Najnowsze

Najnowsze

Parmezan dojrzewający... przez 20 lat

Kolejny skandal z "odświeżaniem" zepsutych serów we Włoszech. Dziennik "La Repubblica" ostrzega przed zakupem gotowego tartego parmezanu i innego gatunku - grana padano.

Przyroda "wybitnie ważna"

Powstanie Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - uchwalił Sejm, przyjmując aż trzy nowe ustawy. Nowe przepisy przede wszystkim mają dostosować nasze przepisy do dyrektyw UE. Komisja Europejska wiele razy wyrażała zastrzeżenia wobec polskich regulacji związanych z ochroną przyrody.

Nie ma kroków bez drogi

Środowisko energetyków opowiada się za szybkim opracowaniem i uchwaleniem specjalnej ustawy, przyspieszającej inwestycje dotyczące budowy nowych sieci energetycznych. Chodzi o tzw. prawo drogi, którego brak – w opinii energetyków – może zablokować inwestycje energetyczne, a także np. gazociągi, wodociągi, sieci ciepłownicze i telekomunikacyjne.

Kiepski piątek inwestorów

Wzrost wskaźnika bezrobocia w USA i spadek produkcji w Niemczech to tylko niektóre opublikowane w piątek dane makroekonomiczne. Nastroje inwestorów w końcówce tygodnia wyraźnie dołują...

Emerytury do komisji

Posłowie skierowali projekty ustaw o emeryturach kapitałowych i funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych do komisji finansów publicznych oraz komisji polityki społecznej i rodziny.

PiS chce głowy Grada

PiS przygotowuje wniosek o wotum nieufności wobec ministra skarbu Aleksandra Grada za zaniedbania w sprawie prywatyzacji stoczni. Za to samo Platforma chce postawić byłego ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego przed Trybunałem Stanu.

Podziel się laptopem

Już od jesieni każdy Amerykanin będzie mógł kupić przenośny komputer za ok. 200 dolarów. Jedyny warunek, to że będzie musiał jednocześnie nabyć drugiego laptopa dla biednych dzieci w Afryce.

Wirusy najstraszniejsze

Dwie piąte użytkowników internetu nie dostrzega w sieci żadnych zagrożeń, a jedna trzecia widzi ryzyko w wirusach - wynika z sondażu CBOS-u.

Były prezes KRUS pozywa "Dziennik"

Odwołany z funkcji prezesa KRUS Ryszard Kwaśnicki nie czuje się winny i odpiera zarzuty o nepotyzm i niegospodarność, za które według "Dziennika", stracił stanowisko. Były prezes i gazeta spotkają się sądzie.

Marcinkiewicz zmienia pracę

Po odejściu z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju i epizodzie w banku Goldman Sachs, były premier Polski Kazimierz Marcinkiewicz podejmie pracę w radzie nadzorczej giełdowej spółki telekomunikacyjnej Netia. Regulatorem tego rynku jest prezes UKE Anna Streżyńska, którą na to stanowisko powołał Marcinkiewicz - zauważa "Parkiet".

Google poprawia licencję Chrome

Firma Google zmieniła warunki licencji swojej nowej przeglądarki internetowej Chrome. To odpowiedź na obawy wielu internautów, zgłaszanych także na portalu tvn24.pl, że Google próbuje uzyskać prawa do treści publikowanych przez użytkowników nowego programu.

Niższe zbiory, wyższe ceny

Tegoroczne zbiory są niższe o 7 proc. niż w roku poprzednim, co może wpłynąć na wyższe ceny produktów rolnych i pszenicy - ocenił minister rolnictwa Marek Sawicki w TVN CNBC Biznes.

Mniej pracujemy, więcej zarabiamy

Pracujemy coraz mniej, ale w portfelu mamy coraz więcej. Na podstawie danych unijnej agencji Eurofund "Rzeczpospolita" wyliczyła, że średni tygodniowy czas pracy Kowalskiego spadł w ciągu roku o 10 proc. - o tyle samo wzrosła jego pensja.

Luksusowe, płonące laptopy

Sony wycofuje niemal pól miliona laptopów Vaio. Ich użytkowanie grozi przegrzaniem, a nawet pożarem. Trzy feralne modele były sprzedawane w 48 krajach świata. Nie podano ile z nich trafiło do klientów w Polsce.

"Każdy statek przynosił stratę"

- Przygotowałem "Białą Księgę" nie po to, żeby komuś zrobić na złość - mówi w TVN24 minister skarbu, Aleksander Grad. - Powstała po to, aby pokazać w oparciu o fakty i dokumenty, jak stocznia była zarządzana, jak brakowało decyzji prywatyzacyjnych i restrukturyzacyjnych, i dlaczego dziś Stocznia Gdyńska ma 2 miliardy długów, a Szczecińska - miliard.

