Japonia

Japonia

Miał być najstarszym człowiekiem w Tokyo, jednak gdy przedstawiciele władz przyszli do Sogena Kato w jego 111 urodziny, odkryli zmumifikowany szkielet człowieka martwego od wielu lat.

Rządzącej partii japońskiego premiera Naoto Kana najprawdopodobniej nie udało się zdobyć większości w wyższej izbie parlamentu, Izbie Radców - wskazują wyniki exit polls niedzielnych wyborów. Premier, który urzęduje zaledwie od miesiąca, zapowiedział, że nie zamierza zrezygnować ze stanowiska.

Zabił jedną osobę i ranił 10 kolejnych - mowa o sfrustrowanym pracowniku, który wjechał w grupę ludzi w zakładach motoryzacyjnych Mazdy w Japonii.

Dotychczasowy wicepremier i minister finansów Naoto Kan został wybrany nowym szefem Partii Demokratycznej (DPJ). Wkrótce potem niższa izba japońskiego parlamentu, zdominowanego przez DJP wybrała go na nowego premiera. Wcześniej w piątek do dymisji podał się gabinet Yukio Hatoyamy. Hatoyama zrezygnował z kierowania partią i ze stanowiska premiera w ubiegłą środę.

Premier Japonii Yukio Hatoyama zapowiedział, że złoży rezygnację. Poparcie dla szefa rządu spadło do 17 procent, dlatego partia poświęca go w obliczu zbliżających się wyborów.

Ze względu na potrzebę "solidnych stosunków" z USA i w obliczu napięcia na Półwyspie Koreańskim, rząd Japonii zrezygnował z planów przeniesienia amerykańskiej bazy wojskowej z Okinawy.

W pierwszym kwartale 2010 roku japoński Produkt Krajowy Brutto urósł o 1,2 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem - a to znaczy, że rozwój gospodarczy był najszybszy od 3 kwartałów. Za większość wzrostu odpowiada przewaga japońskiego eksportu nad importem.

Nie szata zdobi człowieka, głosi przysłowie. Ale kiedy jeden z czołowych polityków zakłada kolorową koszulę w kratę musi liczyć się z tym, że nie przejdzie to bez echa. Na japońskiego premiera spadły za to gromy.

Tsutomu Yamaguchi był jedynym człowiekiem, który przeżył obydwa ataki jądrowe na Nagasaki, jak i Hiroszimę. O zmarłym na początku roku Japończyku powstaje film. Premiera dokumentu "Podwójny Hibaku - testament Tsutomu Yamaguchi dla świata" w sierpniu podczas obchodów 65. rocznicy tragedii. Fragmenty pokazano już teraz.

Ceny w Japonii spadają już od 12 miesięcy. Jak podano, w lutym ceny towarów były o 1,2 proc. niższe niż w tym samym miesiącu 2009 roku. Spadek cen utrudnia Krajowi Kwitnącej Wiśni wydobycie się z recesji.

Deflacja w Japonii nie ustępuje. Ceny konsumpcyjne - po wyłączeniu cen żywności - spadły tam w styczniu o 1,3 procent rok dok do roku i był to już jedenasty z rzędu miesiąc na minusie. Według analityków, może to skłonić Bank Japonii do wpompowania dodatkowych pieniędzy w gospodarkę. Takie naciski na bank wywiera rząd w Tokio.

Toaleta rozwiązująca problemy? Tylko w Japonii. W starożytnej świątyni rozwodów w Maebashi ustawiają się długie kolejki do toalety. Nie po to, by załatwiać potrzeby fizjologiczne, ale by poradzić sobie z życiowymi trudnościami.

Szybkie kamikadze pod ostrzem shurikena - to jedna z atrakcji restauracji Ninja na Tajwanie. Dreszczyk emocji klientom zapewniają nie tylko mocne drinki, ale też kelnerki zaopatrzone w samurajskie miecze i kuse wdzianka.

Produkt Krajowy Brutto Japonii w IV kwartale zeszłego roku wzrósł o 1,1 procent, licząc kwartał do kwartału. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,9 procent. Taki wskaźnik kwartalny oznacza wzrost w porównaniu z IV kwartałem 2008 o 4,6 proc. Jeszcze w III kwartale japońska gospodarka skurczyła się o 3,3 procent.

Cała Japonia zachwyca się hip-hopowcem Mr Happiness. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby raper nie był 49-letnim buddyjskim mnichem.

Agencja Standard and Poor's obniżyła perspektywę długoterminowego ratingu Japonii ze stabilnej do negatywnej. Analitycy S&P argumentują to posunięcie coraz mniejszą elastycznością fiskalną Japonii oraz wolniejszą od spodziewanej konsolidacją finansów publicznych.

Ile można dać za jednego tuńczyka? Jeśli jest to ważący 232 kilogramy tuńczyk błękitnopłetwy, a my jesteśmy Japończykami, to możemy dać nawet 122 tys. euro, czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje luksusowe Porsche.

Japończycy na nowo odkrywają kaligrafię. Tradycyjne pismo - do którego potrzebny jest tusz i papier - od jakiegoś czasu przegrywa z... klawiaturą komputera. O ważnym miejscu kaligrafii w japońskiej kulturze ma przypominać rozgrywany w Tokio konkurs.

Pracownice międzynarodowego akwarium w Tokio postanowiły nurkować w kimonie. Wszystko o to, by pod wodą zachować kobiecy i elegancki wygląd, a także złożyć hołd tradycji.