Świat

Świat

Woda w różnych postaciach dręczy Austrię. Południe kraju zasypał śnieg; w Villach spadło go ponad pół metra w jeden dzień. Z kolei na wschodzie doszło do poważnych powodzi.

13 mln niezidentyfikowanych gatunków żyje pośród nas. Największe ich skupisko znajduje się w krajach o dużej różnorodności biologicznej, położonych w okolicy równika. Ich poznanie i opisanie zajęłoby 2 tys. lat.

Astronomowie ustalili pochodzenie skały, która po wejściu w atmosferę ziemską eksplodowała i spowodowała obrażenia ponad tysiąca osób w centralnej Rosji 15 lutego br. W swoim dochodzeniu wykorzystali amatorskie nagrania wideo z Czelabińska oraz proste obliczenia trygonometryczne.

Nie milkną echa kolizji statku obrońców środowiska i japońskich wielorybników, do której doszło w minionym tygodniu na Oceanie Antarktycznym. Ekolodzy z organizacji Sea Shepherd Conservation Society opublikowali nowe nagranie z incydentu. Bronią się przed zarzutami Japończyków, którzy stwierdzili, że to obrońcy przyrody zaatakowali wielorybników i odpowiadają za zatarg.

Nawet do 60 cm śniegu spadło w niektórych rejonach Teksasu podczas śnieżycy, która nawiedziła w nocy z poniedziałku na wtorek południową część amerykańskich Wielkich Równin. Ograniczające widzialność śnieżyce i silny wiatr wstrzymały ruch na większości dróg w Teksasie, Oklahomie i południowym Kansas, a także sparaliżowały połączenia lotnicze w regionie. Burzowy front przemieszcza się na północny wschód.

Chorwacki Gorski Kotor zasypała kilkumetrowa warstwa śniegu. W regionie nie brak miejsc, gdzie zaspy wznoszą się na cztery metry. Choć ogłoszono stan klęski żywiołowej, ludzie starają się funkcjonować normalnie.

Astronautom z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znów udało się zrobić niecodzienne zdjęcie. Oglądając je musimy zapomnieć, że zwykle niebieski kolor oznacza wody, a żółty - ląd, bo w tym wypadku jest całkiem na odwrót. Za ten efekt odpowiada odbicie promieni słońca tuż przed zachodem.

"Dobrze, że idzie wiosna!" - wzdychają Niemcy. Tak szaro i nieprzyjemnie nie było za Odrą od bardzo dawna. Według niemieckich meteorologów, słońca było jak na lekarstwo, znacząco poniżej średniej.

U nas odwilż, i nic nie wskazuje na powrót śniegu, natomiast w Europie Zachodniej i Południowej atak zimy. Od Kraju Basków po Mediolan spadło prawie pół metra śniegu. Biały puch wrócił też na stoki Alpejskie, gdzie w tym sezonie szalonych śnieżyć nie widziano.

Nawałnice we wschodnioaustralijskim stanie Nowa Południowa Walia. Silny wiatr sprawił, że wiele domów w Sydney zostało kompletnie zniszczonych. W mieście Kempsey padało z kolei tak mocno, że 10 tysięcy osób zostało odciętych od świata, ponieważ w porę nie opuścili podtopionych domów.

Obfite opady śniegu, deszczu i burzowa pogoda nawiedziły w sobotę Włochy. Na północy kraju śnieg spowodował spore utrudnienia na drogach. Problemy mieli i kierowcy, i piesi. Zła pogoda już skomplikowała rozgrywki piłkarskiej Serie A, a na dodatek może wpłynąć na przebieg niedzielnych wyborów parlamentarnych.

Na ulicach Nowego Jorku harcują szczury wielkie jak koty. Na plagę gryzoni, która rozpoczęła się po przejściu superburzy Sandy, skarżą się przede wszystkim mieszkańcy Manhattanu.

Lawina przysypała trzech narciarzy. Jeden z nich nie przeżył jej zejścia - podała kanadyjska policja. Zwały śniegu osunęły się ze wzgórza nieopodal jednego z ośrodków narciarskich Kolumbii Brytyjskiej.