Najnowsze

Najnowsze

Sto dni Pawlaka

Kiedyś premier, dziś wicepremier. Resort Waldemara Pawlaka po stu dniach rządu.

Pospiesznym będzie taniej, osobowym - drożej

Od 1 marca obowiązują nowe cenniki w spółce PKP Przewozy Regionalne. Firma ogłosiła, że na niektóre przejazdy na trasach poniżej stu kilometrów bilety stanieją o 15 proc. - a na innych podrożeją, średnio od 2 do 5 procent.

Pamiętaj o 1 procencie

W rozliczeniu podatku PIT za 2007 rok każdy, który będzie chciał przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego, powinien ją tylko wskazać w deklaracji. Pozostałymi formalnościami zajmie się naczelnik urzędu skarbowego - przypomina "Gazeta Prawna".

PiS chce znieść podatek Belki

Klub Prawa i Sprawiedliwości złoży w czwartek w Sejmie projekt dotyczący zniesienia tzw. podatku Belki - zapowiada "Puls Biznesu". Wiceszefowa partii Aleksandra Natalli-Świat tłumaczy gazecie, że rząd Jarosława Kaczyńskiego chciał znieść podatek Belki, ale nie zdążył.

Tusk: Podatek liniowy w 2010

- Najprawdopodbniej od 2010 roku, lub rok później w Polce będzie obowiązywał podatek liniowy - powiedział w radiu RMF FM premier Donald Tusk. Wcześniej mówił o tym minister Jacek Rostowski. - PO jest zobowiązana do zmierzania do podatku liniowego w PIT - stwierdził szef resortu finansów.

Unia dotuje następcę BitTorrenta

Sieci P2P - czyli bezpośrednia wymiana danych między komputerami użytkowników internetu - dla stacji telewizyjnych i wytwórni filmowych dotąd oznaczały jedno: to plaga piractwa. Ale niektóre z tych firm, zamiast walczyć z tym zjawiskiem, postanowiły przyłączyć się...

Kto podzieli miliony na reklamę żywności

Ministerstwo Rolnictwa przesłało do konsultacji społecznych nowy projekt ustawy o funduszach promocji artykułów rolno-spożywczych - czytamy w "Rzeczpospolitej". Resort chce, aby to rolnicy mieli decydujący głos w sprawie podziału 33 mln zł, które obowiązkowo muszą wyłozyć przetwórcy.

Po "50" do pracy

Rząd chce zwiększyć aktywność zawodową osób po 50-tym roku życia. Planuje to zrobić, między innymi poprzez udzielenie ulg podatkowych dla pracodawców zatrudniających starsze osoby - do tematu powraca dziennik "Polska".

Bruksela: niższy wzrost PKB Polski

Komisja Europejska koryguje swoją prognozę gospodarczą dla Polski. Jej zdaniem, polski PKB wzrośnie w 2008 roku o 5,3 proc. W listopadzie ubiegłego roku prognoza ta wynosiła 5,6 proc.

Niższa akcyza na droższą energię

Rząd ma pomysł, jak ulżyć Polakom w związku z rosnącymi cenami prądu czy gazu. Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld nie wyklucza, że w razie zbyt wysokich podwyżek cen energii, mogłaby zostać obniżona akcyza.

PO spłaca przedwyborczy dług

Rząd uwłaszcza załogę PGNiG. Pracownicy od 30 czerwca będą mogli dostać 15 proc. akcji spółki. Przed wyborami parlamentarnymi przedstawiciele PO obiecali, że jeśli załoga PGNiG ich poprze, to w razie wygranej rząd udostępni załodze akcje pracownicze.

"Eureko może przejąć kontrolę nad PZU"

- Ministerstwo skarbu może przekazać władztwo nad PZU w ręce Eureko. A to będzie działalność na szkodę polskiej gospodarki. Patrząc na sposób w jaki resort zamierza rozwiązać tą sprawę istnieje takie podejrzenie - powiedział były minister skarbu Wojciech Jasiński z Prawa i Sprawiedliwości.

"W zarządach wreszcie zasiadają fachowcy"

Odpolitycznienie zarządów spółek skarbu państwa, przyspieszenie procesów prywatyzacyjnych i podpisanie porozumienia z Eureko w sprawie sporu wokół PZU - to główne, zdaniem ministra skarbu Aleksandra Grada, osiągnięcia 100 dni resortu pod jego kierownictwem.

Częściej wybieramy prywatne leczenie

Zapaść w państwowych przychodniach zwiększa liczbę pacjentów w placówkach niepublicznych, które przeżywają prawdziwe oblężenie. Jednak zdaniem minister zdrowia Ewy Kopacz, pieniądze z prywatnego leczenia mogłyby trafić do publicznych szpitali. Rozwiązaniem miałyby być ubezpieczenie dodatkowe.

Nawet 5 zł za litr benzyny

Podwyżki na stacjach już ruszają. Na razie powoli, ale w sezonie letnim kierowcy złapią się za kieszeń - ostrzega "Puls Biznesu".

