Najnowsze

Najnowsze

Google pozwany na miliony euro

Francuskojęzyczne gazety z Belgii skierowały do sądu pozew przeciwko Google o naruszenie praw autorskich. Domagają się 49 mln euro za publikowanie przez ostatnie 7 lat artykułów ukazujących się wcześniej w prasie - bez zgody ich autorów.

"Francuski rynek pracy nie wstrząśnie Polakami"

Od lipca zostanie otwarty rynek pracy we Francji dla polskich pracowników. - Rewolucji nie będzie - gasi entuzjazm w TVN CNBC Biznes Magdalena Tran-Van z Francuskiej Izby Handlowo Przemysłowej w Polsce.

Polacy inwestują w luksusy

Liczba gospodarstw domowych wyposażonych w nowoczesny sprzęt AGD i RTV rośnie lawinowo - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednak jeśli więcej z nas nie pójdzie do pracy, to dobre czasy szybko mogą się skończyć - ostrzega "Gazeta Wyborcza".

Roaming za darmo, jak Polska wygra na Euro 2008

Kibice otrzymają od operatorów komórkowych prezent na Euro 2008. Na czas piłkarskich Mistrzostw Europy ceny roamingu w Austrii i Szwajcarii będą niższe - donosi "Gazeta Wyborcza". A jak Polska zostanie mistrzem, będziemy dzwonić za darmo.

Nowy gazociąg - nowy problem?

Kolejna rosyjsko-niemiecka gazowa rura po sąsiedzku? W rejonie Szczecina prywatna niemiecka firma chce wybudować gigantyczny gazociąg do granicy z Polską. Dzięki niemu rosyjski Gazprom będzie mógł w przyszłości sprzedawać nam drogi gaz z bałtyckiej rury - donosi "Rzeczpospolita".

Sprawdź, jak uniknąć 5 zł za litr

W czasach, gdy wysokie ceny paliw skutecznie zniechęcają do podróżowania samochodem, a każda wizyta na stacji benzynowej przeraża, warto zastanowić się nad tym w jaki sposób jeździmy. A ekonomiczna jazda pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Zakłady Azotowe Tarnów zadebiutują na GPW 30 czerwca

81 lat po utworzeniu Zakłady Azotowe Tarnów rozpoczynają nowy etap w swej historii - za miesiąc staną się spółką giełdową. Spółka jest 6-tym pod względem wielkości zakładem chemicznym w Polsce i liczącą się firmą w Europie - zwłaszcza w segmencie tworzyw sztucznych. Minister skarbu podkreśla, że firma jest dobrze przygotowana do debiutu i ma racjonalne plany rozwojowe

Pawlak: różnimy się z PO w kwestii metropolii

- Między nami, a naszym koalicjantem są pewne różnice, jeśli chodzi o kwestię metropolii - tak wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak skomentował w "Magazynie 24" pomysł reformy administracyjnej przygotowany przez PO. Według tej propozycji wokół największych polskich miast mają powstać metropolie.

Polskie Metropolie

Rzeszów, Lublin, Białystok m.in te miasta mają według rządy stać się metropoliami. To jeden z elementów projektu reformy administracyjnej kraju. Dziś jego założenia przedstawili premier Donald Tusk i szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Metropolii ma powstać 12 - a funkcjonowanie w ich ramach ma zdaniem rządu i samorządowców nieść za sobą same korzyści.

"Otwarcie rynku pracy to tylko gest"

- Nie należy oczekiwać, że otwarcie francuskiego rynku pracy dla Polaków będzie miało znaczące skutki ekonomiczne. To raczej gest stabilizujący obustronne stosunki - powiedział dyrektor Departamentu Migracji w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Janusz Grzyb.

Mercedes zadomowi się w Polsce?

Najnowszej generacji mercedesy prawdopodobnie będą produkowane w Polsce. Jak nieoficjalnie dowiedział się "Newsweek", niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler wybuduje jedną ze swoich fabryk w naszym kraju. Wartość inwestycji ma wynieść 800 mln euro.

Polska wcześniej spłaci francuski dług

Francuzi wcześniej otwierają przed nami na oścież swój rynek pracy, a my przedterminowo spłacamy długi zaciągnięte jeszcze w latach 70-tych wobec kraju Moneta i Picassa. 30 września Polska wpłaci do francuskiej kasy prawie 350 milionów Euro.

"Zwiększyć wydobycie ropy!"

- Musimy coś zrobić, żeby ropa była tańsza - wzywa brytyjski premier Gordon Brown i apeluje o przeprowadzenie skoordynowanej akcji w celu obniżenia rekordowych cen ropy. Jego zdaniem, powodem cenowej gorączki jest zbyt małe wydobycie.

Nord Stream - rura, która dzieli Europę

Losy Gazociągu Północnego stoją pod znakiem zapytania. - Budowa Nord Stream grozi katastrofą ekologiczną na dnie Bałtyku. Nie bez znaczenia są też kwestie ekonomiczne - alarmował w TVN CNBC Biznes europoseł PiS Marcin Libicki.

