Iran

Iran

Papież Franciszek spotkał się wiceprezydent Iranu Szachindocht Molaverdi. Podczas prywatnej czwartkowej audiencji oboje wymienili się podarkami oraz - jak pisze państwowa irańska agencja IRNA - poglądami na kwestie wspólnych zainteresowań.

Tuż przed obchodami 36. rocznicy zwycięstwa islamskiej rewolucji irańskie wojsko pochwaliło się swoim najnowszym myśliwcem Saegheh 2. Tradycyjnie do mediów przekazano entuzjastyczne informacje o wyjątkowym i wielkim osiągnięciu irańskich inżynierów. W rzeczywistości to lekko zmodyfikowany wiekowy amerykański myśliwiec F-5, który Irańczycy muszą poddawać "recyklingowi" z powodu sankcji.

Kolejne przedłużenie rozmów dotyczących irańskiego programu nuklearnego nie jest w niczyim interesie, aczkolwiek nieosiągnięcie porozumienia "nie będzie końcem świata" - oświadczył w niedzielę w Monachium szef irańskiego MSZ Mohammad Dżawad Zarif.

Państwowa telewizja irańska poinformowała o umieszczeniu przez Iran kolejnego satelity na orbicie okołoziemskiej - czwartego w ostatnich latach. Zacytowano irańskiego ministra obrony Husejna Dehgana, który powiedział, że satelita nazywa się "Fadżr", co w języku farsi oznacza "świt".

Imad Mughija, dowódca Hezbollahu odpowiedzialny za międzynarodowe operacje terrorystów, zginął w Damaszku w zamachu przeprowadzonym przez Mosad we współpracy z USA - donosi "The Washington Post". Prawie siedem lat po zamachu byli oficerowie CIA przyznali, że uczestniczyli w jego przygotowaniach i zdecydowali o użyciu do jego wykonania bomby zamontowanej w samochodzie - techniki powszechnie używanej tylko przez terrorystów.

Prezydent USA Barack Obama zawetuje przedstawiony przez republikańskich senatorów projekt ustawy, zgodnie z którą Kongres musiałby wyrazić zgodę na ewentualne porozumienie z Iranem - poinformował rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

Wojna z islamskimi fanatykami w Iraku doprowadziła do daleko idącego rozkładu irackiego wojska. Jego miejsce w walkach z Państwem Islamskim zajęły głównie różne milicje i bojówki religijne, które łączą się z tym, co zostało z normalnych sił zbrojnych. Pokazuje to dobitnie niecodzienne nagranie z Iraku, na którym widać "paradę" tamtejszej radykalnej bojówki Kata'ib Hezbollah uzbrojonej w sprzęt produkcji amerykańskiej, który musi choć częściowo pochodzić od irackiego wojska.

To była przechadzka polityków, jakich wiele - dwaj dyplomaci na krótkim spacerze omawiali nurtującą ich sprawę. Jeśli jednak jednym ze spacerowiczów jest szef MSZ Iranu a drugim szef dyplomacji amerykańskiej, niemal pewne jest, że komuś taki spacer może się nie spodobać.

Sąd Najwyższy Iranu rozpatrzył apelację byłego wiceprezydenta kraju Mohammada Reza Rahimiego i skazał go na karę pięciu lat więzienia i grzywnę o równowartości 300 tys. dolarów. Wyrok jest prawomocny.