Najnowsze

Najnowsze

Rumuńskie wino

Rumunia - piąty europejski producent wina ciągle nie przebił się ze swym produktem za granicę. Na wewnętrzny rynek trafia ponad 90 procent wina rodzimej produkcji. Według przedstawicieli sektora, kryzys nie przeszkodzi jednak w rozwoju branży i chociaż rumuńskie PKB ma skurczyć się w tym roku o 8,5 procent, produkcja wina ma wzrosnąć o 13 procent.

Dlugi weekend w Stanach a kurs złotego

Złoty zakończył piątek na nienalepszej pozycji. Do osłabień kursu walut regionu przyczyniły się w znacznej mierze wiadomości z Łotwy. Na temat problemu z wykonaniem fiskalnych założeń budżetowych. Na temat sytuacji naszej waluty na początku tygodnia rozmawiał Marek Wołos, analityk TMS Brokers.

Kryzys? U Philipsa nie widać

Philips - holenderski producent elektroniki użytkowej, sprzętu AGD i sprzętu medycznego - ogłosił, że jego zysk za III kwartał wyniósł 174 miliony euro, mocno zaskakując analityków, którzy oczekiwali sumy dużo niższej. Zarząd spółki podał jednocześnie, że na większości rynków zbytu nie widać jeszcze gruntownego ożywienia.

PGE emituje za 5 mld zł

Polska Grupa Energetyczna chce pozyskać z emisji akcji ok. 5 mld zł brutto - wynika z opublikowanego prospektu spółki. Około 3,5 mld zł PGE zamierza przeznaczyć na program inwestycyjny, a pozostałe 1,5 mld wyda na sfinansowanie odkupu od Skarbu Państwa pakietów mniejszościowych spółek zależnych.

Nagroda Nobla z ekonomii

Już dziś dowiemy się kto otrzyma Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Obserwując ostatnie lata można przypuszczać że będzie to amerykanin, bądź ktoś kto wykłada na amerykańskiej uczelni. Z kolei biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą na świecie, można przypuszczać, że będzie to człowiek praktyki, a nie teoretyk. Na temat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Anną Ząbkowicz, INE PAN.

"Rodzina na swoim" z pułapkami ?

Wielu Polaków skorzystało już z programu "Rodzina na swoim". Jednak niewielu czyta umowy które podpisuje. Zanim podpisze się umowę dobrze jest zorientować się czy ten sam kredyt w innym banku nie jest dostępny na dogodniejszych warunkach. O tym na co trzeba uważać przy braniu kredytów rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Marcin Krasoń, Open Finance.

Idzie zima, szykuj kasę

Przed nami pierwszych kilka dni, kiedy ciepły kaloryfer naprawdę się przyda. W tym sezonie jednak trzeba być raczej ostrożnym z odkręcaniem pokrętła: jak zapowiada "Rzeczpospolita", rachunki za ciepło podskoczą o około 10 procent.

Kryzys na morzu

Fala kryzysu nie ominęła także przemysłu okrętowego. O tym, w jaki sposób stocznie i przewoźnicy morscy radzą sobie podczas gospodarczego sztormu i kiedy branża odbije się od dna w studiu w Gdyni rozmawialiśmy ze Sławomirem Kalickim prezesem Inter Marine Sp. z o.o.

Biznes na fali

"Dzień z Morzem" w TVN CNBC Biznes. Dziś pytamy ludzi związanych z morzem pytamy o to, jak robić biznes na fali. Jak być na fali i ten biznes wykorzystać do osiągania wysokich zysków? Niestety biznes związany z morzem narażony jest na sztormy - nie tylko te pogodowe, ale i te gospodarcze. Niewątpliwie - sztorm nadszedł do polskich stoczni. O przyszłości przemysłu stoczniowego z dyrektorem Forum Okrętowego, Jerzym Czuczmanem rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Nobel dla Obamy

Wiadomość o przyznaniu pokojowego Nobla Barrackowi Obamie okazała się kompletnym zaskoczeniem dla większości mediów i obserwatorów. My pytamy o gospodarcze konsekwencje tej decyzji. Pytamy Romana Rewalda, prezesa Amerykańskiej Izby Handlowej

Biznes na morzu

Czy można jeszcze zarobić na stoczniach jachtowych? Czy polscy producenci są konkurencyjni na rynku międzynarodowym? Gośćmi TVN CNBC Biznes byli Marek Wilanowski, prezes i założyciel Skipper Yachts, oraz Wojciech Kot, współwłaściciel Delphia Yachts.

