Najnowsze

Najnowsze

Już 26 listopada może odbyć się pierwsze czytanie budżetu na przyszły rok - powiedział w TVN CNBC Biznes Zbigniew Chlebowski z PO. Zapewniał, że PO zrobi wszystko, by na czas oddać projekt budżetu.

Z powodu zbliżającego się sztormu i oczekiwanej wysokiej fali na Morzu Północnym w piątek czasowo wstrzymano pracę na norweskich platformach wiertniczych w tym akwenie. Ewakuowano pracowników platform. Wstrzymano wydobycie ropy i gazu.

Polski rząd powinien zmienić przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie odliczeń składek płaconych przez Polaków za granicą, ale z mocą obowiązującą nie od 1 grudnia 2008, a od 1 maja 2004 r. - pisze "Gazeta Prawna."

Fiskus ma zamiar opodatkować firmowe pakiety medyczne, bo zmienił interpretację dotyczącą opodatkowania podatkiem od osób fizycznych pakietów medycznych dla pracowników - pisze "Gazeta Prawna".

Gospodarka Stanów Zjednoczonych najprawdopodobniej spowolni, a inflacja może wzrosnąć - przewiduje szef banku centralnego USA. Ben Bernanke szacuje, że nastąpi to jeszcze w ostatnim kwartale tego roku.

Z powodu szybko rosnących potrzeb energetycznych niedobór ropy może dać o sobie znać już w 2015 roku - wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji ds. Energii (IEA), organu doradczego OECD.

Polska powinna zmniejszyć niektóre świadczenia socjalne, a brak konsekwentnych reform fiskalnych może okazać się dla niej ryzykowne. Tak wynika z raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

Uchylanie się od wykonania prawomocnego wyroku sądu zarzuca Ministerstwu Skarbu Państwa Europejska Grupa Ubezpieczeniowa Eureko. Resort skarbu musi go przeprosić za zarzuty m.in. o stosowanie czarnego PR.

2,4 proc. - tyle ma wynieść w 2008 roku wzrost gospodarczy w krajach Unii Europejskiej - wynika z raportu Businesseurope Economic Outlook. To spadek w porównaniu z tym rokiem, w którym wzrost ten wyniósł 2,9 proc.

Przesyłka priorytetowa ma w założeniu dotrzeć do każdego miejsca w kraju w ciągu jednej doby. Ale to tylko teoria - listy wysłane po godzinie 15 traktowane są jako nadane dnia następnego i w rezultacie dochodzą do odbiorcy później. Powód? Przepisy wprowadzone przez... Ministerstwo Środowiska.

100 mln zł lub więcej - tyle potrzeba na inwestycję geotermalną w Toruniu, poinformował główny geolog kraju. Zatem fundusze przyznane Tadeuszowi Rydzykowi to zaledwie część potrzebnych środków.

Jeden warsztat i produkcja nawet niewielkiej ilości instrumentów - to plan ratowania przed likwidacją kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin Calisia. To ostatni polski producent tych instrumentów.

Nie ma Polaków wśród tych, którzy ucierpią najbardziej na reformie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) UE. Jednym z jej założeń ma być wprowadzenie limitu dla największych beneficjentów rolnych funduszy.

Polska nie ma nic przeciwko rosyjskim kontrolom w zakładach, których produkty nie są objęte embargiem. Stanowczo sprzeciwia się jednak inspekcjom w zakładach, których produkty nie mogą być do Rosji eksportowane.

Projekt budżetu na 2008 r. został złożony w konstytucyjnym terminie - podkreślił w czwartek premier Jarosław Kaczyński. Według niego, rząd tylko raz może złożyć projekt budżetu w Sejmie, a w przypadku projektu ustawy budżetowej nie obowiązuje zasada dyskontynuacji.

- Każda ekspansja Gazpromu jest w tej chwili niebezpieczna - powiedział Jarosław Kaczyński. Odniósł się w ten sposób do informacji, że ten rosyjski koncern gazowy jest zainteresowany kupnem stacji paliw w Polsce. - Należy się przejmować - dodał premier.

W czwartek w południe rozpoczął się 42-godzinny strajk na tle płacowym i warunków pracy w niemieckim towarowym transporcie kolejowym.

Klub PiS ponownie złoży w Sejmie projekt ustawy, która pozwoli na usprawnienie procesu budowlanego - poinformowali Aleksandra Natalii-Świat i ustępujący minister budownictwa Mirosław Barszcz.

Chiny przeprowadzą przegląd ponad 600 krajowych przepisów dotyczących produkcji żywności, tak by odpowiadały one międzynarodowym standardom - zapowiedziały władze w Pekinie. Proces ten ma się zakończyć nie wcześniej niż w 2010 roku.

Produkt Krajowy Brutto Chin w 2007 roku może wzrosnąć o ponad 11 proc. - podał w czwartek bank centralny Chin w kwartalnym raporcie. Będzie to już piąty z kolei rok, gdy wzrost chińskiego PKB jest dwucyfrowy.

- Ukraińska Grupa Donbas może przejąć Stocznię Gdańsk - zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Przejęcie nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji przez powstanie lub umocnienie pozycji dominującej na rynku - stwierdził Urząd.

Władze stolicy Chin do końca tego roku zainstalują 3,5 tys. urządzeń monitorujących ujęcia wody i system jej dystrybucji. Jest to kolejna faza przygotowań Pekinu do zaplanowanych na sierpień 2008 roku igrzysk olimpijskich.

Polacy coraz częściej jedzą i piją na mieście. I płacą coraz większe rachunki - pisze "Rzeczpospolita". - Zidentyfikowaliśmy branżę gastronomiczno-rozrywkową jako jedną z tych o znaczącym potencjale wzrostu - mówi Grzegorz Golec, prezes NFI Progress. Inni podzielają jego zdanie.

Pomimo, że prywatne koleje towarowe wolą umacniać swoją pozycję za granicą, to coraz więcej rynki zyskują też na polskich torach - czytamy w "Rzeczpospolitej". PKP Cargo, które powoli oddaje rynek konkurencji zapowiada, że łatwo się nie podda.

General Motors - największy koncern motoryzacyjny świata - w swojej historii był niejednokrotnie pod kreską, ale nigdy aż tyle. III kwartał roku zakończył się aż 39 mld straty i spadkiem środowego kursu akcji o 5,5 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Każdy z ponad 370-tysięcznej rzeszy emerytów, którzy dodatkowo pracują, musi płacić wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, w tym składkę rentową, chociaż z tego świadczenia nigdy nie skorzysta - zauważa "Super Express". Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Wprowadzenie przez Polskapresse nowego ogólnopolskiego dziennika nie podniosło zbytnio ogólnej sprzedaży gazet wydawanych przez grupę. Średnia sprzedaż "Polski" - 368 tys. egz. - była w pierwszym tygodniu tylko ponad 50 tys. egz. większa, niż średnia sprzedaż w pierwszym półroczu br. gazet, które tworzą trzon projektu "Polska".

Zła regulacja rynku umożliwiająca byłym monopolistom utrzymanie uprzywilejowanej pozycji, za czym idzie zamknięcie na konkurencję, to główny powód tego, że Polska jest na końcu pod względem inwestycji w telekomunikacji - wynika z raportu ECTA.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiada, że przyjmie wszystkie wnioski od rolników dotyczące modernizacji gospodarstw rolnych i wszystkie mają szansę na dofinansowanie. Rolnicy od kilku dni tworzą społeczne kolejki przed oddziałami ARiMR w myśl zasady "kto pierwszy ten lepszy.