Najnowsze

Najnowsze

PO "uwolni" duże sklepy

Prawdopodobne jest, że nowy rząd uchyli wprowadzoną we wrześniu ustawę ograniczającą budowę sklepów większych niż 400 mkw - pisze "Dziennik". Ustawą na wniosek PKPP Lewiatan i Rzecznika Praw Obywatelskich zajmuje się Trybunał Konstytucyjny. Wcześniej PO zapowiedziała, że zniesie też zakaz handlu w 12 dni świątecznych.

Będzie drogo, albo... jeszcze drożej

Unijnym ministrom finansów najprawdopodobniej nie uda się utrzymać ulgowego systemu VAT do końca 2010 roku. Dla Polski oznacza to po Nowym Roku skok cen wielu produktów. Do tego dochodzi fala podwyżek wynikająca z koniunktury czy zmiany przepisów - zauważa "Rzeczpospolita".

Koniec "współczesnego niewolnictwa"?

Warunki, w których zmuszeni są pracować imigranci zarobkowi, dadzą się w niektórych przypadkach przyrównać do "współczesnej formy pracy niewolniczej", to niedopuszczalne - powiedział we wtorek w Londynie znany brytyjski działacz związkowy Jack Dromey.

Od czego zacznie nowy minister środowiska?

Efektywne wykorzystanie środków unijnych, nadrobienie zaległości w tworzeniu Europejskiej Sieci Obszarów Chronionych Natura 2000 oraz promocja odnawialnych źródeł energii - to sprawy, którymi w pierwszej kolejności zajmie się nowy minister środowiska.

Polacy przesiadają się na czarter

Coraz więcej Polaków lata wyczarterowanymi samolotami. Ten rynek rozwija się szybciej niż rynek przewozów regularnych – wynika z analiz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Unia chce reformować telekomunikację

Powołanie unijnego regulatora rynku telekomunikacyjnego, więcej uprawnień dla regulatorów krajowych, swobodny dostęp do wolnych częstotliwości radiowych - to niektóre z założeń, jakie przewidują reformy zaproponowane przez Komisję Europejską.

Lekarze popierają skargę na KRUS

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) popiera wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego rolników. Według OZZL, rzecznik podejmuje tematy, których boją się dotknąć politycy.

Ministerstwo Skarbu chce sprzedać "Rzeczpospolitą"?

- Docierają do nas informacje, że Skarb Państwa chce sprzedać prywatnemu funduszowi tytuł "Rzeczpospolita". To byłby skandal na skalę międzynarodową - powiedział w TVN CNBC Biznes kandydat PO na ministra skarbu Aleksander Grad. Przedstawiciele skarbu państwa w gazecie zaprzeczają: -Nie chcemy sprzedać tytułu.

Euro na... Euro?

Czynniki makroekonomiczne sprzyjają wypełnieniu kryteriów z Maastricht, a deficyt już w tym roku będzie mniejszy, niż wymagany do przystąpienia do strefy euro. Tak przynajmniej twierdzi szef NBP Sławomir Skrzypek, wskazując, że już w 2012 roku euro będzie mogło zastąpić złotego.

Religa podpisał listę leków refundowanych

Na listach ministerstwa zdrowia znalazło się ponad 270 specyfików, za które do tej pory pacjenci płacili 100 proc. ceny. Teraz na podpis Zyty Gilowskiej czeka dołączone do nich rozporządzenie o cenach. W sumie na liście jest ponad 520 pozycji.

Orlen czeka na odszkodowanie

PKN Orlen spodziewa się, że kolejne raty odszkodowania za straty poniesione w wyniku pożaru w litewskiej rafinerii w Możejkach wpłyną do spółki na przełomie 2007 i 2008 roku - poinformował wiceprezes PKN Orlen Waldemar Maj.

Budżet w Sejmie już w piątek

Desygnowany na premiera szef PO Donald Tusk zapowiedział, że w dniu zaprzysiężenia nowego rządu (16.11) zwoła pierwsze posiedzenie Rady Ministrów m.in. po to, aby podjąć decyzję o przesłaniu do Sejmu projektu stawy budżetowej.

Rosyjscy kontrolerzy w Polsce

Rosyjscy inspektorzy rozmawiają w Warszawie z przedstawicielami resortu rolnictwa o warunkach kontroli polskich zakładów przetwórczych - poinformowało biuro prasowe ministerstwa.

