Najnowsze

Najnowsze

Związkowcy trzymają ręce na miedzi

Do kogo należą bogactwa naturalne w Polsce? Prawo mówi, że do państwa. Jednak są takie, które należą do... związków zawodowych. Przedstawiciele związkowców z KGHM podpisali w środę w Lubinie petycję do premiera Donalda Tuska o zaniechanie prywatyzacji KGHM. Apel ma związek z projektem prywatyzacji autorstwa ministra Skarbu Państwa, w którym jest mowa o sprzedaży akcji miedziowej spółki.

Koniec spadków cen mieszkań

Porównując obecne ceny mieszkań do cen sprzed roku można powiedzieć, że dzisiaj jest tanio. Największy spadek z tego trzyletniego okresu obniżek cen, nastąpił w ostatnich 12 miesiącach. Jak oceniają specjaliści, nawet o 25% w niektórych miastach. Jednak obecnie poziom cen ustabilizował się. Na temat cen na rynku mieszkaniowym rozmawiał z Marcinem Kowalskim Robert Chojnacki, prezes Rednet Property Group.

Co w kryzysie zrobią pracodawcy?

Przedsiębiorcy stoją przed dylematem: zwolnić pracowników, w których szkolenie wcześniej zainwestowali, albo ciąć płace. Rafał Cegielski z Doradztwa Gospodarczego KPMG w "Bilansie" twierdzi, że zwolnienia czekają przedstawicieli zawodów szeroko dostępnych na rynku pracy. Specjaliści mogą być spokojni zarówno o zatrudnienie, jak i o zarobki.

Pasażerowie złożyli skrzydła

Polskie porty lotnicze w pierwszej połowie tego roku w ruchu regularnym i czarterowym obsłużyły 8.605 tys. pasażerów. To o 12,4 proc. mniej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku - podał Urząd Lotnictwa Cywilnego w środę.

Rząd odpuścił euro. Będzie po 2012

Ogłoszona 10 miesięcy temu mapa drogowa mająca doprowadzić Polskę do strefy euro do 2012 roku, ląduje w koszu. W sierpniu rząd opublikuje dokument, w którym będzie nowa strategia, jak i kiedy to zrobić. - Możemy powiedzieć dzisiaj, że to nie będzie rok 2012 - zastrzegł wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Roczna pensja na pożegnanie

Roczna pensja dla większości zatrudnionych - to uzgodnienie związków zawodowych z zarządem firmy Takata-Petri. Producent kierownic do samochodów likwiduje fabrykę w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Skarb nie pożywi się miliardami z PZU

Zysk PZU SA na kapitał zapasowy spółki - zdecydowało walne zgromadzenie akcjonariuszy. Skarb Państwa musi więc powściagnąć swój apetyt na miliardy ubezpieczyciela, przynajmniej na razie. Szans na ich uszczknięcie nie ma do czasu zawarcia ugody z Eureko.

Jak dostać rządową dopłatę do kredytu

Od sierpnia pierwsze osoby, które straciły pracę będą miały szansę dostać rządowe dopłaty do rat kredytów hipotecznych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej umieściło na swojej stronie internetowej projekt rozporządzenia w tej sprawie. Rozporządzenie wejdzie w życie prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Stoczniowcy jadą do ministra

Stoczniowcy z Gdyni i Szczecina po południu spotkają się z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. Związkowcy oczekują wyjaśnienia aktualnej sytuacji zakładów i zapewnienia, że w niedługim czasie produkcja zostanie wznowiona. Tymczasem ze Szczecina wypłynął ostatni zwodowany tam statek.

Vistula Group ocalona

Vistula Group porozumiała się z Fortis Bankiem w sprawie spłaty prawie 200 milionów zł swego długu. Spółka zaciągnęła tak gigantyczny kredyt, by przejąć akcje jubilerskiego W. Kruka. Potem jednak nie była w stanie w terminie spłacać zadłużenia.

Santander kupuje polski AIG

Polski oddział AIG sprzedany. Nabywcą jest hiszpański Santander - donosi - portal gazeta.pl. Informacje potwierdził oficjalny komunikat banku, nie podając jednak kwoty transakcji. Santander w pierwszym półroczu zarobił na czysto ponad 4,5 miliarda euro.

Madoff zdziwiony, że wpadł tak późno

- Jestem zdziwiony, że moja piramida finansowa została wykryta tak późno - tak powiedział Bernard Madoff w pierwszej od wyroku sądu upublicznionej rozmowie z prawnikami. Finansowy oszust dodał, że podczas kilku spotkań z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych był przekonany, że regulatorzy mają go już na widelcu. Jednak, ku jego zaskoczeniu, latami wszystko uchodziło mu na sucho.

Stalowy gigant jedzie na stratach

Gigant na światowym rynku stali, koncern ArcelorMittal, zanotował kolejną kwartalną stratę - już trzecią z rzędu. Powód? Spadek sprzedaży stali. Od kwietnia do czerwca sprzedaż ta spadła o ponad połowę w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Japończycy nie kupują

Większy od oczekiwań spadek sprzedaży detalicznej w Japonii. W czerwcu sprzedaż osunęła się tam o 3 procent, licząc rok do roku. Analitycy spodziewali się spadku płytszego o pół punktu procentowego. To już 10. z rzędu miesiąc spadku tego wskaźnika.

TP SA pozytywnie zaskakuje

Telekomunikacja Polska pozytywnie zaskoczyła informacjami o swoich zyskach za pierwsze półrocze 2009. Potentat na naszym rynku telekomunikacyjnym zarobił na czysto ponad 700 milionów złotych.