Kolebka "S" na złom?

- W Białej Księdze istnieje wyraźna luka: od listopada 2007 do maja 2008. A więc brakuje okresu rządu PO - zauważył w Magazynie "24 godziny" w TVN24 Piotr Woźniak, minister gospodarki w rządzie PiS. - Jeśli jesteśmy atakowani i całe odium zła jest po naszej stronie, to musimy to wyjaśnić - uzasadniał powstanie "Białej Księgi" Adam Szejnfeld, obecny wiceminister gospodarki.

Trudne czasy deweloperów

Po latach tłustych dla deweloperów nadeszły ciężkie czasy: analitycy rynku wieszczą firmom deweloperskim jeśli nie falę upadłości, to co najmniej kłopoty ze sprzedażą. Sami deweloperzy powoli szykują się do walki - już nie klienta, ale o przetrwanie.

Zmowa na rynku DVD

Ponad milion złotych kary mają zapłać 2-a stowarzyszenia twórców za zmowę cenową. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - za spawa ZAIKS-u i Stowarzyszenia Filmowców Polskich zbyt dużo płacimy za filmy na DVD.

Kto odpowiada za stocznie?

W Sejmie polityczna bitwa o to kto jest odpowiedzialny za dramatyczną sytuację polskich stoczni. Rząd który ma jeszcze 8 dni na przedstawienie Komisji Europejskiej ostatecznego planu ich restrukturyzacji oskarża poprzedni gabinet. Prawo i Sprawiedliwość odbija piłeczkę... A my pytamy czy rząd Donalda Tuska już przygotowuje opinię publiczną na najczarniejszy scenariusz - upadek polskiego przemysłu stoczniowego.

Szef KRUS z dymisją w dłoni

Minister rolnictwa Marek Sawicki wręczył Romanowi Kwaśnickiemu podpisaną przez premiera dymisję z funkcji prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa.

Stopy bez zmian

Pomimo zagrożenia recesją w strefie euro Europejski Bank Centralny postawił na walkę z inflacją i zdecydował pozostawić stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Podobną decyzję podjął Bank Anglii.

Telewizor za prąd

Elektronika w promocyjnej cenie, a może gwarantowane ceny prądu? Tak kusi potencjalnych klientów jeden z dostawców energii by zachęcić ich do zmiany operatora. Sprawdzaliśmy jak wygląda początek wielkiej bitwy o nasze o portfele...

Strajk uziemi Dreamlinera?

Związek zawodowy skupiający 27 tysięcy mechaników koncernu odrzucił ofertę podwyżek i dał zarządowi 48 godzin na przygotowanie nowej. Jeśli do porozumienia nie dojdzie, drugiemu co do wielkości producentowi samolotów na świecie grozi paraliżujący strajk.

Oszustwa na rynku ropy?

Czy koncerny naftowe oszukują rynek? Amerykańskie urzędy regulacyjne rynku towarowego badają, czy koncerny nie manipulują informacjami o posiadanych zapasach paliw. Po co miałby manipulować? By zarobić...

Złoty coraz słabszy

Polski złoty słabnie, podobnie jak inne waluty Europy Środkowo-Wschodniej. Winny jest silniejszy dolar oraz pogłoski o niższym wzroście polskiego PKB. Ale trend dla złotówki ma się wkrótce odwrócić.

Ludzi nie stać na prąd

30-procentowa podwyżka cen prądu to półtora miliona gospodarstw domowych potrzebujących wsparcia - wynika z badań progu "ubóstwa energetycznego" przeprowadzonych dla Urzędu Regulacji Energetyki. Zdaniem URE to państwo powinno zająć się pomocą dla tych, których na prąd nie będzie stać.

Polacy podzieleni ws. atomu

Ponad 47 proc. Polaków jest przeciwnych budowie elektrowni atomowej w Polsce - wynika z sondażu przeprowadzonego przez SMG/KRC na zlecenie Money.pl. Według najnowszych rządowych opracowań w Polsce taka siłownia nie powstanie przed 2020 rokiem.

Emerytura za "okres zerowy"

Jeśli pracowałeś, to nawet jeśli nie masz dokumentów potwierdzających zarobki ZUS będzie musiał doliczyć ci ten okres przy wymiarze renty lub emerytury. Uchwalone w czwartek prawo stanowi, że policzą wtedy tak, jakbyś zarabiał ustawową najniższą w tym czasie pensję. Dotąd nie liczyli nic.

Bruksela mówi o gazowej niezależności od Rosji

- Konflikt Rosji z Gruzją dowiódł, że UE powinna przyspieszyć budowę gazociągu Nabucco, który zmniejszy uzależnienie energetyczne od Rosji - powiedział w czwartek unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs.