Japonia

Japonia

Japonia żyje skandalem wywołanym przez bójkę czołowych zapaśników sumo. Mistrz Harumafuji nerwowo zareagował, gdy podczas wspólnego wyjścia do baru inny zawodnik zerkał mu na smartfona. Zaatakował pochodzącego z Mongolii Takanoiwę i uderzył go kilkanaście razy m.in. butelką po piwie, pięściami czy sprzętem do karaoke. Poszkodowany trafił na kilka dni do szpitala. Zdarzenie miało miejsce prawie miesiąc temu, ale dopiero teraz wychodzi na jaw. Policja prowadzi śledztwo, a inicjator bójki być może będzie zmuszony zakończyć karierę. Materiał programu "24 Godziny".

Niezwykła publikacja to gratka dla miłośników historii. Spisane po II wojnie światowej refleksje cesarza Japonii rodzą pytania o jego rzeczywistą rolę w czasie japońskiej ekspansji. Alianci odstąpili od pociągnięcia Hirohito do odpowiedzialności, uznając, że cesarz nie sprawował faktycznej władzy i nie miał wpływu na decyzję polityków i wojskowych.

Tokijski bar Munch's Burger ledwo nadąża z obsługą tłumów klientów, odkąd okazało się, że prezydent Trump i premier Abe zjedli tam hamburgery. Japończycy też chcą spróbować tego, co pochwalił prezydent USA. Właściciel lokalu wprowadził już nawet specjalne menu: "President Trump Set": cheeseburger, frytki i sałatka. Wszystko za równowartość 12 dolarów. Właściciel restauracji Yutaki Yanagisawa marzy teraz o otwarciu baru w samym Nowym Jorku. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan przeprowadził z japońskim niszczycielem i dwoma indyjskimi okrętami wojennymi trzydniowe manewry na Morzu Japońskim - poinformowały we wtorek japońskie morskie siły samoobrony.

Prezydent USA i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się w poniedziałek w Tokio co do twardego stanowiska wobec Korei Północnej, która mimo presji społeczności międzynarodowej kontynuuje program zbrojeń atomowych. Trump i Abe rozmawiali też na temat handlu.

- Mamy jeden problem. Nazywa się Korea Północna - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump przed wylotem do Azji, gdzie spędzi 12 dni. Nie wykluczył, że w czasie tej oficjalnej podróży spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Informacje o przygotowaniach do rozmowy potwierdził Kreml.

Shinzo Abe został po raz kolejny wybrany w parlamencie na stanowisko premiera Japonii. Jego ugrupowanie Partia Liberalno-Demokratyczna wraz z koalicyjną buddyjską partią Komeito zwyciężyły w październiku w wyborach do izby niższej parlamentu.

NATO i Japonia uzgodniły w poniedziałek, że podejmą próbę rozwiązania północnokoreańskiego kryzysu nuklearnego poprzez zwiększenie presji wywieranej na Pjongjang. Sekretarz generalny NATO podkreślił konieczność ścisłej współpracy pomiędzy Japonią i NATO.

Shinzo Abe podczas kolejnej kadencji na stanowisku szefa rządu będzie chciał zmieniać pacyfistyczną konstytucję - przewiduje we wtorek "Financial Times". Dziennik, komentując sukces wyborczy premiera Japonii, zaleca mu jednak ostrożność.