Japonia

Japonia

W czasie poniedziałkowego posiedzenia podkomisji praw człowieka ONZ eksperci organizacji przedstawili ustalenia wieloletniego śledztwa w sprawie porwań obcokrajowców na Półwyspie Koreańskim. Okazuje się, że od momentu powstania państwa aż do dziś Korea Północna porywa, więzi i torturuje ludzi z całego świata.

Wyższa izba parlamentu Japonii przyjęła ustawę rozszerzającą rolę sił samoobrony (armii), zezwalając - po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej - na użycie tych sił poza granicami kraju w obronie sojuszników. Po akceptacji przez parlament ustawa wchodzi w życie. To największa zmiana w japońskiej polityce obronnej od powołania sił samoobrony w 1954 roku.

Japonia chce wprowadzić zmiany w swoim systemie przyznawania azylu, które zdaniem aktywistów jeszcze bardziej utrudnią uchodźcom staranie się o schronienie w tym kraju. W ubiegłym roku Japonia zaakceptowała jedynie 11 z 5 tys. wniosków o azyl.

Gdzieś na wodach Pacyfiku tysiące marynarzy płyną spokojnie na pokładzie lotniskowca USS Ronald Reagan, nie zdając sobie pewnie sprawy z tego, co dzieje się w Japonii - miejscu docelowym ich rejsu. Tam w niedzielę ma wyjść na ulice nawet 20 tys. ludzi. W bezpośredniej bliskości amerykańskiej bazy w Yokosuce będą protestowali przeciwko przypłynięciu atomowego okrętu. Dowództwo US Navy zasugerowało, że lepiej się w bazie schować i nie pojawiać w zasięgu wzroku Japończyków.

Ulewne deszcze, związane z burzą tropikalną Etau, przechodzą od środy nad wschodnią Japonią. Rzeki występują z brzegów, dochodzi do podtopień i osunięć ziemi. Władze poinformowały w czwartek o jednej osobie uznanej za zaginioną na północ od Tokio, a setki tysięcy należy ewakuować.

Do serii potężnych eksplozji doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w bazie wojsk amerykańskich Sagamihara w Japonii, ok. 40 km na południowy zachód od Tokio. Pentagon, który długo nie informował o zajściu, w końcu przyznał, że wybuchy miały miejsce. Ogień ugaszono po siedmiu godzinach. Nie ma informacji o ofiarach.

Japońskie wojska rozpoczęły manewry z udziałem najnowocześniejszych czołgów, śmigłowców szturmowych i ciężkiej artylerii. Ćwiczenia, choć coroczne, w tym roku wzbudzają szczególne emocje ze względu na postępującą pod rządami premiera Shinzo Abe militaryzację tego kraju.

Japońska gospodarka skurczyła się w drugim kwartale tego roku, a to oznacza porażkę polityki reform rządu premiera Shinzo Abe. Produkt krajowy brutto Japonii obniżył się w drugim kwartale bieżącego roku o 1,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku.

Premier Japonii Shinzo Abe przesłał rytualną ofiarę do kontrowersyjnej świątyni Yasukuni w Tokio z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Dla Chin i Korei Południowej ta szintoistyczna świątynia postrzegana jest jako symbol japońskiego militaryzmu.