Kraków

Kraków

Rozbili grupę handlarzy groźnymi dopalaczami. "Mogły spowodować śmierć kilku osób"

9000 porcji dopalaczy, 200 tys. zł i 5 osób zatrzymanych – to bilans ostatniej akcji funkcjonariuszy CBŚP. Jak przyznaje Katarzyna Balcer, rzecznik prasowy policji, rozbita grupa była wyjątkowo groźna, a rozprowadzane przez nią specyfiki mogły spowodować śmierć od kilku do kilkunastu osób na terenie Polski. Sklepy zakładali głównie w pobliżu szkół. Dzienne obroty wynosiły w nich nawet 150 tys. złotych.

Turysta zaginął w Tatrach. Policja przejmuje sprawę od TOPR

Policja szuka zaginionego Michała Kaczmarka, który w miniony piątek wyszedł w Tatry i od tej pory nie kontaktował się z rodziną. Początkowo 25-latka poszukiwało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jednak w poniedziałek rano sprawę w całości przejęła policja.

Poświęcono obelisk z symbolami Światowych Dni Młodzieży

Obelisk z symbolami Światowych Dni Młodzieży został uroczyście poświęcony w sobotę na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, gdzie podczas ŚDM 2016 odbędzie się nocne czuwanie i Msza Posłania z papieżem Franciszkiem.

"W Krakowiaku nie zrobisz prania, ale kupisz bilet". Aktywiści inspirują urzędników

Na początku września lokalni społecznicy z Platformy Komunikacyjnej Krakowa w żartobliwym filmiku testowali możliwości nowoczesnego tramwaju zakupionego przez miasto. Dowcipne nagranie nie spodobało się jednak władzom MPK. Ale po dwóch miesiącach urzędnicy miejskiej jednostki najwyraźniej zmienili zdanie, bo na podstawie nagrania budują własną kampanię promującą "Krakowiaki".

Kraków rezygnuje z opłaty klimatycznej, Wrocław chciał ją wprowadzić

Władze Wrocławia chciały, aby od 1 stycznia 2016 r. turyści odwiedzający stolicę Dolnego Śląska płacili opłatę miejscową. Wstępnie szacowano, że z tego tytułu do miejskiej kasy wpłynie ponad milion złotych. Ekolodzy takimi planami byli oburzeni. Pomysłodawca, czyli prezydent Wrocławia, poprosił ostatecznie o wycofanie projektu uchwały.

Tablica gloryfikująca system totalitarny zdjęta po latach

Wielokrotnie oblewana farbą i dewastowana, w końcu zniknęła z budynku dawnych koszar 12. pułku piechoty w Wadowicach. Pracownicy techniczni Instytutu Pamięci Narodowej zdemontowali tablicę ku czci walczących z podziemiem niepodległościowym i opozycją polityczną.

Ma podgrzewaną podłogę i ławkę, korzysta z energii słonecznej. Rzeszów ma "superprzystanek"

Rzeszów zainwestował w "najnowocześniejszy przystanek w Polsce". Wiata w zimie jest ogrzewana, a latem ma chłodzić czekających na autobus pasażerów. Miasto za postawienie konstrukcji zapłaciło 76 tys zł, czyli trzy razy więcej niż koszt przeciętnej wiaty przystankowej np. w Krakowie. Jeśli jednak rozwiązanie się sprawdzi, władze miasta planują montaż kolejnych - ale tylko tam, gdzie jest monitoring, bo jak mówią urzędnicy "zdarza się, że ludzie nie szanują mienia".

Zatrzymany za narkotyki, w domu miał też i wlepki "nawołujące do nienawiści": "Bierz za nóż", "Cracovia do gazu"

22-latek z Krakowa został zatrzymany, bo policja podejrzewała, że mężczyzna sprzedaje środki odurzające. W mieszkaniu krakowianina (zdaniem policji: pseudokibica) oprócz dużych ilości narkotyków policja znalazła karczownik, puszki z farbą w sprayu i wlepki "nawołujące do przemocy". Na naklejkach widniały napisy takie jak "Wiślacki Bieżanów", "Cracovia do gazu" i "Bierz za nóż".

Nie chciał się zatrzymać do kontroli, potrącił strażnika granicznego

Ukrainiec jechał samochodem wypełnionym nielegalnymi papierosami, kiedy próbowali zatrzymać go do kontroli strażnicy graniczni. Mężczyzna nie zamierzał zjechać na pobocze – zamiast tego zaczął uciekać, potrącając przy tym jednego z pograniczników. Ukrainiec stracił jednak panowanie nad oplem i wpadł do rowu.

Nagrali rajd po galerii handlowej, zasiedli na ławie oskarżonych. "To miał być głupi żart"

Ruszył proces mieszkańca Tarnowa, który razem z kolegami zorganizował motocyklowy "rajd" przez galerię handlową. - To miał być tylko głupi żart. Nic się takiego więcej nie powtórzy - zapewniali w sądzie nastolatkowie, którzy całą akcję nagrali, a film wrzucili do internetu. Teraz odpowiadają za narażenie zdrowia i życia ludzi. Grożą im trzy lata więzienia. Wcześniej sąd odrzucił wniosek prokuratury o warunkowe umorzenie sprawy.

Napadali na salony gier, włamali się do piekarni

Trzej mężczyźni z Oświęcimia i Chrzanowa zostali zatrzymani przez policję po tym, jak napadli na jeden z oświęcimskich salonów gier. Wkrótce okazało się, że to nie był ich pierwszy skok. Wcześniej mieli napaść na dwa inne salony gier i piekarnię. Mężczyźni trafili do aresztu.

Miała być zielona herbata, były narkotyki. Ponad 3 tony

W gdańskim porcie policjanci przechwycili rekordowy przemyt narkotyków - ponad trzy tony khatu pochodzącego z Afryki. Wartość narkotyku szacuje się na 9 mln dolarów. W związku ze sprawą, niemiecka policja, współpracująca z polskimi funkcjonariuszami, zatrzymała pięć osób pochodzących z Turcji, Kamerunu, Beninu, Etiopii i Kongo. Wcześniej na terenie Krakowa zatrzymanych zostało trzech Polaków.

Ukradł samochód i uciekał przed policjantami

Poszedł na zakupy, a przed sklepem zostawił samochód z włączonym silnikiem. Gdy po chwili wrócił, pojazdu już nie było. Zawiadomił policjantów. Ci namierzyli auto na ulicach Kielc, a gdy próbowali zatrzymać kierującego, ten rzucił się do ucieczki.

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Ratownicy TOPR ogłosili w niedzielę pierwszy stopień zagrożenia lawinowego - po raz pierwszy w bieżącym sezonie. Turyści muszą być szczególnie ostrożni w rejonach grani i górskich ścian. Dotyczy to obszarów na wysokości powyżej 1800 m.

Niedźwiedzie już nie straszą turystów w Zakopanem. Wróciły w góry

Niedźwiedzia rodzina, która w październiku odwiedziła jeden z pensjonatów w Zakopanem, wróciła już w Tatry – informuje Tatrzański Park Narodowy. Mieszkańcy Zakopanego już od jakiegoś czasu informowali, że drapieżniki podchodzą blisko ludzkich siedzib – głównie dlatego, że szukały resztek jedzenia w śmietnikach.