Świat

Świat

Maksimum aktywności roju Orionidów

Teraz jest najlepszy czas do obserwacji Orionidów - roju meteorów związanych z kometą Halleya. Niewykluczone, że i my zobaczymy takie spadające gwiazdy jak ta, która przeleciała nad bułgarską wioską.

Wodny świat Katalonii i Nawarry

Nie ustają ulewy nękające północną Hiszpanię. Woda zalewa kolejne tereny. Coraz więcej problemów sprawiają rzeki wezbrane po kilkudniowych ulewach.

150 cm wody w Lourdes. Ulewy nawiedziły francuskie Pireneje

Jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego - francuskie miasteczko Lourdes - zalała powódź. W sobotę na miejscowości francuskiej części Pirenejów spadło po kilkaset litrów deszczu na metr kwadratowy. Pielgrzymi zostali ewakuowani.

Śnieg zablokował drogi w Portugalii

Pierwszy śnieg i pierwsze związane z nim kłopoty pojawiły się w Portugalii. W czwartek rano zaczęło prószyć na północy, potem nagle rozpadało się na wschodzie. Spowodowało to utrudnienia na kilku regionalnych drogach w obu częściach kraju.

Powódź dręczy północną Hiszpanię

Burze z ulewnymi deszczami nękają północne obszary Hiszpanii. Najbardziej ucierpiały regiony Katalonia, Aragonia i Nawarra. W jednym z miast trzeba było ewakuować 110 uczniów ze szkoły, w której osłabiony przez wodę dach groził zawaleniem.

Nagły spadek temperatury o 10 stopni. Lodowisko na chińskiej autostradzie

Nagły nocny spadek temperatury o 10 st. C spowodował, że deszcz padający w chińskim Regionie Autonomicznym Sinciang-Ujgur zmienił się w śnieg. Mokre nawierzchnie dróg natychmiast pokryła "szklanka", powodując korki na drogach. Korek tirów na autostradzie prowadzącej do stolicy regionu ciągnął się kilometrami.

Polska przegrała rywalizację o 100 mld dol.

Koreę Południową wybrano na gospodarza nowego ONZ-owskiego Zielonego Funduszu Klimatycznego. Ma on wspierać redukcję emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się kwotą 100 mld dol. rocznie. Wybór ma zostać zatwierdzony podczas konferencji klimatycznej ONZ w Doha, podczas której poznamy także gospodarza przyszłorocznego szczytu.

Wielkie poszukiwania w dżungli w Peru

Wciąż nie odnaleziono 20 osób zaginionych po zejściu lawiny błotnej, do którego doszło w środę w peruwiańskiej wiosce El Porvenir. Na miejscu pracują służby ratownicze z psami. Do niemal odciętej wioski dotarł też prezydent Peru Ollanta Humala, który zapowiedział dalszą pomoc.

Chroniony żółw wielkim przysmakiem Kostarykańczyków

Na plażach Kostaryki masowo zabijane są żółwie morskie. Do tego zbierane są ich jaja. Mieszkańcy tego środkowoamerykańskiego państwa polują na żółwie przede wszystkim dla mięsa o dużych walorach smakowych. Robią to pomimo, że są one w ich kraju chronione.

Burze na północy Hiszpanii. Nie żyje Polka porwana przez falę

37-letnia Polka zginęła w katalońskim Lloret da Mar, porwana przez wysoką falę podczas jednej z silnych burz, które przeszła w nocy z czwartku na piątek przez północ Hiszpanii. Trwają poszukiwania Francuza, który zaginął w czwartek podczas wędkowania. Gwałtowne burze z ulewami, wichurami i wysoką falą prognozowane są do niedzieli.

Tornado podeszło cichcem w nocy

Co najmniej osiem osób ucierpiało w następstwie przejścia serii silnych burz z kilkoma tornadami w środę i w nocy ze środy na czwartek w Dolinie Missisipi. Służby odebrały prawie 100 zgłoszeń o zniszczeniach spowodowanych przez warunki pogodowe. Na obszarze kilku stanów spadł 2,5-centymetrowy grad.

