jej partner

Brytyjska policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o zamordowanie 38-letniej pianistski Natalii Strelchenko. Kobietą znaleziono martwą w niedzielę w jej domu w Manchesterze.