Stopy procentowe na razie bez zmian

Stopy procentowe pozostaną niezmienione. Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z oczekiwaniami nie zdecydowała się podwyższyć oprocentowania, po którym pożycza pieniądze bankom komercyjnym.

Porsche ostrzy zęby na Volkswagena

Porsche planuje przejąć większościowy pakiet akcji Volkswagena. Na podobną kontrolę nie pozwala jednak niemieckie prawo. Państwo niemieckie partycypuje w udziałach VW i walczy o swoje.

Można bezkarnie zerwać z operatorem

Sieci komórkowe, kablówki i dostawcy Internetu mogą łatwo stracić klientów, gdy zmienią regulaminy świadczenia usług. Nie wolno im będzie wtedy żądać kar za zerwanie umowy - orzekł sąd Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Słodkie truskawki dopiero za 2 tygodnie!

Słodkie truskawki z polskich pól zjemy dopiero za dwa tygodnie. Choć owoce już pojawiły się na straganach i z dnia na dzień są coraz tańsze, to jednak ciągle są to truskawki szklarniowe.

Szara strefa wciąż w niebycie

NIK alarmuje: fiskus nie radzi sobie ze skutecznym ściganiem osób mających ukryte dochody ani z egzekwowaniem zaległych podatków. - Metody walki z "tzw. szarą strefą" są drogie i nieskuteczne - mówił w TVN CNBC Biznes Stanisław Jarosz, wiceprezes NIK.

Bezrobocie znowu spada

Bezrobocie znowu spada. W kwietniu doszło do poziomu 10,5 proc. To lepiej niż przewidywali analitycy, którzy szacowali poziom bezrobocia na 10,6 proc. Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze wyniki.

Huty w szklanej pułapce

Polskim producentom szkła grozi zapaść z powodu taniego importu. Rentowność firm zmniejsza też mocny złoty. W efekcie pracę może stracić tysiące osób - ostrzega "Rzeczpospolita".

Politechnika prezesów

Polskimi firmami rządzą inżynierowie. Co drugi prezes dużej spółki ukończył politechnikę. Mocną pozycję inżynierów w zarządach polskich przedsiębiorstw potwierdza raport "Rzeczpospolitej".

Internet pokonał radio

Internet awansował do pierwszej ligi mediów reklamowych. Reklama online jest już w Polsce większa niż radiowa, a w tym roku zapewne prześcignie reklamę zewnętrzną - pisze "Gazeta Wyborcza".

Samodzielny jak polski podatnik

Trzech na czterech Polaków samodzielnie wypełnia roczne zeznanie podatkowe, a prawie połowa korzysta z ulg podatkowych. Podatnicy nie boją się już tak bardzo urzędników fiskusa - takie wyniki przynosi sondażu PBS DGA dla "Gazety Prawnej".

Ceny paliw na świecie

Paliwo coraz droższe w Polsce, ale podwyżki mają miejsce nie tylko u nas. Jednak ceny w różnych miejscach Świata bardzo się od siebie różnią. Wystarczy porównać ceny chociażby w niektórych krajach europejskich, aby przekonać się, że obywatele poszczególnych państw płacą na stacjach paliwowych bardzo różne stawki.Gdzie zapłacimy najmniej, a gdzie najwięcej?

Oszczędzaj paliwo - i pieniądze

W dobie galopujących cen ropy, dobrze jest wiedzieć, jak ograniczyć do minimum zużycie paliwa, a co za tym idzie - oszczędzać pieniądze. Powstał praktyczny poradnik dla każdego zmotoryzowanego Europejczyka.

Transatlantycki związek zawodowy

3 mln członków może liczyć pierwszy światowy związek zawodowy. Brytyjska prasa donosi o możliwym połączeniu brytyjskiego i amerykańskiego związku zawodowego pracowników przemysłu stalowego.

Drogi w ręce samorządów

GDDKiA zbuduje, a samorządy utrzymają drogi - nie tylko wojewódzkie, jak dotychczas, ale też krajowe. To najnowszy pomysł Ministerstwa Infrastruktury, który opiera się na decentralizacji Generalnej Dyrekcji. Samorządy nie mówią "nie", ale domagają się zapewnienia im odpowiednich środków.

ONZ nie stać na pomoc

ONZ nie ma środków na pomoc humanitarną dla wszystkich potrzebujących. Organizacja - i tak już zadłużona - nie przewidziała, że ceny żywności na światowych rynkach tak gwałtownie pójdą w górę. Teraz skutki tego błędnego założenia mogą ponieść głodujący.

USA pozwą OPEC?

Być może już wkrótce USA będzie mogło pozwać kraje OPEC. Kongres pracuje nad ustawą, która pozwoli na taki ruch. Kraje OPEC ustalające limity wydobycia, a przez to traktowane jako zwykłe przedsiębiorstwa podlegałyby amerykańskiemu prawu antytrustowemu. A za zmowy cenowe grożą wysokie kary.