Świat

Świat

Meteoryt z Marsa zawiera ślady wody

Naukowcy z Uniwersytetu Alberty przebadali meteoryt, który rok temu spadł na na marokańską pustynię. Dostarcza dowodów na to, że na Czerwonej Planecie mogło istnieć życie.

Wenecja się sypie. Budynki są dziurawe jak szwajcarski ser

Budynki w centrum Wenecji są podziurawione jak szwajcarski ser - alarmują gondolierzy. Ze swych łodzi na co dzień oglądają pękające ściany pałaców, mostów i zwykłych domów. Władze miejskie apelują do rządu Włoch o przyznanie 60 milionów euro na najpilniejsze prace.

Koniec polowania na rekiny dla płetw

Na Kostaryce nie wolno już pozbawiać rekinów płetw. Co roku za sprawą tego drastycznego procederu na całym świecie giną aż 73 miliony tych zwierząt. O ustanowienie chroniącego ryby prawa apelował miliarder sir Richard Branson.

Tehachapi: wiatraki jak z bajki

Bajkowy krajobraz w kalifornijskim mieście Tehachapi. Wzgórza "porastają" dziesiątkami wiatraków. Ambicją lokalnych władz i okolicznych mieszkańców jest wytwarzanie dzięki nim takiej ilości czystej energii, jaką produkuje się obecnie w całym stanie.

6-metrowe fale na Hawajach. Surferzy nie dają rady

Tegoroczna zima przywędrowała na Hawaje wcześniej niż zazwyczaj. Przyniosła wysokie fale, którym nie potrafili się oprzeć surferzy. Do szpitali trafiło już czterech śmiałków, którzy próbowali pokonać sześciometrowe bałwany.

Woda przyszła w nocy. 7 osób nie żyje

Siedem osób zginęło, a ponad tysiąc ucierpiało na skutek ulewnych deszczy na Północnym Kaukazie. Obfite opady spowodowały nagłe podniesienie się poziomu wód w nocy z wtorku na środę.

Pod wpływem suszy uwierzyli w globalne ocieplenie

Niezwykle gorące i suche lato sprawiło, że Amerykanie zaczęli inaczej oceniać zjawiska pogodowe dookoła nich. Coraz więcej stwierdza, że globalne ocieplenie wpływa na pogodę w ich otoczeniu, i że ekstremalna aura z roku na rok coraz bardziej daje się we znaki.

Sen i pobudka wulkanu. W ciągu zaledwie dwóch godzin

Kiedy w sobotę 6 października przelatywał nad nim Terra, jeden z satelitów NASA, kamczacki wulkan Szywiełucz spokojnie "spał". Zaledwie dwie godziny później obudził się, co udało się uwiecznić innemu satelicie NASA.

"Inwazja obcych" na Tamizę

Tamiza przeżywa prawdziwą "inwazję obcych". W jej wodach odnaleziono około setki gatunków słodkowodnych ryb, dla których rzeka nie jest naturalnym środowiskiem życia. Niby nic wielkiego, ale wizyty takich "gości" rokrocznie kosztują brytyjski budżet 1,7 miliarda funtów.

Teleportacja nie przeszła. Nobel za badania z optyki kwantowej

Francuz Serge Haroche i Amerykanin David J. Wineland zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Komitet Noblowski wyróżnił ich za badania z optyki kwantowej. Naukowcy znaleźli sposób na mierzenie nieuchwytnych cząsteczek kwantowych bez ich niszczenia.

Szwecja jest tak ekologiczna, że musi importować śmieci

Intensywne wprowadzanie proekologicznych rozwiązań może prowadzić do absurdalnych sytuacji. Szwecja okazała się tak zaawansowana w recyklingu odpadów, że ma za mało własnych śmieci i musi je importować od sąsiadów. Wszystko po to, by wykorzystać je jako paliwo w alternatywnym procesie wytwarzania energii.

