Świat

Świat

Trzęsienie ziemi o sile 7,1 w skali Richtera nawiedziło w niedzielę rano czasu lokalnego północno-wschodnią Japonię. Ogłoszone początkowo ostrzeżenie o fali tsunami zostało odwołane po dwóch godzinach. Wstrząsy nie spowodowały ofiar w ludziach ani strat materialnych.

Przedstawiciele z centrum hodowli pand w Wolong w chińskiej prowincji Syczuan przyjechali na wizytację do edynburskiego zoo. Mają tylko trzy dni na sprawdzenie czy niedawno wybudowane w nim obiekty są odpowiednie dla dwójki ich podopiecznych. Dwie pandy, Tian Tian i Yuang Guang, przeprowadzą się z Chin do Edynburga.

Niespotykana w rejonie Ameryki Południowej fala zimna sparaliżowała kolejne kraje. Po Boliwii, gdzie z powodu mrozów zmarło 35 osób, przyszła pora na Urugwaj, Paragwaj, Argentynę, Chile i Brazylię - tam śmierć poniosło 22 ludzi. Na chilijskiej pustyni Atacama spadł śnieg, a argentyńskie stadiony są pokryte lodem.

- Grupa francuskich inwestorów chce zaangażować się w ratowanie Pompejów, wymagających pilnego zainwestowania milionów euro - podały włoskie media. Zagrożone są ruiny kolejnych budynków, które przetrwały wybuch Wezuwiusza w 79 roku naszej ery.

- To było coś wspaniałego, to historyczny moment - mówią świadkowie ostatniego startu Atlantisa. To koniec epoki lotów amerykańskich promów kosmicznych. Wraz z nim przychodzą jednak ludzkie problemy, bo wielu pracowników NASA może stracić pracę.

W tym sezonie to już trzeci. Huragan Calvin narodził się u wybrzeży Meksyku. Jak na razie trzyma się z dala terenów zamieszkanych przez ludzi, ale wzbudza strach mieszkańców nabrzeża.

Malediwy to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie: malownicze, turkusowe, ciepłe i bardzo inne od Polski. To egzotyczny magiczny kawałek świata leżący na Oceanie Indyjskim, dokładnie 500 km od wybrzeży Indii.

- Żyłem w Phoenix od lat 70, ale jeszcze nigdy nie widziałem czegoś tak niesamowitego - napisał autor nagrania. Film został nakręcony za pomocą aparatu fotograficznego. Nie ma w nim cięć, osobnych ujęć. Pokazuje to, co działo się przez jedne z najdłuższych 4 minut w życiu mieszkańców Arizony.

Cztery osoby zostały ranne w piątek podczas gonitwy z bykami w ramach fiesty ku czci św. Fermina w Pampelunie - podał portal internetowy sanfermin.com. Jeden z rannych, 24-letni Australijczyk, został wzięty na rogi już na arenie korridy, gdzie kończy się bieg.

Około miliona probówek zostało prawdopodobnie zniszczonych w kopenhaskim ośrodku badań nad rakiem. Wszystkiemu winne są padające ulewne deszcze w Danii. W czwartek woda podtopiła centrum badawcze.

Zdaniem 48 proc. mieszkańców UE prawo do swobodnego poruszania się jest najważniejszym prawem we Wspólnocie - wynika z badania opublikowanego w Brukseli. O rezultatach przeprowadzonej ankiety poinformowało biuro Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Powodzie nadal rozprzestrzeniają się w południowej części rzeki Missouri. 4 lipca satelita NASA uchwycił z góry obszar rozlanej wody. Zdjęcie zestawiono z obrazem zarejestrowanym 23 czerwca tego roku.

Objawy niespotykanej podziemnej aktywności Hekli są dla części sejsmologów sygnałem, że erupcja jednego z największych islandzkich wulkanów jest już w toku. Część ekspertów jest innego zdania i uważa, że do wybuchu na razie nie dojdzie.

Tysiące śmiałków wzięło w czwartek rano udział w pierwszej w tym roku gonitwie z bykami w ramach fiesty ku czci jednego z patronów Nawarry, św. Fermina. Dwie osoby, które upadły uciekając przed stadem, trafiły do szpitala.

W środę na południowym Pacyfiku doszło do trzęsienia ziemi o sile 7,8 w skali Richtera. Po wstrząsach, które miały miejsce w środę o 21:03 czasu polskiego, wydano ostrzeżenie przed tsunami dla Nowej Zelandii i okolicznych wysp, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

O nieprzychylnych warunkach pogodowych NASA poinformowała w środę, po tym jak zespół Zarządzania Misją STS-135 zebrał się na jednej z konferencji poprzedzających odlot promu kosmicznego.