Najnowsze

Najnowsze

Unia skarży Polskę za "złote weto"

Komisja Europejska postanowiła w czwartek zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu polską ustawę o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa w strategicznych spółkach kapitałowych, zwaną w Polsce ustawą o "złotym wecie", uznając, iż łamie ona unijną swobodę przepływu kapitału i przedsiębiorczości.

Deutsche Bank miał potężny zysk

Deutsche Bank skończył III kwartał na solidnym plusie. Ten największy bank w Niemczech zarobił 1,4 miliarda euro wobec 414 milionów rok wcześniej. Analitycy spodziewali się 836 milionów euro zysku. Przychody banku wzrosły o 64 procent rok do roku - do 7,2 miliarda milionów euro i także przekroczyły oczekiwania.

Najlepiej było... równo dwa lata temu

To był ten dzień. Równo dwa lata temu, 29 października 2007 roku polscy inwestorzy obserwowali historyczną sesję na Giełdzie Papierów Wartościowych. Właśnie wtedy indeks największych spółek osiągnął najwyższy poziom w historii, wzbijając się w ciągu notowań do 3940 punktów, a kończąc sesję rekordowym wynikiem - 3935 pkt. Potem zaczął się jednak 15-miesięczny spadek... Kiedy znów zbliżymy się do szczytów sprzed lat?

Versace wysyła na bruk

Mediolański dom mody Versace zwolni co czwartego ze swoich pracowników w ramach planu reorganizacji firmy. Luksusowy krawiec, w którego kreacjach chodzą m. in. największe gwiazdy show-biznesu, zamknie rok z 30 milionami dolarów straty.

Jest akcja

Ruszyły zapisy na akcje PGE w transzy inwestorów instytucjonalnych. Fundusze inwestycyjne nie są usatysfakcjonowane ze sposobu ich podziału. O komentarz do sytuacji poprosiliśmy Jarosława Skorulskiego, prezesa Allianz TFI.

Rozśpiewany Google

Google - od dawna już nie tylko najsłynniejsza wyszukiwarka internetowa - udostępniło w czwartek nową usługę: OneBox. Dzięki niej użytkownicy mogą wyszukiwać, słuchać i kupować utwory muzyczne przez internet. Serwis działa na razie tylko w USA.

Kotwica Belki

Minister Finansów Jacek Rostowski chce wprowadzić tzw. kotwicę Belki polegającą na tym, że wydatki budżetowe nie będą mogły rosnąć realnie o 1 procent powyżej inflacji. O komentarz do tego pomysłu poprosiliśmy byłego ministra finansów w rządzie Marka Belki, Mirosława Gronickiego.

"Wielka prywatyzacja" Grada na niecałe pół gwizdka

- Przychody z prywatyzacji w całym 2009 roku powinny wynieść zdecydowanie ponad pięć miliardów złotych - powiedział w Radiu PIN minister skarbu Aleksander Grad. Plany, który zakładały 12 mld zł przychodów, pokrzyżowała porażka przy prywatyzacji Enei.

Rosja ma mniejsze stopy

Rosyjskie stopy procentowe w dół. Bank Centralny w Moskwie obniżył stopę refinansową z 10 do 9,5 procent, a umożliwiła mu to stosunkowo niska inflacja. Od kwietnia 2009 roku Bank Centralny obniżał stopy już 8 razy, w sumie o 3,5 punktu procentowego.

Właściciel Biedronki zarabia miliony

Portugalski koncern Jeronimo Martins, właściciel m. in. polskiej sieci sklepów Biedronka, osiągnął w trzecim kwartale 65,7 mln euro zysku netto. To wynik o 16 proc. wyższy niż rok wcześniej. To także więcej niż oczekiwano.

Niemcy znajdują pracę

Liczba bezrobotnych w Niemczech w październiku nieoczekiwanie spadła o 0,3 punktu procentowego. Bez pracy było o 118 tysięcy ludzi mniej niż miesiąc wcześniej - podała Bundesagentur für Arbeit.

