Polskie firmy wykazują się coraz większą aktywnością na zagranicznych rynkach. Tylko w 2008 roku poza krajem zainwestowały 1,8 mld zł. To o jedną piątą więcej niż przed dwunastoma miesiącami - podaje "Rzeczpospolita".
Jak wynika ze wstępnych danych serwisu Deal Watch z grupy Euromoney, zarówno łączna, jak i średnia wartość przeprowadzanych przez polskie firmy transakcji zagranicznych wzrosły w porównaniu z 2007 rokiem.
Wśród aktywnych inwestorów prym wiedzie Petrolinvest, który za ok. 400 mln euro przejął udziały w spółkach poszukujących ropy i gazu w Kazachstanie. Cześć inwestycji sfinansował dzięki nowej emisji akcji.
Polskie przedsiębiorstwa najchętniej inwestowały w Niemczech. Tam nasze przedsiębiorstwa przeprowadziły dziewięć spośród 71 ubiegłorocznych fuzji i przejęć.
Zaraz za Niemcami uplasowała się Ukraina, gdzie doszło do ośmiu transakcji. W Kazachstanie i Rumunii - po sześć umów.
Nie sprzyja sytuacja w regionie
Jak ocenia na łamach "Rzeczpospolitej" prezes Rothschild Polska Jacek Chwedoruk, w tym roku zagraniczną aktywność polskich firm ograniczy niepewna sytuacja makroekonomiczna w części krajów naszego regionu - na Ukrainie, Łotwie i na Węgrzech.
– Wprawdzie wyceny tamtejszych firm po ostatnich spadkach są już bardzo atrakcyjne, ale przy słabych fundamentach gospodarki i wysokim ryzyku kursowym może się okazać, że żadna inwestycja się nie obroni, dopóki sytuacja nie będzie ustabilizowana – twierdzi na łamach "Rzeczpospolitej" Chwedoruk.
Ta niepewność może ograniczyć zagraniczną aktywność polskich firm. - Ich zainteresowanie inwestycjami za granicą jest jednak wciąż coraz większe - zauważa Marcin Paprocki, wicedyrektor ds. fuzji i przejęć w Dziale Doradztwa Biznesowego PricewaterhouseCopers.
Polscy przedsiębiorcy interesują się nie tylko regionem, monitorują także rynki w Azji i Indiach, gdzie okazji do przejęć szukają m.in. firmy z sektora farmaceutycznego czy też naftowego. Z kolei duże polskie firmy z sektora bankowego i spożywczego rozglądają się intensywnie za kandydatami do fuzji i przejęć w naszym regionie - pisze "Rzeczpospolita".
Mniej inwestujemy w kraju
Maleje natomiast aktywność polskich firm w dziedzinie fuzji i przejęć w kraju. W 2008 r. ich wartość zmniejszyła się do 4,7 mld euro – to prawie o połowę mniej niż w 2007 r. – wynika ze wstępnych danych serwisu Deal Watch.
Według najnowszych szacunków, średnia kwota umowy obniżyła się do niespełna 16 mln euro i wynosi obecnie 56,3 mln zł.
To o ponad 40 proc. mniej niż rok wcześniej. Efekt? Ogólna wartość fuzji i przejęć zmalała poniżej poziomu sprzed pięciu lat.
Źródło: Rzeczpospolita
Źródło zdjęcia głównego: TVN24