Władimir Putin przybył do Japonii na długo planowaną i ważną wizytę. Na początek został zabrany przez premiera Shinzo Abe do gorących źródeł w jego rodzinnych stronach w prowincji Nagato. Tam obaj przywódcy zaczęli przełamywać lody w tradycyjnej japońskiej oprawie.
W sieci pojawiły się zdjęcia chmury uformowanej w kształt kuli. Autorka tłumaczy, że zauważyła to niecodzienne zjawisko nad miastem Fujisawa, na południe od Tokio. Jak powstało?
Amerykański samolot wielozadaniowy MV-22 Osprey runął do morza w czasie ćwiczeń u wybrzeży japońskiej Okinawy - poinformowało amerykańskie wojsko. Po incydencie Tokio wezwało USA do uziemienia swoich maszyn stacjonujących w Japonii. To pierwsza katastrofa ospreya w Japonii.
Na kilka dni przed wizytą Władimira Putina w Japonii zaczęło się ustalanie wstępnych warunków rozmów. Japończycy zasygnalizowali, że nie wyłamią się z sankcji międzynarodowych nałożonych na Rosję. Putin w wywiadzie dla japońskiej gazety oznajmił natomiast, że to właśnie one są główną przeszkodą w rozmowach i podpisaniu porozumienia pokojowego oraz zacieśnieniu współpracy gospodarczej.
Premier Japonii Shinzo Abe oświadczył w poniedziałek, że pod koniec grudnia odwiedzi Hawaje, gdzie spotka się z prezydentem USA Barackiem Obamą i uczci ofiary japońskiego ataku na amerykańską bazę wojskową Pearl Harbor 75 lat temu.
Premier Japonii Shinzo Abe uznał decyzję władz Rosji o rozmieszczeniu na Wyspach Kurylskich systemów rakietowych Bastion i Bał za "pożałowania godną". W swym wystąpieniu w Izbie Radców w piątek podkreślił, że stoi ona w sprzeczności ze stanowiskiem Japonii ws. wysp.
Japonia oraz Korea Południowa podpisały w środę porozumienie o dzieleniu się informacjami wywiadów wojskowych. Ma to pozwolić na wymianę danych na temat działań zbrojnych Korei Północnej.
Po zapewnieniach prezydenta Władimira Putina o dialogu z Japonią w sprawie Wysp Kurylskich, rosyjskie media informują o rozmieszczeniu na spornym terytorium systemów rakietowych Bastion i Bał. Informacja w tej sprawie ukazała się na łamach urzędowej gazety Floty Pacyfiku "Bojewaja Wachta".
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 nawiedziło we wtorek ok. godz. 6 rano czasu lokalnego północno-wschodnią Japonię, w rejonie prefektury Fukushima. Wstrząsy wywołały fale tsunami. Nie zanotowano jednak ofiar, ani większych zniszczeń.
Brak traktatu pokojowego z Japonią to relikt przeszłości, który hamuje rozwój stosunków obustronnych – oświadczył Władimir Putin kilka tygodni przed planowaną podróżą do Tokio. Japońska opozycja przestrzega przed "nadmiernym optymizmem" w kwestii ewentualnego przełomu w sporze o Wyspy Kurylskie, których zwrotu władze w Tokio domagają się od dekad.
Rząd Japonii podjął we wtorek decyzję o rozszerzeniu działań sił samoobrony, czyli wojska, w misjach poza granicami kraju. Chodzi o szerszy zakres użycia broni przez japońskich żołnierzy uczestniczących w oenzetowskich siłach pokojowych w Sudanie Południowym.
Japonia i Korea Południowa wstępnie porozumiały się w sprawie zawarcia porozumienia o dzieleniu się informacjami wywiadu wojskowego. Ma to pomóc w radzeniu sobie z wrogą Koreą Północną. W społeczeństwie południowokoreańskim umowa spotyka się jednak z silnym oporem ze względu na historię.
Korea Południowa i Japonia mogą czuć się niepewnie po wygranej Donalda Trumpa. Podczas kampanii wyborczej sugerował osłabienie gwarancji bezpieczeństwa USA dla tych państw. Teraz premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział, że niedługo uda się na rozmowy z prezydentem-elektem do USA. Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie zapewniła, że w rozmowie telefonicznej Trump zapewnił ją o wsparciu.
W Chinach rozmawialiśmy tylko o gospodarce, nie rozmawialiśmy o broni ani o sojuszach - zapewnił w środę prezydent Filipin Rodrigo Duterte podczas wizyty w Japonii. Podkreślił, że w sporze terytorialnym na Morzu Południowochińskim, jeżeli zajdzie taka potrzeba, stanie po tej samej stronie co Japonia.
W wieku 100 lat zmarł Takahito, książę Mikasa, stryj obecnego cesarza Japonii Akihito i dotychczas najstarszy członek rodziny cesarskiej - poinformowała Agencja Dworu Cesarskiego.
USGS, amerykańska agencja rządowa, zajmująca się między innymi zagrożeniami naturalnymi, podała początkowo, że trzęsienie w zachodniej Japonii miało magnitudę 6,6. Później obniżyła siłę wstrząsów do 6,2.