Unijna dotacja na sushi

Unijną dotację łatwiej dostać na bar sushi albo produkcję plastikowych kubków, a nie na produkcję nowej generacji odtwarzaczy mp3 czy aparatów cyfrowych – takie alarmy ekspertów cytuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wyspy na wyprzedaży

16 miliardów funtów przez najbliższe dwa lata - tyle chce uzyskać brytyjski rząd z prywatyzacji majątku państwa i lokalnych samorządów. Wielki plan prywatyzacji w poniedziałek przedstawi premier Gordon Brown. To odpowiedź i alternatywa dla propozycji opozycyjnej Partii Konserwatywnej, która chce natychmiastowych cięć wydatków.

Gomułka: Nie idźmy drogą Węgier

- To już nie jest zagrożenie scenariuszem węgierskim. My wkroczyliśmy na tę drogę - taką groźną wizję przedstawia w rozmowie z "Pulsem Biznesu" były wiceminister finansów Stanisław Gomułka. Zdaniem ekonomistów, cytowanych przez gazetę, dzisiejsza Polska to kopia Węgier u progu kryzysu zapoczątkowanego siedem lat temu. - Rząd musi zacząć reformę finansów - alarmują.

Nowe stenogramy CBA. Szykuje się afera stoczniowa

Jak się dowiaduje TVN24, do najważniejszych osób w państwie trafiła kolejna porcja dokumentów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Stenogramy z podsłuchów dotyczą prywatyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie, a w nich pojawiają się nazwiska polityków PO. Kancelaria Premiera po otrzymaniu tych materiałów zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa przy prywatyzacji stoczni Gdynia i Szczecin. Ale złożono także doniesienie na szefa CBA Mariusza Kamińskiego

Zdrowie na kredyt

Oprócz telewizora, dziś na raty można kupić także... swoje zdrowie. W prywatnych szpitalach i klinikach pielęgniarki oprócz wbijania igieł wypełniają także także wnioski kredytowe. TVN CNBC Biznes sprawdziła, za co można dziś płacić w służbie zdrowia kredytem.

Hummer sprzedany za 150 mln dolarów

No i stało się: General Motors sprzedał Hummera chińskiej firmie Tengzong za 150 milionów dolarów. Jest to największa taka transakcja w Chinach, od kiedy Lenovo kupiło oddział IBM przed czterema laty.

Żegluga do prywatyzacji?

Polska Żegluga Bałtycka do prywatyzacji. Minister skarbu zaprasza na negocjacje. O plany dotyczące ewentualnej sprzedaży spółki, oraz o sytuację na rynku armatorów pytaliśmy prezesa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, Jana Warchoła.

Cała naprzód!

Nawet kilkanaście milionów euro. Tyle trzeba zapłacić za luksusowy dalekomorski jacht. Jednak w zamian za taką sumę można liczyć na najwyższą jakość. O rynku luksusowych łodzi i jachtów w "Biznes lunchU rozmawialiśmy z Maciejem Stompórem, dyrektorem sprzedaży w Sunreef Yachts.

Port jakich mało

Trzeci największy w Polsce, drugi pod względem przeładunku tonażu na Bałtyku. Port Gdyński, pomimo kryzysu i spadku obrotów ma się dobrze. Dzięki inwestycjom i środkom unijnym jest to jeden z najnowocześniejszych portów w regionie. O perspektywy portu i jego przyszłą rozbudowę w "Biznes lunchu" pytaliśmy jego prezesa, Janusza Jarosińskiego.

