Najnowsze

Najnowsze

UE: producenci aut niech sobie radzą sami

Sprzedaż samochodów ciągle spada, tymczasem Unia Europejska umywa ręce. Według Brukseli, odpowiedzialność za poradzenie sobie ze skutkami kryzysu w europejskim sektorze motoryzacyjnym spoczywa przede wszystkim na firmach i ich zarządach.

"Prezydent używa etykietek jako maczugi"

- Jestem zdziwiony obstrukcją uprawianą przez prezydenta i główną część opozycji w kwestii euro - tak Leszek Balcerowicz komentował na antenie TOK FM polityczny spór o termin wprowadzenia w Polsce europejskiej waluty.

Ukraina w stanie gospodarczej zapaści

To rzutuje na sytuację polskich firm na Ukrainie. Jednak warto ten kryzys przeczekać - twierdzi prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. Zdaniem Jacka Piechoty, kryzys ukraiński będzie miał dla rynku skutki oczyszczające. Mniejsze firmy mogą jednak nie przetrwać tego okresu. Unia Europejska powinna wspomóc Ukrainę w pokonaniu zapaści gospodarczej. Jak najszybsze wyjście Ukrainy z kryzysu jest - zdaniem Jacka Piechoty - w interesie Polski i polskich firm.

Rząd dopłaci

Rządowa dopłata do kredytu hipotecznego dla osoby bezrobotnej wyniesie od 500 do 1200 złotych. To znaczy, że będą się mogli o nią starać posiadacze kredytów średniej wysokości. Nie dostaną jej zadłużeni na wysokie kwoty. Jak mówi nam minister Michał Boni rząd chciałby, aby posiadacz kredytu, mimo utraty pracy spłacał część swoich zobowiązań. Rządowa dopłata z Funduszu Pracy będzie miała charakter pożyczki. Trzeba ją będzie zwrócić, ale dopiero po dwóch latach i to rozłożoną na 5 do 10 lat.

Rząd uzbroi przedsiębiorców

Kolejna broń w rękach przedsiębiorców - Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekt ustawy o pozwach zbiorowych, ułatwiającej przedsiębiorcom wspólne działanie na drodze prawnej i sądowej. Ma to umożliwić firmom między innymi wystąpienie przeciwko bankom w sprawie strat spowodowanych opcjami walutowymi. Rada Ministrów może przyjąć ten projekt już 3-go marca. Gościem TVN CNBC Biznes był Michał Boni - minister w rządzie Donalda Tuska.

Za pracą do Norwegii

Szukasz pracy? W Norwegii szukają pracowników! Jak podaje gazeta "Norway Post", pomimo kryzysu norweskie władze imigracyjne poszukują wielu specjalistów - między innymi informatyków i inżynierów.

Japonia: eksport spadł o połowę

Fatalne dane z japońskiej gospodarki: eksport tego kraju spadł w styczniu o niemal połowę w porównaniu do stycznia 2008 roku, zwiększając deficyt handlowy Japonii do największych rozmiarów w historii. Załamanie eksportu pogrąża japońską gospodarkę w najgłębszej recesji od 35 lat.

Patriotyzm na zakupach

Kupujesz polskie produkty dajesz pracę - to hasło kampanii, która ruszyła cztery lata temu. Prezes fundacji Dajesz Pracę PL, Jacek Sadowski w programie "Pieniądze od rana" mówi "Są powody do dumy - kupuj nasze"

Złe dane o sprzedaży detalicznej

Słabe dane sprzedaży detalicznej w styczniu. O ile w ujęciu rocznym sprzedaż wzrosła o 1,3%, to miesiąc do miesiąca zanotowano spadek o 22,9% - podał Główny Urząd Statystyczny. O sytuacji makroekonomicznej Polski mówił gość magazynu "Bilans" - ekonomista ING Banku Śląskiego - Rafał Benecki.

