Najnowsze

Najnowsze

Wall Street w dół po kiepskich danych

Jest źle, ale mogło być znacznie gorzej. Po publikacji najgorszego od 34 lat raportu z amerykańskiego rynku pracy, główne indeksy na Wall Street spadają "zaledwie" o ok. 2 proc.

USA: Dane najgorsze od 34 lat

Fatalne dane z amerykańskiego rynku pracy: w listopadzie liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych spadła o 533 tys. Ostatni tak duży spadek zanotowano 34 lata temu.

"Economist": Egzotyka Europy Wschodniej

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek kraje Europy Wschodniej powinny forsować reformy finansów publicznych, redukować liczbę osób odchodzących na wcześniejsze emerytury i modernizować oświatę - pisze londyński "The Economist". Na drugiej szali kładzie załamanie waluty i wstrząsy polityczne.

Rośnie liczba komorników. Nadchodzi kryzys?

W tym roku powstało 147 nowych kancelarii komorniczych. To więcej niż w całej ostatniej dekadzie. A jeszcze przygotowane są nowe przepisy, które ułatwią dopływ świeżej krwi do tego zawodu.

Opłata za zero sztuk bagażu

Dwukrotne ubezpieczenie tego samego lotu, opłata za odprawę lub opłata za opłatę kartą kredytową. Od ponad miesiąca linie lotnicze mają surowy zakaz stosowania ukrytych cen. I co? I nic. Ceny to nadal czysta fikcja, a bilet reklamowany za kilkadziesiąt złotych może kosztować kilka razy drożej - pisze "Dziennik".

Samobójstwa rosyjskich bankrutów

W weekend w Nowosybirsku zastrzelił się biznesmen, właściciel atelier futer. Zostawił list: „W związku z kryzysem bank zażądał szybkiej spłaty 1,5 miliona pożyczonych rubli. A ja nie mam skąd wziąć tych pieniędzy”. Nie był pierwszy - pisze "Rzeczpospolita".

Kolej na kryzys

Przewoźnicy towarowi zamierzają ograniczyć plany rozwojowe i szykują cięcia w zatrudnieniu. Najbardziej odczują to pracownicy PKP Cargo.

Bush nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto

Żeby ratować się w czasach kryzysu, prezesi motoryzacyjnej Wielkiej Trójki z Detroit obiecują uziemić swoje odrzutowce i proponują pracę za symbolicznego dolara rocznie. W zamian proszą o miliardy dolarów wsparcia od amerykańskiego rządu dla bankrutujących koncernów. Prezydent Bush odpowiada krótko: - Nie chcemy wyrzucać pieniędzy w błoto.

General Motors traci w oczach

Pierwsza od trzech dni sesja giełdowa w Stanach Zjednoczonych, zakończona na minusie. Amerykańskie indeksy straciły po niemal trzy procent. Jako powód wskazuje się możliwość rychłego bankructwa General Motors i prognozy dalszego spadku cen ropy - nawet do 25 dolarów za baryłkę.

Obniżkowy czwartek

Czwartek upłynął pod znakiem obniżek stóp procentowych. Koszt kredytu zmniejszył Europejski Bank Centralny, Bank Anglii oraz banki centralne Szwecji, Danii i Nowej Zelandii. Chociaż skala obniżek często biła historyczne rekordy, według analityków, aby powstrzymać pogłębiającą się recesję konieczne są dalsze cięcia.

Ruch na giełdę

Piłka nożna na parkiecie. I nie chodzi tu o halowe rozgrywki w piłce nożnej, ale o giełdowy debiut Klubu Ruch Chorzów na rynku NewConnect. Piłka w grze i pytanie, czy to prawdziwy początek marszu sportowego biznesu po pieniądze inwestorów.

"Likwidacja Etiudy wymierzona przeciw Polsce i Polakom"

Plany dotyczące likwidacji w przyszłym roku terminalu Etiuda na warszawskim Okęciu to poważne zagrożenie dla przyszłości lotnictwa cywilnego w stolicy Polski - twierdzą tanie linie lotnicze Wizz Air w swoim komunikacie. Decyzją PPL Etiuda ma zostać zamknięta w kwietniu 2009 r.

Świateczny Koszyk

Wielkie przystrajanie sklepów i wielkie liczenie. Święta tuż tuż i jak co roku, na początku grudnia pojawia się pytanie o cenę tych świąt.

Nie masz na spłatę kredytu? Ogłoś upadłość!

W piatek Sejm zajmie się ustawą o upadłości konsumenckiej. Na jej mocy szansę na "nowy start" dostaną ci, którzy nie radzą sobie z zadłużeniem. Jak pokazują najnowsze badania, co trzecia polska rodzina ma długi. Jednak ci, którzy liczą, że uda im się łatwo wymigać spłaty zaciągniętych kredytów, mogą się bardzo rozczarować.

Recesja po polsku

Słowo "kryzys" media odmieniają przez wszystkie przypadki, jednak dla przeciętnego Polaka gospodarcze spowolnienie to jeszcze raczej wizja niż twarde fakty. Ale bezrobocie już rośnie i wg. resortu pracy w listopadzie wyniosło 9 proc. Jak będzie wyglądać nieuniknione hamowanie polskiej gospodarki?

