Świat

Świat

Wichura w Skandynawii. Dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły, a dwie uznano za zaginione w Skandynawii z powodu utrzymujących się tam od niedzieli silnych wiatrów. W południowej Szwecji na skutek wichur około 80 tysięcy domów zostało odciętych od prądu.

Sztorm przewrócił statek. Książę William ratował załogę

W niedzielę na północy od wybrzeży Wielkiej Brytanii szalała potężna burza. Ogromnych rozmiarów fale na Morzu Irlandzkim wywróciły statek "Swanland" miażdżąc jego kadłub. W akcji ratunkowej wziął udział Książę William. Uratował dwie osoby.Na odnalezienie 5 pozostałych stracono nadzieję, jedna nie żyje.

Szwecja: ekstremalna pogoda zagraża ludziom

Silny wiatr spowodował w niedzielę zamknięcie mostu nad cieśniną Sund, łączącego Szwecję i Danię. Przewoźnicy promowi opóźnili lub odwołali rejsy na Morzu Bałtyckim, w tym między Szwecją a Polską. Utrudnienia mogą utrzymać się do poniedziałku.

U wybrzeży Indii rozwija się cyklon

Na południowy zachód od Przylądka Komoryn w Indiach powstał cyklon tropikalny, któremu specjaliści nadali imię 05A. W tej chwili przesuwa się nad Morzem Arabskim w kierunku północno-zachodnim.

Europa Północna - wiatr przesuwał domy

W Europie Północnej wieje od kilku dni. Szkoci zmagają się z podmuchami rzędu 154 km/h i deszczem, które powodują liczne utrudnienia w komunikacji. Berit, głęboki niż, któremu towarzyszy wiatr o sile huraganu, szaleje na Morzu Północnym. W Norwegii, w nocy z piątku na sobotę, spowodował wiele zniszczeń.

Australia: 2 tys. ludzi odciętych od świata

Powódź, która miała miejsce w mieście Moree w australijskiej Nowej Południowej Walii, zalała lokalne drogi i odcięła od świata ponad 2 tys. ludzi. Pozbawieni m.in. dostaw żywności Australijczycy czekają na dyspozycje władz.

3 dni, 780 wstrząsów. Salwador drży

Ponad 700 wstrząsów, z najwyższym o sile 4,6 stopni w skali Richtera, nawiedziło wschód Salwadoru w ciągu ostatnich kilku dni. Kilkadziesiąt budynków zostało zniszczonych, nikt nie został ranny.

Burza zatopiła łódź z imigrantami u wybrzeży Włoch

Łódź przewożąca około 60-70 imigrantów z Pakistanu przewróciła się u wybrzeży prowincji Brindisi we Włoszech. Jednostka nie wytrzymała naporu silnych fal wzburzonych przez szalejącą na morzu burzę. Łódź roztrzaskała się o skały.

Potężne wichury także nad USA

Duża różnica ciśnienia powietrza nad USA wywoła wichury wiejące od Teksasu do Kanady. W sobotę rano porywy wiatru z Południowej Dakoty do Nebraski i dalej na północy osiągały prędkość nawet 96 km/h.

Tak źle nie było od 1,5 tys. lat. Arktyczny lód topnieje

- Pokrywa lodowa w Arktyce jest najmniejsza od 1450 lat - twierdzą kanadyjscy badacze w swojej pracy opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie "Nature". Mamy powody do niepokoju, ponieważ to właśnie lód odbija promieniowanie słoneczne, ograniczając wzrost temperatur.

Berit atakuje z siłą huraganu

Nad Morzem Północnym szaleje głeboki niż Berit. Towarzyszący mu wiatr ma siłę huraganu i powoduje zniszczenia w Norwegii, Danii i na Wyspach Owczych - zrywa dachy, przewraca łodzie i wymusza ewakuację.

W każdej chwili może dojść do erupcji

Kolumbijski wulkan Galeras był wyjątkowo aktywny w ciągu ostatnich 48 godzin. Według badaczy grozi wybuchem. Dlatego instytut geologii Ingeominas zalecił w piątek wieczorem ewakuację około 8 tys. ludzi żyjących w jego pobliżu.

700 wstrząsów w dobę. Dziesiątki domów zniszczonych

Do wstrząsów doszło w okolicach miejscowości El Carmen w Salwadorze. Przed dobę rejon nawiedziło ok. 700 wstrząsów o sile od 1,8 do 4,6 w skali Richtera. Dziesiątki domów jest zniszczonych, nie ucierpiał żaden człowiek.

