Najnowsze

Najnowsze

Europejski Bank Centralny ściął w czwartek jedną ze stóp procentowych do ujemnego poziomu i ogłosił adresowany do banków program wart co najmniej 400 mld euro. W programie "Świat pieniądza" na temat decyzji EBC rozmawiał ze swoim gościem Robert Stanilewicz.

Mario Draghi ustala ujemne stopy procentowe i przymierza się do przygotowania serii pożyczek dla banków. Nie można rościć odszkodowania od Skarbu Państwa, w związku z Amber Gold. Poprawka w ustawie o szkolnictwie wyższym, dotycząca pobierania opłat za drugi kierunek studiów jest niezgodna z konstytucją. Przegląd najważniejszych wydarzeń dnia według Roberta Stanilewicza.

Niemieckie banki odniosły się krytycznie do ogłoszonej w czwartek decyzji Europejskiego Banku Centralnego o kolejnym obniżeniu stóp procentowych. Szef instytutu Ifo Hans-Werner Sinn nazwał decyzje "rozpaczliwą próbą" skierowania kapitału na południe Europy.

Alibaba, chiński koncern z branży e-handlu kupi od firmy deweloperskiej Hui Evergrande Real Estate za 1,2 mld juanów (192 mln dolarów) udziały w Guangzhou Evergrande - najpopularnejszej piłkarskiej drużynie w Państwie Środka. Transakcja została zawarta w ciągu 15 minut, kiedy prezesi obu firm spotkali się na drinka.

Posłowie zdecydowali w czwartek o ponownym skierowaniu do komisji środowiska projektu noweli ws. emisji przemysłowych. Nowe prawo, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, ma ograniczyć emisję zanieczyszczeń, np. pyłów i dwutlenku siarki z zakładów przemysłowych.

Serbia zapowiedziała w czwartek, że nie zamierza, przynajmniej na razie, opóźniać rozpoczęcia budowy swojego odcinka gazociągu South Stream. Budowa ma się rozpocząć w lipcu. Unia Europejska zwróciła się w tym tygodniu do Bułgarii o zawieszenie prac nad tym gazociągiem.

Charakterystyka geologiczna łupków w Polsce i testy tych złóż wskazują, że średnie szacowane wydobycie gazu ziemnego z przebadanych dotychczas formacji łupkowych w kraju może znajdować się na stosunkowo niskim poziomie – poinformował w czwartek PKN Orlen.