Najnowsze

Najnowsze

Polecą iskry w sprawie euro?

Prezes NBP Sławomir Skrzypek twarzą w twarz z premierem Donaldem Tuskiem, a tematem rozmowy euro w Polsce w 2011 roku. Jak dowiaduje się TVN CNBC Biznes o 17 odbędzie się spotkanie Rady Polityki Pieniężnej z premierem Donaldem Tuskiem.

Odszkodowania dla klientów Orange?

- Jeśli z powodu wczorajszej awarii sieci Orange ponieśliśmy jakieś straty, np. przedsiębiorca nie mógł załatwić ważnej sprawy, to możemy domagać się w sądzie odszkodowania od operatora komórkowego - informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej.

"Światowym giełdom nie grozi załamanie"

- Nic strasznego się nie stało, amerykański rząd panuje nad kryzysem - uspokajał na antenie TVN24 ekonomista prof. Witold Orłowski. Przypomniał, że bankructwo banku Lehman Brothers było przewidywane, dlatego - jego zdaniem - światowym giełdom nie grozi obecnie żadne załamanie.

Fed obniży stopy?

We wtorek amerykańska Rezerwa Federalna może obniżyć podstawowe stopy procentowe, aby uspokoić sytuację na rynkach finansowych - takie spekulacje pojawiły się wśród analityków.

Czarne chmury znad USA zawisły nad Japonią

Bank Japonii ogłosił we wtorek, że skieruje 1,500 mld jenów na japońskie rynki finansowe (10 mld euro), by zapewnić ich stabilizację po ogłoszeniu bankructwa amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Tymczasem tokijska giełda spadła o niemal pięć procent.

Górnicy chcą pieniędzy

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczęło się referendum strajkowe. To efekt zakończonych brakiem porozumienia negocjacji płacowych w sprawie podwyżek oczekiwanych przez związki.

Nowe szanse dla Alitalii

Pojawiło się małe światełko w tunelu: są szanse na ratunek dla Alitalii. Po rozmowach, w które zaangażowany był sam premier Włoch Silvio Berlusconi, największe związki zawodowe włoskiego przewoźnika zaakceptowały częściowo plan restrukturyzacji linii.

Gospodarka, głupcy!

Obaj kandydaci do amerykańskiej prezydentury obiecują, że po zwycięstwie w listopadowych wyborach niezwłocznie zajmą się radykalnym zreformowaniem amerykańskiego systemu bankowo-finansowego, aby uniknąć takich kryzysów jak obecny

Masakra jak po ataku z 11 września

Wniosek o ochronę przed wierzycielami zgłoszony do sądu w poniedziałek przez bank Lehman Brothers spowodował dalszy ciąg wyprzedaży akcji na amerykańskich rynkach. Indeksy giełdowe na początku notowań straciły mniej niż w Europie, ale pod koniec dnia runęły na łeb na szyję. Indeks największych spółek S&P500 spadł o 4,71 proc., najwięcej od ataku terrorystycznego z 11 września 2001 r.

Kryzys na giełdach; co robić z pieniędzmi?

Sytuacji za oceanem z niepokojem przygląda się cały świat. Polscy eksperci zapewniają jednak, że pieniądze zgromadzone w polskich bankach są bezpieczne. Radzą także nie wyprzedawać akcji giełdowych i pozbywać się jednostek funduszy inwestycyjnych.

Czekają nas spore wydatki?

Czapki, buty, kurtki czy rękawiczki. Czas na jesienne zakupy. Czy wobec wysokiej inflacji powinniśmy przygotować się na naprawdę spore wydatki, czy może jednak tej jesieni nasze portfele nie zostaną ogołocenie do cna.

Polskie instytucje finansowe zagrożone?

Konsekwencje kryzysu w amerykańskim sektorze finansowym mogą być niezwykle poważne dla banków w innych krajach. Czy także Polskie instytucje finansowe mogą być zagrożone i jak amerykański kryzys może wpłynąć na ich kondycję.

Stoczniowcy jadą do Brukseli

Plany prywatyzacyjne stoczni w Szczecinie i Gdyni leżą już na biurku urzędników Komisji Europejskiej. A stoczniowcy ze Szczecina, jadą do Brukseli by - jak sami mówią - "przypomnieć jej o sobie".

Czarny poniedziałek na warszawskim parkiecie

Polski WIG20 na poniedziałkowej sesji przebił poziom lipcowego minimum i spadł o 3,81 proc. do 2363,69 pkt, czyli najniższego poziomu od ponad trzech lat. Inne giełdy także poleciały w dół.

Więcej złotówek sypie nam się do kieszeni

Licząc w złotówkach - zarabiamy prawie o 1/10 więcej niż przed rokiem, ale niemal połowę z tego wzrostu zjada nam inflacja - wynika z danych GUS. W porównaniu z zeszłym rokiem także więcej z nas ma zatrudnienie.

