Japonia

Japonia

Japoński premier Shinzo Abe przewodził ćwiczeniom na wypadek trzęsienia ziemi, w których w niedzielę wzięła udział cała Japonia. Ćwiczenia odbywają się co roku. Ich tegoroczna odsłona upamiętnia tzw. Trzęsienie Ziemi w Tokio, do którego doszło równo 90 lat temu. Zabiło ono prawie 143 tys. ludzi.

W drugim kwartale tego roku Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł o 2,6 proc. w ujęciu rocznym i o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem - poinformował w poniedziałek rano rząd w Tokio.

Śmigłowiec transportowy wojsk USA rozbił się na japońskiej wyspie Okinawa. Maszyna spadła na terenie jednej z baz amerykańskich. Nie ma ofiar wśród japońskich cywilów, ale nie wiadomo niczego o żołnierzach USA.

Magnitudę 6 miało trzęsienie ziemi, które nawiedziło północno-wschodnią Japonię. Wstrząsy odczuto też w Fukushimie, gdzie znajdują się dotknięte katastrofalnym trzęsieniem ziemi z 2011 roku elektrownie atomowe.

Blisko 2 tys. pracowników elektrowni atomowej Fukushima I, zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku, narażonych jest na zwiększone ryzyko zachorowania na raka tarczycy - poinformowała firma Tepco, operator Fukushimy.

Operator japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima I, zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku, poinformował, że pracownicy zaobserwowali parę wydobywającą się z budynku, w którym mieści się jeden z reaktorów.

Fukushima otrząsa się po awarii elektrowni atomowej Daiichi i stawia na energię wiatrową. U wybrzeży stanął w piątek pierwszy wiatrak o mocy 2 megawatów. W sumie w skład farmy wejdą trzy turbiny wiatrowe.