Świat

Świat

Pożary, które od wielu dni szaleją w Grecji, pozbawiły życia dwie osoby. W kraju wciąż panują upały, co nie ułatwia akcji gaśniczej. - Mówimy o czymś, co daje się opisać tylko jako apokalipsa - stwierdził Sotiris Danikas, szef straży ochrony wybrzeża na wyspie Eubea.

Według najnowszych badań aż 11 procent ptaków i ssaków jest narażonych na wpływ gatunków inwazyjnych. W ten sposób zagrożona jest bioróżnorodność na świecie. Jak twierdzą autorzy publikacji, za wprowadzanie obcych gatunków odpowiada przede wszystkim szybka globalizacja.

W ostatnich dniach na plażach hiszpańskiej Andaluzji pojawiły się olbrzymie meduzy rzadkiego gatunku Rhizostoma luteum. Widok stworzeń wprawił plażowiczów w przerażenie, wielu zamieszczało zdjęcia w mediach społecznościowych.

Przez Ukrainę przeszły silne burze. We Lwowie zginęły dwie osoby, na które przewróciło się drzewo. Gwałtowna pogoda spowodowała też przerwy w dostawie prądu. Według służb bez energii elektrycznej jest ponad 500 miejscowości w całym kraju.