Wiatr w żagle, prąd w turbinę.

PGE chce zbudować farmę wiatrową na Bałtyku. Inwestycja może jednak nie dojść do skutku, ponieważ całe polskie wybrzeże objęte jest programem "Natura 2002". O polskiej energetyce wiatrowej w "Dniu na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Maciejem Jeziorskim, analitykiem rynku energetycznego Frost&Sullivan.

II półrocze spólek rybnych

I półrocze było słabe dla spółek przemysłu rybnego. Czy drugie półrocze będzie lepsze? Firmom zajmującym się przetwórstwem ryb, takim jak Seko, Wilbo czy Graal sprzyjać może kurs złotego oraz to, że IV kwartał to sezon zwiększonej sprzedaży konserw. O rynku producentów ryb w "Dniu na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Tomaszem Manowcem, analitykiem DM BGŻ.

Bezpiecznie na morzu

Ubezpieczenia morskie przeżywają swój kryzys. Spadek wartości handlu morskiego w ostatnich kilkunastu miesiącach spadł o około 30%, co przekłada się na niską rentowność firm ubezpieczeniowych. O kondycji ubezpieczycieli morskich i tym, czy na bezpieczeństwie statków można zarobić rozmawialiśmy w "Pieniądzach od rana" ze Zbigniewem Foltyńskim, prezesem STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.

Raporty spółek - czy potrzebne są zmiany w prawie?

Gorący sezon raportów kwartalnych już niebawem. W Polsce spółki swoje raporty przedstawiają niemal w jednym czasie - to wg inwestorów daje możliwość spekulacji kursami. O różnicach w sposobach raportowania w Polsce i USA w magazynie "90 minut" z prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Beatą Stelmach oraz z Tomaszem Bujakiem ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych rozmawiał Marek Tejchman.

Niemcy osamotnione w pomocy dla Opla

Niemcy pozostają osamotnione w zamiarach miliardowej pomocy dla przejmowanego przez kandyjsko-rosyjskie konsorcjum firmy Opel. Piątkowe spotkanie w Berlinie przedstawicieli Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii i Polski - krajów, w których koncern ma fabryki - zakończyło się bez rezultatów.

Miliard filmów dziennie

Liczba filmów obejrzanych w jeden dzień przez internautów z całego świata na najpopularniejszym serwisie wideo - YouTube - przekroczyła miliard. - To milowy krok w naszym biznesie - nie krył zadowolenia szef YouTube Chad Hurley.

"Made in USA" sprzedaje się coraz lepiej

Świat kupuje coraz więcej amerykańskich towarów. Po sierpniu bilans handlu zagranicznego gospodarki USA wyniósł minus 30,17 mld dol. To sporo lepszy wynik od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się deficytu handlowego w wysokości 32,8 mld dol.

Komputerowy stres prześladuje młodych

Komputer to nie tylko narzędzie do zarabiania pieniędzy, czy źródło rozrywki. Dla niemal co piątego niemieckiego użytkownika pecet bywa często tak frustrujący, że ma wręcz ochotę wyrzucić go przez okno. Tak przynajmniej wynika z sondażu instytutu Forsa.

Rząd odracza ulgę. Zyska dwa mld zł

Rząd chce w ekspresowym tempie przeprowadzić nowelizację ustawy o CIT i PIT, która przesunie wejście w życie korzystnych dla przedsiębiorców zmian we wpłacaniu zaliczek podatkowych. Projekt, który właśnie trafił do Sejmu, ma zapewnić przyszłorocznemu budżetowi dwa mld zł.

Łotwa obiecuje poprawę

Premier łotewskiego rządu Valdis Dombrovskis zdeklarował, że jego gabinet znajdzie dodatkowe 175 mln łatów oszczędności budżetowych, do czego zobowiązuje go umowa pożyczkowa z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Łotwa - niedawny bałtycki tygrys gospodarczy - od kilku miesięcy znajduje się niemal na graniczy bankructwa.