Chiny

Chiny

Tillerson składa kondolencje i wstawia się za wdową noblisty

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson w czwartkowym oświadczeniu wyraził głęboki żal z powodu śmierci chińskiego dysydenta Liu Xiaobo, który - jak napisał - "poświęcił całe swoje życie na rzecz doskonalenia swojej ojczyzny i ludzkości oraz poszukiwania sprawiedliwości i wolności".

"Liu Xiaobo będzie nadal inspirował obrońców praw człowieka"

Światowi przywódcy wyrażają smutek z powodu śmierci chińskiego dysydenta i pokojowego noblisty Liu Xiaobo. Kondolencje rodzinie zmarłego złożyła między innymi kanclerz Niemiec Angela Merkel, minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian oraz Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein. Liderzy polityczni apelują jednocześnie o możliwość swobodnego poruszania się dla wdowy po dysydencie.

"Numer 3" w Chinach przybył do Warszawy

Premier Beata Szydło spotkała się w czwartek z przewodniczącym Komitetu Stałego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chin Zhangiem Dejiangiem. Jak poinformowała kancelaria premiera, rozmowy dotyczyły między innymi współpracy gospodarczej i partnerstwa strategicznego.

Pekin: Liu Xiaobo nie żyje

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo zmarł - poinformowały w czwartek władze sądowe w mieście Shenyang na północnym wschodzie Chin. Liu, obrońca praw człowieka i dysydent, skazany na 11 lat więzienia za działalność opozycyjną, chorował na raka wątroby.

Berlin chce przyjąć umierającego dysydenta na leczenie

Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert wezwał Pekin do zezwolenia choremu na nowotwór wątroby chińskiemu dysydentowi i pokojowemu nobliście Liu Xiaobo na opuszczenie Chin. Seibert oświadczył, że Niemcy są gotowe do przyjęcia go na leczenie.

Chińscy żołnierze płyną do Rogu Afryki

Chiny wysłały żołnierzy do swej pierwszej zagranicznej bazy wojskowej, którą wybudowano w Dżibuti w Rogu Afryki. Według chińskich mediów baza ma wspierać misje pokojowe i pomoc humanitarną w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

"WSJ": USA mogą zaostrzyć sankcje wobec chińskich firm

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa przygotowuje się do jednostronnego zaostrzenia sankcji wobec chińskich firm i banków, które według Waszyngtonu pomagają finansować program zbrojeniowy Korei Północnej - poinformował we wtorek "Wall Street Journal".

Pekin ma dosyć "teorii odpowiedzialności Chin"

Pekin zareagował we wtorek na apele USA o wywarcie przez Chiny większej presji na Koreę Północną. Rzecznik chińskiego MSZ wezwał do skończenia z "teorią odpowiedzialności Chin" i podkreślił, że działać powinny wszystkie zainteresowane strony.

Chory na raka noblista może wyjechać na leczenie za granicą

Lekarze z USA i Niemiec, który zbadali chorego na nowotwór wątroby chińskiego dysydenta i noblistę Liu Xiaobo, oświadczyli w niedzielę, że nie ma przeciwwskazań do przewiezienia go za granicę na leczenie. Z kolei według chińskich specjalistów byłoby to niebezpieczne.

Pekin i Moskwa chcą denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego

Rosja i Chiny będą promować wspólną inicjatywę dotyczącą uregulowania napięć na Półwyspie Koreańskim. Będzie ona wsparta na planie opracowanym przez Rosję oraz na chińskich propozycjach dotyczących denuklearyzacji półwyspu - zapowiedział we wtorek prezydent Władimir Putin.