Termin minął, rozmowy trwają. Wznowiono negocjacje z Iranem


- W negocjacjach nuklearnych z Iranem istnieje pole do kompromisu, ale nadal jest wiele do zrobienia - oświadczył szef brytyjskiego MSZ Philip Hammond. Chiny ostrzegły z kolei przed "zaprzepaszczeniem wysiłków". Mimo, że termin na osiągnięcie wstępnego porozumienia minął we wtorek 31 marca, rozmowy zostały wznowione w środę.

Hammond oznajmił, że w czasie negocjacji toczących się w Lozannie mocarstwa uczyniły pewien postęp i wypracowano "szerokie warunki porozumienia", ale nadal "należy przepracować pewne kluczowe kwestie". - Niektóre z nich są dość szczegółowe i techniczne, więc mamy jeszcze dużo pracy - powiedział minister BBC.

Wczoraj pełen optymizmu na temat osiągnięcia porozumienia był natomiast minister spraw zagranicznych Iranu Dżawad Zarif, który wyraził nadzieję, że negocjacje uda się zakończyć w środę.

W podobnym tonie wypowiadał się również szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. - W zasadzie osiągnęliśmy porozumienie we wszystkich kluczowych aspektach przyszłej umowy w sprawie irańskiego programu atomowego. Szczegóły będą opublikowane w najbliższych godzinach lub dniach - powiedział wczoraj wieczorem, po czym wyjechał z Lozanny.

Nie wszyscy pełni optymizmu

Uczestniczący w negocjacjach dyplomaci wyraźnie są jednak podzieleni w ocenie osiągniętego w ostatnich dniach postępu. Niemiecka delegacja podkreśliła, że nie udało się nic uzgodnić, ale porozumienie wciąż jest możliwe, jeśli wszystkie strony wykażą dobrą wolę.

Również chińskie MSZ ostrzegło, że jeśli rozmowy utkną w martwym punkcie, wszelkie poprzednie wysiłki zmierzające do zawarcia porozumienia nuklearnego z Iranem zostaną zaprzepaszczone. - Wszystkie strony muszą być gotowe spotkać się w połowie drogi, żeby osiągnąć porozumienie - głosi oświadczenie chińskiego resortu dyplomacji. Wcześniej minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi opuścił Lozannę.

Finisz długich negocjacji

Od tygodnia przedstawiciele sześciu mocarstw - USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji i Chin - starają się w tym szwajcarskim mieście przełamać impas w rokowaniach, których celem jest pozbawienie Iranu zdolności wyprodukowania broni jądrowej w zamian za złagodzenie obciążających jego gospodarkę sankcji.

Termin ostatecznego porozumienia mocarstw z Iranem upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy planowali osiągnąć wstępne porozumienie do końca marca.

Negocjowane porozumienie z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku. Przewidywała ona wstrzymanie niektórych elementów irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: mm//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: