Japonia

Japonia

Chiny boją się amerykańskiej 7. Floty. Coraz bliżej morskiego sojuszu USA i Japonii

Już wkrótce amerykańskie okręty wojenne 7. Floty stacjonującej na zachodnim Pacyfiku będą mogły się pojawiać niedaleko wybrzeży Chin. Dostęp do regionu otworzy Amerykanom przewidywana na maj zmiana japońskiej konstytucji. Ma w niej zostać umieszczony zapis o możliwości stosowania "obrony kolektywnej" jej terytorium. Tokio chce w ten sposób zewrzeć szregi z Waszyngtonem i przeciwstawić się Chinom - zwraca uwagę agencja Reutera.

Chińskie okręty znów na wodach Japonii

Trzy statki chińskiej straży wybrzeża wpłynęły rano na japońskie wody terytorialne wokół spornych wysp Senkaku (chiń. Diaoyu) na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała japońska straż wybrzeża. To już dziewiąty taki incydent od początku roku.

Pierwszy raz od trzech lat. Pekin, Tokio i Seul przy jednym stole

Ministrowie spraw zagranicznych Japonii, Chin i Korei Południowej spotkali się w sobotę po raz pierwszy od prawie trzech lat, by rozmawiać o poprawie współpracy w regionie i wznowieniu trójstronnych szczytów, które w ostatnich latach nie odbywały się z powodu historycznych i terytorialnych sporów między krajami.

Burza ogniowa, 100 tys. ofiar. Nalot gorszy od bomb atomowych

Premier Japonii wziął udział w obchodach 70. rocznicy najtragiczniejszego bombardowania w historii. W amerykańskim nalocie na Tokio zginęło ok. 100 tys. osób i spłonęło 250 tys. budynków, więcej niż w późniejszym ataku atomowym na Hiroszimę i Nagasaki.

Były premier Japonii poleciał na Krym

Były premier Japonii Yukyo Hatoyama wbrew woli obecnego rządu japońskiego udał się we wtorek na Krym, by - jak zapowiadał - przyjrzeć się sytuacji i ocenić, czy aneksja tego półwyspu przez Rosję była usprawiedliwiona - poinformowała agencja Kyodo.

400 pościgów w przestworzach. Japończycy gonią Chińczyków

Od marca 2014 roku aż 400 razy japońskie myśliwce z bazy Naha na Okinawie były zmuszone do interwencji w związku z aktywnością samolotów chińskiej armii w okolicach wysepek Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Spór o te wyspy w ostatnich latach najbardziej zaognił relacje Pekinu i Tokio.

Zdjęcia i nagrania odnalezionego monstrum cesarskiej floty

Ekspedycja prowadzona i sfinansowana przez amerykańskiego miliardera Paula Allena odnalazła wrak jednego z dwóch największych pancerników w historii, japońskiego olbrzyma Musashi. Wielki okręt został zatopiony w 1944 roku przez amerykańskie lotnictwo na morzu Sibuyan, podczas jednej z bitew podczas inwazji wojsk USA na Filipiny.

Japonia chce być "normalnym krajem". Wywiad na wzór służby Jamesa Bonda

Rząd Japonii rozpoczął prace nad utworzeniem agencji wywiadu, która ma być wzorowana na brytyjskiej służbie MI6. To poważny krok, który wywołuje mieszane uczucia w kraju. Poprzednią agencję wywiadu, zdominowaną przez wojsko i zaangażowaną w rozpętanie II wojny światowej w Azji, rozwiązali Amerykanie niemal dokładnie 70 lat temu. Teraz władze Japonii chcą jednak stać się „normalnym krajem” i odzyskać swoją agencję wywiadowczą.

"Te 117 lat zleciało mi błyskawicznie"

Najstarsza osoba na świecie mieszka w Japonii i właśnie skończyła 117 lat. Misao Okawa przyszła na świat 5 marca 1898 roku w Osace. Świętowanie rozpoczęła już dzień przed kolejną rocznicą urodzin, w towarzystwie rodziny i bliskich.

Upadek Singapuru - największa klęska brytyjskiej armii

73 lata temu wojska japońskie zmusiły do kapitulacji najpotężniejszą brytyjską twierdzę w Azji - Singapur. Do niewoli trafiło 80 tys. żołnierzy, a wstrząśnięty Winston Churchill uznał to za "największą katastrofę w historii brytyjskiej wojskowości".

Sześć erupcji na minutę. Zobacz niesamowite wideo

Mała wulkaniczna wyspa na Pacyfiku - Nishino-shima - wciąż się powiększa. Wciąż, czyli od lat 70. ubiegłego wieku. Powyższe wideo pokazuje najnowsze erupcje z końca lutego. Japońska straż graniczna obliczyła, że w szczytowym momencie było do sześciu wybuchów na minutę.

Komorowski w Japonii o gospodarce i wojnie na Ukrainie

O współpracy gospodarczej oraz w zakresie polityki bezpieczeństwa rozmawiali w Tokio prezydent Bronisław Komorowski i premier Japonii Shinzo Abe. Obaj uznali, że rosyjska, nielegalna aneksja Krymu to poważne zagrożenie dla pokoju.