Japonia

Japonia

Po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima I z najbardziej napromieniowanej Czerwonej Strefy uciekli prawie wszyscy ludzie. W 16-tysięcznym mieście Tomioka wszyscy z wyjątkiem jednego - Naoto Matsumury. Teraz Matsumura pokazał zdjęcia, które zrobił po katastrofie.

Premier Japonii Yoshihiko Noda wyraził w piątek opinię, że amerykańskie bazy wojskowe powinny być rozmieszczone szerzej na całym terytorium japońskim, aby zmniejszyć obciążenie, jakie stanowią dla Okinawy.

Po zeszłorocznym tsunami Japończycy wciąż mają problem z powrotem do normalnego. Wielu straciło chęć do życia i wiarę w lepsze jutro. By podnieść morale wśród obywateli rząd szuka nowych symboli wytrwałości i nadziei. Ostatnio prym wiedzie sosna, która jako jedyna spośród całego lasu, ocalała po przejściu tsunami.

Setki tysięcy zdjęć ocalonych po trzęsieniu ziemi i tsunami czekają na renowację. Oczyszczone trafiają do ośrodków dla poszkodowanych, gdzie często odnajdują swoich właścicieli i pomagają ocalić od zapomnienia tych, którym po marcowej katastrofie przeżyć się nie udało.

Setki tysięcy zdjęć ocalonych po trzęsieniu ziemi i tsunami czekają na renowację. Oczyszczone trafiają do ośrodków dla poszkodowanych, gdzie często odnajdują swoich właścicieli i pomagają ocalić od zapomnienia tych, którym po marcowej katastrofie przeżyć się nie udało.

Cesarz Japonii Akihito przeszedł w sobotę w Tokio udany zabieg wszczepienia bypassów tętnic wieńcowych. Oczekuje się, że szpital opuści za dwa tygodnie - podały japońskie media.

78-letni cesarz Japonii Akihito przejdzie operację wszczepienia bypassów 18 lutego - powiadomiły służby informacyjne dworu. Dziś cesarz opuścił szpital w Tokio po badaniach kardiologicznych.

Alarm w japońskich Siłach Powietrznej Samoobrony. W pobliżu japońskiej przestrzeni powietrznej pojawiły się rosyjskie samoloty bojowe. Japonia natychmiast poderwała swoje myśliwce, które uważnie śledziły ruchy intruzów, dopóki ci nie oddalili się od granicy. Do incydentu doszło w środę, ale dopiero dziś poinformowały o nim źródła w resorcie obrony.

We wtorek zima znów zaatakowała Japonię. Nie obyło się bez utrudniających poruszanie się po drogach zamieci śnieżnych i rekordowo wysokich zasp. Najmocniej doświadczone zostały prefektury Hokkaido i Niigata. Ofiarami zimy padło już ponad 60 osób.

Tradycyjnie przeludniona Japonia już niedługo może być zdecydowanie mniej tłoczna. Jak wynika z danych ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej, wynosząca obecnie blisko 127 mln osób populacja kraju zmniejszy się o około 30 procent do roku 2060.

Pewien mężczyzna, ubrany jedynie w slipki, został zatrzymany w niedzielę rano na murach pałacu cesarskiego w Tokio. 30-latek przepłynął fosę w nadziei, że spotka się z cesarzem Akihito.

Trzęsienie ziemi o sile 5,8 stopnia w skali Richtera nawiedziło w nocy północno-wschodnią Japonię. Epicentrum znajdowało się na wysokości prowincji Fukushima. Na razie nie ma doniesień o ewentualnych ofiarach lub zniszczeniach.