Świat

Świat

Na Bałtyku wietrznie, chłodno i deszczowo

Chłód i deszcz będą tymi zjawiskami atmosferycznymi, które w piątek odbiorą żeglarzom przyjemność pływania po Bałtyku i polskich jeziorach. Dobre wieści mamy za to dla tych, którzy spędzają czas na Jeziorze Solińskim. Okaże się ono całkiem przyjazne właścicielom żaglówek.

Do 2100 roku może zmyć Kalifornię

Systematycznie podnoszący się za sprawą zmian klimatycznych poziom wód może dosłownie zmyć z powierzchni ziemi kilka najpopularniejszych kalifornijskich plaż wraz ze znajdującymi się na nich, wartymi setki milionów dolarów posiadłościami - wynika z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanowego w San Francisco.

Irene i Lee zmieniły kolor nowojorskiej rzeki

Zarówno huragan Irene, jak i burza tropikalna Lee pozostawiły po sobie nietypowy ślad, który pojawił się na przepływających przez Nowy Jork rzece Hudson i cieśninie East River. Na początku września wody obydwu akwenów, za sprawą osadów, przybrały brązowy i czerwonawy odcień.

Pada od pięciu dni: strumienie wody płyną ulicami

Silne opady deszczu na północy Chin wywołały powodzie i zalania w co najmniej dwóch prowincjach. Komunikacja drogowa jest sparaliżowana, a straty spowodowane przez wstrzymanie ruchu turystycznego są ogromne. Trwa usuwanie skutków zalań, choć wciąż nie przestaje padać.

Malowniczy plankton ozdobił Morze Barentsa

Przerwa w chmurach odsłoniła spektakularny rozkwit fitoplanktonu na Morzu Barentsa, który trwa już od połowy sierpnia. Zjawisko zarejestrował spektroradiometr (MODIS) na pokładzie satelity Aqua.

Maria nadciąga nad Bermudy

Tropikalny sztorm Maria przemierza drogę, którą jakiś czas temu szła Katia. Meteorolodzy przewidują, że już w czwartek rano pojawi się na Bermudach.

Ta rakieta ma zdobyć kosmos

NASA zaprezentowała projekt nowego, wartego 35 mld dolarów systemu, który pozwoli USA odzyskać pozycję w podboju kosmosu po wycofaniu ostatnich wahadłowców. Gigantyczna rakieta wchodząca w skład systemu jest w stanie wynieść na orbitę do 130 ton ładunku.

Kosmiczne oblicze ziejących gigantów

Erupcje wulkanów najczęściej powodują strach, ewakuację okolicznych mieszkańców i wiele innych kłopotów. Jak choćby paraliż transportu lotniczego. Bezpiecznie żywioły te wyglądają jedynie z kosmosu. Prezentujemy zdjęcia najatrakcyjniejszych wizualnie erupcji wulkanów, wykonanych przez NASA.

100 mln funtów - straty po przejściu Katii

Na 100 mln funtów (ok. 500 mln zł) szacuje się straty, jakie wyrządził cyklon Katia, na Wyspach Brytyjskich w poniedziałek i wtorek. Najbardziej ucierpiała Szkocja, gdzie wichura pozrywała dachy, zablokowała drogi i odcięła dostawy prądu.

3,5 tys. zwierząt w jednej ciężarówce

Prawie 3500 przeznaczonych na handel dzikich zwierząt rzadkich gatunków skonfiskowano na południu Tajlandii. To największa w tym roku wpadka przemytników żywego towaru w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Spuszczą wodę z centrum, zaleją przedmieścia

Graniczące z Tajlandią prowincje Kambodży od soboty są nawiedzane przez powódź. Wylały rzeki spływające z pasma górskiego Dangrek, stanowiącego naturalną granicę między obu krajami.

Pocztówka last minute

Dzień jest coraz krótszy, temperatury spadają, na drzewach żółkną liście. Wrzesień to początek jesieni i pożegnanie wakacji. Reporterka 24 nie pozwala nam jednak rozstać się z latem i przesyła zdjęcia z malowniczej Krety.

Odkryto 16 planet podobnych do Ziemi

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) poinformowało w poniedziałek o odkryciu ponad 50 planet skupionych wokół innych gwiazd, w tym 16 nazywanych superziemiami. Odkrycie było możliwe dzięki użyciu niezwykle precyzyjnego spektrografu HARPS. - Otworzył się worek z obcymi planetami - podsumowuje wydarzenie astronom Jerzy Rafalski w rozmowie z reporterem TVN 24.

