Świat

Świat

Surferzy korzystają ze sztormu u wybrzeży Hiszpanii

Niż, który dyktuje warunki pogodowe w zachodniej Europie jest w apogeum swoich sił. Po Wyspach Brytyjskich, Francji i Niemczech, silny wiatr dotarł także do wybrzeży Hiszpanii. Tam ogromne fale na morzu okazały się być gratką dla surferów.

Huraganowy wiatr w Europie

Na północnym Atlantyku rozwinął się bardzo rozległy i głęboki niż Hergen. Przynosi do Europy Zachodniej silne porywy wiatru i ulewny deszcz. Mieszkańcy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii liczą straty po nocnych wichurach i szykują się na kolejny atak złej pogody, który ma nadejść we wtorek wieczorem.

Powódź w Pakistanie widać z kosmosu

We wrześniu tego roku obficie padające deszcze monsunowe zalały południową część Pakistanu. Trzy miesiące później, niektóre tereny wciąż pozostawały pod wodą. 8 grudnia spektroradiometr na pokładzie satelity Terra należącego do NASA przemknął nad tą częścią świata i wykonał zdjęcia.

Sonda spojrzała w oko cyklonu

Nad Oceanem Indyjskim 5 grudnia powstała tropikalna burza o imieniu Alenga. Już dwa dni później zyskując na sile przekształciła się w cyklon.

To nie jeziora, to pola ryżowe

Tajlandię od pół roku pustoszy powódź. Kataklizm wyniszczył większą część pól ryżowych, które stanowią główną podstawę gospodarki tego kraju. Obecnie woda utrzymuje się jeszcze w 17 z wszystkich 77 prowincji.

Zima z kosmosu na południu Europy

9 grudnia spektroradiometr obrazujący średniej rozdzielczości (MODIS) z pokładu satelity Aqua należącej do NASA, przelatując nad południową częścią Europy, zrobił zdjęcie wczesnej zimy.

W Alpy nareszcie przyjdzie zima

Od soboty śnieg sypie w Alpach niosąc nadzieję dla ośrodków narciarskich. Pod koniec tego tygodnia w górach spaść może nawet 40 centymetrów białego puchu.

Silne trzęsienie ziemi w Meksyku. 3 osoby nie żyją

Według lokalnych władz, co najmniej 3 osoby poniosły śmierć w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w sobotę wieczorem Meksyk (godz. 2.47 czasu polskiego). Wstrząsy o sile 6,5 stopni w skali Richtera wystąpiły w stanie Guerrero położonym na zachodzie kraju.

"Montana wydaje się być cudną krainą"

Kto był w stanie Montana w USA? Jak tam jest? Proszę o relacje, wrażenia, zdjęcia! Obejrzałam, któryś już raz z rzędu, film "Zaklinacz koni" Roberta Redforda. Historia "dzieje się" w Montanie. W tle góry, preria, wartkie rzeki...

Portugalia rozdaje ziemię

Coraz więcej portugalskich gmin rozdaje grunty rolne i domy za darmo. Oferta służy utrzymaniu drastycznie malejącej na prowincji liczby mieszkańców oraz kurczeniu się obszarów uprawnych.

Trampolina leciała jak kłębek kurzu, wiatrak wybuchł

Wyspy Brytyjskie nawiedziły w czwartek silne burze. Wiatr wiał z prędkością nawet do 240 km/h. W internecie jest coraz więcej klipów, na których zarejestrowano przebieg wichury. Wiatr uszkodził turbinę elektrowni wiatrowej, porywał też naprwdę duże przedmioty, m.in. trampolinę.

Deszcze nadciągają nad wyschnięty Teksas

- Deszcze nadciągają nad Teksas, gdzie susza trwa od roku. Opady te mogą przyczynić się do jej zakończenia na południu stanu - prognozują amerykańscy synoptycy. Jednak zaznaczają, że do poprawy sytuacji w całym regionie potrzeba o wiele więcej wody.

Powódź w Kolumbii. Zobacz zalane miasta

Buga i Bogota zalane, a Patio Bonito całkowicie pod wodą - to tylko niektóre ze szkód, które wyrządziła trwająca w Kolumbii powódź. Ewakuowano już dwa tysiące osób. Trwa akcja ratunkowa.

Wichury szaleją na Węgrzech

Na Węgrzech, z powodu niebezpiecznych wichur, ogłoszono pomarańczowy alarm. Jak dotąd przez gwałtowną pogodę kilka osób zostało rannych, zniszczonych jest 180 budynków, a straż pożarna interweniowała ponad 300 razy.

Po wichurach przyjdzie śnieg. Wiatr osiągał prędkość 240 km/h

Nad Europę z północnego zachodu przyszedł groźny niż. Silne burze i huraganowy wiatr sparaliżowały w czwartek część Szkocji. 50 tysięcy gospodarstw zostało pozbawionych prądu. Zamknięto drogi i szkoły. Odwołano też loty i żeglugę promową. Dwie osoby znalazły się w szpitalu.

Huraganowy wiatr w Niemczech i Norwegii

Wichury, które w czwartek przeszły nad Wyspami Brytyjskimi, dotarły nad Norwegię i Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów prędkość wiatru dochodziła do 166 km/h.

Listopad rekordowo ciepły w Norwegii

W Norwegii padł rekord ciepła - tegoroczny listopad był najcieplejszym od 111 lat. Najwyższą temperaturę odnotowano w miejscowości Tafjord - słupki rtęci pokazały tam 18,8 st. Celsjusza.

To był rok katastrof naturalnych

Rok 2011 był najgorszym w historii Stanów Zjednoczonych pod względem liczby klęsk żywiołowych. USA nawiedziło w tym roku 12 dużych katastrof naturalnych: m.in. tornada, huragany, powodzie i susze - wynika z raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Meteorologicznej (NOAA).

Śnieżyce zaatakowały Czechy i Słowację

Opady śniegu i silny wiatr utrudniają transport na północy Czech i Słowacji. Na drogach, głównie w górach, tworzą się zaspy, a jezdnię pokrywa warstwa śniegu lub błota śnieżnego. Służby drogowe w obu krajach apelowały w piątek do kierowców o ostrożność.

Znikają rzeki i jeziora Teksasu. Susza trwa już rok

Susza w Teksasie trwa już rok. Przez ten czas zdążyła wyschnąć spora liczba studni, a jeziora i rzeki zaczęły znikać. Sytuację pogorszyły jeszcze gigantyczne pożary, które trawiły stan latem. Meteorolodzy z NOAA zapowiadają, że teraz istnieje szansa na poprawę.

Załamanie pogody w Wielkiej Brytanii

Orografia i położenie geograficzne Szkocji (w północnej części Wielkiej Brytanii) sprzyjają wytrącaniu się opadów przynoszonych przez wilgotne masy atlantyckie.

W Holandii wiało nawet 100 km/h

U wybrzeży Holandii wiał w środę wiatr o prędkości 100 km/godz. Wysokie fale nie tylko robiły wrażenie na spacerujących mieszkańcach, co odważniejsi postanowili uprawiać modny wśród amatorów sportów wodnych kite surfing.