Iran

Iran

Jaki był ten rok na świecie? Jak wydarzenia z roku 2014 roku wpłyną na rok 2015? Przedstawiamy wybór 10 najważniejszych wydarzeń tego roku autorstwa wydawców działu zagranicznego tvn24.pl Grzegorza Kuczyńskiego i Macieja Tomaszewskiego.

Negocjacje z przedstawicielami mocarstw w Genewie były "bardzo intensywne, pożyteczne i pomocne" - ocenił w środę wieczorem wiceszef MSZ Iranu Abbas Aragczi, który jest głównym irańskim negocjatorem w rozmowach. Następna runda odbędzie się w styczniu.

Irański prezydent Hasan Rowhani oświadczył, że dzięki prowadzonym w Wiedniu intensywnym rozmowom z sześcioma mocarstwami na temat programu atomowego Teheranu udało się zmniejszyć rozbieżności i zbliżyć stanowiska. Zebrani w Wiedniu szefowie resortów spraw zagranicznych Iranu, USA, Rosji, Chin, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii zapowiedzieli, że rozmowy na temat ograniczenia programu atomowego przez Iran będą kontynuowane do czerwca przyszłego roku.

Iranka Ghoncheh Ghavami, mająca także brytyjskie obywatelstwo, która została uwięziona za próbę wejścia na mecz LŚ siatkarzy w Teheranie, została zwolniona z aresztu za kaucją. Poinformował o tym w Londynie jej brat, nie podając jednak wysokości wpłaty.

Izrael, jedyne atomowe mocarstwo regionu, a jednocześnie kraj, którego wymazania z mapy świata często domagają się irańscy politycy, jest, co nie dziwi, zagorzałym przeciwnikiem porozumienia Iranu z mocarstwami ws. programu atomowego. W swoim sprzeciwie Tel Awiw ma niecodziennego sojusznika - radykalnie muzułmańską Arabię Saudyjską.

Rozmowy trwają od 2013 roku i według wstępnych założeń powinny zakończyć się porozumieniem już w lipcu tego roku. Trwają jednak do dziś, a kolejny termin ich finalizacji, wyznaczony na 24 listopada, może znów okazać się jedynie kolejną datą w historii negocjacji, które będą trwały dalej. Może też być gorzej i 24 listopada będzie datą, która przejdzie do historii jako dzień, gdy rozmowy między mocarstwami a Iranem o programie atomowym tego ostatniego państwa zakończyły się fiaskiem. O co spierają się obie strony?

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej skorygowała dane, które zawarła w swoim ostatnim raporcie na temat Iranu. Okazało się, że Teheran ma mniej wzbogaconego uranu, niż podawano w piątek.

Irańska Gwardia Rewolucyjna przekonuje, że ulepszyła amerykańską technologię i zbudowała wyjątkowego niewidzialnego dla radarów drona. Ma być jeszcze lepszy od pierwowzoru, czyli zdobytego amerykańskiego RQ-170. Pentagon twierdzi, że to czcze przechwałki Teheranu, a z nagrań lotu pokazanych triumfalnie przez Irańczyków wynika, że ich dron to najprawdopodobniej nic innego jak mały zdalnie sterowany model.

Rosja zbuduje dwa reaktory atomowe w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze - porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek w Moskwie szef rosyjskiego Rosatomu Siergiej Kirijenko i jego odpowiednik z Organizacji Energii Atomowej Iranu Ali Akbar Salehi.