W polskich biurach wciąż niebezpiecznie

Dobiegła końca druga edycja badań bezpieczeństwa i ergonomiczności (dopasowania do warunków psychofizycznych) komputerowych stanowisk pracy Ergotest. Wynika z nich, że ciągle ponad połowa pracowników biurowych pracuje w warunkach zagrażających zdrowiu.

Połowa linii lotniczych oszukuje klientów

- Co najmniej 200 z 400 przebadanych stron internetowych europejskich przewoźników lotniczych wprowadza klientów w błąd - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Pełne wyniki badania przeprowadzone w 15 krajach mają być opublikowane w środę.

CBA obserwuje prywatyzację Stoczni Gdańsk

Szef resortu skarbu w ustępującym rządzie PiS Wojciech Jasiński, wysłał Centralne Biuro Antykorupcyjne do Stoczni Gdańsk kierowanej przez innego polityka PiS. Minister podejrzewa, że przejmowanie stoczni przez zależną od Ukraińców spółkę ISD może narazić państwo na straty - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

OPEC zainterweniuje w grudniu

Ceny ropy raz zbliżają się, a raz oddalają od psychologicznego poziomu 100 dol. za baryłkę. Podczas, gdy rynki obserwują nerwowe wahania cen surowca, najwięksi jego eksporterzy postanowili decyzję o ewentualnym zwiększeniu wydobycia podjąć 5 grudnia.

Prezydenckie "nie" dla likwidacji abonamentu RTV

- Prezydent na pewno nie podpisałby ustawy znoszącej abonament radiowo-telewizyjny - uważa minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński. Co do projektu ustawy upraszczającej podatki, której chce PO, to stanowisko głowy państwa "będzie w zgodzie z interesem społecznym".

Prąd wróci w lejce URE?

Jarosław Kaczyński na trzy dni przed przekazaniem władzy szuka człowieka, który zmieni decyzję odwołanego w piątek szefa Urzędu Regulacji Energetyki Adama Szafrańskiego - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Nowy prezes ma powstrzymać zapowiadaną podwyżkę cen energii.

Polska przegrywa bój o niższy VAT

Unijni ministrowie finansów debatują w Brukseli nad utrzymaniem do 2010 roku niższej stawki VAT na niektóre towary. Zgodnie z traktatem akcesyjnym, Polska wraz z kilkoma innymi państwami musi od 2008 roku znieść preferencyjne stawki na niektóre towary. Szanse na to, że uda się to zmienić, topnieją.

Pawlak: nie jestem alfą i omegą

- Z konkretnych rzeczy chcemy znieść podatek Belki - mówi gazecie "Gazety Wyborczej" kandydat na wicepremiera i ministra gospodarki Waldemar Pawlak. Co do reszty, prezes PSL wolałby wpierw zapoznać się z dokonaniami odchodzącego rządu. Zapowiada jednak proste i racjonalne rozwiązanie problemów.

Rosja będzie kontrolować Polskę

Rosyjscy inspektorzy weterynaryjni będą kontrolować dzisiaj polskie zakłady mleczarskie, paszowe i mięsne zainteresowane eksportem do Rosji. Ich celem jest sprawdzenie, czy spełniają one wymagania weterynaryjne strony rosyjskiej.

Związki protestują przeciw planom Cadbury

Jeden z największych w Wielkiej Brytanii związków zawodowych "Unite" nie chce przeniesienia części produkcji Cadbury do Polski. Potentat na rynku słodyczy chce zwolnić ok. 700 pracujących na Wyspach osób.

Polska - wschodząca gwiazda

8. miejsce w kategorii "Wschodząca gwiazda" - z takim rezultatem Polska zadebiutowała w rankingu krajów o najlepszej marce Country Brand Index.

KRUS do Trybunału

Wniosek w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego rolników trafił do Trybunału Konstytucyjnego. Skierował go tam rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.

Kredyt? - nie dla każdego!

Prawie co piąty Polak może być wykluczony z rynku kredytowego. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej.

Kryzys polskiego górnictwa?

Pogarsza się sytuacja finansowa, rosną koszty i presja płacowa, występują braki kadrowe oraz olbrzymie potrzeby inwestycyjne, są problemy z zaspokojeniem popytu na węgiel. Tak, według ekspertów, wygląda dziś polskie górnictwo. O jego kondycji dyskutowali dziś w Katowicach szefowie spółek węglowych i energetycznych, eksperci i związkowcy.

Zakaz handlu: 280 skarg

280 zgłoszeń o łamaniu zakazu handlu dotarło 11 listopada do Okręgowych Inspektoratów Pracy w całym kraju. Sygnały pochodziły głównie od przechodniów i klientów - rzadziej od samych pracowników.