Chiny

Chiny

Media: Kim Dzong Un z wizytą w Pekinie

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przybył w poniedziałek do Pekinu z niezapowiadaną publicznie wizytą – podał Bloomberg, powołując się na trzy anonimowe źródła. Byłaby to jego pierwsza zagraniczna podróż, odkąd w 2011 roku objął władzę.

Chińskie samoloty w pobliżu Tajwanu

Kilka samolotów bojowych Chin zaobserwowano w poniedziałek w trakcie przelotu nad leżącym między Tajwanem a Filipinami kanałem Bashi, co było częścią ich długodystansowej misji szkoleniowej na zachodnim Pacyfiku - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

Nie taki cesarz, jak go malują. Czego boi się przywódca Chin?

W Chinach zachodzą właśnie najpoważniejsze zmiany ustrojowe od dekad. Przewodniczący Xi Jinping umożliwił sobie dożywotnie sprawowanie władzy, najwyższe stanowiska obsadził swoimi stronnikami i zapowiedział "wielkie odrodzenie narodu chińskiego". Ale jego nieograniczona siła jest pozorna – wiele wskazuje na to, że Xi wciąż ma wielu przeciwników, a jego władza jest słabsza, niż mogłoby się wydawać.

Media: Chiny muszą szykować się na bezpośredni konflikt militarny

Wojna w Cieśninie Tajwańskiej - na taki rozwój sytuacji zdaniem chińskiego dziennika "Global Times" powinny szykować się Chiny. Konflikt militarny z Tajwanem miałby być według tej gazety konsekwencją przyjęcia przez Stany Zjednoczone ustawy Taiwan Travel Act. Ustawa ta promuje rozwijanie amerykańsko-tajwańskich kontaktów.

Wioska zamieniona w "świątynię" Xi Jinpinga

Budowa kultu Xi Jinpinga w Chinach przybiera coraz większe rozmiary. Jednym z jej przejawów stała się niewielka wioska Liangjiahe w prowincji Shaanxi, do której młody Xi został zesłany do pracy podczas rewolucji kulturalnej. Tę nieznaną osadę zamieniono w wielką "świątynię" ku czci przywódcy, a Chińczycy doskonale wiedzą, że wizyta w niej będzie dobrze widziana przez władze.

Chiny z nowym (starym) premierem

Li Keqiang został w niedzielę mianowany na drugą pięcioletnią kadencję szefa chińskiego rządu. Natomiast szefem nowej agencji antykorupcyjnej został minister kontroli Yang Xiaodu. Zmiany zatwierdzono podczas tegorocznej sesji chińskiego parlamentu, który liczy prawie trzy tysiące deputowanych.

Prezydent Andrzej Duda pogratulował prezydentowi Chin

Prezydent Andrzej Duda pogratulował w sobotę przewodniczącemu Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingowi z okazji reelekcji na stanowisko prezydenta. Życzył mu tym samym pomyślności i dalszych sukcesów w wypełnianiu misji.

Sprzeciw Chin wobec regulacji USA dotyczących Tajwanu

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę zezwalającą wyższym urzędnikom na odbywanie podróży służbowych na Tajwan i kontakty z przedstawicielami władz tego kraju. Wywołało to zdecydowany sprzeciw Chin. "Wzywamy stronę amerykańską, aby poprawiła swój błąd" - zaapelowało w sobotę chińskie MSZ.

Najpierw Pekin, potem Sztokholm. Celem rozmowy z USA

Minister spraw zagranicznych Korei Północnej Ri Jong Ho przybył do Pekinu i zamierza udać się do Szwecji, która reprezentuje interesy dyplomatyczne USA w Pjongjangu - podała japońska agencja Kyodo, powołując się na źródło zaznajomione ze sprawą. Sztokholm potwierdził wizytę.

Wysłannik Korei Południowej w Chinach. Xi: jesteśmy po tej samej stronie

Liczymy na gładką organizację szczytu pomiędzy obiema Koreami i dialogu między Koreą Północną a USA - powiedział chiński przywódca Xi Jinping na spotkaniu z wysłannikiem Korei Południowej Czung Uj Jongiem. Czung przyjechał w poniedziałek do Pekinu, by rozmawiać o swojej ostatniej wizycie w Pjongjangu.

Xi może rządzić Chinami dożywotnio. Formalnie usunięto limit kadencji

Chiński parlament zmienił w niedzielę konstytucję, likwidując między innymi zakaz pełnienia funkcji prezydenta przez więcej niż dwie kadencje. Zmiana ta umożliwi Xi Jinpingowi pozostanie u sterów władzy bezterminowo, oznacza także rozmontowanie części systemu politycznego stworzonego w Chinach po śmierci Mao Zedonga.