Świat

Świat

Orangutan-palacz musi zerwać z nałogiem

Malezyjski orangutan żyjący w niewoli był często przyłapywany na paleniu papierosów. Dostawał je od odwiedzających zoo. Teraz musi zerwać z nałogiem - informują agencje.

Co front zostawił w Niemczech?

Front burzowy, który teraz przechodzi nad Polską, w niedzielę mocno dał się we znaki Niemcom. Wyładowaniom towarzyszyły ulewne deszcze, grad i silne porywy wiatru, powodując znaczne szkody zwłaszcza w Bawarii, Saksonii-Anhalt i Saksonii.

Cud w Zat. Meksykańskiej. 7 marynarzy uratowano

Ekipy ratownicze odnalazły w niedzielę siedmiu z dziesięciu pracowników amerykańskiej firmy Geokinetics Inc., którzy zaginęli w czwartek na wodach Zatoki Meksykańskiej. Odnaleziono też zwłoki dwóch pozostałych a jeden uznawany jest wciąż za zaginionego.

Piasek przesłonił Phoenix

Burza piaskowa nawiedziła amerykański stan Arizona w niedzielę wieczorem, przykrywając miasto Phoenix gęstą ciemną mgłą o zachodzie słońca.

1,5 tys. domów strawionych przez pożar

Szalejące od tygodnia pożary buszu i lasów w Teksasie pochłonęły już 1554 domy. 17 osób uważanych jest za zaginione - poinformowały władze stanu. Rozmiar strat może okazać się większy, bowiem ekipy strażaków dopiero badają tereny, na których uporano się już z żywiołem.

Ciche uroczystości, spokojna pogoda

W Nowym Jorku Amerykanie obchodzą 10. rocznica zamachów na World Trade Center. Od rana czyste niebo towarzyszy uroczystościom odbywającym się na Manhattanie. Jednak z godziny na godzinę na niebie pojawią się coraz więcej chmur, a na wieczór i noc przewidywane są opady deszczu i burze.

Smak wakacji został za granicą

Front atmosferyczny przechodzący w poniedziałek nad Polską popsuje pogodę w naszych ulubionych urlopowych destynacjach. Słońca i ciepłego morza warto więc poszukać za granicą. Najcieplejsza będzie Turcja.

Etna wypluła lawę, żużel i bomby wulkaniczne

Etna ma sposób na ostrzeżenie wulkanologów przed potężną erupcją – od 8 rano w czwartek dymiła, wyrzucała z siebie popiół i fontanny lawy z nowo powstałego na południowym wschodzie krateru. Gęste chmury popiołu doprowadziły do zamknięcia na jakiś czas przestrzeni powietrznej wokół wulkanu.

Nate coraz bliżej Meksyku

Tropikalna burza Nate zbliża się na południowo wschodnie wybrzeże Meksyku. Jest coraz silniejsza. W sobotę prawie rozwinęła prędkość, która pozwalałaby ją nazwać huraganem pierwszego stopnia.

Zalane miasta, 130 tys. ewakuowanych

Pięć ofiar, ulice pod wodą i ewakuacja ponad 130 tysięcy ludzi w stanach Pensylwania, Maryland, Nowy Jork i Wirginia. Wschód Stanów Zjednoczonych, po przejściu sztormu tropikalnego Lee, nawiedziła powódź. W jej wyniku rzeka Susquehanna została skażona przez 10 zalanych oczyszczalni ścieków.

Na zamachy patrzył z kosmosu

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia i nagranie wideo z zamachów na wieże World Trade Center w Nowym Jorku z 2001 r. Pochodzą od amerykańskiego astronauty, którego nie było wówczas na Ziemi, Franka Culbertsona.

Setki pożarów, tysiące spalonych domów

Pięć ofiar śmiertelnych, 1600 spalonych domów i 12 tys. zniszczonych przez żywioł hektarów - to dotychczasowy, sporządzony przez Teksańską Służbę Leśną bilans ponad 100 pożarów, które od tygodnia pustoszą Teksas.

Trzęsienie ziemi na wyspie Vancouver

W piątek na kanadyjskiej wyspie Vancouver zadrżała ziemia. Trzęsienie miało siłę 6,7 st. w skali Richtera. Drżenia były odczuwalne również poza terytorium wyspy.

Pożeglujemy w Ustce i nad Mamrami

W sobotę dobrych warunków do żeglowania spodziewać się możemy jedynie na wodach w pobliżu Ustki, Łeby, na jeziorach Mamry i Śniardwy, a także na greckich Cykladach. To miejsca, w których będzie słonecznie i stosunkowo wietrznie.

Coraz mniejsze szanse na plażowanie. Nad Bałtykiem chłodno

Na polskim Wybrzeżu w sobotę pogodnie, ale o warunkach do opalania nie będzie mowy. Temperatura utrzyma się na niesprzyjającym plażowaniu poziomie 18-22 st. Celsjusza. Dość chłodny dzień zapowiada się na Suwalszczyźnie, Warmii, Mazurach i Podlasiu. Wypoczywający tam, zamiast wylegiwać się nad jeziorem, powinni wybrać się na grzyby.

