Najnowsze

Najnowsze

Ceny mieszkań jeszcze spadną

Sprzedaż mieszkań - po okresie załamania - w końcu się ustabilizowała. W II kwartale 2009 roku była nawet na wyższym niż w poprzednim okresie poziomie - wynika z raportu redNet Consulting o sytuacji na rynku mieszkaniowym. Ale ceny będą dalej spadać.

Zumi fotografuje Polskę z powietrza

Samoloty oznakowane logo Zumi.pl fotografują polskie miasta. Pierwsze, wysokiej rozdzielczości zdjęcia lotnicze można już znaleźć w serwisie Zumi.pl – pierwszego polskiego lokalizatora internetowego. W trakcie realizacji projektu samoloty wykonają w sumie ponad 35 tysięcy. fotografii

Madoff godzi się z wyrokiem

Skazany na 150 lat za defraudacje Bernard Madoff nie będzie odwoływał się od wyroku - powiedział w czwartek jego prawnik.

Ceny w Czechach niemal stanęły

Inflacja w Czechach spadła do najniższego poziomu od ponad pięciu lat. Zgodnie z informacją Biura Statystycznego w Pradze, w czerwcu ceny liczone rok do roku, wzrosły o 1,2 proc.

Murdoch płaci za nielegalne podsłuchy

Medialny potentat, właściciel koncernu News Corp. - Rupert Murdoch zapłacił ponad milion funtów za ugody dotyczące oskarżeń wobec dziennikarzy należącego do niego tabloidu "News of The World". Mieli oni m.in. zakładać nielegalne podsłuchy brytyjskim VIP-om.

OFE ostrożnie z akcjami

W czerwcu zarządzający OFE wstrzymywali się z większymi zakupami akcji spółek. Ogółem OFE kupiły akcje za ok. 600 mln zł - to najmniejsze zakupy miesięczne w tym roku. Ale to co się działo w II kwartał 2009 roku na rynku akcji powinno cieszyć otwarte fundusze emerytalne. Jak powiedziała w programie "Dzień na rynkach" prezes PTE Allianz Agnieszka Nogajczyk-Simeonow drugi kwartał był bardzo dobry.

Trudny rok dla banków

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę rezerw obowiązkowych do 3-ech z 3,5% na majowym posiedzeniu. Stopa rezerw obowiązkowych to procent depozytów, które banki komercyjne muszą trzymać w NBP. Obniżenie rezerwy obowiązkowej banków nie wpłynęło jednak na zwiększenie akcji kredytowej mówił w programie "Dzień na rynkach" prezes BRE Banku Mariusz Grendowicz.

Bezrobocie w USA rośnie coraz wolniej

565 tys. Amerykanów zasiliło w minionym tygodniu rzeszę bezrobotnych - podał tamtejszy Departament Pracy. Prognozy mówiły o 610 tys. Pomimo tego liczba bezrobotnych wciąż jest jednak rekordowa.

Raj dla fanatyków lotnictwa

To wyjątkowa gratka dla miłośników lotniczych gadżetów: w Hong Kongu po bankructwie linii Oasis trwa wyprzedaż ich majątku. Na zainteresowanie podniebnymi akcesoriami organizatorzy nie narzekają.

Chińskie firmy wypierają konkurencję

Na corocznej liście 500 największych przedsiębiorstw świata amerykańskiego magazynu "Fortune" bezprecedensowo wysokie miejsca w tym roku zajmują firmy z Chin. Natomiast dominujące dotychczas przedsiębiorstwa z USA są mniej reprezentowane - donosi agencja AFP.

Ropa oparła się o 61 dolarów

Ceny ropy mocno zniżkowały w czwartek po publikacji amerykańskich danych, które pokazały że zapasy paliw są tam większe niż oczekiwano. Baryłka oparła się dopiero o poziom 61 dolarów. W ciągu tygodnia cena tego surowca spadła o 17 procent.

O co Kaczyński chciał pytać Tuska

Na godzinę przed zaplanowanym spotkaniem prezydent skierował do premiera list. Jak ujawnił szef prezydenckiej kancelarii, w liście wymieniono kwestie, które podczas rozmowy z Donaldem Tuskiem chciałby poruszyć Lech Kaczyński. Zapewnił jednak, że Lech Kaczyński ustawę nowelizującą budżet podpisze.

Unijna komisarz wygwizdana w stoczni

"Witamy na pogrzebowym stosie polskiej stoczni" - transparentem z takim napisem oraz gwizdami szczecińscy stoczniowcy przywitali unijną komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes. Rozmawiać z nią nie chcą, bo - jak tłumaczą - teraz nie ma już o czym. Stoczniowcy obwiniają Kroes o doprowadzenie do upadku Stoczni Szczecińskiej Nowa i utraty swych miejsc pracy.

Grad na sądowej wojnie o TVP

Minister skarbu Aleksander Grad złożył w Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o niewpisywanie w KRS uchwał Rady Nadzorczej TVP z 3 lipca. Uchwały przewidywały m.in. zawieszenia p.o. prezesa TVP Piotra Farfała i powierzenia tej funkcji Sławomirowi Siwkowi. W innym sądzie jest już wniosek o kuratora dla TVP.

Chińczycy pokochali samochody

W czerwcu Chińczycy kupili niemal o połowę więcej samochodów osobowych niż rok temu. Eksperci uważają, że oprócz rodzącej się miłości mieszkańców Państwa Środka do motoryzacji wpływ na ten skok miało zmniejszenie opodatkowania pojazdów.

