Świat

Świat

Pod jednym z największych lodowców Islandii, Mýrdalsjökull, pojawiły się oznaki nieuchronnego wybuchu znajdującego się pod nim wulkanu. Katla może spowodować jedną z najpotężniejszych erupcji od ponad 100 lat.

Wiatr Santa Ana, szalał w Kalifornii z siłą huraganu. Zrywał linie energetyczne i łamał drzewa, albo nawet wyrywał je z korzeniami. Najbardziej ucierpiały miasta Los Angeles i Pasadena. 300 tysięcy osób nie miało prądu.

70 proc. powierzchni Meksyku zmaga się z suszą. Mieszkańcy, zwłaszcza północnych regionów, każdego dnia walczą o przetrwanie. Woda starcza tylko do picia. Rolnictwo kraju jest w poważnych tarapatach.

Susza, za sprawą jednych z najniższych od 100 lat opadów deszczu, nęka środkową i wschodnią Anglię od czerwca. To z jej powodu zużycie wody musi być kontrolowane. - Istnieje naprawdę wysokie ryzyko, że w przyszłym roku wody w Anglii zabraknie - ostrzega rząd.

Niezwykle intensywna burza z piorunami przeszła w nocy z wtorku na środę nad stolicą Australii, Canberrą. Na zamieszczonych w serwisie Youtube nagraniach mieszkańców widać, że każdej minuty dochodziło do setek wyładowań atmosferycznych.

Co najmniej 5 osób nie żyje, a 30 uważa się za zaginione po tym, jak lawina błotna spustoszyła niewielką wyspę Nias. Położona w zachodniej Indonezji wyspa cieszy się wśród surferów i turystów ogromną popularnością.

Tropikalny cyklon oznaczony 05A znad Oceanu Indyjskiego przesunął się nad Morze Arabskie. Kiedy jego oko znajdowało się 900 km na południowy wschód od pakistańskiego Karaczi, masa chmur sięgała aż po wybrzeża Omanu.

Właściciele wyciągów narciarskich we francuskich Alpach już liczą straty. Nowy sezon narciarski już otwarty, a śniegu nie ma. Takiej sytuacji pogodowej nie było w tym regionie od 50 lat.

Jak co roku, już po raz 79, zapalono lampki na słynnej choince w Rockefeller Center w Nowym Jorku. Do jej rozświetlenia wykorzystano osiem kilometrów przewodów elektrycznych. Najsłynniejsze polskie bożonarodzeniowe drzewko rozbłyśnie 3 grudnia w Warszawie.

Łosoś bałtycki, halibut atlantycki, sola, węgorz, karmazyn oraz tuńczyk błękitnopłetwy to gatunki ryb zagrożone wyginięciem, dlatego trafiły na czerwoną listę poradnika dla konsumentów "Jaka ryba na obiad?" międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.

W środę nad ranem mieszkańcy wschodniej prowincji Turcji znów poczuli silne wstrząsy. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 9 km od prawie doszczętnie zniszczonego poprzednim kataklizmem miasta Wan. Nie ma doniesień o ofiarach, ale niektóre domy uległy dalszemu uszkodzeniu.

Holenderscy ekolodzy przegrali batalię o uwolnienie orki o imieniu Morgan. Zwierzę we wtorek wieczorem trafiło do hiszpańskiego parku rozrywki. Jest zbyt cenne, by puszczać go wolno.

Wichury w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. W Chicago w wyniku silnego wiatru na Jeziorze Michigan utworzyły się zagrażające życiu mieszkańców wysokie fale.

To na co Europa czeka z utęsknieniem, Chiny mają pod dostatkiem. Zima od poniedziałku prowadzi zmasowany atak na północno-wschodnie prowincje państwa. Warstwa świeżego białego puchu sięga tam pół metra.

- Wielkie pożary szaleją w lasach na górzystych terenach w południowej i środkowej Bułgarii; ogień rozprzestrzenia się niebezpiecznie szybko - podał szef bułgarskiej straży pożarnej Nikołaj Nikołow. Przyczyny to nietypowo wysokie temperatury i trwająca od wiosny susza.

Amerykańska agencja pogodowa NOAA opublikowała statystyki podsumowujące sezon huraganowy w 2011 roku w basenie Oceanu Atlantyckiego. Okazuje się, że lista cyklonów tropikalnych jest dłuższa, niż się wszystkim wydawało.

Po raz kolejny w tym roku wzmogła się aktywność ekwadorskiego wulkanu Tungurahua. Materiał piroklastyczny jest wyrzucany na odległość dwóch kilometrów. Nad kraterem unosi się gruba warstwa czarno-szarego pyłu.

Wiatr, wiejący niekiedy z siłą huraganu, szalał w niedzielę nad kanadyjską prowincją Alberta. Powalił drzewa, uszkodził wiele budynków, pomógł rozprzestrzenić się co najmniej jednemu wielkiemu pożarowi, a także sprawił, że w powietrzu unosiło się szkło i gruz.