Iran

Iran

"Nie widzę żadnego przełomu". Iran nieugięty, Fabius wyjechał

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius opuścił Wiedeń, gdzie toczą się negocjacje nuklearne z Iranem. Dyplomaci uczestniczący w negocjacjach zgodnie mówią, że na razie nie udało się dokonać przełomu. Czas na jego wypracowanie mocarstwa mają do 7 lipca.

Rośnie ryzyko wojny, Rosja i Chiny zagrożeniem. Nowa strategia militarna USA

Nowa amerykańska strategia wojskowa zakłada "poważne zagrożenie dla USA ze strony Rosji i Chin". W dokumencie przedstawionym w środę przez dowódcę połączonych sztabów armii USA gen. Martina Dempsey’a jest też mowa o "niskim, ale rosnącym" prawdopodobieństwie konfliktu USA i innej "światowej potęgi militarnej".

Szef MAEA leci do Teheranu

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wybiera się do Teheranu. Yukiya Amano spotka się m.in. z prezydentem Hasanem Rowhanim i omawiać będzie zapewne stan współpracy Teheranu z MAEA przy irańskim programie atomowym.

Negocjacje nuklearne wydłużone o tydzień

Obecnie obowiązujące ramowe porozumienie z Iranem dotyczące jego programu nuklearnego zostało przedłużone do 7 lipca - powiadomił we wtorek Departament Stanu USA. Taką decyzję podjął Iran i 6 mocarstw negocjujących z nim warunki dalszego, stałego porozumienia.

"Jestem tu po ostateczne porozumienie". Minister wrócił z bratem prezydenta

Teoretycznie rozmowy ws. irańskiego atomu powinny skończyć się dziś, ale nikt nie łudzi się, że tak będzie. Do Wiednia tymczasem wrócił szef MSZ Iranu, a towarzyszy mu m.in. Hosejn Ferejdun, brat i kluczowy doradca prezydenta Hasana Rowhaniego. Mohammad Dżawad Zarif oznajmił, że przyleciał po "ostateczne porozumienie" ws. programu atomowego Teheranu i jest ono osiągalne.

30 czerwca nie skończą. Twarde warunki Paryża i przecieki

Przedłużenie rozmów Grupy 5+1 z Iranem po 30 czerwca jest pewne. Niepewne są natomiast ich rezultaty. W Wiedniu nastroje są dalekie od euforii i raczej ostrożne. Pojawiają się też przecieki o rzekomo uzgodnionym sposobie znoszenia sankcji. Są też pogłoski, że do austriackiej stolicy zmierzają kolejni irańscy negocjatorzy - wraz z szefem MSZ Mohammadem Dżawadem Zarifem nad Dunajem mają pojawić się szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oraz wytrwany negocjator i brat prezydenta Hasana Rowhaniego Hosejn Ferejdun.

"Kalifat" w rok zmienił historię regionu. Bliski Wschód "zostanie rozczłonkowany"

Prawdziwym problemem na Bliskim Wschodzie są napięcia w stosunkach między sunnitami a szyitami, między Arabią Saudyjską a Iranem; żadna amerykańska interwencja w Iraku nie doprowadzi do zniszczenia Państwa Islamskiego, bo to "po roku" się odrodzi - stwierdził szef sztabu amerykańskich sił lądowych, gen. Raymond Odierno. Dokładnie rok temu, 29 czerwca 2014 roku, został proklamowany "kalifat islamski".

Zegar znowu tyka. Co wiemy, co się może nie udać?

W Wiedniu rusza ostateczna runda rozmów ws. programu atomowego Iranu. Teoretycznie trwające już 20 miesięcy negocjacje powinny skończyć się 30 czerwca. Ale wiele wskazuje na to, że będziemy mieli powtórkę z Lozanny i być może nawet kilkudniowy poślizg. Terminy to jednak najmniejszy problem.

Ajatollah Chamenei kreśli czerwone linie. "Ameryka chce zniszczyć nasz przemysł atomowy"

Zamrożenie programu atomowego na kilkanaście lat jest wykluczone, a sankcje nałożone na Iran powinny zostać zniesione natychmiast po podpisaniu porozumienia z mocarstwami - tak uważa Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei. To do niego należy ostatnie zdanie w tym teokratycznym państwie i to od Chameneiego kreślającego czerwone linie dla negocjatorów zależy w największej mierze powodzenie rozmów ws. programu nuklearnego.

Parlament komplikuje negocjacje. Ostatnie zdanie i tak nie należy do niego

Irański parlament przegłosował ustawę zakazującą inspektorom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dostępu do wojskowych instalacji oraz naukowców zaangażowanych w irański program atomowy. Ustawa potencjalnie może skomplikować przebieg negocjacji Teheranu z mocarstwami, choć należy pamiętać, że w tej kwestii - jak i niemal wszystkich innych w Iranie - ostatnie słowo należy do Najwyższego Przywódcy ajatollaha Aliego Chameneiego.