Pensja minimalna 1600 euro? Takie rzeczy to tylko w Luksemburgu

Co łączy Bułgarię i Luksemburg? Choćby to, że oba kraje są członkami Unii Europejskiej. Co je dzieli? Choćby wysokość ustawowej pensji minimalnej: w Bułgarii to 112 euro, w Luksemburgu ponad 14 razy więcej. A w Polsce? My jesteśmy na 9. miejscu od końca.

WIG20 wystrzelił w górę

W czwartek inwestorzy na giełdzie w Warszawie zabrali się za odrabianie poniesionych dzień wcześniej strat. Na wartości zyskiwały przed wszystkim akcje blue chipów. WIG 20 przez cały dzień znajdował się sporo nad kreską i ostatecznie zyskał aż 3,8 proc., osiągając 1764 pkt.

Nasze fundusze emerytalne znów zarabiają

Prawie 3 miliardy złotych zarobiły w listopadzie Otwarte Fundusze Emerytalne dla swoich klientów – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, do których dotarła TVN CNBC Biznes. Średnia stopa zwrotu OFE w listopadzie wyniosła 1,7 procent. Najlepsi zarobili nawet ponad 2 proc., najsłabsi - 0,8 proc.

3 mln ton węgla za życie jednego górnika

Dziś Barbórka - święto wszystkich górników. Świąteczny nastrój jednak może mącić informacja, że mimo spadku wydobycia węgla liczba poważnych wypadków w górnictwie rośnie. Stan bezpieczeństwa w kopalniach wciąż jest niezadowalający – stwierdza Wyższy Urząd Górniczy.

Nicolas Sarkozy pobudza francuską gospodarkę

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ujawnia pakiet bodźców dla francuskiej gospodarki wart 26 miliardów euro - czyli równowartość 1,3 proc. francuskiego PKB. Główny nacisk położono na projekty inwestycyjne, a nie na bezpośrednią pomoc dla konsumentów.

Euro-stopy ostro w dół

Rada Europejskiego Banku Centralnego obniżyła podstawowe stopy procentowe o 75 pkt. bazowych. To największa jednorazowa obniżka od powstania banku przed 10 laty. - Uznaliśmy to za krok konieczny - podkreślił szef EBC Jean-Claude Trichet.

Resort wesprze motoryzację

Jeszcze w grudniu ministerstwo gospodarki ma przedstawić projekt pierwszych mechanizmów wsparcia dla dotkniętego przez kryzys sektora motoryzacyjnego – zapowiedział wicepremier Waldemar Pawlak. Producenci aut w Polsce musieli wstrzymać lub ograniczyć produkcję, bo w wyniku kryzysu finansowego drastycznie spadła sprzedaż.

Ropa po 40 dol. za baryłkę

Cena ropy z obszaru Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) spadła w środę o 85 centów, do 40,75 USD za baryłkę - poinformował w czwartek kartel naftowy. Arabia Saudyjska twierdziła ostatnio, że pożądana jest cena 75 USD za baryłkę.

Giełda czeka na werdykt

Jest duża szansa na prywatyzację warszawskiej giełdy do połowy najbliższego roku - zapowiedział prezes GPW Ludwik Sobolewski. Na przeszkodzie może stanąć tylko brak przepisów, bo prezydent zaskarżył odpowiednią ustawę do Trybunału Stanu.

Na giełdzie... niebiesko

Ruch Chorzów zadebiutował na giełdzie i to bardzo udanie. Kurs akcji klubu piłkarskiego wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 35,29 proc. do 2,3 zł. Prezes spółki Katarzyna Sobstyl zapewnia, że wyniki na murawie nie powinny mieć przełożenia na notowania na parkiecie.

Ponadpartyjny sojusz dla nauczycieli

Kluby sejmowe PO, PSL i Lewicy porozumiały się ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego ws. emerytur przejściowych. Specjalne świadczenia będą wypłacane do 2024 roku nauczycielom z minimum 20-letnim stażem pracy przy tablicy.

"Przechodzimy do rozluźniania"

Czy czeka nas kolejna obniżka stóp procentowych? Prezes NBP Sławomir Skrzypek zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes rozluźnienie polityki monetarnej NBP. Niewykluczone, że Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżkę stóp jeszcze w grudniu.

Akcyza otrzeźwi przemysł alkoholowy

Podwyżka akcyzy doprowadzi do zapaści na rynku wódki, piwa i wina – alarmują producenci. Już teraz jest ona najwyższa w regionie – i na wódkę, i na piwo. Kolejna podwyżka przełoży się z pewnością na wzrost handlu przygranicznego - zauważa "Rzeczpospolita".

Chrzczone paliwo wypływa luką w prawie

Posłowie pomylili ustawę z rozporządzeniem. Efekt? Setki skazanych może zostać uniewinnionych. Błąd wyszedł na jaw podczas szczecińskiego procesu dwóch członków zarządu firmy Petrocargo/OW Bunkier, oskarżonych o "chrzczenie" paliwa.