Najnowsze

Najnowsze

TP SA nie zapłaci 339 mln zł kary

Sąd Apelacyjny podtrzymał uchylenie przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prawie 339 mln zł kary, którą w 2007 roku na TP nałożył Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Słaby styczeń dla aptekarzy

Wydatki na leki spadły o 1/4 w stosunku do ubiegłego roku. Czy w lutym skala spadku sprzedaży się powiększy? O wolumenie sprzedaży w aptekach rozmowa z Marcinem Gawrońskim z IMS Heath.

DI BRE: Kupuj spółki budowlane

Analitycznie o branży budowlanej – najnowsze rekomendacje dla ZUE, Polimeksu-Mostostalu, PBG, Mostostalu-Warszawa, Elektrobudowy i Erbudu. Autor raportów - analityk DI BRE Maciej Stokłosa zaleca kupowanie większości spółek z branży.

Coraz wyższe przychody Biomaximy

BioMaxima działa w szeroko rozumianym obszarze biotechnologii na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Jest jednym z dwóch krajowych producentów odczynników do diagnostyki in vitro. Spółka podała właśnie prognozy na ten rok, zgodnie z którymi przychody mają się podwoić, a zysk netto wzrosnąć do 2,2 mln zł. O wynikach firmy rozmawiamy z prezesem Biomaximy Henrykiem Lewczukiem.

Rekordowe wyniki Hawe?

Hawe szacuje, że 2011 był rekordowy pod względem wyników. Spółka zwiększyła przychody prawie o jedną trzecią, zysk netto wzrósł o 27%, a EBITDA o blisko połowę. W tym roku chce jeszcze zwiększyć tempo rozwoju i w najbliższych dniach ma podać „więcej niż optymistyczne” prognozy. O tym i minionym roku w Hawe rozmawiamy z prezesem firmy Jerzym Karneyem.

Będą osłabiać franka jak tylko się da

- Szwajcarski Bank Centralny (SNB) będzie skupował nieograniczone ilości walut obcych, by nie dopuścić do umocnienia się franka - zapowiedział Thomas Jordan w swoim pierwszym przemówieniu po objęciu stanowiska tymczasowego prezesa banku. Podkreślił, że nie będzie tolerować kursu wymiany franka do euro poniżej poziomu 1,20.

Nie chcą poprzeć wniosku SLD

PO, PiS, PSL i SP nie poprą wniosku SLD o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy emerytalnej. Koalicjanci podkreślają, że podniesienie wieku emerytalnego jest koniecznością, a PiS i SP popierają wniosek Solidarności, a nie Sojuszu. Tymczasem politycy SLD już rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy emerytalnej.

Premier proponuje pracę do 75. roku życia

- Szwedzi powinni pracować do 75 roku życia - powiedział w wywiadzie dla gazety "Dagens Nyheter" premier kraju Fredrik Reinfeldt. O wieku emerytalnym będą rozmawiać od środy w Sztokholmie przywódcy państw Europy Północnej.

Milion w portfelu 

W Godzinie dla Pieniędzy nie może zabraknąć miliona w portfelu - tym razem portfel, który daje zarobić od początku inwestycji już 2,5%. Gościem Roberta Stankiewicza był Adam Zaremba, główny ekonomista Idea TFI

GRECJA W KRYZYSIE

Spotkanie greckich polityków ws. pakietu oszczędności przełożone na wtorek. Rząd Grecji przyznał, że porozumienie jest konieczne do następnego spotkania eurogrupy. Rozmowa z Błażejem Wajszczukiem, analitykiem BNP Paribas.

Wyborcza gorączka w Rosji

Premier i kandydat na prezydenta Rosji Władimir Putin opublikował w poniedziałek swój czwarty z kolei artykuł programowy, w którym skupił się na rozwijaniu instytucji demokratycznych. Przyznał, że w Rosji dojrzało społeczeństwo obywatelskie, co zrodziło potrzebę "odnowienia mechanizmów demokracji". O sytuacji w Rosji Robert Stankiewicz rozmawiał z Jadwigą Rogożą z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Ceny działek w dół

Ceny działek w największych miastach spadły w ciągu ostatnich 12 miesięcy o kilkanaście procent. Najbardziej bo o 15% spadły ceny ziemi w Poznaniu. W stolicy wielkopolski metr kwadratowy działki budowlanej kosztuje 450 złotych. Najdroższe działki są oczywiście w Warszawie. Czy teraz jest dobry moment na zakup działki? O tym w Godzinie dla Pieniędzy mówił Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Płać mniej oszczędzając

Świadomość energetyczna Polaków jest na bardzo niskim poziomie - alarmuje Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. O szczegółach kto ile płaci za energię elektryczną i czy wie co zrobić by płacić za nią mniej mówił w Godzinie dla Pieniędzy Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energii Odnawialnej.

Lis zwolniony z "Wprost". Tuż przed galą

- Tomasz Lis otrzymał wypowiedzenie ze stanowiska redaktora naczelnego tygodnika "Wprost" - poinformowała rzeczniczka wydawcy pisma Anna Pawłowska-Pojawa. Jak podał tygodnik na swojej stronie internetowej, Lisa zastąpi były redaktor naczelny "Newsweeka" Michał Kobosko.

