Japonia

Japonia

Donald Trump zapowiedział co najmniej osiem bilateralnych spotkań podczas szczytu G20, który w dniach 28 i 29 czerwca odbędzie się w Osace w Japonii. Amerykański prezydent będzie rozmawiał między innymi z prezydentem Chin, prezydentem Rosji, prezydentem Turcji, z następcą saudyjskiego tronu oraz z kanclerz Niemiec.

Wstrząsy o sile 6,8 stopnia w skali Richtera wystąpiły na Morzu Japońskim, około 30 kilometrów od wybrzeża wyspy Honsiu. Wydano ostrzeżenie przed falą tsunami do wysokości jednego metra. Mimo znacznej mocy trzęsienia, na lądzie nie odnotowano poważnych zniszczeń.

Premier Japonii Shinzo Abe odwiedzi w czerwcu Iran – poinformowało Tokio. Jednym z celów pierwszej od ponad 40 lat wizyty szefa japońskiego rządu w tym kraju będzie próba mediacji pomiędzy Teheranem a Waszyngtonem. Do Iranu w tym samym tygodniu udaje się szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass. On ma ratować wciąż obowiązujące acz niezwykłe kruche porozumienie nuklearne z Teheranem.

Wizyta na pokładzie śmigłowcowca JS Kaga, dumy japońskiej floty, była jednym z ostatnich punktów programu czterodniowej podróży amerykańskiej pary prezydenckiej do Japonii. W oryginalny sposób Donald i Melania Trump pojawili się na spotkaniu z żołnierzami i marynarzami.

Dziewczynka i dorosły mężczyzna zginęli, a 16 innych dzieci, uczennic szkoły podstawowej zostało rannych podczas ataku nożownika na przystanku autobusowym w Kawasaki na przedmieściach Tokio - przekazała telewizja państwowa NHK, powołując się na przedstawicieli władz. Sprawca, który ugodził sam siebie nożem, zmarł po zatrzymaniu.

Prezydent USA Donald Trump przybył w sobotę do stolicy Japonii Tokio z czterodniową wizytą państwową. Będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotka się nowym cesarzem Naruhito. W programie wizyty przewidziano między innymi dwustronne rozmowy o handlu, partię golfa, a nawet walki sumo, które prezydent USA będzie oglądał w towarzystwie gospodarzy.

Niedawne wystrzelenie rakiet przez Koreę Północną było pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zakazują północnokoreańskiemu reżimowi stosowania pocisków balistycznych – oświadczył w piątek zastępca rzecznika japońskiego rządu Kotaro Nogami. Zdaniem ekspertów ostatnie testy Pjongjangu wskazują na przygotowywanie przez reżim nowego, zaawansowanego systemu rakietowego.

Leży na Dalekim Wschodzie, ale uznajemy ją dość powszechnie za kraj Zachodu. Japonia - kraj pełen kontrastów, w którym tradycja miesza się z nowoczesnością. Trzecia gospodarka na świecie musi stawić czoła poważnym problemom, które zagrażają przyszłości kraju. Materiał programu "Epicentrum" TVN24 BiS.

To ma być czas "pięknej harmonii". Reiwa - tak będzie się nazywać era nowego cesarza Japonii, Naruhito. 59 letni muzyk i historyk obejmuje chryzantemowy tron po ojcu cesarzu Akihito, który abdykował tłumacząc się wiekiem. Naruhito to 126 cesarz Japonii. Przyjrzyjmy się tej najdłużej nieprzerwanie panującej na świecie dynastii. Jej początki datuje się na 660 rok przed Chrystusem. Materiał programu "Epicentrum" TVN24 BIS.

Premier Japonii, Shinzo Abe opublikował na Instagramie nagranie, na którym instaluje na drzwiach swojego domu nad jeziorem drewnianą kołatkę w kształcie bobra. To pamiątka, którą przywiózł ze swojej ostatniej wizyty w Kanadzie.

Mam szczerą nadzieję na szczęście dla ludzi, dalszy postęp dla kraju i pokój dla świata - oświadczył nowy cesarz Japonii Naruhito, który wstąpił w środę na Chryzantemowy Tron po pierwszej od ponad 200 lat abdykacji cesarskiej w tym kraju. Podczas krótkiej ceremonii oświadczył, że będzie wypełniał rolę przewidzianą dla cesarza przez konstytucję.