Szczyt G8

Obradujący w L'Aquili przywódcy siedmiu potęg gospodarczych świata i Rosji ostrzegli w środę przed nadal niepewną sytuacją gospodarczą i jej możliwymi skutkami społecznymi. Czego możemy się spodziewać jeszcze po szczycie najbardziej uprzemysłowionych państw, pytaliśmy naszych gości: Andrzeja Bobińskiego z Centrum Stosunków Międzynarodowych oraz Jarosława Karpińskiego dyrektora zarzadzajacego FMC Management.

Kłopoty PKP Cargo

PKP Cargo odwoła się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i nie zapłaci nałożonej na firmę grzywny. Urząd chce, by PKP Cargo zapłaciło 60 mln zł, za odmowę świadczenia usług kolejowych swoim konkurentom. To już druga kara, za to samo przewinienie. Rywalizacja na rynku rośnie, a PKP Cargo próbuje utrzymać się na powierzchni. Gościem Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od Rana" był Marek Zaleśny, członek zarządu ds. handlowych PKP Cargo.

Za pół roku euro po 4 złote?

Złoty znów będzie mocny, ale dopiero pod koniec tego roku - przewidują eksperci. Wtedy cena euro znów może spaść do poziomu około 4 zł. Dlatego "Gazeta Prawna" radzi resortowi finansów,a by jak najszybciej wymienił unijne środki, by zwiększyć dochody budżetu.

Jeszcze trudniej o kredyt?

Powraca temat rekomendacji nadzoru finansowego, która może mocno zaostrzyć warunki uzyskania kredytów. W ciągu najbliższych 2-3 tygodni Komisja Nadzoru Finansowego ma spotkać się w tej sprawie z bankowcami - donosi "Wall Street Journal Polska".

Bezrobotny? Nie dla ciebie Allegro...

Jesteś bezrobotny, masz zasiłek? To musi ci wystarczyć. Jeśli braknie ci pieniędzy i zaczniesz wyprzedawać swoje rzeczy - mogą być problemy! "Gazeta Prawna" opisuje przypadek pana Pawła z Oświęcimia, który za sprzedaż na Allegro aparatu fotograficznego trafi przed oblicze prokuratora.

Rostowski oswaja nas z wizją wyższych podatków

Plan stopniowego podnoszenia podatków powstanie, jeśli będzie to potrzebne dla ratowania finansów publicznych - oświadczył w "Gazecie Prawnej" minister finansów Jacek Rostowski. Zapewnił jednak, że rząd zrealizuje plan tylko w sytuacji awaryjnej.

Nie chciał spółki - wzięli go za szpiega?

Stern Hu - australijski menedżer górniczego koncernu Rio Tinto został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa w Chinach. Stało się to miesiąc po tym, jak Rio Tinto wycofało się z fuzji z chińską spółka Chinalco.

Neelie Kroes odwiedzi stocznie

Unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes odwiedzi w czwartek i w piątek polskie stocznie, a w Warszawie spotka się z przedstawicielami rządu - poinformowało w środę przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie. I być może ogłosi zgodę Komisji Europejskiej na plan ratowania stoczni w Gdańsku.

Unia walczy o tańsze leki

- Koncerny farmaceutyczne świadomie opóźniają wprowadzenia na rynek tańszych, a równie skutecznych odpowiedników zwanych lekami generycznymi - uznała w środę Komisja Europejska. - Nie zawahamy się przed zastosowaniem przepisów o ochronie konkurencji tam, gdzie opóźnienia są spowodowane ograniczającymi ją praktykami - ostrzega unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes.

Deficyt jeszcze większy?

- Deficyt budżetowy będzie wyższy od tego który zakłada nowelizacja budżetu - powiedział w TVN CNBC Biznes Rafał Benecki z ING Banku. Pierwszym miejscem gdzie deficyt będzie większy to będzie ZUS - dodał Benecki.

Streżyńska grozi palcem operatorom

Wnioski dużych operatorów komórkowych o zawieszenie uprawnień abonenckich umożliwiających przeniesienie numeru do innej sieci w ciągu 24 godzin zostaną odrzucone - mówi TVN CNBC prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Od września koniec "wrakowego"

Pięć mld euro i ani centa więcej. Niemiecki rząd nie zwiększy puli środków na tzw. premie wrakowe, czyli 2,5 tys. euro dopłaty do zakupu nowych samochodów dla osób, które zezłomują stare, co najmniej dziewięcioletnie auta. Zarezerwowane na ten cel środki wyczerpią się w już we wrześniu.

Słabe półroczne polskiej motoryzacji

- W pierwszej połowie roku z linii produkcyjnych zakładów działających w Polsce zjechało 436.779 samochodów osobowych i dostawczych, o 21 proc. mniej niż w I półroczu 2008 roku - poinformował w środę badający rynek instytut Samar.

Spółki znów ruszą na GPW

Zapowiada się na to, że po miesiącach kryzysu spółki znowu rusza na giełdę. Prezes GPW Ludwik Sobolewski spodziewa się, że do końca 2009 roku na rynek regulowany GPW wejdzie co najmniej 10 nowych firm, a na rynek NewConnect ma wkrótce trafić druga już firma z Czech.

PKP Cargo dotkliwie ukarane

Spółka PKP Cargo słono zapłaci za nierówne traktowanie klientów: UOKiK nałożył na firmę karę w wysokości 60 milionów złotych. Firma oferowała mniej korzystne warunki umów tym kontrahentom, których uznała za swych konkurentów w wyścigu o zlecenia na przewozy towarów. PKP Cargo nie zgadza się z zarzutami i zapowiada, że odwoła się od decyzji do sądu.