Iran

Iran

Iran wciąż nie rozwiał podejrzeń, że mógł prowadzić prace badawcze nad budową bomby atomowej - stwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w poufnym raporcie, przekazanym państwom członkowskim - pisze Reuters.

Państwo Islamskie zostało stworzone przez izraelskie służby specjalne - stwierdził we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Iranu. Jego zdaniem Mosad chciał "zszargać wizerunek islamu". Słowa ministra cytuje izraelski dziennik "Haaretz", powołując się na depeszę irańskiej agencji prasowej Fars.

Uzależnienie Iranu od dochodów z ropy naftowej skazuje go na łaskę największych mocarstw - powiedział w środę najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Z powodu spadających cen ropy administracja prezydenta Hassana Rouhaniego zmuszona jest spoglądać w kierunku alternatywnych źródeł dochodu.

Władze Iranu podejmują dalsze kroki, by spełnić warunki przedłużonego tymczasowego porozumienia ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w comiesięcznym raporcie.

Stan zdrowia przywódców każdego państwa na świecie nie jest ich prywatną sprawą. Choroba czy nawet śmierć prezydenta czy premiera w krajach demokratycznych nie niesie jednak ze sobą skutków tak poważnych jak śmierć lidera państwa autorytarnego, wokół którego pozycji zbudowany jest cały system polityczny. Dlatego też stan zdrowia Najwyższego Przywódcy Islamskiej Republiki Iranu nie jest jedynie przedmiotem zainteresowania lekarzy.

Żadna irańska rodzina nie jest taka sama - twierdzi fotografka Nafise Motlaq, z pochodzenia Iranka, mieszkająca w Malezji. W rozmowie z portalem slate.com powiedziała, że złościło ją strerotypowe postrzeganie irańskiej rodziny. Z aparatem ruszyła więc na prowincję i do miast. Odwiedziła wiele różnych rodzin. Powstał cykl zdjęć, które pokazują relacje ojca z córką w Iranie.

Zdaniem szefa irańskiej dyplomacji Mohammada Dżawada Zarifa rozmowy w sprawie programu atomowego Iranu były "bardzo trudne", ale nastąpił postęp i omawiano możliwe rozwiązania - poinformowały źródła, które brały udział w briefingu dla irańskich mediów.

Światowe mocarstwa i Iran nie rozmawiają o ewentualnym przesunięciu terminu zawarcia porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego - poinformował wysoki rangą przedstawiciel władz USA. Jak dodał, wciąż jest czas na osiągnięcie porozumienia. Szef parlamentu Iranu Ali Laridżani oświadczył, że amerykańscy negocjatorzy powinni przestać koncentrować się na "banalnej sprawie", jaką jest liczba irańskich wirówek do wzbogacania uranu.

Dwa rosyjskie okręty ze składu Flotylli Kaspijskiej po raz pierwszy od wielu lat złożyły oficjalną wizytę w irańskim porcie. Niosąc przekaz "pokoju i przyjaźni", poza Iranem odwiedzą też Azerbejdżan i Kazachstan. Ominą za to Turkmenistan, dając tym samym wyraz niezadowolenia Rosji z postawy władz tego kraju, które starają się konkurować na rynku gazu.