Najnowsze

Najnowsze

Kancelaria Prezydenta zaprezentowała w piątek projekt ustawy frankowej. Jej kluczowym punktem jest możliwość przewalutowania kredytów walutowych po tzw. "kursie sprawiedliwym". Jak będzie on wyliczany? Wyjaśniamy działanie specjalnego kalkulatora prezydenta.

Jeden procent najzamożniejszych ludzi świata już w 2015 roku posiadał więcej niż pozostałe 99 procent. Do przekroczenia tego poziomu doszło rok wcześniej, niż przewidywano - podała w poniedziałek pozarządowa organizacja humanitarna Oxfam.

Skutki największego od lat kryzysu gospodarczego dotykają coraz większą liczbę Rosjan. 60 proc. mieszkańców Moskwy uznało, że warunki ekonomiczne pogorszyły się ostatnio, tak samo uważa ponad 40 proc. wszystkich Rosjan - podała agencja informacyjna RIA Novosti, powołując się na wyniki sondażu.

Standard&Poor’s obniżył rating Polski do poziomu BBB+ z A-. Jednak inne agencje, które zajmują się wydawaniem ocen wiarygodności kredytowej, nie są tak surowe wobec Warszawy. Fitch zdecydował się utrzymać rating na dotychczasowym poziomie. Podobnie inne, mniejsze - japońskie JCR oraz R&I, jak i kanadyjska DBRS. Tylko Moody's wciąż wstrzymuje się z wydaniem ostatecznej noty Polsce. Tłumaczymy, skąd wynikają różnice w ocenach poszczególnych agencji oraz jak czytać ich ratingi.

Bankom i instytucjom finansowym trudno będzie uniknąć podatku bankowego, np. poprzez transfer zysków za granicę – uważają eksperci. Ale zmiany już w najbliższych dniach w swoich portfelach mają odczuć klienci banków, bo umowy kredytowe będą oparte o wyższe marże i prowizje.

Zatrudnianie na etat przy zamówieniach publicznych powinno być normą, od stosowania której powinno się odstępować wyjątkowo. Nowe propozycje zmian w prawie zamówień idą w dobrym kierunku, ale to nadal za mało - ocenia Tadeusz Joniewicz z Fundacji CentrumCSR.PL. Ekspert uważa, że problem "psucia rynku pracy przez zamówienia publiczne nasila się w Polsce od wielu lat".

Zielony Tydzień, to międzynarodowe targi rolno-spożywcze w Berlinie, na których można się dowiedzieć, jak smakuje Polska. Gdy Władimir Putin zamyka szlaban dla polskiej żywności, prezentujemy ją na Zachodzie i robimy furorę. Polacy oczywiście nie gęsi, swój język mają, ale właśnie nasze gęsi świetnie się prezentują na europejskich stołach. I nie tylko one. Materiał "Fatków" TVN.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wycofał się pod presją CDU, czyli własnej partii z pomysłu wprowadzenia w Unii Europejskiej dodatkowego podatku na paliwa. Dzięki tej nowej opłacie miałyby być pozyskane środki na rozwiązywanie problemu imigrantów w Europie.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Perspektywa ratingu jest negatywna. Co to właściwie oznacza? Jak tłumaczył na antenie TVN24 Biznes i świat Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale jest to w dalszym ciągu rating inwestycyjny. - Z punktu widzenia inwestorów zagranicznych jest to z pewnością pozytywna informacja - zaznaczył. Dodał, że Polska znajduje się o tyle w dobrej sytuacji, że tegoroczne potrzeby budżetowe mogą być z powodzeniem sfinansowane w dużej mierze na rynku krajowym. - Nie chcę powiedzieć, że nie potrzebujemy zagranicznych inwestorów, ale presja na emisje zagraniczne jest w tym roku zdecydowanie mniejsza - powiedział Janecki.

"Kurs sprawiedliwy" to propozycja prezydenta Andrzeja Dudy dla wszystkich posiadających kredyt hipoteczny wyrażony w walutach obcych. To rozwiązanie ma pozwolić zadłużonym na przewalutowanie zobowiązań i w wielu wypadkach uwolnienie się od nieruchomości, których wartość jest o wiele niższa niż wysokość spłacanego kredytu. Podpowiadamy, czym jest ten kurs i jak go wyliczyć.

Polski rynek e-booków dobrze się rozwija, powstają nowe, ciekawe rozwiązania, ale jest on wciąż niewielki i brak mu dobrej promocji – twierdzą eksperci. Jak podkreślają, czytelnicy książek elektronicznych mają do dyspozycji coraz szerszą ofertę wydawnictw.

Zachodnie media szeroko komentują decyzję o obniżeniu przez agencję Standard&Poor's ratingu Polski. Bloomberg pisze o słabnącym złotym i "grzechach PiS-u". "Financial Times" zwraca uwagę, że polityka partii rządzącej wystraszyła inwestorów. Ale komentatorzy krytykują też samą agencję. - To nowa era w ratingach. W coraz większym stopniu zależą one od polityki i perspektyw reform, a nie od fundamentów gospodarczych - mówi Simon Quijano-Evans, główny strateg w londyńskim Comerzbanku.