Dorabiające mamy nie zapłacą składek

Dobra wiadomość dla przedsiębiorczych matek: jeśli będąc na urlopie macierzyńskim prowadzisz własną firmę, nie musisz z tego tytułu odprowadzać składek do ZUS. We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i prawa bankowego.

Rząd jednak nie spłaci ci kredytu?

Miało być pięknie: tracisz pracę - Fundusz Pracy pomaga ci spłacić hipoteczny kredyt na mieszkanie. Najpierw miała to być bezzwrotna pomoc, potem - już tylko pożyczka, a teraz... okazuje się, że takiej pomocy może wcale nie być.

Zarobić na obligacjach

Rynek obligacji jest znacznie mniej płynny niż rynek akcji. Dlatego powstał Komitet ds Rozwoju Rynku Obligacji. Gościem magazynu "90 Minut" był Jacek Jonak z kancelarii Jonak, który mówił o nowej inicjatywie rozwoju rynku obligacji

Dobre inwestycje w nieruchomości?

O spowolnieniu w branży deweloperskiej mówi się od dawna. Czy i jak można tę sytuację wykorzystać? Czy warto czekać na spadek cen mieszkań? Czy opłacalne są inwestycje w nieruchomości? Między innymi na te pytania odpowiadali Robert Chojnacki, prezes redNet Property Group oraz Janusz Lisiecki, wiceprezes Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Popyt spowolnił

Dzisiejsze dane potwierdziły, że popyt konsumpcyjny spowalnia i przyczyni się do obniżenia PKB. Przyczyną spowolnienia jest m.in. sytuacja na rynku pracy. Będzie wyraźny spadek sprzedaży samochodów, mebli, RTV, AGD a konsumenci będą szukać oszczędności. Kryzys jest szansą dla producentów dóbr tańszych. Naszym gościem w studio TVN CNBC Biznes był Piotr Bujak, ekonomista BZ WBK

Wyniki Energomontażu Północ

Spółka Energomontaż Północ opublikowała swoje wyniki za IV kwartał. Energomontaż potroił swoje zyski w tym kwartale. Jak na tak dobre wyniki wpłynął słabnący złoty i co jeszcze były przyczyną takiego sukcesu w IV kwartale, pytaliśmy naszego gościa Przemysława Milczarka, wiceprezesa Energomontażu Północ.

Czy rząd Japonii kupi akcje?

Japoński rząd rozważa interwencje na tokijskiej giełdzie. Działania instytucji publicznych mają służyć zahamowaniu bardzo silnych spadków, jakie dotknęły w ostatnim okresie giełdę w Tokio.

Wyniki i plany MCI Management

Spółka podała wyniki za IV kwartał. Nie tak dawno spółka informowała, że zamierza zainwestować 40 mln zł w młode spółki technologiczne fundusz Helix Ventures Partners - inwestycja wspólnie z Krajowym Funduszem Kapitałowym. O wynikach i planach rozmawialiśmy z Tomaszem Czechowiczem, prezesem spółki MCI Management.

Będzie trudniej zostać bezrobotnym?

Stopa bezrobocia ponad 32%... w Szydłowcu w województwie mazowieckim. To najgorszy wynik w kraju. Po przeciwnej stronie Warszawa i Poznań, ale w całym kraju rośnie liczba osób pozostających bez pracy. W styczniu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 10,5%, a według ekonomistów pod koniec roku może wzrosnąć nawet do poziomu 13%. O co raz gorszej sytuacji wielu pracowników a także o tym, że co raz trudniej będzie stać się bezrobotnym... z pełnią praw.

