Iran

Iran

Izrael wystrzelił w środę wieczorem na orbitę nowego satelitę obserwacyjnego o nazwie "Ofek 10" - podało ministerstwo obrony tego kraju. Władze mają użyć "Ofek 10" do monitorowania działań Iranu i wrogich ugrupowań bojowych w regionie - pisze agencja AP.

Nowy ambasador Iranu przy ONZ Hamid Abutalebi od miesiąca czeka na wizę USA - podały we wtorek źródła w irańskim rządzie. USA zwlekają z decyzją, ponieważ Abutalebi należał do radykalnej organizacji zaangażowanej w szturm na ambasadę USA w Teheranie w 1979 r. Główna siedziba ONZ znajduje się w Nowym Jorku.

Blisko 14 tys. ludzi zostało zablokowanych na drogach w północnym Iranie przez obfite opady śniegu, które zdarzają się tam rzadko o tej porze roku - podały w poniedziałek irańskie służby ratownicze.

Analitycy amerykańskiego wywiadu zastanawiają się, po co Iranowi makieta lotniskowca, którą budują w jednej ze swoich stoczni nad Zatoką Perską. Jednostka ma ponad 200 metrów długości i kształtami przypomina okręty typu Nimitz. Ustalono, że na pewno nie jest to normalny lotniskowiec. Amerykanie spekulują, że Irańczycy wysadzą makietę na potrzeby propagandy lub posłużą się nią jako celem do ćwiczeń.

Potrzebna jest szersza niż dotąd współpraca między Polską, a Iranem, szczególnie gospodarcza – zgodzili się w sobotę na konferencji prasowej szefowie MSZ Radosław Sikorski i Mohammad Dżawad Zarif.

Iran podpisał kontrakty na dostawy do Iraku broni wartości 195 mln USD - podał Reuters, powołując się na dokument, do którego uzyskał wgląd. Taka transakcja byłby złamaniem ONZ-owskiego embarga na sprzedaż broni przez Teheran. Waszyngton oznajmił, że monitoruje sprawę, ale na razie iracki rząd zaprzeczył w oświadczeniu, jakoby do sprzedaży doszło.

Iran zagroził Pakistanowi, że nakaże swoim siłom zbrojnym przekroczenie granicy i odbicie porwanych przez rebeliantów członków irańskiej straży granicznej. Teheran zarzuca Islamabadowi brak konkretnych działań w celu ich uwolnienia.