Japonia

Japonia

"W Moskwie wzrósł popyt na psy japońskiej rasy akito-inu, takie jak ten, którego ma Putin" - napisała wysokonakładowa gazeta "Komsomolskaja Prawda". Pies Jume został bohaterem rosyjskich mediów po wtorkowym wywiadzie prezydenta Rosji z dziennikarzami z Tokio. Gospodarz Kremla przyprowadził pupila ze sobą.

Władimir Putin przybył do Japonii na długo planowaną i ważną wizytę. Na początek został zabrany przez premiera Shinzo Abe do gorących źródeł w jego rodzinnych stronach w prowincji Nagato. Tam obaj przywódcy zaczęli przełamywać lody w tradycyjnej japońskiej oprawie.

W sieci pojawiły się zdjęcia chmury uformowanej w kształt kuli. Autorka tłumaczy, że zauważyła to niecodzienne zjawisko nad miastem Fujisawa, na południe od Tokio. Jak powstało?

Amerykański samolot wielozadaniowy MV-22 Osprey runął do morza w czasie ćwiczeń u wybrzeży japońskiej Okinawy - poinformowało amerykańskie wojsko. Po incydencie Tokio wezwało USA do uziemienia swoich maszyn stacjonujących w Japonii. To pierwsza katastrofa ospreya w Japonii.

Na kilka dni przed wizytą Władimira Putina w Japonii zaczęło się ustalanie wstępnych warunków rozmów. Japończycy zasygnalizowali, że nie wyłamią się z sankcji międzynarodowych nałożonych na Rosję. Putin w wywiadzie dla japońskiej gazety oznajmił natomiast, że to właśnie one są główną przeszkodą w rozmowach i podpisaniu porozumienia pokojowego oraz zacieśnieniu współpracy gospodarczej.

Po zapewnieniach prezydenta Władimira Putina o dialogu z Japonią w sprawie Wysp Kurylskich, rosyjskie media informują o rozmieszczeniu na spornym terytorium systemów rakietowych Bastion i Bał. Informacja w tej sprawie ukazała się na łamach urzędowej gazety Floty Pacyfiku "Bojewaja Wachta".

Brak traktatu pokojowego z Japonią to relikt przeszłości, który hamuje rozwój stosunków obustronnych – oświadczył Władimir Putin kilka tygodni przed planowaną podróżą do Tokio. Japońska opozycja przestrzega przed "nadmiernym optymizmem" w kwestii ewentualnego przełomu w sporze o Wyspy Kurylskie, których zwrotu władze w Tokio domagają się od dekad.

Rząd Japonii podjął we wtorek decyzję o rozszerzeniu działań sił samoobrony, czyli wojska, w misjach poza granicami kraju. Chodzi o szerszy zakres użycia broni przez japońskich żołnierzy uczestniczących w oenzetowskich siłach pokojowych w Sudanie Południowym.

Korea Południowa i Japonia mogą czuć się niepewnie po wygranej Donalda Trumpa. Podczas kampanii wyborczej sugerował osłabienie gwarancji bezpieczeństwa USA dla tych państw. Teraz premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział, że niedługo uda się na rozmowy z prezydentem-elektem do USA. Prezydent Korei Południowej Park Geun Hie zapewniła, że w rozmowie telefonicznej Trump zapewnił ją o wsparciu.