Kosmos

Kosmos

Era niskokosztowego podboju kosmosu? Indie pokazują, jak to robić

Indie stały się liderem w niskobudżetowym eksplorowaniu przestrzeni kosmicznej - tak CNN komentuje umieszczenie przez azjatycką potęgę satelity na orbicie Marsa. "Osiągnięcie Indii oznacza, że kosmos stoi otworem nie tylko przed uprzemysłowionymi mocarstwami - uważa CNN.

"Po to Curiosity przeleciał miliony kilometrów"

NASA ogłosiła sukces łazika, który zdołał wykopać niewielką dziurkę w marsjańskiej górze. Instrumenty pokładowe, w jakich znalazły się próbki pyłu, przeprowadziły wstępne analizy i wysłały wyniki do komputerów na Ziemi.

20 tys. dolarów do wygrania w konkursie NASA

NASA zorganizowała konkurs, w którym może wziąć udział każdy. Uczestnicy mają za zadanie zaprojektować element statku kosmicznego, który będzie wykorzystany do badań Marsa. Agencja kosmiczna przygotowała nagrodę - 20 tys. dolarów. To nie lada gratka dla ludzi, którzy pasjonują się technologiami kosmicznymi.

Z głową ponad chmurami. Zobaczcie ich piękno z drugiej strony

Chmury potrafią namalować piękne pejzaże na niebie. Widziane z góry, pokazują nam inne oblicze. W ramach projektu Windows of Earth naukowcy z NASA publikują zdjęcia naszej planety, zarejestrowane przez astronautów. Zobacz, jak pięknie obłoki prezentują się z perspektywy kosmosu.

Pościg za rozpędzoną kometą. Polak w ekipie

W listopadzie sonda Rosetta wyląduje na jądrze komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Wkład w to wielkie wydarzenie będzie miał również Polak - Artur B. Chmielewski, który od 30 lat pracuje w NASA. Jakie trudności czekają Rosettę podczas manewru lądowania, w jakim celu bada się komety i w jaki sposób dostaje się pracę w największej agencji kosmicznej? Na te pytania odpowiadał Chmielewski w trakcie programu "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24.

Mit piekielnego dzieciństwa planety obaliła analiza "kapsuł czasu" sprzed 4 miliardów lat

Wizja młodej planety Ziemia, skąpanej w oceanach bulgoczącej lawy, w której płoną i topią się skały może okazać się dalece nietrafna. Badacze porównali ze sobą minerały cyrkonu sprzed 15 milionów z odkrytymi niedawno kryształami sprzed 4,3 miliardów lat. Ich wyniki negują dotychczasowe wyobrażenie planety z okresu, którego nazwa odnosi się do helleńskiego piekła.

Kawę serwują nawet w kosmosie, jednak nie parzą jej w filiżankach

Niemal każdy uwielbia aromat porannej kawy. Jednak nie wszędzie można było pozwolić sobie na kofeinowy napój. Kawy brakowało m.in. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Włoski astronauta Luca Parmitano wyrażał wielke ubolewanie z tego powodu. Jego marzenie o mocnej kawie się ziściło. Na stację trafiło urządzenie ISSpresso. Teraz stacjonujący na ISS astronauci mogą cieszyć się poranną kawą.

Tajemnicza kula ognia nad USA. Awaria orbitalnego szpiega Rosjan?

Rosyjski satelita zwiadowczy Kosmos 2495 prawdopodobnie spadł na USA. Waszyngton i Moskwa milczą na ten temat, ale szereg obserwatorów amatorów zaobserwowało tajemniczą ognistą kulę nad zachodnimi stanami. Wiele wskazuje na to, że był to rosyjski "kosmiczny szpieg", z nieznanej przyczyny wchodzący przedwcześnie w atmosferę.