Ile trwa lot na Marsa? 

"Potrzebujemy 30 lat, żeby człowiek poleciał na Marsa"
"Potrzebujemy 30 lat, żeby człowiek poleciał na Marsa"TVN24
wideo 2/6
"Potrzebujemy 30 lat, żeby człowiek poleciał na Marsa"TVN24

O locie człowieka na Marsa myślą agencje kosmiczne z całego świata. Na razie wydaje się, że będzie trzeba jeszcze na to poczekać. Odpowiadamy na pytanie - ile trwa lot na Marsa.

● Mars jest czwartą planetą od Słońca. ● Czerwona Planeta jest najlepiej poznaną planetą Układu Słonecznego. ● Załogowe misje na Marsa przede wszystkim planują NASA i SpaceX.

Mars - co to za planeta?

Mars jest czwartą planetą od Słońca w Układzie Słonecznym. Należy do grupy planet skalistych. Jeden dzień na Marsie trwa nieco ponad 24 godziny. Mars obiega Słońce w ciągu 687 dni ziemskich. To zimna planeta o bardzo cienkiej atmosferze, składającej się głównie z dwutlenku węgla, argonu, azotu i niewielkiej ilości tlenu i pary wodnej. Mars ma dwa księżyce - nazywają się Phobos i Deimos. Planeta ta nie ma jednak żadnych pierścieni.

MarsPAP

Lot na Marsa - przygotowania

Mars to jedna z najlepiej poznanych przez człowieka planet. To jedyna planeta, na którą udało się wysłać łaziki, które przesyłają naukowcom cenne informacje. Tylko NASA ma obecnie na Marsie dwa łaziki (Curiosity i Perseverance), lądownik (InSight) i jeden mały śmigłowiec-dron (Ingenuity), które eksplorują jego powierzchnię.

Pierwszą sondą, która dokonała przelotu w niewielkiej odległości od Marsa, była amerykańska sonda Mariner 4. Największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie łazikiem NASA był Perseverance, który wylądował na Marsie 18 lutego 2021 roku. Jego podróż z Ziemi na Marsa trwała 203 dni, w tym czasie przeleciał 472 miliony kilometrów. 

W samym 2021 roku w okolice Marsa dotarły aż trzy statki kosmiczne. 9 lutego przybyła tam emiracka sonda Al Amal (nazywana również Hope), której celem było badanie marsjańskiej atmosfery. 10 lutego do Marsa dotarła chińska misja Tianwen-1, a 15 maja łazik Zhurong wylądował na powierzchni planety. Co za tym idzie - Chiny zostały drugim krajem, których łazik z sukcesem wylądował na powierzchni Czerwonej Planety.

Zobacz zdjęcia z Marsa, jakie wykonał chiński łazik

Mars badany jest jednak przede wszystkim z orbity, po której krąży międzynarodowa flota ośmiu sond. Trzy z nich należą do NASA (2001 Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter, MAVEN), jeden do Chin (Tianwen-1 orbiter), jeden do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Hope), jeden do Indii (Mars Orbiter Mission - Mangalyaan), jeden do ESA (Mars Express), a jeden jest wspólnym projektem ESA i Rosji (ExoMars Trace Gas Orbiter).

Załogowa wyprawa na Marsa - ile się leci na Marsa?

Ludzie w latach 60. XX wieku dotarli na Księżyc. Kolejnym krokiem wydaje się być Mars. Bliżej Ziemi jest co prawda Wenus, ale warunki panujące na tej planecie, są dla człowieka bardzo niesprzyjające - temperatura sięga nawet 480 stopni Celsjusza. Załogowa misja na Marsa wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami i zagrożeniami, jednak wiele osób uważa, że człowiek dużo efektywniej zbadałby tę planetę niż jakiekolwiek samodzielne maszyny.