Zabili niedźwiedzia, bo wyjadał śmieci

Po kolejnym odstrzale niedźwiedzia w okolicy położonej w Tatrach słowackiej miejscowości Niżne Hagi, organizacja ekologiczna WWF apeluje o podejmowanie mniej radykalnych rozwiązań wobec dzikich zwierząt. Tym razem zabito niedźwiedzicę, która uprzykrzała życie mieszkańcom, grzebiąc w koszach z odpadkami.

Pół roku sprzątania po tsunami w Japonii. Zobacz efekty

Fala tsunami, która nawiedziła Japonię po trzęsieniu ziemi w marcu tego roku spowodowała śmierć kilku tysięcy ludzi i gigantyczne zniszczenia. Japończycy zaraz po tym, jak zagrożenie spowodowane silnymi wstrząsami minęło, zaczęli usuwać skutki kataklizmu.

Trzęsienie ziemi w Niemczech i Holandii

W czwartek tuż po godzinie 21 ziemia zatrzęsła się u naszych zachodnich sąsiadów. Epicentrum trzęsienia ziemi o sile 4,4 w skali Richtera znajdowało się przy granicy holendersko-niemieckiej, w okolicy miasta Goch, a ognisko na głębokości ok. 3 km.

Dziennikarka przykryta 20-metrową falą

Zawód dziennikarza jest trudny. Nie raz reporterzy muszą zmagać się z przeciwnościami natury. Pecha miała reporterka chińskiej telewizji państwowej, która została zaskoczona przez gigantyczną, 20-metrową falę, która uderzyła w wybrzeże podczas relacji na żywo z przejścia tajfunu o imieniu Nanmadol.

Huragan Katia traci siły

- Przesuwająca się nad Oceanem Atlantyckim Katia słabnie i obecnie jest huraganem pierwszej kategorii. Maksymalna szybkość wiatru spadła do 137km/h - poinformowało w środę amerykańskie Centrum Huraganów w Miami na Florydzie. Katia przesuwa się obecnie nad Oceanem Atlantyckim, w kierunku Bermudów.

Sezon huraganowy. "Maria będzie coraz silniejsza"

- Maria, tropikalna burza, uformowała się w środę na Atlantyku, kiedy huragan Katia panoszył się wzdłuż plaż Bermudów i amerykańskiego Wschodniego Wybrzeża - podaje amerykańskie National Hurricane Center.

Każdy żeglarz będzie chciał nad Adriatyk

Zarówno Bałtyk, jak i jeziora w czwartek na pewno nie będą odpowiednimi miejscami dla żeglarzy. Deszcze, burze, a nawet sztormy zapanują nad krajowymi wodami. Dobry dzień będą mieli za to ci, którzy pływają po wodach Chorwacji, a także w okolicy greckich Cyklad.

Deszcz wystraszy resztkę turystów z plaż

Nie odpoczniemy w czwartek na polskich plażach. Temperatura powietrza będzie niższa od temperatury wody w Bałtyku, a na głowy wczasowiczów, którzy wybrali się na urlop nad morze, spadnie deszcz. W Kołobrzegu i w Sopocie spodziewamy się burz.

Groźny islandzki wulkan bliski erupcji?

Wulkan Katla zadrżał we wtorek. Choć nie ma jednoznacznego dowodu na to, że w najbliższym czasie dojdzie do wybuchu, sejsmolodzy bacznie monitorują jego aktywność. Katla jest bowiem wulkanem, którego wyjątkowo obawiają się Islandczycy.

Teksas wciąż w ogniu

Ponad 1200 strażaków cały czas walczy z potężnymi pożarami w amerykańskim stanie Teksas. Jak dotąd, ogień zabił dwie osoby i pochłonął ponad tysiąc domów.

Ten dom przetrzyma najgorsze piekło

Waży 450 ton, wytrzyma wiatr o prędkości do 805 km/godz., ma kształt kopuły i od 1992 roku drwi sobie z każdego huraganu. Taki właśnie dom, warty 600 tysięcy dolarów, wybudował sobie na plaży jeden z mieszkańców Karoliny Południowej.

Japonia. Rośnie liczba ofiar tajfunu

Bilans ofiar tajfunu Talas, który nawiedził w sobotę Japonię, wciąż rośnie. Co najmniej 46 osób nie żyje, a poszukiwanych jest 54. Żywioł spowodował powodzie, osunięcia ziemi i lawiny błotne. Japończycy wciąż usuwają skutki jego przejścia. Trwa także szacowanie strat.

Klify Moheru w obiektywie Reportera 24

Reporter 24 CaptainMorgan odbył podróż do Klifów Moheru - niezwykle malowniczych wysokich brzegów zachodniej części Republiki Irlandii. Podzielił się z nami kolekcją wspaniałych zdjęć, które postanowiliśmy umieścić na stronach serwisu, żeby przybliżyć wam to niezwykłe miejsce.