Kosmos

Kosmos

Chwilę po starcie z rosyjskiego wojskowego kosmodromu w Plesiecku rozbiła się rakieta. Nie wiadomo, jaka dokładnie, ale wojskowi zapewniają, że nie należała do nich. Według agencji TASS wystrzelenie było dziełem "jednego z przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego".

Rosyjski kosmodrom Wostocznyj w obwodzie amurskim ma uniezależnić władze na Kremlu od Bajkonuru w Kazachstanie. Wizerunek strategicznej budowy na Dalekim Wschodzie Rosji psują jednak skandale korupcyjne i protesty robotników, którzy po raz kolejny ogłosili strajk głodowy. I to mimo obietnic wicepremiera Dmitrija Rogozina, że otrzymają zaległe pensje.

Za nami zakrycie Aldebarana. Gwiazda zgasła za księżycowymi górami. Zjawisko najlepiej widoczne było na północnym wschodzie kraju. Tam gwiazda dosłownie migotała na wieczornym niebie. Tym, którzy nie mieli okazji podziwiać tego widoku, polecamy obejrzenie fragmentów transmisji. Relacjonował ją miłośnik astronomii Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.

Na ten moment od miesięcy czekało wielu miłośników astronomii. Sonda Dawn (pol. Świt) należąca do NASA zbliżyła się na tyle blisko Ceres (największej planety karłowatej Układu Słonecznego), by zrobić pierwsze szczegółowe zdjęcia.

Być astronautą. Wielu o tym marzy, ale niewielu realizuje to marzenie. By ów sen się ziścił, konieczne jest podporządkowanie mu całego życia zarówno zawodowego, jak i osobistego. Nagroda jest jednak bezcenna, bo któż by nie chciał choć raz w życiu spojrzeć na Błękitną Planetę z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

- Tuż pod powierzchnią Marsa jest woda w formie płynnej - oświadczyli naukowcy NASA analizujący dane przesyłane przez łazika Curiosity. Dotychczas sądzono, że Czerwona Planeta jest zbyt zimna i zbyt jałowa, by mogła na niej występować woda w płynnej postaci, znanej z Ziemi.

Budowa nowego kosmodromu na dalekim wschodzie Rosji boryka się z kolejnymi problemami. Po tym, jak zastrajkowała część robotników, na miejsce przyjechał wicepremier Dmitrij Rogozin, który nakazał wypłatę zaległych pensji. Zwolnił przy okazji jednego dyrektora, zarzucił mu korupcję, a przy tym obwinił o wszystko swoich poprzedników. Źródłem problemów się nie zajęto.

Podczas gdy dyskusyjną jest kwestia, czy rośliny posiadają pięć ludzkich zmysłów - wzrok, węch, słuch, smak i dotyk - bezdyskusyjny jest fakt, że posiadają zmysł grawitacji. Przetestowano go w przestrzeni kosmicznej. Naukowcy usiłują ustalić, czym jest tzw. szósty zmysł roślin, umożliwiający im wzrost niezależnie, gdzie go dokonują - czy to na Ziemi, czy w kosmosie, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Dzięki atmosferze życie na Błękitnej Planecie jest zabezpieczone - gdyby zniknęła, wiele organizmów nie zdołałoby przetrwać. Co by się stało, gdyby planeta miała zbyt dużo atmosfery? Część naukowców, z powodu coraz częściej odkrywanych ciał niebieskich podobnych do naszej Ziemi, zastanawia kwestia tego, jakie byłyby konsekwencje zbyt dużej ilości gazu otaczającego ciało niebieskie.

Pomimo napięć politycznych kosmiczna współpraca Zachodu z Rosją trwa w najlepsze. Z europejskiego kosmodromu seryjnie startują rosyjskie rakiety, Amerykanie wynajmują kolejne miejsce w orbitalnej taksówce Rosjan, a ci dla odmiany zarzucili swoje pomysły rozmontowania stacji kosmicznej. Wspólna eksploracja kosmosu opiera się polityce.

Łazik Curiosity, przemierzający marsjańskie pustkowia, odkrył cząsteczki azotu. To pierwszy przypadek wykrycia tego pierwiastka na planecie. Według naukowców jest to dowód, że na Czerwonej Planecie miliardy lat temu panowały warunki, sprzyjające rozwojowi życia w formie znanej na Ziemi.

Wyczołgując się z wnętrza kapsuły Woschod 2 zobaczył coś, czego nie widział przed nim nikt inny - planetę Ziemię w całej okazałości. Pół wieku temu Aleksiej Leonow wykonał pierwszy w historii spacer w kosmosie. Było to ostatnie duże zwycięstwo ZSRR w kosmicznym wyścigu z USA, które dwuosobowa załoga Woschod 2 nieomal przypłaciła życiem.