Od gwałtownego spadku cen akcji rozpoczęły się poniedziałkowe sesje na dwóch największych giełdach w Rosji. Europa też otworzyła się na minusie, jednak mniejszym niż ten rekordowy, który zanotowała zamykająca się giełda w Tokio.
Koszty wprowadzenia europejskiej waluty mogą być niemałe. Słowaccy analitycy wyliczyli, że przestawienie średniej wielkości firmy produkcyjnej zatrudniającej do 1000 osób kosztowało tam 400 tys. euro.
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ma ponad miliard zł, by wypłacić zatrudnionym w stoczniach zaległe wynagrodzenia, gdyby doszło do ogłoszenia upadłości.
Zawrzało w środowisku sprzedawców sprzętu AGD. Obawiają się, że zbankrutują, bo będą musieli wymienić kasy fiskalne i podnieść ceny swoich towarów. Wszystko przez to, że na paragonach trzeba będzie drukować informacje o kosztach utylizacji zużytego sprzętu oddanego do recyklingu. To spowoduje wzrost cen w sklepach - zapowiada "Polska".
Czy rynek telefonów komórkowych jest już nasycony? Wydawałoby się, że tak. Istnieje jednak ogromna kilkumilionowa nisza. To słuchacze Radia Maryja, którzy w większości nie korzystają jeszcze z telefonów komórkowych. Dostrzegł to inwestor giełdowy Roman Karkosik i razem z o. Tadeuszem Rydzykiem chcę stworzyć sieć telefonii katolickiej.
Niemiecki rząd jest zdecydowany nie dopuścić do tego, by kryzys Hypo Real Estate rozchwiał cały system finansowy - oświadczyła kanclerz Angela Merkel. Minister finansów Niemiec Peer Steinbrueck poinformował, że rząd już pracuje nad rozwiązaniem problemów banku.
- Choć nasze wysiłki przyniosą efekt, potrzeba czasu na ich realizację. Korzyści z tego planu nie będą w całości odczuwalne od razu - przestrzega prezydent USA George W. Bush. - Bądźcie jednak spokojni o swoje pieniądze - zapewnia rodaków.
Pomysł prezydenta, by zwołać Radę Gabinetową poświęconą sytuacji gospodarczej w Polsce jest niezrozumiały. W ten sposób tylko niepotrzebnie nakręca niepokój - powiedział w TVN24 prof. Stanisław Gomułka, ekonomista. I dodał: - Polski system bankowy jest bezpieczny.
Rząd holenderski zgodził się przejąć całość aktywów przeżywającej trudności finansowe grupy bankowo-ubezpieczeniowej Fortis - poinformował w piątek premier Belgii Yves Leterme.
Stany Zjednoczone mają plan Paulsona. Europa także zwiera szeregi by chronić swoje instytucje finansowe. Szef Europejskiego Banku Centralnego uspokaja, że sytuacja jest dość stabilna, ale w sobotę szefowie rządów największych europejskich gospodarek spotkają się, by zastanowić się, czy cały kontynent nie potrzebuje akcji ratunkowej.
Fatalne wiadomości zza Oceanu. We wrześniu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych spadła tam o 159 tysięcy. To już dziewiąty miesiąc z rzędu kiedy kiedy pracy w USA ubywa. W sumie w 2008 r. zniknęło już 760 tys. stanowisk pracy.
Koniec gigantycznie oprocentowanych lokat i nieprawdopodobnie atrakcyjnych ofert instytucji finansowych - przynajmniej w reklamach. Komisja Nadzoru Finansowego chce jasnych regulacji reklamowania usług bankowych. Co taka uchwała oznacza dla klientów banków?
W piątek wieczorem naszego czasu poznamy dalsze losy koła ratunkowego dla amerykańskiego systemu finansowego. W Kongresie trwa debata, a rynki z optymizmem wyczekują na głosowanie. Ceny akcji na giełdach rosną. Jeśli Izba Reprezentantów przegłosuje senacką wersję ustawy, plan trafi do podpisu prezydenta Busha.
American International Group, jedna z największych na świecie firm ubezpieczeniowych, sprzeda swoją działalność w zakresie ubezpieczeń na życie w USA, Europie, Ameryce Łacińskiej, Południowej Azji i Japonii - poinformował prezes spółki Edward Liddy.
