Japonia

Japonia

Szpiegował chińską flotę. W tle spór z Japonią

Na siedem lat więzienia skazano w Chinach mężczyznę za przekazywanie obcemu państwu informacji o siłach zbrojnych ChRL, a szczególnie o okrętach patrolujących rejon wysp na Morzu Wschodniochińskim, o które Pekin toczy spór z Japonią.

Japoński pisarz na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi

Słynny japoński autor powieści i opowiadań Haruki Murakami ogłosił utworzenie specjalnej fundacji charytatywnej, która ma pomóc poszkodowanym w ostatnim trzęsieniu ziemi na wyspie Kiusiu. Ponad 100 tys. osób jest tam bez dachu nad głową.

Ofiary trzęsienia ziemi znalazły schronienie w więzieniu

Aby zapewnić dach nad głową przynajmniej niektórym z tysięcy ludzi poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi, które nawiedziło południową Japonię, otwarto dla potrzebujących więzienie w Kumamoto. We wtorek przebywało tam jeszcze 110 ofiar żywiołu.

Kolejni zabici w trzęsieniu ziemi w Japonii

Wzrosła liczba ofiar w Japonii, której południowo-zachodnią część nawiedziło trzęsienie o sile 6,5 w skali Richtera. Władze podają, że żywioł zabił już dziewięć osób, a spośród kilkuset rannych kilkudziesięciu trafiło do szpitala w stanie ciężkim. Wojsko ewakuowało ponad 40 tys. ludzi z zagrożonych obszarów.

Amerykanie nie przeproszą za Hiroszimę

Sekretarz stanu USA John Kerry, który w poniedziałek ma odwiedzić Muzeum Pokoju w Hiroszimie, nie przeprosi za zrzucenie przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na to japońskie miasto w 1945 roku - powiedział anonimowo w niedzielę amerykański dyplomata.

O Syrii oraz Ukrainie w Japonii. Rusza szczyt G7

W Hiroszimie rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw G7. Szefowie dyplomacji USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Japonii i Kanady mają rozmawiać m.in. o konfliktach zbrojnych w Syrii i na Ukrainie, walce z terroryzmem i problemie broni nuklearnej.

Trzęsienie ziemi w Japonii zatrzymało pociągi

Silne trzęsienie ziemi o sile 6 stopni Richtera nawiedziło południowo-zachodnią Japonię. Nie wydano jednak ostrzeżenia o tsunami, ani nie poinformowano o żadnych większych zniszczeniach. W wyniku silnych wstrząsów musiały jednak stanąć niektóre pociągi.

Japończycy mogą już atakować poza granicami

W Japonii weszły w życie we wtorek kontrowersyjne przepisy rozszerzające działania sił samoobrony czyli armii. Uchwalona w 2015 roku ustawa teoretycznie zezwala, po raz pierwszy od końca II wojny, na użycie tych sił poza granicami kraju, w obronie sojuszników.

Dziennikarze oskarżają rząd: naciska na media

Pięciu japońskich dziennikarzy oskarżyło w czwartek rząd premiera Shinzo Abe o wywieranie na nadawców telewizyjnych nacisków, by łagodzili jego krytykowanie, oraz zarzuciło mediom godzenie się z takimi praktykami.

Umierają nawet roboty. "Fukushima nadal krwawi"

Elektrownia atomowa Fukushima dalej promieniuje. I jak się okazuje stanowi to zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również robotów, które pracują na miejscu katastrofy. Pięć z nich "umarło" a władze nie mają planu, jak oczyścić radioaktywny teren.