Połowa Warszawy bez komórek Orange

Głuche komórki Orange przez prawie dwie godziny w południowo-wschodniej części Warszawy. Wskaźniki poziomu pola w aparatach klientów pokazały "zero", wykonanie jakiegokolwiek połączenia było niemożliwe. Krótko przed 15 awaria została usunięta.

Inflacja mniejsza niż spodziewana

Sierpniowa inflacja według danych Głównego Urzędu Statystycznego okazała się niższa, niż spodziewali się analitycy. Ceny w ciągu roku wzrosły o 4,8 procent.

Pomostówki wciąż nie uzgodnione

Komisja Trójstronna wciąż nie zdołała uzgodnić stanowiska wobec rządowej propozycji przepisów o emeryturach pomostowych. Forum Związków Zawodowych zgłasza nowy pomysł: wcześniejsza emerytura dla każdego, kto regularnie pracuje nocą.

Niemcy: Pracujemy za dużo

Niemcy pracują za długo - uważa tamtejsza centrala związkowa DGB. Według niedawno opublikowanych danych Unii Europejskiej, Niemcy średnio pracują 41,1 godziny tygodniowo. To musi się zmienić - stwierdza DSB.

Zdrojewski uratuje małe kina?

Nowoczesne projektory trafią do małych kin - taki pomysł na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdynii ma przedstawić Bogdan Zdrojewski. W ten sposób ministerstwo kultury chce uratować kina studyjne, które nie są w stanie konkurować z multipleksami.

"Krwawy poniedziałek" na giełdach

- To najgorsze co w życiu widziałem - powiedział Alan Greenspan. Były szef FED tak mówił o sytuacji światowych rynków. W Warszawie WIG20 znalazł się na najniższym poziomie od 2005 roku, ale fala spadków ogarnęła wszystkie czynne giełdy.

Polska firma wstrzymuje inwestycję w Rosji

Wbrew wcześniejszym entuzjastycznym zapowiedziom, Barlinek SA postanowił "ponownie przeanalizować swoją rosyjską inwestycję". W biznesowym żargonie oznacza to jedno - odłożenie lub zaniechanie planów inwestycyjnych firmy.

Ropa poniżej stu dolarów

Ropa naftowa mocno tanieje na giełdach paliw po informacjach, że rafinerie na wybrzeżach Zatoki Meksykańskiej nie mają większych uszkodzeń po przejściu huraganu Ike - podają maklerzy.

Alitalia wciąż walczy o przetrwanie

Po nocnej rundzie rozmów na temat przyszłości upadających linii lotniczych Alitalia pojawiły się szanse na zawarcie porozumienia, które by je uratowało. Przeciwko uzgodnionym warunkom wciąż są związki pilotów i stewardess - ich w największym stopniu miałyby dotknąć zwolnienia.

Bankructwo Lehman Brothers?

"Krwawa niedziela" na rynku bankowym w USA. Dramatyczna przecena cen akcji banku Lehman Brothers w zeszłym tygodniu okazała się zapowiedzią bankructwa.

Polski szef - zamożny szef

Polscy menedżerowie mają relatywnie lepsze pensje niż ich koledzy z USA i w wielu krajach Europy Zachodniej - wynika z raportu firmy badawczej Hay Group, która porównała zarobki pod względem ich siły nabywczej. Informacje przynosi "Rzeczpospolita".

"Chcemy euro" - Polacy

Coraz bardziej realne staje się wejście Polski do strefy euro w 2011 roku. Wsparcie dla rządu deklaruje bowiem nie tylko Narodowy Bank Polski, ale także Polacy.

Koniec ery taniego latania?

Zbliża się koniec ery taniego i łatwego latania, do jakiego przyzwyczaili się już pasażerowie nie tylko w Polsce. Linie lotnicze będą bankrutować jedna za drugą, ceny biletów wzrosną, a pasażerowie nie będą już mogli przebierać w ofertach - wieszczy dziennik "Polska The Times".

Modyfikowana kukurydza popularna nad Wisłą

Powierzchnia upraw zmodyfikowanej żywności wzrosła nad Wisłą dziesięciokrotnie - pisze "Rzeczpospolita". Nasi rolnicy masowo kupują nasiona kukurydzy GMO za granicą. W ten sposób obchodzą zakaz sprzedaży genetycznie modyfikowanego materiału siewnego, który od dwóch lat obowiązuje w Polsce.

Biedna polska szkoła

Polska wydaje na ucznia 3312 dolarów rocznie. Średnia dla krajów Zachodu jest dwukrotnie wyższa - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, o którym pisze "Polska".