Japonia

Japonia

Władze Japonii złożyły na ręce chińskiego ambasadora w Tokio protest w związku z wpłynięciem okrętu chińskiej marynarki wojennej w pobliże administrowanych przez Japonię wysp Senkaku (chiń. Diaoyu), do których Pekin rości sobie prawa.

Marynarka USA nałożyła na wszystkich swoich marynarzy w Japonii zakaz spożywania alkoholu oraz opuszczania baz poza obowiązkami służbowymi. Ograniczenia te mają związek z zatrzymaniem w ubiegłym tygodniu na Okinawie marynarza podejrzanego o spowodowanie wypadku samochodowego pod wpływem alkoholu.

7-letni chłopiec, którego przed sześcioma dniami za karę rodzice pozostawili w gęstym lesie w górach na wyspie Hokkaido, na północy Japonii, został w piątek rano czasu lokalnego odnaleziony żywy. Przeżył pijąc tylko wodę. Sypiał w małym pomieszczeniu na terenie wojskowym - poinformowała japońska armia, której żołnierz trafił na dziecko zupełnie przypadkowo.

Rząd Japonii zapewnił w poniedziałek, że robi wszystko, by uwolnić japońskich dziennikarzy, którzy dostali się w ręce bojowników powiązanych z Al-Kaidą w Syrii. W niedzielę w sieci pojawiło się zdjęcie, na którym najprawdopodobniej widać reportera pochodzącego z Tokio.

Japończycy protestują przeciwko obecności amerykańskich wojsk w ich kraju. Powodem tego jest zabójstwo 20-letniej Riny Shimabukuro, którego dopuścić miał się weteran Amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej. W sobotę w tej sprawie rozmowę telefoniczną odbyli ministrowie obrony obu państw.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 w skali Richtera nawiedziło Japonię. Wstrząs, choć odczuwalny w promieniu ponad 100 km od epicentrum, nie spowodował poważnych zniszczeń.

Japońskie przepisy zakazują pokazywania narządów płciowych w miejscach publicznych i mediach. To właśnie, niespełna dwa lata temu, wpędziło w tarapaty artystkę Megumi Igarashi. Aresztowana za obsceniczność, stanęła przed sądem. W poniedziałek zapadł wyrok. Uznano, że publiczna prezentacja kajaka nie była przestępstwem. Ale sąd dopatrzył się winy gdzie indziej.

Premier Japonii Shinzo Abe spotkał się w piątek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Soczi nad Morzem Czarnym. Abemu zależy na promowaniu dialogu między krajami, by rozwiązać trwający od dekad spór terytorialny o Kuryle - pisze agencja Kyodo.

Przyjazd do Soczi premiera Japonii Shinzo Abego to według rosyjskich mediów "dobra wiadomość" i w ostatnich miesiącach główne wydarzenie w stosunkach Rosji z państwami G7. Prasa relacjonuje, że rozmowy mają dotyczyć m.in. spornych Wysp Kurylskich.