"Brak seksu staje się tak bardzo japoński jak sumo i sake" - pisze w komentarzu do badań dot. seksualności w Kraju Kwitnącej Wiśni dziennik "Japan Times". Naukowcy przepytali ponad pięć tysięcy mężczyzn i kobiet w wieku 18-34 lata i okazało się, że przeszło 40 proc. z nich wciąż jest dziewicami.
Korea Północna przeprowadziła w piątek piątą już próbę jądrową - poinformowały władze w Seulu i Tokio po tym, jak agencje meteorologiczne odnotowały wstrząsy w rejonie północnokoreańskiego ośrodka prób jądrowych. Przedstawiciele armii Korei Południowej nie mają wątpliwości: to najsilniejsza w historii reżimu z Północy próba jądrowa. Pjongjang już ją potwierdził.
Rząd Japonii wdraża nowy system alarmowy, który ma lepiej ostrzegać o wystrzeleniu pocisków rakietowych z Korei Północnej - podała w środę japońska telewizja NHK. Plany ogłoszono dwa dni po wystrzeleniu przez Pjongjang trzech rakiet.
Premier Japonii Shinzo Abe zgodził się we wtorek użyczyć Filipinom dwa duże okręty patrolowe i do pięciu samolotów obserwacyjnych - poinformował rzecznik japońskiego rządu sygnalizując zacieśnienie współpracy obu państw w obliczu chińskich roszczeń morskich.
Na Oceanie Spokojnym zrobiło się niebezpiecznie. Jeden tajfun przeszedł przez Japonię, zabijając 11 osób. Kolejny huragan daje się we znaki na Hawajach.
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek na spotkaniu z premierem Japonii Shinzo Abe, że biznes obu krajów nastawiony jest na współpracę i że powinno to spotkać się ze wsparciem politycznym. Moskwa nie spodziewa się przełomu ws. sporu o Kuryle.
63-letni Japończyk Atsushi Aoki tłumaczy, że wykorzystał znajomość karate, by odeprzeć atak niedźwiedzia. O swoich perypetiach opowiedział japońskim mediom. Choć starcie miało zakończyć się ucieczką zwierzęcia, policja przestrzega przed stawianiem czoła niedźwiedziom.
Dziewięć kobiet zostało lekko rannych w wyniku ataku na basenie w Japonii - podaje dziennik "Japan Times". Mają pocięte pośladki, plecy i brzuchy. Napastnik, który je zranił, nie został na razie ujęty.
Japoński rząd poinformował w poniedziałek władze miasta Iwakuni w prefekturze Yamaguchi, że USA planują rozmieścić w tamtejszej bazie wojskowej myśliwce wielozadaniowe F-35. Byłby to pierwszy przypadek rozmieszczenia tych samolotów poza Ameryką.
Potężny tajfun Mindulle dotarł w nocy z niedzieli na poniedziałek do stolicy Japonii - Tokio. Towarzyszył mu ulewny deszcz i porywisty wiatr o prędkości nawet 180 km/h. W związku z trudną sytuacją atmosferyczną odwołano kilkaset lotów.
- Budżet ministerstwa obrony Japonii na 2017 rok będzie opiewał na 51 miliardów dolarów - twierdzi agencja Reutera, powołując się na swoje źródła w rządzie. To rekordowa kwota od końca II wojny światowej, dobitnie potwierdzająca kurs Japonii na remilitaryzację. W planach budżetowych ma być też zapisany cel w postaci stworzenia na przestrzeni dwóch dekad bezzałogowego myśliwca uzbrojonego w lasery.
Chiny zbudowały nową przystań dla okrętów wojennych w pobliżu administrowanych przez Japonię wysp Senkaku/Diaoyu na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała w japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na swoje źródła.
W wyniku kolizji z greckim frachtowcem, do jakiej doszło w czwartek niedaleko wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim zatonął chiński kuter rybacki - poinformowała japońska straż przybrzeżna. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, do tej pory uratowano sześć osób. Straż przybrzeżna szuka ośmiu osób z zatopionego kutra.
Japonia uczciła we wtorek pamięć ofiar bomby atomowej zrzuconej przez USA na Nagasaki. W 71. rocznicę tego wydarzenia burmistrz Nagasaki wezwał wspólnotę międzynarodową, by czerpała ze "wspólnej mądrości", ażeby na świecie nie było broni nuklearnej.
82-letni japoński cesarz Akihito wyraził w orędziu do narodu obawę, że może stać się dla niego trudne dalsze pełnienie obowiązków ze względu na podeszły wiek. Orędzie zostało wyemitowane w mediach oraz zamieszczone na stronie internetowej dworu. Więcej na ten temat w programie "Fakty z zagranicy" w TVN24 BiS o 19.55.
Dzisiaj mija 71. rocznica zrzucenia przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na japońskie miasto Hiroszima. W wyniku eksplozji i promieniowania życie straciło ponad 160 tysięcy osób, a ci którzy ocaleli przez lata odczuwali skutki tego ataku. Zniszczona została też niemal cała zabudowa Hiroszimy.
Rozwój północnokoreańskiego programu nuklearnego i rakietowego stanowi "śmiertelne i nieuchronne" zagrożenie dla międzynarodowego bezpieczeństwa - oceniają władze Japonii w dorocznym raporcie. Zwrócono w nim też uwagę na niebezpieczne działania Chin.
Uzbrojony w nóż napastnik zaatakował śpiących pacjentów ośrodka dla niepełnosprawnych, zabijając 19 osób i raniąc 25. Do ataku doszło w miejscowości Sagamihara na zachód od Tokio. To największe masowe morderstwo w kraju od lat.
Japoński cesarz Akihito zapowiedział, że nie chce zasiadać na tronie do śmierci, ale ma zamiar abdykować. To niespotykana deklaracja, sprzeczna z tysiącami lat tradycji, która zakłada rządy władcy do śmierci.
Od środy w części Japonii leje, co wywołuje powodzie i lawiny błotne. Na skutek fatalnej pogody zginęło kilka osób, a setki tysięcy osób trzeba było ewakuować. Przez osuwisko wykoleił się pociąg.