Eksperci branży energetycznej szacują, ze przyjęcie pakietu w obecnej formie przyczyni się do znacznego podwyższenia cen energii. Polski rząd chce aby Polska była stopniowo obejmowana systemem handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska raz już odrzuciła polskie postulaty, czy są jeszcze szanse na negocjacje? O tym wszystkim rozmawialiśmy z naszym gościem którym był Piotr Łuba z PriceWaterhouseCoopers.
Telekomunikacja Polska do podziału! - nalega prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Co na to TP SA? Gościem programu "Dzień na Rynkach" był członek zarządu spółki, Ireneusz Piecuch.
Spółka planuje debiut na NewConnect. O tym, jakiej kwoty szuka na rynku alternatywnym spółka Internity, rozmawiliśmy w TVN CNBC Biznes z jej prezesem Piotrem Grupińskim.
Największy na Węgrzech bank OTP oprócz budapeszteńskiego chce być notowany także na giełdzie w Warszawie. Tymczasem "Puls Biznesu" twierdzi, że powraca pomysł fuzji największego polskiego banku detalicznego PKO BP z OTP.
Na 18 czasu polskiego zaplanowano w Izbie Reprezentantów USA głosowanie nad "Planem Paulsona". Ekonomiści są podzieleni: dla jednych to jedyne wyjście, dla innych - coś, co zaburzy zdrową konkurencję na rynku i ostatecznie rozłoży wiele banków.
Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, że nie uwolni cen energii elektrycznej od 1 stycznia 2009 roku. Rynek ten jest zbyt mało płynny - podano w poniedziałkowym komunikacie.
Rząd Islandii przejął w poniedziałek pakiet 75 proc. akcji banku Glitnir Bank hf, trzeciego największego w Islandii, co wywołało obawy na rynku, że globalny kryzys finansowy rozprzestrzenia się coraz bardziej.
Realny termin wejścia do systemu ERM2 to pierwsza połowa przyszłego roku. Do tego czasu trzeba jednak zmienić konstytucję, by umożliwić przyjęcie euro. Jeśli tak się nie stanie, plany wprowadzenia wspólnej waluty będzie trzeba odłożyć w czasie - ocenia minister finansów Jacek Rostowski.
Rząd Wielkiej Brytanii przejmuje wielomiliardowe zadłużenie banku hipotecznego Bradford & Bingley. Na wieść o tej decyzji brytyjski funt zaczął dołować - jego kurs wobec dolara jest najniższy od 15 lat.
Polski rząd chce, by Polska była stopniowo obejmowana systemem handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Komisja Europejska raz już odrzuciła polskie postulaty. Czy są jeszcze szanse na negocjacje? Pytaliśmy Ministra Środowiska, Macieja Nowickiego.
Co czeka polską gospodarkę w najbliższych miesiącach? Jedną z przesłanek jest indeks BIEC - Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), obliczany regularnie przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Wrześniowy wskaźnik spadł...
Kilka niemieckich banków otworzyło w poniedziałek opiewającą na miliardy euro linię kredytową dla monachijskiego konsorcjum bankowego Hypo Real Estate.
Giełdy zareagowały spadkami poniedziałkowych notowań na doniesienia z Waszyngtonu o uzgodnieniu w Kongresie szczegółów planu ratunkowego dla amerykańskiego sektora finansowego. Analitycy uważają, że inwestorzy chcą zobaczyć, jak zadziała on w praktyce.
W ciągu najbliższych lat pracę może stracić nawet 100 tysięcy nauczycieli - alarmuje "Gazeta Prawna". Zwolnienia miałyby wynikać z rządowych planów zwiększenia nauczycielskiego pensum. Gazeta jednak nie bierze pod uwagę rosnącej liczby dzieci w Polsce.
Belgia, Holandia i Luksemburg przejęły wartą ponad 11 mld euro część aktywów obecnego także w Polsce banku Fortis. Bank znalazł się w tarapatach, gdy jego akcje w minionym tygodniu dramatycznie poszybowały w dół z powodu obaw o płynność finansową.
