Japonia

Japonia

Fukushima otrząsa się po awarii elektrowni atomowej Daiichi i stawia na energię wiatrową. U wybrzeży stanął w piątek pierwszy wiatrak o mocy 2 megawatów. W sumie w skład farmy wejdą trzy turbiny wiatrowe.

Już ponad 900 osób trafiło do szpitali z objawami udaru cieplnego, a jedna zmarła na skutek fali upałów, jaka ogarnęła Japonię. W wielu częściach kraju temperatury osiągnęły lub przekroczyły 35 st. C. Synoptycy prognozują, że cały lipiec i sierpień mogą być gorętsze niż zwykle.

Czy skaczący premier w stroju supermana przyniesie japońskiej partii zwycięstwo w nadchodzących wyborach? Jej liderzy wierzą, że tak. Aby przekonać do siebie młodych, rządząca w kraju Kwitnącej Wiśni Partia Liberalno-Demokratyczna przygotowała specjalną grę na smartfony z premierem Shinzo Abe w roli głównej.

Regularny, pokryty bielą stożek górujący nad krajobrazem to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków Japonii. Od wieków inspirował artystów, a obecnie jest popularnym celem turystycznym. Piękno świętej góry docenił Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO i wpisał ją na swoją listę.

Tytułem najstarszego człowieka na świecie Jiroemon Kimura cieszył się pół roku. W środę 116-letni Japończyk zmarł po około miesięcznym pobycie w szpitalu, w którym przebywał z powodu przewlekłej infekcji dróg oddechowych.

Amerykański myśliwiec F-15 wpadł do morza u wybrzeży japońskiej wyspy Okinawa wkrótce po starcie z bazy lotniczej Kadena. Pilot ocałał - poinformował rzecznik dowództwa wojsk USA w Japonii.

Wygląda na to, że pierwsza od dekady wizyta premiera Japonii w Rosji nie przyniesie konkretów, tylko kilka dobrze brzmiących i niezobowiązujących deklaracji. Shinzo Abe z prezydentem Władimirem Putinem rozmawiał m.in. o sporze terytorialnym o Wyspy Kurylskie i programie zbrojeń nuklearnych i rakietowych Korei Północnej.

Podczas gdy my z uwagą oczekujemy informacji na temat pogody, Japończycy z taką samą atencją podchodzą do prognoz, ale tych dotyczących rozkwitu wiśni. Od początku sezonu po głównym wydaniu wiadomości emitowane są szczegóły na temat tego, jak przebiega "wiśniowy front" i gdzie w najbliższych dniach zrobi się biało-różowo.