To był bardzo emocjonujący dzień na warszawskim parkiecie. Po znacznych spadkach rano i wczesnym popołudniem, przed końcem sesji WIG20 odbił w górę i zakończył dzień 0,71 proc. na minusie.
Wells Fargo & Co., największy amerykański bank za zachodnim wybrzeżu, zgodził się przejąć Wachovia Corp. w ramach transakcji szacowanej na 15,1 mld USD.
Stoczniowcy ze Stoczni Szczecińskiej Nowa po raz kolejny na ulicach miasta manifestują w obronie zakładu. Domagają się utrzymania zatrudnienia i dotychczasowych płac, zagrożonych przez ewentualne decyzję Komisji Europejskiej ws. polskich stoczni.
Większość banków nie pobiera już dodatkowych opłat od konsumentów za wpłaty gotówkowe w bilonie na konto. To efekt kontroli przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Dwustu działaczy "Solidarności" ze Stoczni Gdańsk pikietuje w Brukseli przed gmachem Parlamentu Europejskiego. Tymczasem stoczniowcy ze Szczecina zrywają rozmowy z ministrem skarbu i wychodzą na ulice miasta.
Dobra informacja dla klientów Polbanku: rząd w Atenach objął stuprocentowymi gwarancjami depozyty greckich banków. Gwarancje te obejmują także EFG Eurobank Ergasias, którego częścią jest działający w Polsce Polbank.
Polska ma największe w Europie zasoby energii geotermalnej. Występują one pod powierzchnią 80 procent obszaru kraju. Dlaczego nie wykorzystujemy tego darmowego ciepła? Ze względu na ogromne koszty budowy instalacji.
Ceny konsumpcyjne w Szwajcarii wzrosły we wrześniu o 2,9 proc. rok do roku, po takim samym wzroście w sierpniu - podał w piątek w komunikacie szwajcarski urząd statystyczny. Sytuacja gospodarcza Szwajcarii ma spore znaczenie dla wielu Polaków, którzy zaciągnęli kredyty w tej walucie.
Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska nie zostaną zlikwidowane - mówi w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Rogulska. Minister środowiska przeforsował ich przekształcenie w państwowe osoby prawne.
W poniedziałek 6 października mija pierwszy termin do skorzystania z abolicji podatkowej. Ten termin jest ważny dla osób, które zarabiały za granicą w 2002 roku. Osoby, pracujące poza krajem w latach 2003-2007, na skorzystanie z abolicji mają jeszcze cztery miesiące.
Kredyty dla przedsiębiorców będą droższe - alarmuje "Gazeta Prawna". To efekt kryzysu finansowego w USA i tego, że banki przestają pożyczać sobie pieniądze na rynku międzybankowym.
Rozlewające się po Europie spowolnienie gospodarcze może spowodować, że Polska dostanie mniej pieniędzy ze środków unijnych na lata 2014 - 2020 - wieszczy "Rzeczpospolita".
Amerykańska giełda zanotowała w czwartek spadki po publikacji danych o zatrudnieniu i zamówień w przemyśle. Dow Jones spadł o 3,22 proc., a Standard & Poor's o 4,03 proc.
Moskwa i Kijów zgodziły się na trzyletni okres stopniowego podnoszenia cen rosyjskiego gazu aż do ich urynkowienia - oświadczyła w czwartek premier Julia Tymoszenko. Czy Ukraińcy mogą zatem liczyć, że tej zimy rosyjski kurek od gazu nie zostanie przykręcony?
Prawie milion Polaków planuje zmienić operatora telefonii komórkowej – wynika z raportu agencji badawczej PBS DGA i firmy On Board PR. Jednocześnie aż czterech na pięciu nie zna żadnego z funkcjonujących na rynku operatorów wirtualnych.
Opinię publiczną można przekonać nawet, że niebo jest zielone, jeśli istnieje odpowiedni kierunek w propagandzie - uważa prezydent. Lech Kaczyński popiera referendum w sprawie wprowadzenia eurowaluty, ale pod warunkiem, że wszyscy - również tego przeciwnicy - będą mieli równy dostęp do opinii publicznej.