Kosmos

Kosmos

Ziemia najbliżej Słońca już jutro o 13.00

W sobotę o 13 Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. - Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans tylko 147,1 milionów kilometrów - poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Nie to jest jednak przyczyną ciepłej dotychczas zimy.

Słońce nieustannie robi "fikołki". Bieguny właśnie zamieniły się miejscami

Słońce stanęło na głowie - tak można określić sytuację, kiedy jego biegun północny i południowy zamieniły się miejscami. To nie jest trwała zmiana - za 11 lat znów wrócą na dawne pozycje. Takie "fikołki" naszej gwiazdy naukowcy obserwują cyklicznie, a teraz możemy je prześledzić w przyspieszonym tempie na nagraniu opublikowanym przez NASA.

Koza może rozbłysnąć pierwsza. Ale to Wenus zaświeci najjaśniej

Według tradycji moment rozpoczęcia wigilijnej kolacji wyznacza pierwsza gwiazda, która zabłyśnie na niebie. W tym roku do miana "pierwszej gwiazdki" pretendują aż trzy obiekty - Wega, Wenus i Capella, czyli po polsku Koza. Astronomowie przewidują wtorkowy zachód Słońca na godzinę 15.30. Pierwszy jasny punkt na niebie może zabłysnąć między 16.00 a 16.30.

Astronauci wyszli w przestrzeń kosmiczną. Naprawiali poważną awarię na ISS

Dwóch astronautów z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) opuściło pokład stacji i wyszło w przestrzeń kosmiczną, aby naprawić awarię jednego z dwóch systemów chłodzenia stacji. Spędzili na zewnątrz pięć i pół godziny. Prace będą kontynuowane w poniedziałek. Całą operację można było obejrzeć w bezpośredniej transmisji.

Astronauci wyposażeni w fajki jak nurkowie. To na wypadek, gdyby woda zalała im hełmy

Obecność człowieka na orbicie okołoziemskiej wymaga wykorzystania wielu zaawansowanych technologii, jednak czasem sprawdzają się najprostsze rozwiązania. Właśnie taki pomysł wykorzystali astronauci Rick Mastracchio i Mike Hopkins, żeby zabezpieczyć się na wypadek usterki skafandra podobnej do tej, jaka w lipcu zagroziła ich koledze. Ich awaryjne rozwiązanie to... zwykłe plastikowe rurki przypominające fajki do nurkowania.

Na księżycu Jowisza istnieje woda? Przełomem zdjęcia teleskopu z Hubble’a

Teleskop Hubble'a zaobserwował parę wodną nad lodowatymi polarnymi obszarami Europy - księżyca Jowisza. To pierwsze silne dowody na istnienie słupów wodnych wytryskujących spod jej powierzchni. Według naukowców są one związane z oceanem ukrytym prawdopodobnie pod lodową skorupą satelity i podlegają jego cyklowi orbitalnemu.

Meteor rozświetlił niebo nad Nevadą i Arizoną

Film rejestruje przelot jasnego obiektu, jaki pojawił się nocą nad amerykańskimi stanami Nevada i Arizona. Świadkowie informowali, że słyszeli głośny huk przypominający wybuch. Naukowcy szacują, że obiekt spłonął w atmosferze - nie odnaleziono śladów zderzenia z Ziemią.

Muskająca Słońce Lovejoy na chińskim niebie. Można ją dostrzec gołym okiem

Chiński fotograf Zhuo Yongsheng wykonał zdjęcia przejścia komety Lovejoy przez nieboskłon. Po połączeniu dziesiątek zdjęć powstał krótki film, rejestrujący spacer obiektu po niebie. Kometa jest widoczna gołym okiem na chińskim niebie od godziny 2.00 każdej nocy, jeśli niebo nie jest zachmurzone. W grudniu tego roku osiągnie swoje peryhelium.

NASA i ESA zaobserwowały fragment komety ISON. Część jądra przetrwała zbliżenie ze Słońcem

Naukowcy NASA i ESA są przekonani, że część jądra komety ISON przetrwała bliskie spotkanie ze Słońcem. Na najnowszych zdjęciach wykonanych z obserwatorium należącego do obu agencji kosmicznych widać smugę, jaką kometa pozostawiła za sobą oddalając się od gwiazdy. - Wygląda, jakby jakiś fragment jądra ISON w rzeczy samej przeszedł przez koronę słoneczną i przetrwał - powiedział jeden z pracowników NASA. Zbliżenie komety do Słońca nastąpiło w czwartek wieczorem.

Kosmiczna "matrioszka" sprowadzi na Ziemię próbki z Marsa

- Powstał pierwszy lądownik, który poleci na Marsa i wróci z pobranymi próbkami - ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna. Projekt nie ma ustalonego terminu, jednak jest pierwszym przedsięwzięciem tego typu w historii. Naukowcy ESA są przekonani, że jako pierwsi w historii zdołają sprowadzić skały i próbkę "powietrza" z Czerwonej Planety.

Zaczęło się od Zorzy. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kończy 15 lat

Jest największym w historii międzynarodowym projektem kosmicznym, uważanym za cud inżynierii. Od 2000 roku pozwala realizować marzenie o stałej obecności w kosmosie, a do tego przyczynia się do ulepszenia życia na Ziemi, wspomagając rozwój medycyny, technologii i różnych dziedzin nauki. Łączy nie tylko rywalizujące nieraz w historii USA i Rosję, ale też naukowców i inżynierów z kilkunastu innych krajów. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna kończy 15 lat.