Wyniki i plany Netii

Analitycy są zdania, że konsolidacja z Tele2, która formalnie została zakończona przynosi efekty lepsze i szybsze niż się spodziewano. O wynikach za IV kwartał i informacjach o podwyższeniu prognoz na ten rok w studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Mirosławem Godlewskim, prezesem Netii

Bankrut, a jednak płaci premie

Brytyjski bank Northern Rock wypłaci premie dla menedżerów za 2008 rok pomimo, że stracił w tym czasie 1,4 miliarda funtów. Jak donosi dziennik "Daily Telegraph", zarząd broni prawa do wypłacenia premii pomimo determinacji premiera Gordona Browna do wstrzymania bonusów w bankach, które zwróciły się o pomoc państwa.

Klient w kryzysie

Jak utrzymać klientów firmy w czasach kryzysu? Co zrobić, żeby konkurenci ich nie podkupili, albo oni sami nie zrezygnowali z naszych usług. Między innymi na te pytania odpowiadała dr Aleksandra Laskowska-Rutkowska ze Szkoły Głównej Handlowej

Opcje na kryzys

Nie ma żadnych ekonomicznych przekonań lub przesłanek żeby wchodzić do ERM2 - stwierdził prezydent Lech Kaczyński powołując się na raport NBP. Nasza droga do wspólnej europejskiej waluty pozostaje niezmienna - odpowiada premier. Czy dwugłos w sprawie euro może poważnie zaszkodzić złotemu i czy zniweluje skutki działań w obronie rodzimej waluty?

Zmiany w strategii KGHM

KGHM przedstawił zmiany w strategii krótkookresowej oraz założenia budżetu na ten rok. Spółka zakładała, że w 2009 roku produkcja górnicza i hutnicza będzie na poziomie zbliżonym do tego z 2008 roku, a obecny kryzys może pomóc w pozyskaniu atrakcyjnego projektu górniczego w ciągu około 1-2 lat. W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Mirosławem Krutinem, prezesem KGHM

Jawność zmiecie szwajcarskie banki?

Jeśli postulowane przez wiele krajów dotkniętych kryzysem zniesienie tajemnicy bankowej w szwajcarskich bankach wejdzie w życie, cały sektor może skurczyć się nawet o połowę. Twierdzi tak jeden z najbardziej wpływowych bankowców szwajcarskich Ivan Pictet w wywiadzie dla dziennika genewskiego "Le Temps". Według analityków, precedensowe udostępnienie danych klientów banku UBS amerykańskim władzom może zachwiać szwajcarskim frankiem.

Nie widać końca ratowania banków

Najpierw w banki, które poniosły ogromne straty na ryzykownych kredytach hipotecznych rządy wpompowały miliardy. Teraz okazuje się, że to za mało i podatnicy muszą dopłacać kolejne biliony. Rząd brytyjski chce wprowadzić nowy pakiet wsparcia dla dwóch grup bankowych, w których - w zamian za zwiększenie ich kapitałów - ma przejąć udziały. Głównym elementem pakietu jest ubezpieczenie ich od tzw. toksycznych aktywów, ograniczające maksymalny pułap strat tych banków.

W tym roku koniec recesji?

Recesja w USA zakończy się jeszcze w tym roku - uważa szef Fed Ben Bernanke. Jest jeden warunek - akcja rządu Baracka Obamy na rzecz pobudzenia gospodarki i naprawy sektora finansowego musi przynieść sukces.

Rozdaj bilion zielonych

Wspomóc upadające banki i ledwie dyszące koncerny motoryzacyjne, a może dawać pieniądze zwykłym ludziom? Bawić się w Robin Hooda czy bankiera? W grze "Pakiet ratunkowy za bilion dolarów" (ang. "Trillion Dollar Bailout") decydują internauci.

Dostaliśmy pół roku szansy

Dostaliśmy dodatkowe pół roku na wykorzystanie 600 mln euro z funduszy unijnych na lata 2004-6. W odpowiedzi na kryzys finansowy, komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner ogłosiła we wtorek wydłużenie o pół roku terminu na wykorzystanie funduszy strukturalnych przyznanych krajom UE jeszcze w budżecie 2000-2006.