Najnowsze

Najnowsze

Gigantyczne zwolnienia w Krośnie

Słaby dolar i drogi gaz spowodowały, że Huta Szkła Krosno zwolni jeszcze w tym roku 1/3 swojej załogi. 1200 osób na własnej skórze wyjątkowo boleśnie odczuje problemy, które nękają światową gospodarkę.

Warszawa drugim Amsterdamem

Bierzesz rower ze stojaka w jednym miejscu miasta, a zostawiasz w innym - tak może być w stolicy. Warszawa bierze przykład z europejskich metropolii i chce wprowadzić system rowerów publicznych - zapowiada "Życie Warszawy".

SKOK-i pod nadzór bankowy

Platforma Obywatelska chce zmienić ustawę o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Zmiany zmierzać mają spowodować objęcie kas nadzorem państwowym - piszą "Gazeta Wyborcza" i "Nasz Dziennik". Obecnie nadzór nad SKOK-ami sprawuje jedynie Kasa Krajowa SKOK.

Ważą się losy wcześniejszych emerytur

OPZZ chce zachować przywileje emerytalne dla 1,2 mln osób. Może to kosztować państwo nawet 40 mld zł do 2030 r. Rząd jest przeciw, ale czy posłowie PO i PSL odważą się zadrzeć z nauczycielami, kolejarzami, leśnikami? - zastanawia się "Gazeta Wyborcza".

Rolniku, pokaż dochody

Polscy rolnicy będą musieli zarejestrować swoją działalność i wyliczać dochody. Taki scenariusz zakłada projekt reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - podaje "Gazeta Wyborcza".

Rządowy pomysł na reprywatyzację

Rząd przyspieszył prace nad prywatyzacją odebranych po wojnie majątków. Do końca kwietnia Ministerstwo Skarbu Państwa opracuje tezy do przepisów, które uregulują procedurę przyznawania rekompensat dla byłych właścicieli - zapowiada "Gazeta Prawna". Określi się też wartość majątku będącego w dyspozycji państwa, z którego można stworzyć fundusz przeznaczony na wypłatę rekompensat.

Prąd zdrożeje dramatycznie

W ciągu kilku lat Polaków czeka dramatyczny wzrost cen energii - pisze "Rzeczpospolita". Z jakiego powodu? Wzrostu wydatków elektrowni na modernizację i limitów emisji dwutlenku węgla.

Trzymaj "kwity" dla fiskusa!

Składając nasze rozliczenie podatkowe w urzędzie skarbowym nie musimy załączać żadnych dokumentów, które zobowiązują nas np. do ulgi. - Pamiętajmy jednak, że obowiązek podatkowy wygasa dopiero po pięciu latach i przez ten czas powinniśmy trzymać wszystkie dokumenty, które uwzględniamy w naszym formularzu PIT - mówił w podatkowym cyklu "Twój brat PIT" w TVN CNBC Biznes Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie.

Jak oszczędzać energię?

Rosnące rachunki za prąd czy gaz mogą zjeżyć włosy na głowie, ale - jak sprawdził Marek Klapa - wystarczy bardzo niewielki wysiłek, by zaoszczędzić setki złotych pomagając przy okazji środowisku.

Szczecin po największej powojennej katastrofie energetycznej.

Zamiast pomocy bezsensowna porada i to kosztująca 100 złotych - to może zdarzyć się każdemu, kto zapragnie skorzystać z bankowej infolinii. Bo zamiast fachowców porad udzielają amatorzy. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Sprawdzał Wojciech Kowalik.

Enea nie chce płacić za szczecińską awarię

Spółka Enea zapewnia, że rozpatrzy wszystkie reklamacje poszkodowanych w wyniku awarii prądu w Szczecinie i jego okolicach. Jednak uprzedza, że ponieważ przyczyną awarii była tzw. siła wyższa, to może nie być podstaw do wypłaty odszkodowania.

GPW powściąga analityków

Co wolno powiedzieć analitykom? - teraz już będzie wiadomo. Prezes Giełdy Papierów Wartościowych ogłosił dziś skład Rady Etyki i Ładu Informacyjnego. Ma dbać o to, żeby osoby wypowiadające się o giełdzie nie czyniły uczestnikom rynku szkody swoimi analizami.

Pikiety nauczycieli zaleją Polskę

29 kwietnia oświatowa "Solidarność" zorganizuje pikiety w 16 miastach wojewódzkich, domagając się rozmów z rządem na temat postulatów związku - taką decyzję podjął w czwartek w Gdańsku sztab protestacyjny Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Euro 2012: Chińczycy zbudują nam drogi?