Inflacyjny rekord świata

Zimbabwe pobiło światowy rekord. W styczniu inflacja przekroczyła tam 100 000 proc. - tak wynika z danych Centralnego Biura Statystycznego.

Gaz droższy o jedną trzecią?

Dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści procent. Wyliczanka możliwych podwyżek cen gazu zatrzymała się na zaskakująco wysokim poziomie PGNiG złożyła do URE wniosek o zatwierdzenie nowych taryf gazowych – wyższych o około jedna trzecią! Spółka nie wyobraża sobie, że podwyżka nie zostanie zaakceptowana.

Renta jak emerytura?

Renta obliczana jak emerytura i praca dla rencistów bez ograniczeń - to jeden - chociaż nie jedyny pomysł, który jest efektem 100 dni urzędowania Minister Pracy Jolanty Fedak. Pomysł ma tylu zwolenników, co przeciwników... Co o tym pomyśle sądzą sami zainteresowani i jak to rozwiązanie - a także całe sto dni urzędowania minister pracy - oceniają eksperci.

Gaz może zdrożeć aż o 30 proc.

O tym, że w 2008 r. gaz zdrożeje, wiadomo już od dawna. Jednak skala tej podwyżki może okazać się większa od oczekiwanej. PGNiG przesłało w środę do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek, w którym chce zwiększenia ceny gazu aż o 30 proc.

Pierwszy strajk w hipermarkecie

W środę w ramach protestu na dwie godziny przerwali pracę pracownicy Tesco w Tychach. To pierwszy w Polsce strajk w hipermarkecie. Organizatorami akcji byli związkowcy z "Sierpnia 80".

Nie będzie nowego strajku w "Budryku"

Oddala się widmo ponownego strajku w kopalni "Budryk". Związkowcy, którzy ogłosili pogotowie strajkowe, są zadowoleni z zawartych w środę ustaleń płacowych. Z odwołaniem pogotowia poczekają jednak na ich realizację.

Inflacja w USA pędzi dalej

Poziom cen konsumpcyjnych w USA wzrósł w styczniu o 0,4 proc. Dane zaskoczyły analityków, którzy prognozowali wzrost jedynie o 0,3 proc. Najbardziej zdrożało paliwo.

"Tymoszenko jest sabotażystką"

Wiktor Juszczenko oskarżył rząd Julii Tymoszenko o sabotowanie spłaty długów za gaz dostarczony przez rosyjski Gazprom. Tymoszenko w środę leci do Moskwy.

Resort skarbu odpowie Eureko

Do 29 lutego resort skarbu odpowie na roszczenia Eureko w sprawie prywatyzacji PZU - poinformował minister skarbu Aleksander Grad.

Wiceprezesi NBP odwołani

Prezydent Lech Kaczyński odwołał ze stanowiska członka zarządu NBP Jerzego Pruskiego oraz Krzysztofa Rybińskiego - podał Narodowy Bank Polski w swoim komunikacie.

Klienci tracą przez doradców

Ostatnie spadki na giełdzie wykorzystali doradcy finansowi, którzy pracują na własną rękę. Często brakuje im doświadczenia, a klienci tracą oszczędności - czytamy w "Życiu Warszawy".

Okradziona i bezradna wobec systemu

Emerytka, której pieniądze ZUS przelewał nie na jej konto, a na konto kogoś wskazanego w ewidentnie sfałszowanym upoważnieniu, wciąż nie dostała swoich pieniędzy. Wracamy do tematu z listopada, gdy ówczesny prezes ZUS obiecywał, że sprawa zostanie załatwiona. Poszkodowana na pieniądze musi czekać, „aż wszystko się wyjaśni”. Czyli - jak długo? Bezradny wobec systemu człowiek, którego okradziono i który nie wie, czy doczeka szczęśliwego finału sprawy.

Polska czekoladowym potentatem?

Być może już w środę, a najdalej w ciągu kilku dni można się spodziewać ogłoszenia decyzji koncernu Cadbury o budowie w Polsce jego nowej fabryki słodyczy - informuje "Rzeczpospolita". Dzięki niej Polska stanie się europejskim centrum produkcyjnym tego światowego potentata.

Wieloznaczne prawo podatkowe?

Starożytni mawiali, że "Nieznajomość prawa szkodzi". W Polsce jednak: znajomość prawa - nic nie daje. Bo - choć prawo czarno na białym w ustawie zapisane - jego interpretacja może być różna. Dlaczego? Podatkową ulgę meldunkową inaczej stosuje się w Szczecinie, a inaczej w Warszawie - i co na to Ministerstwo Finansów?

Wciąż kochamy szwajcarskiego franka

Prawie 70 miliardów złotych - tyle pieniędzy na mieszkania mogą pożyczyć Polacy w tym roku. Jak szacuje związek banków polskich, nadal mimo ograniczeń popularne są kredyty we frankach szwajcarskich. Dlaczego?