Kosmos

Kosmos

- Weźcie chusteczkę! - to rada astronauty dla wszystkich ze złamanym sercem, którzy szukaliby ukojenia w kosmosie. Dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Chris Hadfield odpowiadał na pytanie, czy da się płakać w warunkach mikrograwitacji.

NASA dostanie pieniądze na misję wstępne prace na budową kosmicznego statku, który przechwyci asteroidę i sprowadzi na orbitę Księżyca. Na sfinansowanie misji zgodził się prezydent Barack Obama - twierdzi senator i były astronauta Bill Nelson.

Teleskop Keplera dokonał niezwykłej obserwacji. Zarejestrował, jak niewielki, ale niezwykle silny biały karzeł zakrzywił światło towarzyszącej mu większej gwiazdy. To jeden z pierwszych przypadków, kiedy udało się wykryć to zjawisko, wynikające z ogólnej teorii względności Einsteina, w podwójnym układzie gwiezdnym.

Setki wulkanów na Io - z których wydobywają się nawet 400-kilometrowe fontanny lawy - leżą nie w tym miejscu, w którym sądzono. Powodem błędu może być m.in. obecność podpowierzchniowego oceanu magmy na tym księżycu Jowisza.

Absolwenci liceum ze Szczecina, którzy odkryli planetoidę 2007 TY4, zamierzają nazwać ją imieniem chemika Jana Czochralskiego - poinformował prof. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. To kolejne ciało niebieskie, któremu imię nadadzą Polacy.

Księżyc to za mało, ludzie powinni stanąć na Marsie - uważa Buzz Aldrin. Astronauta w swojej najnowszej książce zwraca się do NASA, by zmienić obecną politykę eksploracji kosmosu.

Tylko cztery okrążenia Ziemi musiał teraz wykonać statek Sojuz, by dostać się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do tej pory było to 35 okrążeń. Astronauci osiągnęli to dzięki nowemu systemowi kontroli lotu, umożliwiającej odpalanie silników w precyzyjnie określonych momentach.

Rakieta Sojuz z trzema kosmonautami na pokładzie - dwoma Rosjanami i Amerykaninem - doleciała w piątek nad ranem polskiego czasu do międzynarodowej stacji kosmicznej ISS. Sojuz, który wyniósł załogę na orbitę wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie raptem sześć godzin wcześniej. To absolutny rekord prędkości.

Rakieta Sojuz z trzema kosmonautami na pokładzie - dwoma Rosjanami i Amerykaninem - doleciała w piątek nad ranem polskiego czasu do międzynarodowej stacji kosmicznej ISS. Sojuz, który wyniósł załogę na orbitę wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie raptem sześć godzin wcześniej. To absolutny rekord prędkości.

Odkryto nowy typ supernowej, czyli kosmicznej eksplozji, która powoduje powstanie na niebie niezwykle jasnego obiektu, który już po kilku tygodniach lub miesiącach staje się niemal niewidoczny. Dotąd znano dwa główne typy supernowych.

Rafał Herszkowicz ze Zgierza okazał się pierwszym odkrywcą planety pozasłonecznej PH2b. Odkrycia dokonał, biorąc udział w społecznościowym projekcie naukowym. Przedstawiciele platformy zrzeszającej astronomów amatorów poszukiwali go jeszcze w środę rano, wiedząc tylko tyle, że używa loginu rafcioo28 i posługuje się językiem polskim.

Rosjanie nie wykluczają stworzenia własnej stacji kosmicznej. Na jej podwaliny miałyby składać się nowe moduły, które do 2020 roku zostaną przyłączone do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, w skrócie ISS). Nowa stacja kosmiczna powstałaby prawdopodobnie po deorbitacji ISS.

Bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Dragon wodował bezpiecznie we wtorek na Pacyfiku u wybrzeży Meksyku, kończąc misję dostarczenia zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - podał właściciel statku, amerykańska prywatna firma SpaceX.