Odnawialna energia

Jaka przyszłość odnawialnej energii w Polsce? Społeczne konsultacje ws. ustawy o OZE się zakończyły, a prawo zgodnie z założeniami w życie ma wejść w połowie tego roku. Eksperci uważają jednak, że tego terminu nie uda się dotrzymać. Rozmowa z T. Podgajnikiem, byłym ministrem środowiska i obecnym wiceprezesem Pigeo

Wspięliśmy się na szczyt bezrobocia

- Najwyższy w tym roku wskaźnik bezrobocia rejestrowanego nastąpi w lutym - ocenia minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Jednak jego zdaniem wzrost stopy bezrobocia będzie niższy niż o 0,8 pkt proc., o które wzrósł wskaźnik między grudniem 2011 a styczniem 2012. Z szacunków resortu wynika, że stopa bezrobocia wzrosła w styczniu do 13,3 proc. z 12,5 proc. w grudniu 2011 roku.

Na czym zarabia, na czym traci Makora?

Makora to jedna z niewielu rentownych hut szkła w kraju. Firma wysyła sporą część produkcji na eksport. Pojawiła się jednak przeszkoda w mnożeniu zysków - wysokie ceny gazu. O rynku szkła i przyszłości firmy rozmawiamy z prezesem Makory Krośnieńskiej Huty Szkła Bogdanem Kasprzykiem.

Droższy gaz coraz bliżej

- Wciąż możliwe jest wejście w życie nowej taryfy gazowej od początku marca br. - powiedział prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk. Obecnie regulator czeka na odpowiedź Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, który ma przysłać swoje poprawione propozycje w tej sprawie.

M10 na NewConnect

Do grona emitentów alternatywnego parkietu warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych dołączyła spółka M10. To 10 tegoroczny debiut oraz 359 spółka, którą zanotowano na NewConnect. Więcej szczegółów na temat spółki w rozmowie z Andrzejem Endlerem, prezesem spółki.

Dobre wyniki Północy Nieruchomości

Rekordowe wyniki Północy Nieruchomości. Przychody netto ze sprzedaży wyniosły 2 miliony 811 tysięcy złotych. Były one wyższe aż o 189% od przychodów osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Więcej szczegółów w rozmowie z Piotrem Sumarą.

Co w DGA ?

Spółka zmaga się z ARP o pieniądze za szkolenia pracowników likwidowanych stoczni. Chodzi o ponad 4 mln zł, na które spółka zawiązała rezerwę rok temu. Sprawa toczy się w sądzie,a kolejna rozprawa za kilka miesięcy. Więcej o tym w rozmowie z Andrzejem Głowackim, prezesem DGA.

Lotos i Orlen z jednego dystybutora?

- Grupie Lotos potrzebny jest inwestor strategiczny. A ponieważ za granicą chętnych na gdański koncern nie widać, trzeba ich szukać w kraju - mówi "Pulsowi Biznesu" minister skarbu Mikołaj Budzanowski sugerując, że takim inwestorem mógłby być płocki Orlen. Gazeta zwraca uwagę, że pomysł połączenia dwóch koncernów paliwowych od lat przychodzi do głowy niemal każdemu ministrowi skarbu.

Budżet oszczędzi miliardy na dłuższej pracy Polaków

- 0,2 mld zł w 2013 roku, 1,9 mld w 2014 i 3,8 mld w 2015 - tyle mają wynieść oszczędności w budżecie po podwyższeniu i zrównaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego w kolejnych latach oszczędności te będą jeszcze większe.

Wydłuża się kolejka po LOT

Wydłuża się lista chętnych do przejęcia PLL LOT. Według "Dziennika Gazety Prawnej", który powołuje się na źródło w resorcie skarbu, zainteresowani to Turkish Airlines, Air France/KLM i Lufthansa. Serwis pasażer.com, oprócz Turków, którzy oficjalnie przyznają, że biorą pod uwagę zakup polskich linii, wymienia jeszcze Air China.

Kryzys w świecie arabskim

Syria nadal w ogniu. Mimo, że od arabskiej wiosny mija pół roku to nie jedyny kraj na Bliskim Wschodzie, w którym jest niespokojnie. Pogarszająca się sytuacja w regionie zmusiła USA do zamknięcia swojej ambasady w Damaszku oraz ewakuacji całego personelu. O niepokoju w świecie arabskim rozmawia M. Kubicki z portalu Arabia.pl

W Centrum Klima kryzysu nie widać

Centrum Klima spodziewa się, że wyniki w 2012 będą zbliżone do tych z ubiegłego roku, które - zdaniem prezesa - były rekordowe. O wynikach i nowych produktach z nowej fabryki rozmawiamy z prezesem Centrum Klima, Markiem Perendykiem.

Citi Handlowy zaskakuje na plus

Bank Handlowy pozytywnie zaskoczył wynikami za IV kwartał - zysk netto wzrósł o 13,5% w ujęciu rocznym, do 221 milionów złotych. Analitycy spodziewali się 8-procentowego spadku zysku. O wynikach rozmawiamy z prezesem Citi Handlowego Sławomirem Sikorą.

Merkozy ostrzega Ateny: Bez cięć nie będzie pomocy

- Nie będzie odblokowania funduszy, jeśli decyzje w Grecji nie zostaną podjęte - oświadczył w poniedziałek prezydent Nicolas Sarkozy. Również kanclerz Niemiec stwierdziła, że odblokowanie kolejnej transzy pomocy dla Aten jest uzależnione od jak najszybszego porozumienia greckiej koalicji rządowej w sprawie planu oszczędności. Cierpliwość do Grecji powoli traci też Bruksela.

Pożyczył synowi na start Facebooka. Zarobi miliony

Gdy Mark Zuckerberg startował z Facebookiem dokładnie osiem lat temu, poprosił ojca – nowojorskiego dentystę - o pożyczkę na rozruch największego dziś serwisu społecznościowego. W zamian dał mu akcje swojej firmy. Dziś są one warte fortunę, a gdy Facebook w maju wejdzie na giełdę, Edward Zuckerberg wzbogaci się o 60 mln dolarów.