Najnowsze

Najnowsze

Włoski rząd walczy z dorosłymi bobasami

"Duże bobasy" - tak podczas debaty budżetowej określił dorosłych ludzi, którzy mieszkają jeszcze z rodzicami włoski minister finansów Tommaso Padoa Schioppa. Rząd chce wprowadzić ulgi podatkowe dla tych, którzy zdecydują się opuścić dom rodzinny.

Prezydent zatwierdził podwójną ulgę na dzieci

Prezydent Lech Kaczyński podpisał znowelizowaną we wrześniu ustawę o podatku PIT, wprowadzającą tzw. podwójną ulgę na dzieci. Rodzice będą mogli odliczyć od podatku 1145 zł na każde dziecko.

KE może ukarać Polskę

Polska wciąż nie wykonała wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. zwrotu akcyzy za importowane z krajów UE samochody. Maciej Brzeziński, który wygrał z Polską sprawę przed ETS-em zapowiedział w TVN CNBC Biznes, że tym razem złoży skargę do Komisji Europejskiej.

Gazprom wraca do negocjacji z Ukrainą

Rosyjski koncern Gazprom poinformował, że będzie kontynuował rozmowy z Ukrainą, mimo wcześniejszych informacji, że negocjacje zostały zerwane. Chodzi o zapowiedź ograniczenia dostaw surowca, jeśli Kijów nie spłaci 1,3 miliarda dolarów długu za poprzednie dostawy.

Most energetyczny może się opóźnić

- Jeśli Polska nie otrzyma 1000-1200 megawatów mocy z elektrowni w Ignalinie, to projekt tzw. mostu energetycznego między Polską a Litwą opóźni się - uważa minister gospodarki Piotr Woźniak.

Mamy 160 mln nadwyżki budżetowej

Po dziewięciu miesiącach budżet zanotował około 160 mln zł nadwyżki, wobec planowanego deficytu w wysokości 18,55 mld zł. Według wiceminister finansów Elżbiety Suchockiej-Roguskiej, jest to efekt przede wszystkim niewydatkowanych środków.

Urzędnicy pilnie poszukiwani!

W polskich urzędach brakuje rąk do pracy. W niektórych nie obsadzony jest już co trzeci etat. Rząd chce przyciągnąć młodych i dobrze wykształconych pracowników wyższymi pensjami.

Gigantyczna grzywna za nielegalne MP3

222 tys. dolarów - tyle będzie musiała zapłacić firmom fonograficznym kobieta, która nielegalnie ściągała i udostępniała muzykę przez internet. To pierwszy przypadek procesu wytoczonego przez przemysł muzyczny prywatnej osobie.

Kolejne trujące zabawki z Chin

Ponad 555 tysięcy chińskich produktów, głównie zabawek, zostanie wycofanych z rynku w USA z powodu zbyt dużej zawartości ołowiu. Decyzję podjął amerykański urząd ds. bezpieczeństwa konsumentów.

Google stawia na Polskę

Właściciel największej na świecie wyszukiwarki internetowej Google zamierza powiększyć swoje placówki w Polsce. Chodzi o Kraków, Wrocław i Warszawę.

Pisma z sądu w skrytkach pocztowych

Już od jutra sądy cywilne na wniosek zainteresowanego, będą mogły wysyłać pisma procesowe na adres jego skrzynki pocztowej. Przepisy mają być dużym ułatwieniem, ale już wzbudzają kontrowersje.

Zapłacimy na drodze ekspresowej

Ministerstwo Transportu szykuje rewolucję. Nie chodzi jednak o przyspieszenie budowy autostrad, a wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat. Za jazdę po drodze ekspresowej mają płacić nie tylko ciężarówki, ale też samochody osobowe.

Pocztylion ma łatwiej?

Listonosze - akwizytorzy Pocztyliona mają ułatwiony dostęp do klientów, którym doręczają list z ZUS przed losowaniem OFE. Badania rynku wykazują, że firma może z tego korzystać.

Gilowska: niższych podatków nie będzie

W ciągu najbliższych trzech lat nie mamy co liczyć na kolejne zmiany, które spowodują obniżenie podatków - twierdzi wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Jej zdaniem, redukcja podatków będzie możliwa dopiero po 2009 roku.

"Euro będzie sukcesem Polski"

Organizacja mistrzostw piłkarskich Euro 2012 spowoduje w Polsce boom gospodarczy - takie wnioski wyciągnęli uczestnicy dzisiejszej debaty poświęconej Euro 2012.

Siemens skazany za korupcję

210 mln euro kary ma zapłacić koncern Siemens. Niemiecki sąd nałożył ją po zakończeniu śledztwa w sprawie łapówek wręczanych przez firmę.

Śmiercionośne wiertarki

Dziesiątki polskich majsterkowiczów w niebezpieczeństwie. Obudowy wiertarek udarowych Verto są źle zmontowane i ich użytkownikom grozi porażenie prądem.

Co kupią RDŻ? - spekulacje trwają

Kolejny polski przewoźnik zaprzecza, jakoby miał zostać kupiony przez Rosyjskie Koleje Żelazne (RDŻ) i Deutsche Bahn. PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa oświadczyła, że nie planuje zmian własnościowych.

PKP Intercity w prywatne ręce?

PKP Intercity zmierza w stronę prywatyzacji. Zarząd firmy złożył już wniosek o przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną.

Politycy na Wyborczym Biznes Lunchu

Finanse publiczne, Euro 2012, fuzje i przejęcia, prywatyzacja - te i inne tematy poruszą czołowi dziennikarze TVN CNBC Biznes w rozmowach z politykami. 8 października ruszy nowy program stacji - Wyborczy Biznes Lunch.

Brytyjscy listonosze strajkują

Brytyjscy listonosze rozpoczęli 48-godzinny strajk. 130 tysięcy pracowników brytyjskiej poczty domaga się podwyżek płac i protestuje przeciwko zwolnieniom.

Pod Krakowem składają ciężarówki

Gigant w branży samochodów ciężarowych - niemiecki koncern MAN - otworzył nową fabrykę w podkrakowskich Niepołomicach. Do 2010 roku ma w niej pracować 650 osób.

Moskwa w liście straszy kolejnym embargiem

Wojciech Mojzesowicz krytycznie odniósł się do embarga na mączkę rybną z Polski, które wprowadziła wczoraj Moskwa. A Rosja w przysłanym dziś resortowi rolnictwa piśmie ostrzega przed kolejnymi ograniczeniami.

Polaczek popiera komisję ds. autostrady A1

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli powołanie komisji śledczej do wyjaśnienia powodów opóźnień w budowie autostrady A1. Ich zdaniem winny jest minister transportu. - Jestem jak najbardziej za - ripostuje Jerzy Polaczek.

Inflacja do końca roku w pobliżu celu

- Postawa "wait and see" w polityce pieniężnej wydaje się obecnie właściwa - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Podkreślił jednocześnie, że sytuacja na polskim rynku jest stabilna.

Fuzja Pekao i BPH: wkrótce rejestracja

- Wkrótce do sądu trafi wniosek o rejestrację fuzji Pekao SA i Banku BPH - poinformował prezes Pekao Jan Krzysztof Bielecki. Wczoraj Komisja Nadzoru Bankowego zgodziła się na podział BPH. Zgoda była niezbędna do zakończenia procesu fuzji.

Wieczni studenci pójdą do wojska?

Studenci, którzy rozpoczęli naukę przed rokiem akademickim 2002/2003 i jeszcze się nie obronili, powinni to zrobić przed końcem roku. W przeciwnym razie mogą zostać powołani do wojska - donosi "Gazeta Prawna".