Zjednoczona współpraca

Misja gospodarcza ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich przybywa do Polski na zaproszenie Krajowej Izby Gospodarczej. W jakich dziedzinach gospodarki możliwa jest współpraca z biznesmenami z ZEA? Spytaliśmy Andrzeja Arendarskiego - prezesa Krajowej Izby Gospodarczej.

Hazard jak faszyzm, a grający jak przestępca

Rząd w ramach zapowiedzianej przez premiera niemal całkowitej delegalizacji hazardu zamierza wyłapywać także grających w internecie. Jak? - Zakazywać łączenia przez polskie serwery ze stronami hazardowymi - tak jak w przypadku stron faszystowskich. I monitorowanie przelewów - tłumaczył w Poranku TVN24 wiceminister finansów Jacek Kapica.

Sieć światłowodem

Rząd przygotowuje projekt ustawy ułatwiającej budowanie sieci światłowodowej w Polsce – na razie Polska znajduje się na szarym końcu wśród państw OECD pod względem postępu do szerokopasmowego Internetu. O rządowych planach rozmawialiśmy z Przemysławem Stangierskim, partnerem w A.T. Kearney.

Cegielski na krawędzi dachu

1,5 mln zł długu pcha zakłady im. Hipolita Cegielskiego na skraj bankructwa. Tyle poznańska spółka zalega niewielkiej firmie Dachbud. Wierzyciel, nie mogąc doprosić się uregulowania zobowiązań, skierował do sądu wniosek o upadłość Cegielskiego z możliwością likwidacji firmy.

Kredytowanie firm

Banki chętniej niż na początku tego roku chcą pożyczać pieniądze przedsiębiorcom. Wciąż jednak chętniej patrzą na pożyczki obrotowe niż te, pod konkretne inwestycje. O rynku kredytowym dla firm w Robert Stankiewicz w "Biznes lunchu rozmawiał z Dariuszem Ziąberem, dyrektorem oddziału Deutsche banku i krzysztofem Oppenheimem z Oppenheim Enterprise.

Prognozy dla polskiej gospodarki

W Polsce stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej - zgodnie z oczekiwaniami analityków utrzymała główną stopę na poziomie 3,5%. Rynek spodziewa się, że stopy pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca roku. Jak powiedział w programie "Rynki dnia" członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jan Czekaj na razie nie ma w Radzie zwolenników podnoszenia stóp. Przypomnijmy, że ostatni raz Rada zdecydowała o obniżce w czerwcu. Od listopada zeszłego roku stopy spadły w sumie o 250 punktów bazowych. O prognozach dla polskiej gospodarki z naszym gościem rozmawiał Rafał Hirsch.

Koniec zadłużenia Polski?

Zdaniem ministra finansów, Jacka Rostowskiego należy rozważyć ograniczenie tempa wzrostu wydatków. Jego znaniem skuteczne byłoby wprowadzenie rygorystycznej, tak zwanej reguły wydatkowej, która pozwalałaby na roczny wzrost wydatków budżetowych o 1% ponad inflację. O pomysłach na ograniczenie wydatków budżetowych czyli swoistej kotwicy budżetowej Marcin Kowalski rozmawiał w programie " Bilans" z doradcą zarządu BRE Banku Wiesławem Szczuką.

Zatrudnij niepełnosprawnego

"Włącz korzyści" i to nie tylko finansowe, chociaż to właśnie one mają zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Trwa akcja warszawskiego urzędu pracy, której patronuje TVN CNBC Biznes. Od początku roku zatrudnienie znalazło 5 tysięcy niepełnosprawnych osób. Marek Klapa w swoim materiale podpowiada jak wygląda procedura zatrudniania osób niepełnosprawnych i poradzić sobie z biurokratycznymi obowiązkami.

Druga nitka metra w 2013?

Umowa na budowę centralnego odcinka drugiej linii metra w stolicy podpisana. Sześciokilometrowy odcinek do ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego ma być gotowy na przełomie 2013/ 2014 roku i kosztować 4 miliardy 100 milionów złotych. Nowym odcinkiem ma podróżować codziennie nawet 300 tysięcy osób. Do budowy II linii metra posłuży największa w Polsce tarcza, dzięki której powstanie m.in. tunel biegnący osiem metrów pod dnem Wisły. W ramach inwestycji powstanie też najgłębiej położona stacja metra - Nowy Świat, która będzie zlokalizowana sześć pięter pod ziemią.

