Chiny

Chiny

"Linie konfliktów są już zarysowane. Tylko wynik tych konfliktów jest niejasny"

- Wyczerpały się pokłady nadziei pokładanej w demokrację w stylu zachodnim i w liberalny ład gospodarczy - ostrzegał w programie "Horyzont" Janusz Reiter, przewodniczący Rady Centrum Stosunków Międzynarodowych. Mówiąc o nadchodzącej dekadzie wskazywał, że "skończyła się powszechna akceptacja globalizacji, jako czegoś, co przynosi ludziom tylko same dobra".

Szef NATO gotowy spotkać się z Putinem. "Wierzę w dialog z Rosją"

Jestem gotowy spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - oświadczył w rozmowie z agencją dpa sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że w trudnych czasach ważne jest, by "usiąść razem do stołu". Mówił także o rosnącej potędze Chin i konsekwencjach tego procesu dla Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Xi Jinping: nie pozwolimy na ingerencję zewnętrznych sił w Hongkongu i Makau

Odkąd Hongkong i Makau powróciły do ojczyzny, zarządzanie sprawami tych specjalnych regionów administracyjnych jest w całości wewnętrzną sprawą Pekinu - oświadczył w piątek przywódca Chin Xi Jinping. Podczas uroczystości z okazji 20-lecia przyłączenia Makau do Chin, pochwalił ten region za patriotyzm i lojalność.

Odebrała nagrodę w imieniu ojca. "Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest"

Córka przebywającego w więzieniu ujgurskiego aktywisty Ilhama Tohtiego odebrała w imieniu ojca nagrodę Sacharowa za wolność myśli, którą przyznaje Parlament Europejski. - Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec - wyznała europosłom Jewher Ilham. Przewodniczący europarlamentu David Sassoli stwierdził, że laureat nagrody "swoją aktywnością dał głos Ujgurom".

Szefowa władz Hongkongu w Pekinie. Wdzięczna "za troskę", chwalona "za odwagę"

Szefowa władz Hongkongu złożyła w poniedziałek wizytę w Pekinie. Podziękowała przywódcom Chin za troskę i zaufanie. Prezydent Chin Xi Jinping pogratulował jej odwagi w zarządzaniu regionem "w najtrudniejszym czasie" od przyłączenia go do ChRL, a premier Li Keqiang zapewnił o wsparciu dla jej rządu ze strony Pekinu.

Chińscy dyplomaci "potajemnie wydaleni" z USA

Dwóch przedstawicieli chińskiej ambasady zostało potajemnie wydalonych ze Stanów Zjednoczonych po tym, jak wtargnęli do bazy w Wirginii, w stacjonują siły specjalne - napisał w niedzielę "New York Times", powołując się na źródła związane ze sprawą. Według dziennika, to prawdopodobnie pierwsze wydalenie chińskich dyplomatów podejrzewanych o szpiegostwo od ponad 30 lat.

Raport: 250 dziennikarzy więzionych na świecie

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) poinformował w środę w opublikowanym raporcie, że co najmniej 250 dziennikarzy jest przetrzymywanych w więzieniach na całym świecie. Organizacja pozarządowa na rzecz wolności prasy przekazała również, że najwięcej dziennikarzy pozbawionych wolności jest w Chinach, gdzie autorytarne władze nie tolerują niezależności mediów.

Szef chińskiej propagandy: nie ma uniwersalnego modelu praw człowieka

Przedstawiciele Pekinu skrytykowali w środę władze USA za ich wsparcie dla antyrządowych protestów w Hongkongu. Zaatakowali także Waszyngton za krytykę chińskiej polityki wobec ujgurskiej mniejszości z regionu Sinciang. - Nie istnieje uniwersalna ścieżka i model praw człowieka na świecie - przekonywał szef wydziału propagandy Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Huang Kunming. Wiceszef chińskiej dyplomacji zarzucił Stanom Zjednoczonym, że pod sztandarem "praw człowieka" zasiewają na świecie konflikty i wywołują kryzysy humanitarne.