Japonia

Japonia

Rosja drażni Japonię. Przyspieszy budowę bazy wojskowej na Kurylach

Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu nakazał przyspieszenie budowy infrastruktury wojskowej i cywilnej na Kurylach. Ten dalekowschodni archipelag położony na Pacyfiku od II wojny światowej jest spornym terytorium, przez Japończyków nazywanym Terytoriami Północnymi.

Jej ciało leżało miesiąc w walizce na dworcu

Jeden z pracowników dworca w Tokio przeżył szok, gdy otworzył leżącą od miesiąca w bagażowni bezpańską walizkę. Znalazł w niej rozkładające się zwłoki kobiety. Miała ona 70-90 lat, ocenili po pierwszych oględzinach lekarze.

Silne trzęsienie ziemi w Japonii

Japończycy po raz kolejny wstrzymali oddech. Ziemia zatrzęsła się około 800 km od Tokio. W stolicy przez minutę kołysały się budynki. Zatrzymała się kolej dużych prędkości. Polak Marek Gajewski mieszka w Tokio. Opowiadał jak to przebiegło w stolicy.

USA łączą dwie "kotwice" swojej potęgi na Pacyfiku. Wielkie ćwiczenia w Australii

Japońscy wojskowi po raz pierwszy wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach wojskowych USA i Australii. Komentatorzy widzą w tym przejaw działań Amerykanów, którzy starają się wzmacniać sieć swoich sojuszów w Dalekiej Azji wobec sporów z Pekinem. Choć Japonia i Australia deklarują chęć utrzymywania dobrych relacji z Chinami, to niezależnie od tego zacieśniają współpracę wojskową.

Naturalne laboratorium ewolucji. Narodziny wulkanu

W listopadzie 2013 roku wulkaniczna wyspa Nishinoshima znajdująca się prawie 1000 km na południe od Tokio wybuchła po raz pierwszy od 40 lat, pozostawiając po tym wydarzeniu niewielką pamiątkę - kolejną wyspę w łańcuchu górskim. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia nowo utworzona wysepka nazwana początkowo Niijima połączyła się z Nishinoshimą.

Japonia nie musi już czekać na atak. Jedna decyzja i będzie mogła wysłać armię w świat

Rząd w Tokio podjął w czwartek historyczną decyzję. Zaakceptował zmiany w prawie, które pozwolą Japonii - po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej - wysyłać żołnierzy do walki poza jej granicami. Teraz te działania musi potwierdzić jedynie parlament, w którym rząd premiera Shinzo Abe ma wyraźną większość. Chiny natychmiast zareagowały na tę decyzję stwierdzając, że „Japonia powinna wyciągać lekcje z historii i dbać o pokój” na świecie.

Złamana umowa, szybki pogrom i zmiana granic. Jak Stalin uderzył na Japonię

8 sierpnia 1945 roku do Japończyków dopiero zaczynała docierać skala tragedii w Hiroszimie, zrównanej z ziemią atomowym podmuchem, gdy Wiaczesław Mołotow wezwał na Kreml japońskiego ambasadora. Informacja, którą otrzymał Naotake Sato, była nie mniej druzgocąca – za godzinę Japonia zostanie zaatakowana przez Związek Radziecki.

Tokio wykorzystuje "odwilż". Japońscy biznesmeni na Kubie

Szef dyplomacji Japonii, Fumio Kishida, wraz z delegacją biznesmenów po raz pierwszy w historii odwiedził Kubę. Do wizyty doszło w czasie rozpoczętej przez Baracka Obamę "odwilży" w relacjach z komunistycznym państwem rządzonym przez braci Castro.

Premier Japonii nie przyjedzie 9 maja do Moskwy. "Napięty harmonogram"

Premier Japonii Shinzo Abe nie będzie obecny na defiladzie w Moskwie 9 maja, upamiętniającej 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej ze względu na napięty harmonogram - poinformował we wtorek rzecznik japońskiego rządu. Na uroczystościach będzie ambasador Japonii w Rosji - dodał rzecznik Yoshihide Suga.

USA i Japonia odnowiły sojusz militarny

Stany Zjednoczone i Japonia ogłosiły rewizję zasad swego sojuszu wojskowego, aby uwzględnić zwiększenie międzynarodowej militarnej roli, którą jest gotowe odgrywać Tokio, a także wzrost znaczenia Chin. To pierwsza rewizja od 1997 roku.