Chiny

Chiny

Zapowiedzi wprowadzenia ceł na chińskie i amerykańskie produkty to niebezpieczna gra. Poważna oferta ze strony Pekinu mogłaby powstrzymać dalszą eskalację sporu, który może okazać się kosztowny - pisze dziennik "Financial Times".

Prezydent USA Donald Trump "broni bijącego serca kapitalizmu USA", a więc "do diabła z Wall Street!" - stwierdził w środę w rozmowie z agencją Reutera były strateg Białego Domu i były prezydencki doradca Steve Bannon. Odniósł się w ten sposób do obaw inwestorów o wojnę handlową wywołaną polityką prezydenta USA.

Chińskie małżeństwo po 24 latach spotkało się ze swoją córką. Dziewczynka zaginęła w wieku trzech lat. - Tatuś cię kocha - powiedział zapłakany Wang Mingqing, tuląc dorosłą już kobietę.

Chiny doceniają wysiłki Korei Północnej - oznajmił szef chińskiej dyplomacji Wang Yi podczas wizyty północnokoreańskiego ministra spraw zagranicznych Ri Yong Ho w Pekinie. Chińczyk chwalił zwłaszcza "wysiłki w denuklearyzacji".

Miniaturowe reaktory, urządzenia chłodzone gazem zamiast cieczą, instalowane na statkach i służące do zasilania nadbrzeżnych miast. Takie rozwiązania zaprezentowano na Międzynarodowych Targach Przemysłu Nuklearnego w Pekinie. Udział w nich wzięło aż 200 wystawców z ponad 50 państw. Państwo Środka mocno stawia na rozwój energetyki atomowej ze względu na plany rezygnacji z elektrowni węglowych. Chińskie władze i firmy pracują też nad wykorzystaniem energii nuklearnej nie tylko do produkcji prądu, ale także w ciepłownictwie. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Umowa pomiędzy Chinami a Watykanem w sprawie ordynacji biskupów może zostać zawarta jeszcze w tym miesiącu – oznajmił mianowany przez komunistyczne władze wbrew Stolicy Apostolskiej biskup Guo Jincai, cytowany w czwartek przez chiński dziennik "Global Times".

Przed sądem w Szanghaju stanął w środę były prezes prywatnego chińskiego konglomeratu ubezpieczeniowo-inwestycyjnego Anbang, nad którym kontrolę przejęły organy nadzoru finansowego. Wu Xiaohui jest oskarżony o defraudację i nielegalne zbieranie funduszy.

Północnokoreańska państwowa agencja prasowa KCNA opublikowała w środę kilkanaście zdjęć z pobytu dyktatora Kim Dzong Una w Chinach. Tym samym ostatecznie zostały przecięte spekulacje o tym, czy przywódca reżimu w Pjongjangu rzeczywiście odwiedził w ostatnich dniach Państwo Środka. Według ekspertów jest to również dowód na wciąż bliskie relacje chińsko-północnokoreańskie.

Wysoki rangą chiński dyplomata Yang Jiechi w czwartek uda się jako specjalny wysłannik do Korei Południowej, by zapoznać tamtejsze władze z przebiegiem spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - przekazał w środę Seul.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybył w poniedziałek do Pekinu z niezapowiadaną publicznie wizytą – podał Bloomberg, powołując się na trzy anonimowe źródła. Byłaby to jego pierwsza zagraniczna podróż, odkąd w 2011 roku objął władzę.

Kilka samolotów bojowych Chin zaobserwowano w poniedziałek w trakcie przelotu nad leżącym między Tajwanem a Filipinami kanałem Bashi, co było częścią ich długodystansowej misji szkoleniowej na zachodnim Pacyfiku - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

W Chinach zachodzą właśnie najpoważniejsze zmiany ustrojowe od dekad. Przewodniczący Xi Jinping umożliwił sobie dożywotnie sprawowanie władzy, najwyższe stanowiska obsadził swoimi stronnikami i zapowiedział "wielkie odrodzenie narodu chińskiego". Ale jego nieograniczona siła jest pozorna – wiele wskazuje na to, że Xi wciąż ma wielu przeciwników, a jego władza jest słabsza, niż mogłoby się wydawać.