Alpy: na stokach zamiast śniegu bujna zieleń

Brak śniegu na stokach zmusza popularne austriackie kurorty do późniejszego rozpoczęcia sezonu. Właściciele wyciągów już liczą straty. Wydają krocie na sztuczne ośnieżanie. Tak ciepłego listopada nie było od 1920 roku.

Skandynawia cierpi na brak śniegu

Skandynawowie, przyzwyczajeni do wczesnej zimy, wyczekują jej z niecierpliwością. Temperatury są nietypowo wysokie, jak na koniec listopada. Wiele ośrodków narciarskich nie może otworzyć sezonu.

Lawina błota niszczyła wszystko na swojej drodze

Śmiertelnie niebezpieczne lawiny błotne, które razem z ulewnym deszczem nawiedziły w nocy z wtorku na środę południe Włoch, niszczyły wszystko, co znalazło się na ich drodze. W miastach trwa teraz wielkie sprzątanie.

Kenneth osłabł przez końcem sezonu

Huragan o imieniu Kenneth szalejący na wschodnim Pacyfiku osłabł. W środę wieczorem miał 1 kategorię w skali Saffira - Simpsona, ale w czwartek rano był już tylko burzą tropikalną. Według ekspertów dni ostatniego w sezonie huraganu są już policzone.

Japonia: trzęsienie ziemi w okolicach Fukushimy

W okolicach uszkodzonej japońskiej elektrowni Fukushima I doszło w czwartek nad ranem czasu lokalnego do silnego trzęsienia ziemi. Na razie nie ma doniesień o jakichkolwiek szkodach lub ofiarach w ludziach. Nie został również ogłoszony alarm przed tsunami.

Chip na nogę i w drogę

Pierwsze pingwiny uratowane z wycieku ropy naftowej ze statku Ren, który w październiku osiadł na rafie u wybrzeży Nowej Zelandii, zostały we wtorek wypuszczone na wolność.

Potężny cios dla światowego dziedzictwa

Woda w Tajlandii powoli zaczyna opadać. Eksperci zaczynają oceniać zniszczenia starożytnych świątyń, dokonanych przez największą powódź od pół wieku. I nie mają dobrych wieści.

Lawina ziemi i wody we Włoszech

Cztery osoby zginęły w nocy z wtorku na środę w wyniku osunięć ziemi po gwałtownych ulewach w rejonie miasta Mesyna na Sycylii - podał przedstawiciel miejscowej Obrony Cywilnej. Kilka osób wciąż jest poszukiwanych.

W Boliwii ziemia zatrzęsła się z siłą 6,7 st. R

Trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera nawiedziło we wtorek środkową część Boliwii - podała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych. Na razie nie ma doniesień o ofiarach. Niewielkie drgania był odczuwalne w krajach sąsiednich.

Deszcz sparaliżował północną Hiszpanię

Burze, ulewne deszcze i silny wiatr od wtorku dokuczają katalońskiej prowincji Girona na północnym wschodzie Hiszpanii. Fale na wybrzeżu dochodzą do 3,5 metra. W środę odwołano zajęcia szkolne, by uniknąć paraliżu komunikacyjnego. Woda zalewa lokalne drogi.

W Europie susza. Rzeki wysychają

Europa zmaga się z suszą. W Holandii w listopadzie spadło tylko ok. 4 litrów na metr kwadratowy deszczu, choć norma dla tego miesiąca wynosi 90. Wielu z nas cieszy się, że jesień jest pogodna i nie tęskni za deszczem, nie zdając sobie sprawy z tego, że w Polsce też panuje susza.

Z autostrady została wielka dziura

Intensywnie padający deszcz doprowadził do zawalenia się dużego odcinka drogi w amerykańskim stanie Kalifornia. Pęknięcie ciągle się powiększa, dlatego lokalne władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Zawodzą samoloty i samochody. Holandia w gęstej mgle

Gęsta, ograniczająca widoczność mgła utrudnia ruch w Holandii. Zarówno drogowy, jak i lotniczy. Zniechęceni staniem w korkach Holendrzy przesiadają się w pociągi, a podróżni przebywający na lotniskach musza liczyć się z tym, że loty się nie odbędą.