Kosmos

Kosmos

Znaleźć, przechwycić, przekierować, przebadać - to główne założenia niedawno ogłoszonej misji NASA dotyczącej asteroid bliskich Ziemi. Teraz agencja opublikowała wizualizacje pokazujące, jak ten proces miałby wyglądać. Możemy na nich zobaczyć m.in. wyprawę statku Orion do schwytanego w specjalną "torbę" obiektu i astronautów pobierających próbki z jego powierzchni.

Polscy studenci mogą z powodzeniem zaplanować misję na Marsa, która powalczy o główną nagrodę - uważa europejski koordynator organizacji The Mars Society, organizacji, która ma na celu doprowadzenie do eksploracji i przyszłego osadnictwa na Marsie. Zachęca ich do udziału w konkursie dla młodych inżynierów ogłoszonym przez milionera i pierwszego kosmicznego turystę Dennisa Tito. Chodzi o stworzenie projektu prostej, taniej i bezpiecznej dwuosobowej misji na Marsa.

NASA ogłosiła ośmiu kandydatów, którzy prawdopodobnie polecą na Czerwoną Planetę. Czworo kobiet i mężczyzn zostało wybranych z grupy tysięcy kandydatów po ponad półtora roku wyczerpujących testów.

Największy na świecie interferometr radiowy ALMA umożliwił astronomom wyjątkowo dokładne obserwacje nowo narodzonej gwiazdy. Analizując obiekt Herbig-Haro 46/47 odkryli, że jego dżety są bardziej energetyczne, niż sądzono do tej pory, a do tego dostrzegli nowy, wcześniej nieznany dżet. - ALMA na pewno zrewolucjonizuje pole badań nad powstawaniem gwiazd - twierdzą.

Niezidentyfikowany obiekt latający w otoczeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wypatrzyli astronauci z jej pokładu. Coś, co przypominało świecącą pomarańczową meduzę, dryfowało powoli w przestrzeni kosmicznej. Specjalistom z ziemi udało się szybko rozpoznać tajemniczy element, jednak historia takich przypadków pokazuje, że oficjalne wyjaśnienie zapewne nie wszystkich przekona.

Żarłoczne galaktyki z wiekiem tracą apetyt na wchłanianie innych ciał niebieskich - do takiego wniosku doszli tajwańscy badacze po analizie danych NASA. Jednocześnie zastanawiają się, czy kosmiczna dieta galaktyk, to nie błąd obserwacyjny spowodowany niedoskonałością naszych teleskopów.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zmieniła swoje oficjalne stanowisko w sprawie nazywania planet pozasłonecznych. W ostatnim oświadczeniu instytucja przystała na nadawanie egzoplanetom słownych nazw zamiast oznaczeń. Poza tym dzięki nowym zasadom procedura wybierania nazwy będzie otwarta dla szerokiej publiczności.

Dwaj rosyjscy kosmonauci Fiodor Jurczichin i Aleksander Misurkin spędzili w piątek siedem i pół godziny na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas kosmicznego spaceru montowali kabel energetyczno-telekomunikacyjny. To element przygotowań stacji na grudniowe przybycie laboratorium "Nauka".

Eksplozja nad Czelabińskiem w lutym tego roku wciąż o sobie przypomina naukowcom. Jak informują, satelity monitorujące ziemską atmosferę wykazały, że chmura pyłu wciąż jest obecna. Prowadzone badania są jedyne w swoim rodzaju - nieprędko zdarzy się, że badacze będą mieli okazję w rzeczywistym czasie określać skalę chmury.

Naukowcy NASA ogłosili, że mają 12 potencjalnych kandydatek na kosmiczne kopalnie. Współczesna technologia pozwala na umieszczenie na orbicie i eksploatację tych meteorytów. Wizja sprowadzania surowców z planetoid przestała być science-fiction.

Scott Kelly i Mark Kelly to bliźnięta, a w dodatku astronauci. Scott spędzi rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a drugi z nich pozostanie na Ziemi. Po powrocie naukowcy ocenią jakie dokładnie zmiany zachodzą w ludzkim organizmie, porównując identycznych genetycznie braci.