Najnowsze

Najnowsze

Krótsze loty = mniej zanieczyszczeń

Loty najkrótszymi możliwymi trasami mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2. Tak przynajmniej uważa Michael O'Leary, prezes irlandzkich tanich linii lotniczych Ryanair.

Bojkot "Made in China" nie przejdzie

Jak wyglądałyby półki w polskich sklepach bez towarów z Chin? - Zapewne pusto - mówił w TVN CNBC Biznes o pomyśle zbojkotowania chińskich produktów Michał Kuś z Instytutu Badań ARC Rynek i Opinia. Wezwania do powszechnego bojkotu w związku z sytuacją w Tybecie.

Action ma nowego prezesa, stary przejdzie do KGHM?

Rada nadzorcza giełdowej firmy Action wybrała nowego prezesa - Piotra Bielińskiego. Zastąpi on Jacka Krawca, który zrezygnował ze stanowiska. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że jego nazwisko jest wymieniane wśród kandydatów na szefa KGHM.

Nie ma dróg, nie będzie pieniędzy

Opóźnienia w budowach dróg mogą nas kosztować Polskę utratę kilkuset milionów złotych z funduszy unijnych. Aby uniknąć budowlano-finansowej katastrofy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego kluczowe inwestycje drogowe objęło specjalnym nadzorem - dowiaduje się tvn24.pl

"Ratujcie ludzi, nie Wall Street!"

Skutki kryzysu na rynkach kredytowych zaczynają być widoczne na amerykańskiej ulicy. Grupa protestujących wdarła się do siedziby banku Bear Stearns. Po utracie płynności finansowej bank ma zostać wykupiony przez konkurenta.

Plac Defilad ma właściciela

Precedensowa decyzja stołecznego ratusza: jedna z działek na pl. Defilad wraca do przedwojennego właściciela - podaje "Gazeta Wyborcza". Tadeusz Koss walczył o nią 14 lat w Polsce i Strasburgu.

Marx gani kapitalizm

Nowy metropolita Monachium, arcybiskup Reinhard Marx idzie śladami Karola Marksa. Ostro krytykuje kapitalizm, a w druku jest już jego książka o znamiennym tytule: "Kapitał".

"Stare" karty kredytowe BPH do kosza

Karty kredytowe klientów Pekao przeniesionych tam z Banku BPH w niedzielę staną się bezużytczne. W tym tygodniu mija ostateczny tez ostateczny termin na aktywowanie nowych kart kredytowych Pekao - przypomina "Gazeta Prawna".

Vattenfalla może porazić kara

Jeden z największych dostawców energii w Polsce, firma Vattenfall, może zapłacić nawet 600 milionów złotych kary za to, że samowolnie podniósł ceny prądu - pisze "Dziennik". Urząd Regulacji Energetyki nakaże też szwedzkiemu koncernowi przygotowanie nowego cennika.

Drożeje chmiel, drożeje piwo

Amatorzy piwa, pilnujcie portfeli! Nie unikniemy podwyżek cen tego złocistego trunku. Browary nie mają wyjścia, bo drastycznie zdrożały surowce. Można się spodziewać podwyżek cen piwa o 10, a nawet o 30 groszy na butelce - ostrzega "Gazeta Prawna".

Kominy płacowe pójdą z dymem

Rząd kończy prace nad reformą ustrojową państwa - pisze "Gazeta Wyborcza" i zapowiada, że szefom państwowych spółek oraz samorządowcom przybędzie i pieniędzy, i obowiązków.

Razem przeciw Coca-Coli i Adidasowi

- Nie będę kupować Coca-Coli i butów Adidasa, jeżeli nie wycofają się ze sponsorowania igrzysk w Chinach - takie ogłoszenie ukaże się 31 marca w czterech polskich gazetach. Pod nim znajdą się podpisy kilkudziesięciu opozycjonistów z czasów PRL - czytamy w "Dzienniku".

Błąd w zeznaniu to nie problem

W gorącym okresie rozliczeń podatkowych w naszych PIT-ach bardzo często zdarzają się błędy. Anna Litwin, analityk BDO Numerica, w programie "Twój BraT PIT" radzi, co w takiej sytuacji zrobić.

Epidemia lewych zwolnień

Kontrole przeprowadzone przez ZUS ujawniły, że w ub. roku co jedenasty pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego symulował chorobę, informuje "Polska". Lewe zwolnienie to dziś drugi, obok wniosku urlopowego, popularny sposób na odpoczynek, pracę na czarno albo wyjazd zarobkowy za granicę.

