Świat

Świat

Chiny umieściły w czwartek na orbicie wokółziemskiej eksperymentalny moduł stacji kosmicznej. Jest to pierwszy krok w realizacji programu, który uwieńczyć ma zbudowanie w latach 2020-22 trójmodułowej stacji orbitalnej, podobnej do funkcjonującej obecnie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Według opublikowanego w czwartek prowizorycznego bilansu, po przejściu w środę nad Filipinami tajfunu Nesat, co najmniej 35 osób poniosło śmierć. Kilkadziesiąt uważa się natomiast za zaginione.

Nalgae, systematycznie przybierająca na sile burza tropikalna, może stać się drugim tajfunem, który w ciągu tego tygodnia uderzy w Filipiny. Zagraża przede wszystkim zniszczonej przez Nesata wyspie Luzon.

Tajfun Nesat, ten sam, który nawiedził Filipiny na początku tygodnia i doszczętnie je spustoszył, zmierza właśnie w kierunku południa Chin i północy Wietnamu.

Deszcz i porywisty wiatr rozszalały się w poniedziałek i we wtorek na zachodnim wybrzeżu Kanady, powodując m.in. przerwy w dostawie prądu. Za ich nadciągnięcie odpowiada słabnący były tajfun Roke. Ten sam, który w ubiegłym tygodniu spustoszył Japonię.

We wtorek po południu przez Arizonę przeszła burza piaskowa, znacznie ograniczająca widoczność. Na drodze międzystanowej zderzyło się 7 samochodów, a 13 osób zostało rannych.

Jedna z gruzińskich legend mówi o tym, że kiedy Bóg stwarzał świat, przedstawiciele wszystkich narodów kłócili się zacięcie o to, jakie tereny będą zamieszkiwać. Gruzini, z natury weseli, nie brali udziału w kłótni i czekali, bawiąc się na łąkach, aż Bóg podejmie decyzję...

W sobotę i w niedzielę na plaży położonej w pobliżu Barragem do Bezerro w Brazylii doszło do serii nieszczęśliwych wypadków. Ponad 100 relaksujących się w wodzie ludzi pogryzły piranie. Eksperci uważają, że doprowadził do tego nadmierny rozwój populacji ryb w zbiorniku.

Oficerowie marynarki wspólnie z dziećmi zgromadzili się na plaży w Salina Cruz w stanie Oaxaca w Meksyku, żeby wypuścić na wolność tysiące maleńkich żółwi oliwkowych zagrożonych wyginięciem.

Zorza polarna pojawiła się na południu Polski! To nietypowe zjawisko w naszych szerokościach geograficznych było widoczne m.in. w Górach Izerskich. Zjawisko może się powtórzyć w ciągu najbliższych dni, za względu na wzmożoną aktywność Słońca.

Mieszkańcy Madrytu zakochali się w czarno-białych, puchatych mieszkańcach tamtejszego zoo. Bliźnięta pandy wielkiej przebojem zdobywają serca odwiedzających ogród. To dzieci misiów Hua Zuiba i Bingxing - prezentu dla hiszpańskiej pary królewskiej

Nesat, szalejący nad Morzem Filipińskim tajfun, przybiera na sile. Nad lądem znajdzie się we wtorek, ale już teraz powoduje intensywne deszcze i silny wiatr, z powodu których zaginęło sześciu rybaków, a na Luzon, głównej filipińskiej wyspie, zarządzono ewakuację 100 tysięcy mieszkańców.

Ulewne deszcze i wylewające rzeki tragicznie wpłynęły na codzienne życie mieszkańców położonego na wschodzie Indii stanu Bihar. Nieustannie zagraża im niebezpieczeństwo, a ich dobytek zatapia woda.

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, która trwa w Tajlandii od połowy lipca, wzrosła do 158. W ciągu ostatnich dwóch tygodni żywioł zabił również 61 obywateli Kambodży - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele władz obu krajów. Pod znakiem zapytania stoją tegoroczne zbiory ryżu.

Gwałtowne, prowadzące do powodzi opady deszczu, nawiedziły w sobotę północno-wschodnią prowincję Turcji, Rize. Lokalne władze podają, że zginęła co najmniej jedna osoba - mieszkanka miasta. 250 osób zostało ewakuowanych.

Przedstawiciele lokalnych władz należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich ogłosili w weekend stan pogotowia na wypadek wybuchu wulkanu na Hierro - najmniejszej i najbardziej na południe wysuniętej wyspie archipelagu.