Jednym z dużych problemów, jaki trzeba pokonać podczas takiej misji, jest odległość, którą należy przebyć. Specjaliści szacują, że taka podróż na Marsa będzie trwała około dziewięciu miesięcy. SpaceX w swoich materiałach zakłada jednak, że lot będzie trwał około siedmiu miesięcy. Oznacza to, że konieczne będzie zabranie zapasów paliwa i sprzętu na co najmniej kilka lat.

Wśród zagrożeń czyhających na człowieka na Czerwonej Planecie wymienia się między innymi rzadką atmosferę, mniejsze przyciąganie grawitacyjne, niebezpieczne burze pyłowe. Problemem będzie najpewniej samo lądowanie. Przygotowaniem do niego są i będą lądowania bezzałogowe. Dużym wyzwaniem będzie również uprawa roślin, ponieważ zapasy przywiezione z Ziemi nie wystarczą na długo.

NASA w swoich planach ma wysłanie misji załogowej na Marsa przed 2030 rokiem. Wcześniej amerykańscy astronauci mają wrócić na powierzchnię Księżyca. Program księżycowy Artemis ma być jednym z kroków milowych w drodze na Marsa.

Plany załogowej misji na Marsa ma również SpaceX, firma Elona Muska. W tym celu testowana jest rakieta Starship. Przewidywany termin to rok 2026.

Autorka/Autor:aw//mro

NASA, SpaceX

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Niebezpiecznie będzie w środę na terenie 11 województw. Prognozowane są intensywne opady deszczu i wiatr rozpędzający się w porywach nawet do 90 kilometrów na godzinę.

"Bardzo silne opady", wiatr do 90 km/h. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

"Bardzo silne opady", wiatr do 90 km/h. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

W środę burze z obfitymi opadami deszczu i silnym wiatrem będą pojawiać się we wschodniej połowie Polski. Mieszkańcy pozostałych regionów mogą spodziewać się słońca przez cały dzień. Na termometrach zobaczymy od 21 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 29.05. Burzowy front w połowie kraju

Pogoda na dziś - środa 29.05. Burzowy front w połowie kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

We wtorek różnica temperatury pomiędzy Piłą a Toruniem, które są od siebie oddalone o około 140 kilometrów, wyniosła prawie 14 stopni. Zapytaliśmy o to Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl.

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

W Toruniu prawie upał, a 140 kilometrów dalej ziąb. Co się stało w Pile?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

We wtorek na zachodzie kraju przechodziły burze. Towarzyszyły im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Na skutek ulewnych opadów deszczu zalane zostały niektóre drogi. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Nie odpoczniemy od niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych - każdego dnia spodziewane są burze z obfitymi opadami deszczu. Temperatura sięgnie miejscami 27 stopni Celsjusza w cieniu. Sprawdź najnowszą prognozę przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Niebezpieczna aura nie odpuści

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend. Niebezpieczna aura nie odpuści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

15 osób zginęło na skutek osunięcia się zbocza kamieniołomu w Indiach. Osuwisko zostało spowodowane przez ulewy związane z cyklonem Remal, który nadciągną nad południową Azję.

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Osunięcie ziemi w kamieniołomie. Nie żyje 15 osób

Źródło:
PAP, Reuters, Times of India tvnmeteo.pl

Fiński Instytut Meteorologiczny wydał pierwsze w tym roku ostrzeżenia przed upałami. W ostatnie dni maja temperatura może lokalnie przekroczyć 30 stopni, a nawet pobić dotychczasowe rekordy. Meteorolodzy podkreślili, że upałom niestety nie towarzyszą wyczekiwane opady deszczu.

W weekend Finów czekają tropikalne noce

W weekend Finów czekają tropikalne noce

Źródło:
YLE, FMI, ess.fi

Osuwisko, które przyczyniło się do śmierci nawet dwóch tysięcy osób, zagraża kolejnym tysiącom mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. W kraju ogłoszono stan klęski żywiołowej, zaś akcję poszukiwawczo-ratunkową mają wesprzeć australijscy ratownicy.