Stopy procentowe po raz szósty w górę

Od kwietnia ubiegłego roku stopy procentowe rosły już sześć razy: w czerwcu, sierpniu, listopadzie, styczniu, lutym i wreszcie teraz w marcu. Teraz ekonomiści zastanawiają się nad dalszym scenariuszem dla stóp procentowych. Tu zgody nie ma. Jedni przewidują czwartą z rzędu podwyżkę, inni liczą na to, ze Rada Polityki Pieniężnej poczeka z taka decyzją jeszcze co najmniej do czerwca, kiedy na inflację może na przykład wpłynąć spodziewana podwyżka cen gazu.

Czy w Polsce powstaną nowe fabryki samochodów?

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych pilnie strzeże informacji o nowych inwestorach. Ale jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć: w ciągu kilku dni poznamy nazwę koncernu motoryzacyjnego, który wybuduje w Polsce swoją fabrykę. I nie jest to jedyny zainteresowany.

Tegoroczne plony

Jesienią Ministerstwo Gospodarki chce umożliwić wprowadzenie pierwszego biopaliwa do aut benzynowych. Obecne przepisy pozwalają na sprzedaż benzyny z maksymalną zawartością 5% etanolu. Biobenzyna ma zawierać od 70 do 85% biokomponentów. Biopaliwo, które dzisiaj można kupić na polskich stacjach to wyłącznie paliwo zasilające silniki diesla. E85 ma być pierwszym, na którym będą mogły jeździć samochody na benzynę. Czy okaże się alternatywą dla drożejącej ropy i paliw?

Biopaliwa nie wyprą benzyny

Jesienią Ministerstwo Gospodarki chce umożliwić wprowadzenie na rynek pierwszego biopaliwa dla aut benzynowych. Jednak zdaniem ekspertów, są małe szanse na to, aby stało się ono alternatywą dla drożejącej ropy.

Grad chce odpolitycznić państwowe spółki

Minister Skarbu Aleksander Grad zapewnił, że wszelkie zmiany w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa przebiegają w sposób jawny oraz przejrzysty. Minister che sprywatyzować jak najwięcej przedsiębiorstw, "by nie kusiły polityków".

Polskie owoce i warzywa pojadą do Rosji

Koniec ograniczenia na eksport polskich owoców i warzyw do Rosji. - Podpisane przez Komisję Europejską i Rosję memorandum znosi ograniczenia na dostawy tych produktów na rosyjski rynek - poinformował rzecznik Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Aleksiej Aleksiejenko.

Zmiana czasu opóźni pociągi

Pasażerowie wybierający się w podróż koleją w nocy z soboty na niedzielę muszą liczyć się ze spóźnieniami pociągów. Tej nocy zmienimy czas z zimowego na letni i przesuniemy wskazówki zegarów z godz. 2.00 na godz. 3.00.

UKE: Połączenia za drogie

Urząd Komunikacji Elektronicznej znowu bierze się za ceny połączeń do sieci komórkowych. Urząd rozważa nałożenie maksymalnych stawek połączeń, a także głębszą niż planowano obniżkę cen, jakie płacą sobie operatorzy za połączenia międzysieciowe. Rynek odpowiada: - Takie działanie wprowadza chaos na rynku.

Kredyty jeszcze droższe

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu podniosła wszystkie stopy procentowe o 25 pkt. bazowych. Główna stopa NBP będzie na poziomie 5,75 proc. Decyzja Rady nie zaskoczyła rynków finansowych.

Tata pokieruje Jaguarem

Amerykański koncern samochodowy Ford sprzedał w środę za 2,3 mld dolarów luksusowe brytyjskie marki Jaguar i Land Rover indyjskiej firmie motoryzacyjnej Tata Motors.

PIT: jak skorygować błędy?

Mylić się jest rzeczą ludzką, a że podatnik też człowiek - i on ma prawo do błędu. Pod warunkiem, że go szybko naprawi. Co zrobić, gdy do zeznania rocznego wkradł się błąd? Czy jeśli dostaniemy od pracodawcy błędny PIT, to my poniesiemy konsekwencje nie swojej nierzetelności? Wyjaśnia Dorota Walerjan z kancelarii Lovells.

Były prezes 4Media zatrzymany

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali poszukiwanego listem gończym byłego wiceprezesa Grupy 4Media Dariusza K., który w spółce odpowiadał za sprawy finansowe. Biznesmen miał przywłaszczyć wiele milionów złotych na szkodę firmy.

Netia chce zamieszać w sieci

Video na żądanie, telewizja przez internet i komórki dla biznesmenów - to najbliższe plany Netii, trzeciego w Polsce dostawcy internetu - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Bezrobocie znowu w dół

Bezrobocie w lutym 2008 roku wyniosło 11,5 proc. wobec 11,7 proc. w styczniu 2008 roku - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Analitycy oczekiwali, że będzie to więcej - 11,6 proc.