Najnowsze

Najnowsze

Maleją szanse na przyjęcie przez Kongres planu pomocy instytucjom finansowym - nazwanego od nazwiska twórcy Planem Poulsona. Jak na te wiadomości zareagowały rynki.

Europa znalazła się na krawędzi recesji. Spowolnienie gospodarcze jest bardzo wyraźne i znacznie silniejsze od prognoz ekonomistów. PKB całej Unii Europejskiej spadł w drugim kwartale w porównaniu z pierwszym o 0,1 procent. To jeszcze nie recesja ale są już kraje nią dotknięte. Co dalej z gospodarka UE - Marcin Piątkowski, główny ekonomista PKO BP i Krzysztof Rybiński Ernst&Young

Za kryzys na rynkach finansowych zapłacimy wszyscy. Chociaż problem zaczął się za oceanem to czy na jego ratowanie pośrednio będą musieli złożyć się także Polacy.

Chociaż na świecie szaleje kryzys finansowy, atmosfery kończącego się tygodnia mody w Mediolanie nie psują nawet prognozy słabszej sprzedaży detalicznej. Szefowie wielkich domów mody przekonują, że kryzys wkrótce się skończy, a klienci dopiszą jak zwykle.

Denerwujące, ruchome okienka z reklamami? Nie dające się zamknąć, "umykające" ikonki krzyżyka, reklamy uciekające sprzed kursora? Teraz walkę z nimi zaczyna Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jasno i nie drogo. Unia Europejska planuje wprowadzić przepisy nakazujące modernizację oświetlenia ulicznego do 2017 roku, tak by uliczne latarnie były bardziej ekologiczne. Zanim będzie tanio, najpierw musi być drogo - ile ta inwestycja będzie nas kosztowała?

Afera z mlekiem zawierającym melaminę nie jest prawdopodobnie pierwszym takim przypadkiem w Chinach. Jak ustalili dziennikarze niemieckiej telewizji ZDF, w prowincji Hebei od lat przy pomocy chemikaliów i wody "rozmnaża się" mleko.

Minister skarbu Aleksander Grad poprosił unijną komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes o dwa spotkania w sprawie planów restrukturyzacji polskich stoczni - poinformował w piątek resort skarbu. Minister wysłał w tej sprawie list do Brukseli.

Kredyty są coraz droższe - także w Polsce. Bankom jest coraz trudniej pozyskać pieniądze, które potem pożyczają klientom. Te trudności muszą odbijać się na kosztach kredytów.

Przedstawiciele sektora bankowego na całym oczekują z niecierpliwością na decyzję Kongresu o 700 mln zatwierdzeniu planu wykupu toksycznych aktywów. Kończy się cierpliwość inwestorów, na giełdach zaczynają dominować spadki.

Zainteresowanie podatników abolicją dotyczącą nieujawnionych dochodów zagranicznych jest niewielkie - wynika z sondy przeprowadzonej przez PAP w niektórych izbach skarbowych. Pierwszy z terminów na skorzystanie z nowych przepisów upływa za 10 dni.

Pół terabajta nielegalnych plików znaleziono na serwerach izb skarbowych w Gdańsku i Łodzi. Taka ilość danych zajęłaby ponad sto płyt DVD. Postępowanie w tej sprawie prowadzi gdańska Prokuratura Okręgowa (PO).

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał karę w wysokości 100 tysięcy złotych, nałożoną na Telekomunikację Polską - podał Urząd Komunikacji Elektronicznej. Telekomunikacyjny potentat został ukarany przez UKE za nieprzedłożenie do zatwierdzenia projektu zmiany regulaminu usługi Internet DSL

Wejście Polski do strefy euro nie spowoduje wzrostu cen, wręcz przeciwnie - mogą one się obniżyć – twierdzą eksperci z firmy Deloitte. - Można powiedzieć, że teraz ceny są zawyżane, bo nie jesteśmy w euro – ocenia Jakub Bojanowski, partner w dziale zarządzania ryzykiem Deloitte.

Fortis Bank Polska zapewnia o stabilnej pozycji banku. W przesłanym mediom komunikacie bank zapewnia, że liczba wycofanych przez klientów depozytów jest niewielka. Spekulacje o słabej kondycji tego belgijskiego banku powodują, że drugi dzień z rzędu spadają jego akcje.

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w sierpniu wyniosła 192,3 tys. osób, o 20,7 tys. mniej niż w lipcu 2008 r. i o 12,5 tys. mniej niż przed rokiem - podał GUS. Za to ci, co pracują, są bardziej wydajni - ich efektywność wzrosła o 3,5 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Recesja dotarła do Unii Europejskiej. Irlandia jest pierwszym krajem z piętnastki strefy euro, której sytuacja ekonomiczna spełnia szeroko akceptowaną definicję recesji.

Wniosek o średnio 20-procentowe podwyżki złożyło ponad 200 ciepłowni w całym kraju. Większość z nich narzeka na drożejący węgiel i malejące zapasy surowca.

Szybki internet dla każdego do 2010-go roku chce zapewnić Komisja Europejska. Nie wiadomo jednak kto będzie go dostarczał, w przypadku gdy UKE zapowiada podział Telekomunikacji Polskiej jako firmy dominującej na rynku.

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko powiedziała, że sugerowana przez Gazprom cena gazu 400 USD za 1000 m sześciennych, to dla gospodarki Ukrainy "absolutny szok".

Nadal niepewna jest przyszłość planu ratunkowego dla amerykańskiego sektora finansowego przedstawionego przez sekretarza skarbu Henrego Paulsona. Tymczasem aktywa zagrożonego bankructwem Washington Mutual przejął za 2 mld dolarów JP Morgan Chase. Cały świat zastanawia się, ile jeszcze banków trzeba będzie uratować.

Co raz bardziej pogarsza się tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro - we wrześniu indeks EuroCoin, mierzący ekspansję gospodarczą w 15 krajach Eurolandu, spadł do 0,04 pkt z 0,17 pkt w sierpniu. Polska gospodarka w III kwartale też będzie się rozwijać w wolniejszym niż dotąd tempie.

Trwający od lipca spadek cen na rynku surowców rolnych nadal nie przekłada się na spadek cen żywności. Handlowcy odbijają sobie wzrost innych kosztów, czyli płac pracowników, energii, środków transportu.

Amerykański deweloper Polimeni International w ciągu kilku najbliższych lat zainwestuje w Polsce 500 mln USD w budowę centrów handlowych i apartamentowców.

W ciągu ostatniego roku zarobki lekarzy rosły 2-3-krotnie szybciej niż płace w gospodarce. Wszystko głównie dzięki podniesieniu stawek za dyżury - podaje "Parkiet".

Rada Ministrów nie zgadza się na większość planów finansowych na 2009 r. przedstawionych przez tzw. święte krowy. Obciąć ich wydatki może tylko Sejm. A ten nie może dojść do porozumienia ile zabrać i komu dodać - pisze "Rzeczpospolita".

Afera, z wyłudzaniem milionów VAT może, której głównym bohaterem był chemiczny gigant - firma Ciech już w przyszłym roku może się przedawnić.