Japonia

Japonia

W Tokio właśnie zakwitł symbol kraju - wiśnia. Oznacza to, że mieszkańcy stolicy Japonii również mogą cieszyć się nadejściem wiosny. W okresie zakwitu drzew, Japończycy uważnie śledzą prognozę pogody podającą szczegóły na temat tego, jak przebiega "wiśniowy front".

Rząd Japonii oświadczył, że nie uznaje wyników referendum na Krymie i wezwał Rosję, by nie anektowała regionu, gdzie w niedzielę odbyło się głosowanie w sprawie secesji od Ukrainy i przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej.

Trzy lata po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami region Tohoku (północno-wschodnia część wyspy Honsiu) jest we wczesnej fazie rekonwalescencji. Mieszkańcy zmagają się z trudnościami ekonomicznymi, a 267 tys. ludzi wciąż mieszka w tymczasowych osiedlach.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się podczas telefonicznej rozmowy, że rosyjska interwencja na Ukrainie zagraża światowemu pokojowi i stabilności - poinformował w piątek Biały Dom.

- Trudno będzie nam w pełni nadrobić utraconą produkcję - skarżą się właściciele japońskich fabryk samochodowych, którzy na początku tygodnia zmuszeni byli do zamknięcia zakładów. Wszystko za sprawą nieprzejezdnych dróg, na których tworzą się potężne korki.

Śnieżyce we wschodniej Japonii mają coraz tragiczniejszy wymiar - żywioł przyczynił się do śmierci 19 osób, a ponad półtora tysiąca zostało rannych w wypadkach wywołanych opadami. Śnieżyce zrywają sieci energetyczne, wywołują chaos w pracy lotnisk i kolei, a także w ruchu drogowym. W Tokio natomiast zalegający na przedmieściach śnieg odciął dostęp do ponad 700 osób.

Chiny są "poważnie zaniepokojone" postępowaniem Japonii, która miała nie chcieć oddać Amerykanom wysoko wzbogaconego plutonu, nadającego się do budowy broni jądrowej. Ostatecznie Japończycy mieli się zgodzić, ale według Chińczyków to niebezpieczny sygnał. Japonia nie posiada broni jądrowej, ale gdyby chciała, mogłaby ją szybko zbudować.

W ubiegłym roku japońska gospodarka urosła mniej niż oczekiwano. PKB wzrósł w czwartym kwartale 2013 r. o 1 proc. w ujęciu zannualizowanym. Szacunki mówiły o 2,8-procentowym wzroście. Przyczyn tak słabych wyników należy szukać w słabszej konsumpcji, niższych nakładach inwestycyjnych oraz mniejszym eksporcie.

Dyplomatyczna wojna między Chinami a Japonią to wyraz konfliktu o wpływy w regionie, który można przyrównać do zimnej wojny w skali "mini" – ocenia, ukazujący się w internecie, magazyn ”The Diplomat”.

W Japonii jest coraz mniej samobójstw. Jak poinformowała w czwartek Krajowa Agencja Policyjna, w 2013 roku w tym kraju odebrało sobie życie 27 196 osób, o 2,4 proc. mniej niż w roku poprzednim.