Sojuzy jednak polecą w kosmos

Sojuzy znów polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 12 listopada. Ich loty zostały wstrzymane po ostatnim nieudanym starcie w sierpniu br. Rosjanie zapewniają, że są zdolni bezpiecznie transportować astronautów. NASA daje wiarę, ale bacznie obserwuje partnera.

Cyklon Katia paraliżuje Szkocję

Porywisty wiatr i ulewne deszcze nękają mieszkańców Szkocji. Winowajcą jest Katia, która w poniedziałek wkroczyła na Wyspy Brytyjskie po długim atlantyckim rejsie znad Bermudów. Władze wydały alarmy przeciwpowodziowe. Ucierpiała infrastruktura.

Najsłynniejszy pingwin w brzuchu rekina?

Pięć dni po wypuszczeniu na wolność sławnego pingwina zwanego Happy Feet, przymocowany do niego nadajnik GPS przestał przesyłać dane i stracono z nim kontakt. Happy Feet był w drodze powrotnej z Nowej Zelandii do domu na Antarktydzie.

Nieforemna i leniwa Maria

Maria, burza tropikalna przechodząca przez Karaiby, jest wyjątkowo nieforemnym huraganem. Nie dość, że swoim kształtem nie przypomina typowego dla tej szerokości geograficznej żywiołu, to na dodatek charakteryzuje się nierównomierną konwekcją chmur. Bardzo dobrze widać to na zdjęciu wykonanym z kosmosu.

Ayutthaya: tajlandzki cud świata pod wodą

Słoniami i łódkami - tak wielu mieszkańców Tajlandii może uciekać z domów zalanych przez ulewnie padające deszcze. Pada bez przerwy od 15 godzin w aż 36 prowincjach kraju. Władze obawiają się, że ulewy mogą spwowodować kolejne powodzie, osunięcia ziemi i lawiny błotne.

Susze, powodzie, srogie zimy - to wina La Niña. Sprawdź, co to za zjawisko

W poprzednim sezonie zjawisko to wywołało rekordowe opady śniegu zimą, liczne powodzie wiosną i suszę na terenie Stanów Zjednoczonych. To tylko niektóre z powodowanych przez nią klęsk - La Niña obwiniana jest też za ulewne deszcze w Australii i suszę we wschodniej części Afryki. Ale co to właściwie jest? I czemu tak bardzo wpływa na życie mieszkańców Stanów Zjednoczonych?

Rzeka zawróciła bieg. To środek jesieni

W poniedziałek podczas dorocznego święta środka jesieni tłumy gapiów w Haining obserwowały zawracanie nurtu rzeki Tian-tian we wschodnich Chinach. To niespotykane zjawisko jest spowodowane silnym przypływem, który co roku wdziera się w głąb lądu.

Pożeglujecie tylko po Solińskim

Jedynym polskim akwenem, po którym da się we wtorek popływać będzie Jezioro Solińskie. Nad pozostałymi wodami będzie padać, a gdzieniegdzie rozpęta się sztorm. Siła wiatru sięgnie 8 st. Beauforta w Ustce, a także na pełnym morzu.

Katia atakuje Wielką Brytanię

Katia panoszy się u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy zmagają się z silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Wcześniej Katia była huraganem pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona i z kosmosu wyglądała bardzo groźnie, ale przed uderzeniem w ląd, zdążyła znacznie osłabnąć.

Tropikalny sztorm Maria rośnie w siłę

Jeszcze w tym tygodniu tropikalny sztorm Maria może uderzyć w Bermudy. Burza przyniosła już spore opady deszczy nad Portoryko, Wyspy Dziewicze, Haiti i Republikę Dominikany.

Rekordowa fala ciepła w USA. Tak gorąco nie mieli od 1895 roku

- Miesiące czerwiec, lipiec i sierpień były cieplejsze niż kiedykolwiek - podała Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA). Tego lata dotychczasowy rekord średniej temperatury na terenie USA został pobity o 1,3 st. C i wyniósł 23,6 st. C. Z powodu upałów zmarły co najmniej 22 osoby.

Katia wpłynie na pogodę w Polsce

Huragan Katia, który w niedzielę uderzył w Irlandię i Szkocję, w środę i w czwartek będzie wywierał wpływ na pogodę w Polsce. - Cała Europa środkowo-wschodnia i północna znajdzie się pod jej wpływem - zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.