Japonia

Japonia

Władze Korei Południowej i Japonii porozumiały się w sprawie rozwiązania historycznego sporu o tzw. kobiety do towarzystwa, czyli kobiety z krajów pod japońską okupacją zmuszane do prostytucji w czasie II wojny światowej. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Na Oceanie Spokojnym na terytorium Japonii leży niewielka bezludna wyspa - Nishino-shima. Powstała na skutek erupcji podwodnego wulkanu. Od tamtego czasu stale się powiększa i łączy z innymi okolicznymi wyspami.

Władze Japonii w obawie przed atakami terrorystycznymi utworzyły nową jednostkę wywiadu, która specjalizować ma się w analizowaniu zagrożenia terrorystycznego na świecie przed przyszłorocznym szczytem G7 w Tokio oraz letnimi igrzyskami olimpijskimi w 2020 r.

Na początku przyszłego roku odbędzie się pierwszy lot eksperymentalnego japońskiego samolotu ATD-X - oznajmił Hirofumi Doi, szef programu budowy maszyny. Samolot, nazywany też Shinshin, czyli "duch serca", ma być odpowiedzią na rozwijane przez Chińczyków i Rosjan maszyny piątej generacji. Prace są mocno opóźnione, ale jak zapewniają Japończycy, do 2019 roku ATD-X będzie gotowy i przetestowany.

Do wybrzeży Japonii dotarło co najmniej kilkanaście tajemniczych łodzi wypełnionych ludzkimi szczątkami. Eksperci spekulują, że mogli to być rybacy z Korei Północnej, którzy próbowali za wszelką cenę wywiązać się z polityki Pjongjangu dotyczącej połowów. Choć nie brak też opinii, że byli to uciekinierzy z tego kraju. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 Biznes i Świat.

Rosja planuje zbudowanie bazy wojskowej na Kurylach - powiedział cytowany przez rosyjskie agencje minister obrony Rosji generał Siergiej Szojgu. Ma być jedną z kilku nowych baz na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Cztery wyspy z łańcucha Kurylów niemal od 70 lat są przedmiotem sporu między Rosją a Japonią.

Japońskie myśliwce podrywały się w okresie lipiec-wrzesień rekordową w tym roku liczbę 117 razy, by zapobiec możliwemu wtargnięciu chińskich samolotów w przestrzeń powietrzną Japonii - poinformował japoński resort obrony.

Japonia eksperymentuje z buldożerami sterowanymi przez roboty. W kraju brakuje pracowników fizycznych - podaje "Business Insider". Ograniczenia w przyznawaniu wiz i starzenie się społeczeństwa sprawiły, że Tokio ma problem z przygotowaniem infrastruktury potrzebnej do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku.

Skorzystać mają wszyscy. Od Australii, przez Brunei po Meksyk i Stany Zjednoczone. Mowa o największej światowej umowie handlowej. Interesy między 12 państwami mają być łatwiejsze i przeprowadzane na większą skalę. Dzięki temu dochód Stanów Zjednoczonych wzrośnie o około 70 mld dol. począwszy od 2025 roku. Jeszcze mocniej ma to odczuć Japonia, której dochód szacuje się, że wzrośnie o ponad 100 mld dol.

Dwóch Japończyków od kilku miesięcy jest przetrzymywanych w Chinach z powodu podejrzeń o szpiegostwo - ujawniły w środę japońskie media. Po tych doniesieniach władze w Tokio zaprzeczyły, jakoby Japonia szpiegowała Chiny lub inny kraj. MSZ w Pekinie potwierdziło w środę te doniesienia.