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Osuwisko przysypało całe wioski. "Skały i ziemia wciąż się poruszają"

Źródło:
PAP, postcourier.com.pg, tvnmeteo.pl

Tajfun Ewiniar szaleje na Pacyfiku. W południowych prowincjach Filipin, w które uderzył jako burza tropikalna, żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej siedmiu osób i wywołał niszczycielskie powodzie. Zjawisko nabiera intensywności, a w ciągu kilku dni może dotrzeć do Japonii.

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Na Filipinach zabił siedem osób. Ewiniar idzie na Japonię

Źródło:
PAP, The Straits Times

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Dżibuti we wschodniej Afryce w ubiegłym tygodniu do środowiska uwolniono zmodyfikowane genetycznie komary, które mają pomóc w walce z malarią. To już kolejna taka próba na świecie i zapowiadane są kolejne. Od 2019 roku na całym świecie do środowiska trafił ponad miliard komarów GMO - wynika z danych amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC).

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Wypuszczono już ponad miliard komarów GMO

Źródło:
PAP

"Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie. Kwiaty tego gatunku charakteryzują się niezbyt przyjemnym dla ludzkiego nosa zapachem zgniłego mięsa. Pełni on jednak bardzo ważną rolę w rozmnażaniu się rośliny.

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Jest piękna, ale śmierdzi jak zepsute mięso. "Smocza lilia" zakwitła w Łańcucie

Źródło:
PAP, rhs.org.uk

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

Jeszcze w maju na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. A jakie wartości przyniesie nam pierwszy miesiąc meteorologicznego lata? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Pogoda na 16 dni. Tomasz Wasilewski o tym, jak zacznie się czerwiec

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trwa sezon burzowy. W czasie wyładowań atmosferycznych najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku. Jednak nawet jeśli zostajemy w domu, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jak przygotować się na burzę?

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Ładujesz telefon w czasie burzy? Zobacz, czego lepiej nie robić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

, między innymi za sprawą zastąpienia anomalii pogodowej El Nino przez La Ninę. Amerykańska Narodowa Służba do spraw Oceanu i Atmosfery podała, że od czerwca do listopada możemy spodziewać się nawet 13 huraganów, z czego siedem może być silnych. Meteorolodzy ogłosili także listę imion dla tych zjawisk.

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

La Nina szybko zastąpi El Nino. Na Atlantyku może powstawać huragan za huraganem

Źródło:
Reuters, NOAA, tvnmeteo.pl

Meksyk zmaga się z wielotygodniową falą upałów, przynoszącą rekordy temperatury. Zalegająca nad krajem masa gorącego powietrza przyczyniła się do śmierci prawie 50 osób. Kraj zmaga się także z uciążliwą suszą. W wielu miastach regularnie odcinane są dostawy wody, co doprowadziło do protestów ludności.

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Prawie 50 osób zmarło pod "kopułą ciepła". Brakuje wody, ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP, Reuters, CONAGUA

Deszczowy las Borrowdale w północnej Anglii doczekał się statusu Narodowego Rezerwatu Przyrody. Ten typ ekosystemu charakteryzuje się bogatą, gęstą roślinnością i właściwie całorocznym okresem wegetacyjnym. Na dodatek lasy te są coraz rzadsze, przez co konieczna jest ich odpowiednia ochrona.

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

To jeden z ostatnich lasów deszczowych Anglii

Źródło:
ENEX, gov.uk

Dwie grupy cykad wieloletnich zaczynają wylęgać się w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczne zjawisko ma wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy od ponad 200 lat doszło do jednoczesnego dojrzenia tych lęgów. Naukowcy i mieszkańcy spodziewają się jednego - przeraźliwie głośnych owadzich koncertów.

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Biliony owadów zaczynają się wylęgać. Zrobi się przeraźliwie głośno

Źródło:
USA Today, Reuters, University of Connecticut, CNN

Na plaży w Ustce w czwartek znaleziono martwą fokę. Zgłoszenie o zwierzęciu otrzymał Błękitny Patrol WWF. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24.

Martwa foka na plaży w Ustce

Martwa foka na plaży w Ustce

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl