Najnowsze

Najnowsze

Na pomoc Islandii

Międzynarodowy Fundusz Walutowy chce przyznać, szczególnie ciężko dotkniętej skutkami kryzysu finansowego Islandii, kredyt wysokości 1,6 miliarda euro. W zamian Islandia zobowiązała się do opracowania pakietu działań niezbędnych do uzdrowienia systemu finansowego.

Stoczniowcy znów jadą do Brukseli

Siedem autokarów ze związkowcami wyjechało w poniedziałek wieczorem sprzed bramy głównej Stoczni Szczecińskiej Nowa do Brukseli. We wtorek 400 związkowców weźmie udział w manifestacji w obronie polskich stoczni.

Kompromis w KGHM. Strajku nie będzie

Połowicznym sukcesem zakończyły się negocjacje związkowców z zarządem KGHM. Nie będzie podwyżek dla pracowników, ale zarząd zgodził się na rezygnację z projektu utworzenia Kopalni Zespolonej i konsolidacji hut.

WIG20 mozolnie piął się w górę

Dynamika tej sesji była ogromna. Od otwarcia na 4-procentowym minusie, kończymy na poziomie 1570 pkt., co oznacza wzrost o niemal 1 proc. od wczorajszego zamknięcia. Ten plus zawdzięczamy głównie akcjom KGHM i Orlenu, które zakończyły handel ponad 5 proc. wzrostami.

TVN najlepszy dla inwestora

Grupa TVN została uznana za spółkę mediową o najlepszych relacjach inwestorskich w Europie. W rankingu sporządzonym przez Institutional Investor, wydawcę najbardziej opiniotwórczych magazynów biznesowych, Grupa TVN pokonała wszystkie wiodące europejskie koncerny telewizyjne

Lehmann Brothers ciągnie w dół Postbank

Niemiecki bank Postbank poinformował w poniedziałek, że w trzecim kwartale odnotował stratę przed opodatkowaniem w wysokości 449 milionów euro. W poniedziałek akcje banku spadły o 15 procent.

W. Brytania: funt spada, giełda traci

Funt spadł w piątek poniżej 1,60 USD (1,54 USD/GBP) i jest na najniższym poziomie od pięciu lat. W ciągu minionego tygodnia brytyjska waluta straciła do USD ok. 12 proc. Oficjalne dane wskazują, że gospodarka brytyjska skurczyła się między II a III kwartałem br. o 0,5 proc. Jest to pierwszy przypadek spadku gospodarki poniżej kreski od 16 lat

S&P zmienia rating dla Polski

Agencja ratingowa Standard & Poor's zrewidowała perspektywę ratingu zadłużenia długoterminowego Polski w walucie zagranicznej ze stabilnej do pozytywnej. Agencja oczekuje, że PKB spowolni do mniej niż 4 proc. w 2009 roku unikając recesji. Z kolei analitycy JP Morgan uważają, że Polsce może zabraknąć rezerw walutowych a złotówka może być bardziej podatna na osłabienie niż węgierski forint czy czeska korona.

Silne załamanie rosyjskiego rynku. Notowania giełdy znów zawieszone

Akcje wiodących rosyjskich firm spadły w poniedziałek na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W związku z narastającym kryzysem, rząd w Moskwie zapowiedział monitorowanie cen detalicznych w sieciach handlowych. Według ekspertów nieunikniona jest także dewaluacja rubla. Rosyjskie media przewidują w Rosji kryzys finansowy, porównywalny do kryzysu w 1998 roku.

Koziński znów w NBP

Narodowy Bank Polski sięga po sprawdzonych fachowców. Witold Koziński, po 10-letniej przerwie, znów zajął stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego.

Polska gospodarka słabnie

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł w październiku po raz kolejny - poinformował w raporcie BIEC. I to spadł dramatycznie.

Umoczyłeś na kredycie we frankach? Spokojnie!

Słabnący złoty sprawia, że dług, który zaciągnęliśmy we frankach wzrasta. Rezultat? Połowa kredytobiorców ma dług większy niż wartość nieruchomości kupionej na kredyt. Banki są jednak spokojne i nie reagują wobec tych, którzy płacą raty w terminie - pisze "Puls Biznesu".

Amerykańska gospodarka już w odwrocie

Trzeci kwartał tego roku stał pod znakiem recesji w amerykańskiej gospodarce - twierdzi agencja Bloomberg na kilka dni przed opublikowaniem specjalnego raportu amerykańskiego Departamentu Handlu. Konsumenci mniej kupowali, firmy mniej inwestowały, a wskaźniki dotyczące PKB są najgorsze od 2001 roku.

The Economist: W Polsce życie stanie się trochę trudniejsze

Europę Wschodnią czekają burzliwe czasy - zapowiada w najnowszym wydaniu "The Economist". Prognozy brytyjskiego tygodnika są szczególnie pesymistyczne dla Ukrainy i Węgier. - W Polsce życie stanie się trochę trudniejsze, ale nie skrajnie trudne - czytamy w artykule.

"Potrzebny pakt o nieagresji ws. gospodarki"

Rząd powinien stworzyć warunki bezpieczeństwa i poczucie stabilności - tłumaczył w TVN24 były szef warszawskiej giełdy Wiesław Rozłucki. - Razem z opozycją powinien zawrzeć pakt o nieagresji w sprawie gospodarki. To bardzo ważne w czasach finansowego niepokoju - ocenia ekonomista.

Złoty, forint - dwa bratanki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wyciąga pomocną dłoń do Węgier i obiecuje spory zastrzyk finansowy dla poważnie osłabionej kryzysem gospodarce tego kraju. Forint zareagował wzrostem wartości, ale zmienność na tamtejszym rynku walutowym pozostaje wysoka. Czy polska złotówka też umocni się?

Koniunktura bankowa oszalała?

Związek Banków Polskich nie opublikuje w październiku wskaźnika Pengab, który pokazuje ocenę koniunktury przez bankowców. - Sytuacja w sektorze bankowym jest tak niepewna, że Związek banków Polskich uznał że zrobi to dopiero w listopadzie - powiedział w TVN CNBC Biznes Eugeniusz Śmiłowski, prezes grupy badawczej Pentor, która przygotowuje badania wśród bankowców.

Kownacki: Kryzys opóźni przyjęcie euro

Wprowadzanie Polski do strefy euro w sytuacji kryzysu na światowych rynkach finansowych jest pomysłem "co najmniej dyskusyjnym" - ocenił w Trójce szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki. Jego zdaniem, najwcześniej może do tego dojść w roku 2012. O tym, że kryzys może opóźnić datę przyjęcia euro przekonani są także Paweł Kowal (PiS) i wicepremier Waldemar Pawlak (PSL).

NBP dostanie kredyt we frankach

Narodowy Bank Polski może w tym tygodniu uzyskać kredyt we frankach szwajcarskich - poinformował prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Rząd ma nowy pomysł na nasze emerytury

Trwa spór Komisji Europejskiej i polskiego rządu o limity na inwestycje zagraniczne, którym podlegają fundusze emerytalne. Bruksela chce zniesienia limitów, bo zalicza fundusze do sektora prywatnego. Rząd, który z limitów nie chce rezygnować, jest gotów negocjować ich wysokość. Niebawem przedstawi swoje stanowisko w Brukseli - pisze "Rzeczpospolita".

Rekordowe spadki na azjatyckich parkietach

Azjatyckie giełdy zakończyły poniedziałkowe notowania na sporych minusach. Najważniejszy indeks azjatycki, tokijski Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 6,36 proc. Mocno dołowały indeksy na parkietach w Tajpej i Szanghaju. Najbardziej spektakularny spadek miał miejsce w Manilii, gdzie zaraz po otwarciu wartość akcji spadła o ponad 12 proc., a handel przerwano.

Świat boi się szybującego jena

Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych siedmiu najwyżej uprzemysłowionych państw świata (Grupa G7) wyrazili w niedzielę wieczorem zaniepokojenie szybkim wzrostem kursu jena.

Enea nie liczy na małych graczy

Drobni inwestorzy nie wykazują specjalnego zainteresowania akcjami Enei a maklerzy nawet nie przygotowują oferty kredytowej na ich zakup. Mały odzew drobnych graczy jest paradoksalnie szansą na udany debiut i stabilny akcjonariat - pisze "Parkiet".

Internauci chcą polskiego atomu

Przeważająca większość internautów, którzy oddali głosy w naszej sondzie, bo aż 85 proc. zgadza się na budowę elektrowni atomowej w Polsce. Co więcej, uważają oni, że to jedyna szansa na niezależność energetyczną naszego kraju.

Elektrownia atomowa w Polsce w 2030 r.?

- Kropka nad i w sprawie zbudowania w Polsce elektrowni atomowej nie została jeszcze postawiona - stwierdził w "Magazynie 24 godziny" wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Wcześniej zapowiadał, że mogłaby ona powstać w 2030 r.

Iran nie będzie respektował ustaleń OPEC?

Iran zamierza zwiększyć swą dzienną produkcję ropy naftowej o milion baryłek dziennie, tj. do poziomu 5,3 milionów baryłek - oznajmił w niedzielę szef ministerstwa ds ropy naftowej, Gholam Hosein Nozari.

Fed obniży stopy procentowe?

Amerykańska Rezerwa Federalna najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu obniży stopy procentowe. Niektórzy komentatorzy spodziewają się nawet, że mogą one po raz pierwszy zejść poniżej wartości 1 procenta.

Co musi Obama (lub McCain)?

- Nadchodząca prezydentura będzie najtrudniejszą od czasów Franklina D. Roosevelta - uważają eksperci CNN i wymieniają zadania, przed którymi stanie John McCain lub Barack Obama. Na pierwszy plan wysuwa rozprawienie się z kryzysem finansów.

Pawlak: bez paniki

- W Polsce nie ma realnego kryzysu. Gwałtowne osłabienie złotego i spadki na giełdzie to naturalny efekt wycofywania z naszego rynku krótkoterminowego kapitału - ocenił wiceminister Waldermar Pawlak. Jego zdaniem trzeba reagować spokojnie i nie panikować.