- W ramach przygotowań do Euro 2012 Polska zamierza wydać na budowę autostrad i innych dróg 121 mld zł - powiedział agencji Reuters minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Dodał, że ponad 97 proc. tej sumy będzie pochodzić z funduszy UE, a partnerami w modernizacji sieci drogowej mogą być firmy chińskie.

"Człowiek Balcerowicza" pokieruje PKO?

Jerzy Pruski, były wiceprezes NBP, ma zostać prezesem banku PKO BP - dowiedział się „Wprost”. Według gazety wybór Pruskiego jest już pewny, mimo że konkurs na szefa tego banku jeszcze się nie zakończył.

Adidas przegrał z dwoma paskami

- Dwa paski to nie to samo, co trzy - uznał Trybunał Sprawiedliwości UE. Ograniczył tym samym prawo Adidasa do ścigania naśladowców swojego słynnego logo.

Cuchnące fermy do likwidacji

Inspekcja ochrony środowiska zamknie 14 ze 134 wielkopowierzchniowych ferm trzody chlewnej, ponieważ nie spełniają one norm ochrony środowiska - poinformował wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Lewica chce emerytury minimalnej

Klub parlamentarny Lewicy i Demokratów złożył do marszałka Sejmu projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wprowadza minimalną emeryturę. Zakłada on, że minimalna emerytura i renta wynosiłaby 50 proc. przeciętnej emerytury.

Stopy procentowe w Eurolandzie bez zmian

Europejski Bank Centralny nie zmienił w czwartek podstawowych stóp procentowych. Obniżył je z kolei bank Anglii. Obie decyzje pokrywają się z większością prognoz analityków.

Pawlak: Liniowy w 2009 r. mało realny

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak jako "mało realne" ocenił sygnały ze strony PO o możliwości wprowadzenia od 2009 roku jednolitej stawki podatku PIT dla wszystkich Polaków.

Balcerowicz: Kryzys w USA niegroźny dla Polski

- Wpływ amerykańskiego kryzysu na Polskę będzie słabszy w porównaniu z oddziaływaniem na inne kraje, bo jesteśmy słabo powiązani ze Stanami Zjednoczonymi - mówi były prezes NBP Leszek Balcerowicz. I dodaje: - Powinniśmy się skupić na własnych problemach.

Co drugi Polak podpięty do sieci

Już 48 proc. dorosłych Polaków ma w domu dostęp do internetu - wynika z badania "Polacy w sieci" przeprowadzonego przez CBOS. Ponad połowa (57 proc.) ma w domu komputer.

Polskie kurczaki wracają na Ukrainę

Po niemal czterech miesiącach Ukraina zniosła zakaz importu polskiego drobiu. Ograniczenie było wprowadzone w grudniu ubiegłego roku w związku z wykryciem na terenie Polski przypadków ptasiej grypy.

Sławiński: Sprowadzimy inflację do celu

- Nasza koniunktura, pomimo zarysowującej się recesji w Stanach i spowolnienia w strefie euro, jest dobra i dlatego NBP musi myśleć o zacieśnianiu polityki pieniężnej - powiedział członek RPP Andrzej Sławiński w rozmowie w TVN CNBC Biznes.

Banki kuszą klientów funduszy

Gdy na giełdzie goszczą spadki, zarobić na funduszach inwestycyjnych coraz trudniej, a do łask wracają lokaty. Banki wykorzystują sytuację na rynku i podnosząc oprocentowanie walczą o pieniądze klientów - zauważa dziennik "Polska".

Tata wjedzie do Polski?

Wygląda na to, że sieć dealerów FSO niebawem zniknie z rynku - informuje "Wall Street Journal - Polska". Niemal 70 punktów sprzedaży jest łakomym kąskiem dla indyjskiego koncernu Tata, który chce wystartować ze sprzedażą swoich aut w Polsce już w połowie roku.

Bez GMO czeka nas drożyzna?

Jeśli wejdzie w życie ustawa o zakazie stosowania w Polsce pasz opartych na roślinach genetycznie modyfikowanych (GMO), od sierpnia będziemy płacić nawet o 40 proc. więcej za drób i wieprzowinę - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Podrożeją też jaja i mleko.

Sprawdź swój angielski - i wygraj staż w Reuterze

Zdajesz maturę? Może warto sprawdzić Twój angielski... A przy okazji jest szansa wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Kanał TVN Lingua zaprasza do Narodowego Testu Języka Angielskiego. Sprawdzić się mogą nie tylko maturzyści.

Platforma wraca do liniowego

PO znów forsuje podatek liniowy - czytamy w "Rzeczpospolitej". Argumentuje to tym, że przy nowych - korzystniejszych - progach i nowej wolnej kwocie od podatku od przyszłego roku i tak 99 proc. podatników będzie podlegać pod dolny próg - 18 proc.