Najnowsze

Najnowsze

Platforma szykuje zmiany w VAT

Platforma Obywatelska szykuje zmiany podatkowe. Propozycje zaprezentowane przez PO, mają uprościć zasady rozliczania się z podatku VAT i ograniczyć biurokrację.

Awarii systemu Visa ciąg dalszy

Przy wypłacaniu z bankomatów pieniędzy przy użyciu karty Visa, system naliczał tę samą transakcję wiele razy. Tym samym konta klientów niektórych banków zostały wyczyszczone z pieniędzy. W wyniku tych transakcji często dochodziło do debetów. Tymczasem klienci MBanku muszą teraz płacić karne odsetki za powstały debet w koncie, chociaż zadłużenie nie powstało z ich winy.

Nowa wojna gazowa?

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko odrzuca część porozumienia gazowego, jakie prezydenci Władimir Putin i Wiktor Juszczenko zawarli w połowie lutego. Jej zdaniem, jest ono "sprzeczne z interesem narodowym Ukrainy".

PO zwalnia z abonamentu

Już niedługo emeryci i renciści mogą być zwolnieni z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. W przyszłym tygodniu Platforma Obywatelska chce złożyć w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Od 1 stycznia 2009 r. PO chce całkowicie zlikwidować abonament.

Kredyt w euro bez zmian

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Czwartkowa decyzja banku centralnego Eurolandu jest zgodna z prognozami analityków.

Jeden kandydat do NBP z kontrasygnatą, drugi bez

Premier Donald Tusk poparł kandydaturę Piotra Wiesiołka na wiceszefa Narodowego Banku Polskiego - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. To jedna z dwóch osób wskazanych przez prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Bankowi brakuje dwóch wiceprezesów.

"Nowy kodeks pracy cofnie nas do XIX wieku"

- Proponowane przez rząd przepisy dotyczące nowelizacji kodeksu pracy mogą być niezgodne z konstytucją - uważa Marek Borowski z LiD. Dodaje, że przypominają one kapitalizm rodem z XIX wieku. Swój sprzeciw wobec planów rządu wyraziły też NSZZ "Solidarność" i "Sierpień 80".

GPW bierze pod lupę ryzykowne spółki

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych utworzyła zapowiadany przez prezesa Ludwika Sobolewskiego specjalny system klasyfikacji dla giełdowych spółek o podwyższonym ryzyku. Ma on informować o spółkach, w które inwestycja wiąże się z wyższym ryzykiem strat.

Zanieczyszczony lek mógł zabić 19 Amerykanów

Amerykański Urząd Żywności i Leków wykrył w leku Heparin produkowanym przez firmę Baxter International niebezpieczne zanieczyszczenia i nakazał jego wycofanie ze sprzedaży. Firma zapewnia, że nie sprzedawała tego specyfiku w Polsce.

I srebro, i złoto...

Srebro i złoto rekordowo drogie, zaś dolar rekordowo słaby. Rano na rynku międzybankowym amerykańska waluta spadła do rekordowych 1,5307 za euro.

Budowa dróg znów sparaliżowana?

- Zapomnieliśmy o unijnym obowiązku konsultowania przebiegu budowanych dróg i grozi nam paraliż inwestycji - alarmuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Aby do tego nie doszło trzeba dopasować polskie prawo do unijnych dyrektyw - pisze "Gazeta Prawna".

Etat, samozatrudnienie - do wyboru

Umowa o pracę, umowa-zlecenie, czy samozatrudnienie? Rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy zakłada, że pracodawcy i pracownicy mają sami będą decydować, jaka forma umowy ma ich łączyć - donosi "Gazeta Prawna". Rząd twierdzi, że na tak elastycznych przepisach skorzystają wszyscy, związkowcy - że tylko pracodawcy.

MSWiA zmuszone do zakupów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie musiało wydać co najmniej 15 mln zł na sprzęt, który jest mu rzekomo niepotrzebny i na który nie ma już pieniędzy, bo zrezygnowało z unijnej dotacji na ten cel. Wszystko przez bezprawne unieważnienie przetargu.

Zmiana zawodu zamiast wcześniejszej emerytury

Obecna lista ponad trzystu profesji, które wciąż mają prawo do wcześniejszego zakończenia kariery zawodowej, skurczyła się do 60 pozycji. Nie ma wśród nich nauczycieli, ale dla nich resort szykuje dodatkowe rozwiązanie i inne świadczenie - pisze "Rzeczpospolita".

Najbogatsi ludzie świata

Najbogatszym człowiekiem świata jest Warren Buffett - twierdzi magazyn "Forbes". Po 13 latach zdetronizował na szczycie listy najbogatszych ludzi świata Billa Gatesa.

Agencja dała zarobić na mięsie?

Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada czy Agencja Rezerw Materiałowych przez niegospodarność nie doprowadziła do strat Skarbu Państwa, szacowanych na ok. 50 mln złotych - donosi "Rzeczpospolita".

Ekologiczne samochodowe nowości

Salon samochodowy w Genewie w tym roku zdominowany został przez ekologię. Na pokazie producenci prześcigają się w pomysłach jak uchronić środowisko naturalne.

Inflacja zżera, fiskus dogryza

Resort finansów szacuje, że inflacja w lutym wyniosła 4,6 proc. Przy tak szybko rosnących cenach tylko lokaty oprocentowane powyżej 5,6 proc. rocznie chronią realną wartość naszych pieniędzy - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Do tego dochodzi jeszcze podatek od zysków kapitałowych.

Ruszyły targi w Genewie

Z Żerania do Genewy... Czy nowy model chevroleta Aveo, który od połowy roku zacznie zjeżdżać z taśm montażowych w FSO, podbije serca klientów i co chyba najważniejsze - czy pomoże warszawskiej fabryce porządnie stanąć na nogi? Okazja jest wymarzona, bo właśnie w Genewie rozpoczął się światowy salon motoryzacyjny, gdzie auto z Żerania ma swoją prezentację.

Nasi drodzy wcześniejsi emeryci

Każdy zatrudniony Polak wydaje co miesiąc średnio 210 złotych na utrzymanie "przedterminowych emerytów". Rocznie wcześniejsze emerytury kosztują nas 27,5 miliarda złotych - wyliczono w raporcie omawianym przez money.pl.

Na Wyspach płaca minimalna w górę

Płaca minimalna w Wielkiej Brytanii wzrośnie od jesieni o 21 pensów za godzinę. Ustawowa stawka wyniesie w październiku 5,73 funta (obecnie równowartość około 26 złotych) za godzinę. Dochód najsłabiej zarabiających wzrośnie więc o ok. 40 funtów miesięcznie.

Kryzys nieruchomości także w Polsce?

Kryzys w nieruchomościach - także w Polsce? Analitycy amerykańskiego banku Morgan Stanley ostrzegają, że może powtórzyć się u nas scenariusz zza oceanu - czyli kryzys który pogrąża teraz największą gospodarkę świata. Polscy i zagraniczni analitycy podchodzą jednak do tych zapowiedzi ostrożnie - jak twierdzą, można mówić co najwyżej o spowolnieniu.

Kolejny rekord cen ropy

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły do rekordowego poziomu 104,56 dol za baryłkę. Wzrost ceny nastąpił po decyzji OPEC o utrzymaniu produkcji na niezmienionym poziomie i komunikacie o spadku zapasów surowca w USA.

Rzecznik broni niepełno- sprawnych przedsiębiorców

Rzecznik Praw Obywatelskich ujmuje się za niepełnosprawnymi, którzy dorabiają sobie do renty prowadząc drobne firmy. Od początku roku muszą jak inni przedsiębiorcy sami płacić składki ZUS. - Ich dochody są często niższe niż kwota składki - pisze Rzecznik do rządu.

Oszust z Allegro w rękach policji

W weekend na tydzień przed Bożym Narodzeniem uczestników aukcji na portalu Allegro zelektryzowała seria niezwykle atrakcyjnych ofert sprzedaży sprzętu elektronicznego. Internauci szybko zorientowali się, że musi to być oszustwo - ale złodziej był nieuchwytny. Do dziś...

RiCo ogłasza bankructwo

Niemiecka firma spedycyjna RiCo złożyła w tamtejszym sądzie wniosek o upadłość. Kierowcy, którzy domagając się wypłaty zaległych pensji okupowali siedzibę jej polskiej filii w Polkowicach, rozjechali się do domów - ale zapowiadają, że wrócą po swoje pieniądze.

Sondaż: Politycy szkodzą, przedsiębiorcy pomagają

40 procent Polaków uważa, że gospodarka zawdzięcza swój rozwój przedsiębiorcom, a za tworzenie złego, korupcjogennego prawa i psucie gospodarki obwiniają polityków - wynika z badań TNS OBOP, wykonanych dla Instytutu Globalizacji.

Gazprom uchylił ograniczenia dla Ukrainy

Gazprom i Naftohaz porozumiały się w sprawie dostaw gazu na Ukrainę - poinformował w środę rzecznik rosyjskiego koncernu gazowego Siergiej Kuprijanow. Informację tę potwierdził w Kijowie przedstawiciel ukraińskiego Naftohazu.

Dolar znów spada

Dolar spada do euro po danych ADP - informują dealerzy walutowi. W firmach w USA ubyło w lutym 23 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services, opublikowanego w środę. To pierwszy spadek od prawie 5 lat.