Rzym tłumaczy się z "zakazu biwakowania": kary za śmieci, nie za kanapkę

Młodzi Rzymianie urządzają demonstracyjne pikniki w centrum Wiecznego Miasta, protestując w ten sposób przeciw wprowadzeniu w stolicy Włoch przepisu nazywanego "zakazem biwakowania". Władze miasta próbują załagodzić sytuację. - To nie jest zakaz jedzenia kanapek, ale zakaz śmiecenia i degradacji miasta - wyjaśnił burmistrz, który osobiście sprzątał Schody Hiszpańskie, żeby podkreślić wagę problemu.

W weekend deszcz "wyrobił" miesięczną normę

Domy odcięte od świata, przepełnione zbiorniki retencyjne - to krótki bilans powodzi, która w weekend zalała zachodnie regiony Finlandii. W ciągu ostatnich dni spadło tam tyle deszczu, ile zazwyczaj pojawia się przez cały październik.

Trzęsienie ziemi w Indonezji. Tsunami nie będzie

Wschodnie wybrzeże Indonezji nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopni w skali Richtera - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Indonezyjskie służby meteorologiczne wykluczyły powstanie tsunami.

Nadaktywny Lokon: 41 erupcji w miesiąc

Gęsta chmura popiołu i pyłów wzbiła się w powietrze po wybuchu wulkanu Mount Lokon na wyspie Sulawesi w Indonezji. To już jego 41 erupcja od początku września. Władze ustanowiły strefę bezpieczeństwa w promieniu 2,5 km od krateru, ale na razie nie zarządziły ewakuacji.

Grzyb jak HIV. Nie ma na niego sposobu

Mały zabójca, który wyniszczył już drzewa jesionu m.in. w Polsce i Niemczech, zaatakował Danię oraz Wielką Brytanię. Naukowcy twierdzą, że nie ma na niego sposobu. W skandynawskiej kosmogonii jesion to święte drzewo, a jego śmierć zwiastuje globalny chaos.

Gaemi zmierza na Wietnam

Na Morzu Południowochińskim szaleje burza tropikalna Gaemi. Zjawisko przemieszcza się w na wschód i już niedzielę dotrze do wybrzeży Wietnamu.

Mordercze wiewiórki z Ameryki niosą zagładę rudych Basiek

Amerykańska wiewiórka szara sieje postrach w Europie. Po tym, jak zastraszyła swoją rudą kuzynkę na Wyspach Brytyjskich, zaatakowała Włochy. Na Półwyspie Apenińskim pokazała już pazur - drżą przed nią nie tylko inne gryzonie, ale też żaby i ptaki. Eksperci ostrzegają - jeśli nic się nie zmieni, to za naszego życia pożegnamy wiewiórkę rudą.

Australia bez rafy koralowej? "Walka jest już przegrana"

Rafa koralowa w Australii znika i to w zastraszającym tempie. W ostatnich 30 latach jej powierzchnia skurczyła się o połowę, a skutecznego rozwiązania problemu brak. O sytuacji u wschodniego wybrzeża Australii opowiada w TVN24 dr Tomasz Rożek.

Sushi z tuńczyka? Niedługo może go zabraknąć

Smakosze sushi z tuńczyka mogą niedługo obejść się smakiem. Ryba nie trafiła na listę gatunków zagrożonych wyginięciem, a połowy poważnie zagrażają jej egzystencji. Zdecydowanie przeciwna ochronie tuńczyka była m.in. Japonia, w której ta ryba jest przysmakiem.

Przed nami wiek pełen huraganów i susz

Czeka nas burzliwy wiek. Chodzi oczywiście o pogodę. Większa emisja gazów cieplarnianych spowoduje wzrost układów wysokiego ciśnienia, które wpłyną na wzrost intensywnych zjawisk atmosferycznych na morzach i oceanach.

Niemcy stawili czoła wichurom

Przewrócone drzewa, pozrywane dachy w budynkach, utrudnienia w komunikacji - tak wyglądało piątkowe popołudnie w północnych Niemczech. Później wichura dotarła do Polski.