Kalifornia w ogniu. Zagrożone Sacramento

Od dwóch dni amerykański stan Kalifornia stoi w ogniu. Nieopodal dwóch dużych miast - Sacramento i Santa Barbara - rozszalały się pożary, które doprowadziły m.in. do przymusowych ewakuacji.

Słoń zaatakował opiekunkę. Jej serce stanęło na pięć minut

Do groźnego wypadku doszło w Taronga Zoo w Sydney. Młody słoń zaatakował swoją opiekunkę podczas treningu. Zanim karetka przewiozła kobietę do szpitala z poważnymi obrażeniami klatki piersiowej, ratownicy przez kilka minut pracowali nad przywróceniem jej akcji serca.

Widzieli trzy metry przed sobą

Ogromna burza piaskowa sparaliżowała komunikację między Oklahomą a Teksasem w USA. Tumany kurzu ograniczyły widoczność do... trzech metrów. Policja podjęła decyzję o czasowym zamknięciu drogi.

To będzie ciepła zima w USA

Po ciepłej wiośnie i upalnym lecie Stany Zjednoczone czeka łagodna zima - prognozują synoptycy Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna (NOAA). Jeśli ten trend się utrzyma, rok 2012 może okazać się najcieplejszym w historii pomiarów.

W Górach Skalistych już szusują. 47 cm śniegu

Pogoda w amerykańskim stanie Kolorado dała powody do radości pasjonatom sportów zimowych. Dzięki solidnej warstwie śniegu, jaka spadła w Górach Skalistych, sezon narciarski rozpoczął popularny ośrodek Arapahoe Basin. Na inaugurację stawiły się tłumy stęsknionych za "białą jazdą".

Lawina błotna zmiotła wioskę

Wywołana przez ulewny deszcz lawina błotna zasypała większą część miejscowości El Porvenir w północnym Peru. Zginęło co najmniej 11 osób, a kolejne dziesięć jest zaginionych. Zasypane drogi utrudniły ratownikom dotarcie na miejsce.

Cyklonów jest więcej, czy tylko tak nam się wydaje?

Coraz częściej obijają nam się o uszy terminy: burza tropikalna, huragan, tajfun. Ale czy to dlatego, że jest ich coraz więcej, czy może dzięki rozwojowi mediów jest o nich po prostu głośniej niż kiedyś? Na te pytania postanowił odpowiedzieć naukowiec z kopenhaskiego Instytutu Nielsa Bohra.

Wywinęli się dwóm huraganom

Uspokaja się sytuacja na oceanach w obszarze Ameryki Środkowej i południa USA. Sunący po Pacyfiku Paul osłabł do kategorii burzy tropikalnej i docierając do Półwyspu Kalifornijskiego, nie wyrządził żadnych szkód. Przemieszczający się po Atlantyku Rafael pozostał huraganem, ale minął Bermudy bez żadnego zagrożenia.

Zadusili ostatniego krokodyla w Wietnamie

W Wietnamie nie ma już krokodyli syjamskich. Ostatniego żyjącego na wolności uduszono. To prawdopodobnie sprawka kłusowników, którzy chcieli zabić zwierzę dla skóry.

Ćwierć wieku od pogodowego armagedonu w Wielkiej Brytanii

Dokładnie 25 lat temu Brytyjczycy obudzili się w innym świecie: kompletnie zdewastowanym przez huragan. W nocy z 15 na 16 października 1987 r. ich kraj nawiedziła najpotężniejsza burza od prawie 300 lat. Spowodowała straty warte miliard funtów i zmusiła do zwiększenia nakładów budżetowych na prognozowanie pogody.

Azjatyckie zabobony niosą śmierć nosorożców

Róg nosorożca ma leczyć raka. Choć konwencjonalna medycyna tego nie potwierdza, wierzą w to Azjaci, którzy na czarnym rynku za bajońskie sumy kupują proszek z wyrostka tego zwierzęcia. Efektem jest gwałtownie malejąca populacja nosorożców.