Podjęte ponad rok temu śledztwo w sprawie Digit Serve stoi w miejscu. Narzeka ponad setka poszkodowanych. Cieszy się za to założyciel aferalnej spółki, Bogusław Bagsik - zauważa "Puls Biznesu".
Ma być więcej obowiązków dla operatorów sieci komórkowych i stacjonarnych, a jeśli ich nie dopełnią - prawo do rozwiązania kontraktu bez konsekwencji dla klienta. "Gazeta Prawna" dotarła do założeń projektu nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, opracowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.
Administracja USA porozumiała się z Kongresem w sprawie planu ratowania systemu finansowego. Projekt zakłada wpompowanie 700 miliardów dolarów dla wykupienia długów banków. - Ten plan wysyła silny sygnał do ryków na całym świecie, że Stany Zjednoczone przywracają stabilność swojemu systemowi finansowemu - skomentował prezydent George W. Bush.
Projekt planu ratunkowego dla Wall Street jest gotowy. Po trwających do późnych godzin wieczornych rozmowach w Kongresie, liderzy Demokratów i Republikanów ogłosili osiągnięcie porozumienia. W amerykański system finansowy ma zostać wpompowanych 700 miliardów dolarów.
Kolejne centrale związkowe zaakceptowały w piątek przedstawiony przez konsorcjum włoskich biznesmenów plan restrukturyzacji linii lotniczych Alitalia. Do ostatecznego porozumienia, które pozwoli uratować zbankrutowanego przewoźnika, brakuje jeszcze tylko zgody dwóch związków zawodowych.
Kryzys zza oceanu zdaniem ekspertów nie przekłada się znacząco na kieszenie Polaków. Uspokajają, że nasze pieniądze są bezpieczne a polskie banki uodpornione na kryzys. Czy na pewno...?
Marek Pokrywka, dyrektor wydziału operacyjnego DM BOŚ analizuje sytuację na rynkach europejskich, w tym także polskim. Uspakaja inwestorów twierdząc, że Polsce taki kryzys, jaki obserwowaliśmy w USA, nie grozi.
Maleją szanse na przyjęcie przez Kongres planu pomocy instytucjom finansowym - nazwanego od nazwiska twórcy Planem Poulsona. Jak na te wiadomości zareagowały rynki.
Europa znalazła się na krawędzi recesji. Spowolnienie gospodarcze jest bardzo wyraźne i znacznie silniejsze od prognoz ekonomistów. PKB całej Unii Europejskiej spadł w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym o 0,1 procent. To jeszcze nie recesja ale są już kraje nią dotknięte. Co dalej z gospodarka UE - Marcin Piątkowski, główny ekonomista PKO BP i Krzysztof Rybiński Ernst&Young
Za kryzys na rynkach finansowych zapłacimy wszyscy. Chociaż problem zaczął się za oceanem to czy na jego ratowanie pośrednio będą musieli złożyć się także Polacy.
Chociaż na świecie szaleje kryzys finansowy, atmosfery kończącego się tygodnia mody w Mediolanie nie psują nawet prognozy słabszej sprzedaży detalicznej. Szefowie wielkich domów mody przekonują, że kryzys wkrótce się skończy, a klienci dopiszą jak zwykle.
Denerwujące, ruchome okienka z reklamami? Nie dające się zamknąć, "umykające" ikonki krzyżyka, reklamy uciekające sprzed kursora? Teraz walkę z nimi zaczyna Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jasno i nie drogo. Unia Europejska planuje wprowadzić przepisy nakazujące modernizację oświetlenia ulicznego do 2017 roku, tak by uliczne latarnie były bardziej ekologiczne. Zanim będzie tanio, najpierw musi być drogo - ile ta inwestycja będzie nas kosztowała?
Afera z mlekiem zawierającym melaminę nie jest prawdopodobnie pierwszym takim przypadkiem w Chinach. Jak ustalili dziennikarze niemieckiej telewizji ZDF, w prowincji Hebei od lat przy pomocy chemikaliów i wody "rozmnaża się" mleko.