"To nie list wstrzymał inwestora"

Nie sądzę, by list od Stowarzyszenia Obrony Stoczni, powiązanego z byłym zarządem spółki Porta Holding, miał wpływ na decyzję katarskiego inwestora - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" były prezes szczecińskiej stoczni Krzysztof Piotrowski. Jego zdaniem, resort skarbu był świadomy, że przejął majątek stoczni "z wadą prawną".

Bank, który się pomylił

"To pomyłka" - takie słowa w bankach są raczej rzadkością. Jednak zdarzają się: tak Noble bank odpowiada na pytanie, dlaczego próbował wprowadzić podwyższoną prowizję ze wsteczną datą. O banku, który się pomylił pisze "Gazeta Wyborcza".

Rząd sprywatyzuje przez internet

Należące do Skarbu Państwa akcje będą mogły być sprzedawane w aukcjach elektronicznych - wynika z rozporządzenia, które przyjął we wtorek rząd. Takie rozwiązanie ma ułatwić proces prywatyzacji państwowych firm.

Geithner w Chinach o potrzebie zrównoważonego rozwoju

Stany Zjednoczone i Chiny porozumiały się co do potrzeby współpracy w kierunku wypracowania bardziej zrównoważonego światowego wzrostu gospodarczego, gdy skończy się obecny kryzys finansowy - powiedział w Pekinie Sekretarz Skarbu USA Timothy Geithner.

Airbus wpadł w turbulencje. Finansowe

Airbus zanotował w pierwszym półroczu dramatyczny spadek zamówień. Jak podali przedstawiciele firmy, obniżyły się one w porównaniu z pierwszą połową roku ubiegłego o 86 procent.

Rozmowy z Eureko jeszcze potrwają

Wbrew zapowiedziom w środę nie zapadnie decyzja w sprawie wypłaty dywidendy z PZU. Ministerstwo Skarbu oraz grupa Eureko poinformowały, że choć negocjacje w sprawie ugody są na dobrej drodze, to ostateczny termin rozwiązania konfliktu wyznaczono na koniec września.

Ściana Płaczu dostępna przez Twittera

Karteczka włożona w szczelinę jerozolimskiej Ściany Płaczu dla Żydów ma zupełnie wyjątkowe znaczenie. Ale nie tylko: swoje prośby w tej formie składają także ci, którzy nie są wyznawcami religii mojżeszowej. Teraz swoje życzenie można umieścić tam bez konieczności podróży do Jerozolimy - przez Twittera.

Auta z kratką z mniejszym VAT?

Rząd chce zabrać możliwość odliczania pełnego VAT-u od samochodów "z kratką". Rada ministrów zdecydowała, że wystąpi o zgodę na to ograniczenie do Rady Unii Europejskiej. Przepisy te miałyby obowiązywać od początku przyszłego roku, przejściowo - na dwa lata.

Gdańska energia na fali

Prototyp elektrowni falowej - jednego z pierwszych tego typu urządzeń na świecie - zaprezentowano we wtorek w Gdańsku. Zbudowana w gdańskiej Stoczni Odys konstrukcja została przekazana inwestorowi z Danii.

Rządowe plany prywatyzacyjne

Rządowe plany prywatyzacyjne są tajemnicą, którą chciałby poznać niejeden inwestor. Wiadomo, że będzie ich dużo, będą na wysokie kwoty, ale konkretów na temat terminów nie udało nam się poznać. Na temat inwestycji, a także o tym w co warto będzie inwestować, rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Jacek Chwedoruk, prezes Rothschild Polska.

TelForceOne wRodzinie

TelForceOne będzie sprzedawać ofertę sieci komórkowej "wRodzinie", która jest wspólnym projektem Fundacji Lux Veritatis ojca Rydzyka i firmy CenterNet znanego inwestora Romana Karkosika. O nowej sieci mobilnej oraz sytuacji spółki rozmawialiśmy w "Rynkach Dnia" z Wiesławem Żywickim, prezesem TelForceOne.

Upadłość ZNTK Łapy

Po 150 latach produkcji Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach upadły. We wtorek Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił upadłość likwidacyjną spółki. Wierzyciele mogą zgłaszać swoje roszczenia przez 3 miesiące. Z Jackiem Łupińskim, prezesem ZNTK Łapy, rozmawialiśmy o najbliższej przyszłości spółki. Gość programu liczy na to, że w ciągu maksymalnie dwóch tygodni okaże się, czy w zakładach zostanie przywrócona produkcja. To jednak zależy od zainteresowania inwestorów, krajowych bądź zagranicznych.

Dywidenda z Magellana

10 procent z zysku za 2009 rok - wypłatę takiej wielkości dywidendę rozważa Magellan. Spółka szacuje, że jednostkowy zysk netto po I półroczu wyniesie około 8 milionów złotych. Jednocześnie jej prezes dodał w TVN CNBC Biznes, że drugie półrocze może przynieść poprawę wyników dzięki niesłabnącemu popytowi na produkty spółki. O najbliższych planach Magellana rozmawialiśmy z Krzysztofem Kawalcem.

Zrobili z nich miastowych. Na siłę

Od rana pod kancelarią premiera przedstawiciele czterech wiejskich gmin protestowali przeciwko odebraniu im części ziem i włączeniu ich do pobliskich miast. Na niewiele się to zdało: decyzją rządu trzy z tych gmin utraciły tereny na rzecz większych sąsiadów.

PSL: Dlaczego supermarkety nie płacą podatków?

PSL proponuje PO swoje pomysły na zmniejszenie przyszłorocznego deficytu budżetowego: zwiększenie ściągalności podatków od dużych sieci handlowych i zmniejszenie wydatków na administrację państwową. Miedzy innymi miałoby zostać ograniczone korzystanie z samochodów służbowych.