Będzie łatwiej o własne M?

Mieszkanie w TBS-sie na własność - to jeden z elementów nowego rządowego projektu. Projektu, który jednak na razie mówi nie tyle o skali wsparcia dla budowy na wynajem, ile o rozszerzeniu grona podmiotów zaangażowanych w takie budownictwo - i wskazuje na deweloperów. Co to może oznaczać i czy faktycznie łatwiej będzie o własne M? Cezary Królak

VAT-em w usługi edukacyjne

Rośnie podatek na usługi edukacyjne. W nowym roku zapłacimy 22 procentowy VAT między innymi za lekcje w szkołach językowych czy nauki jazdy, ale także za specjalistyczne szkolenia. Przedstawiciele branży czują się oszukaniu. Zapowiadają podwyżki cen dla klientów i są przekonani, że nie obejdzie się bez bankructw. Patrycjusz Wyżga sprawdzał dziś za co i o ile więcej zapłacimy w nowym roku.

Mniej ze składek do OFE

Mniej do OFE, więcej do ZUS-u. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozważa zmiany w podziale składek emerytalnych. O propozycji zmian w polskim systemie emerytalnym rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Markiem Rymszą z Uniwersytetu Warszawskiego.

Nie mamy alternatywy dla rosyjskiej ropy?

Jeden z kluczowych rządowych projektów, który miał uniezależnić nas od dostaw z Rosji, zostaje na razie zawieszony - donosi "Forsal". Przedłużenie ropociągu Odessa-Brody do Polski może się okazać nieopłacalne - uważa główny inwestor przedsięwzięcia, państwowy PERN.

Nie kochamy już używanych aut

Polacy już nie sprowadzają używanych samochodów z Zachodu. Badająca rynek motoryzacyjny firma EurotaxGlass ocenia wręcz, że prywatny import przeżywa załamanie: jak wyliczyła, w ciągu 9 miesięcy sprowadziliśmy o 39 procent mniej takich aut. "Rzeczpospolita" zaś liczy spadek budżetowych dochodów z tego powodu.

Wall Street przestraszona przed Halloween

Spadki na amerykańskiej giełdzie. Na zamknięciu notowań wskaźnik Dow Jones Industrial spadł o 1,21 proc. do 9.762,69 pkt. Nasdaq zniżkował 2,67 proc. do 2.059,61 pkt., a indeks S&P 500 spadł o 1,95 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.042,63 pkt.

Komentarz do wyników za III kw.

Przychody Żurawi Wieżowych w III kw. spadły o 53% rdr. Spadek ten spowodowany był spowolnieniem na rynku budowlanym. Jednak jak zapewniał w TVN CNBC Biznes prezes Żurawi, spółka najgorszy okres ma już za sobą. Z Grzegorzem Żółcikiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Pytania o gospodarkę

Ustawa hazardowa, powrót do "kotwicy Belki", reforma KRUS-u i przekazanie części pieniędzy z OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiedzi na najświeższe pytania dotyczące polskiej sytuacji gospodarczej u prof. Stanisława Gomułki w magazynie "Biznes lunch" szukał Robert Stankiewicz.

Giełda i złoty straszą

To co rosło musi spaść - to banalne stwierdzenie pasuje jak ulał do tego, co od początku tygodnia dzieje się na polskiej giełdzie i na złotym. Polskie akcje i waluta w środę już kolejny dzień traciły na wartości. Analitycy wskazują jednak, że nie ma powodów do paniki, bo to co się dzieje to naturalna kolej rzeczy - korekta następująca po wzroście.

Odstrzał jednorękich bandytów

W ciągu najbliższych 5 lat jednoręcy bandyci, czyli automaty o niskich wskaźnikach wygranych mają zniknąć z Polski. Dodatkowo resort finansów chce zwiększyć obciążenia podatkowe dla kasyn i salonów gier, a także zakazać hazardu internetowego. Założenia nowego projektu rządowego tłumaczył w magazynie "Biznes lunch" wiceminister finansów Jacek Kapica.