Świat

Świat

45 ton gradu wywozili ciężarówkami

Lodowe kule, błyskawice i ulewne deszcze przeszły nad Nadrenią Północą-Westfalią w niedzielę wieczorem. Najsilniejsze burze zanotowano nad Dolnym Renem, w Düsseldorfie i Eifel. Wciąż trwa usuwanie szkód.

Kraj Basków na celowniku niżu

Niż, który Polsce przyniósł Polsce masy ciepłego powietrza, spowodował załamanie pogody w hiszpańskim Kraju Basków. Władze ogłosiły alarm po tym jak synoptycy zapowiedzieli na poniedziałek silny wiatr - w porywach do 100 km/h - i fale o wysokości do czterech metrów. Zła pogoda najbardziej daje się we znaki mieszkańcom wybrzeża.

Gwiazdy filmu w strugach deszczu

Czerwony dywan spływający wodą, asystenci podbiegający do gwiazd z parasolami, wiatr szarpiący wypracowane fryzury - uczestnikom 65. Festiwalu Filmowego w Cannes w niedzielę nie sprzyjała pogoda. Słynny kurort na Lazurowym Wybrzeżu nawiedziły ulewne deszcze. Silne opady dały się we znaki w innym śródziemnomorskim mieście - Barcelonie.

Polacy weszli do wnętrza lodowca

"Mimo, iż nie jest to najbezpieczniejsze zajęcie, wiąże się z możliwością zobaczenia przepięknych form i struktur lodu" - pisze o eksplorowaniu wnętrza lodowca Werenskioldbreen Tomasz Wawrzyniak z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Naukowcy mogli tam podziwiać wydrążone przez wodę jaskinie, korytarze i studnie, a nawet lodowe żyrandole.

Ofiary trzęsienia zostaną bez odszkodowań?

Poszkodowani w niedzielnym trzęsieniu ziemi w regionie Emilia-Romania we Włoszech mogą nie dostać odszkodowania od państwa. Trzy dni przed kataklizmem weszły w życie przepisy, które zlikwidowały taką formę pomocy państwa. Tymczasem straty są ogromne - zarówno wśród osób prywatnych, jak i w mieniu publicznym. Zniszczonych jest wiele zabytków. Wstrząsy zabiły siedem osób.

Miliony oglądały "złoty pierścień" na niebie

Dziesiątki milionów ludzi wyposażonych w specjalne filtry i aparaty fotograficzne obserwowały rzadkie obrączkowe zaćmienia słońca. Można je było podziwiać od Chin przez Wietnam, Tajwan i Japonię po Teksas w USA. W Azji obserwatorzy zgromadzili się tuż przed poniedziałkowym świtem, natomiast mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, znajdujących się za Międzynarodową Linią Zmiany Daty, "pierścień ognia" obejrzeli... na dobranoc w niedzielę.

Stan wyjątkowy we Włoszech. Premier wraca do kraju

Premier Włoch Mario Monti skraca swój pobyt w USA i wraca do kraju po silnym trzęsieniu ziemi w północnych Włoszech. W kraju wprowadzono też stan wyjątkowy. Ziemia pierwszy raz zadrżała po godz. 4 nad ranem, a wstrząsy powtarzały się przez prawie cały dzień. Wiele budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych, zginęło siedem osób, a 3 tys. jest bez dachu nad głową.

"To było najdłuższe 20 sekund mojego życia"

- To było najdłuższe 20 sekund w moim życiu - powiedział Piotr Przyjemski, Polak mieszkający w miejscowości oddalonej o 70 km od epicentrum trzęsienia ziemi o sile 5,9 st. w skali Richtera w północnych Włoszech. Przez cały dzień w regionie dochodziło do kolejnych wstrząsów. Mężczyzna na antenie TVN24 opowiadał o tym, jak wygląda niedziela po trzęsieniu.

Rzeki przybrały 1,5 m. Nie żyje 19 osób

Gwałtowna powódź po nagłej ulewie zabrała życie 19 Afgańczyków. Wciąż poszukiwanych jest ok. 60 osób. Jak podają władze, na północy kraju zniszczone zostały setki domów.

Cudem przepłynął nad rafą koralową

Drobnicowiec pod banderą Hongkongu o włos uniknął uderzenia w Wielką Rafę Koralową niedaleko wybrzeża Australii w niedzielny poranek. Statek z powodu awarii silnika od piątku dryfował w kierunku rafy. Na szczęście nie doszło do katastrofy ekologicznej.

40-stopniowe upały zabiły już 40 osób

Fala upałów w Indiach, najsilniej odczuwalna w północno-wschodnich rejonach kraju, zbiera śmiertelna żniwo. Według nieoficjalnych danych, przytaczanych przez media, na skutek wysokich temperatur zmarło już 41 osób. Jednak indyjski rząd potwierdził tylko dwa zgony.

Wypluwa lawę na 400 metrów w górę

Władze Gwatemali w pogotowiu. Od soboty uaktywnił się owiany złą sławą wulkan Fuego. Wyrzuca w powietrze gejzery lawy i popiół. Zamknięto przebiegającą w pobliżu autostradę, bo istnieje zagrożenie, że jęzory ognia wedrą się na jezdnię.

73-latka po raz drugi najstarszą kobietą na Mount Everest

73-letnia Japonka po raz drugi zdobyła Mount Everest, stając się najstarszą kobietą na świecie, która tego dokonała. Tamae Watanabe pobiła w ten sposób swój własny rekord sprzed 10 lat. W tym roku wspinała się po tybetańskiej stronie góry.

Grad gęsty jak burza śnieżna

Lodowe kule wielkości ziaren grochu spadły na Georgię w Stanach Zjednoczonych. Według relacji świadków momentami grad był tak gęsty, że przypominał burze śnieżną. Nawałnice wywracały też drzewa w stolicy stanu - Atlancie.

W 45 dni sprawdzą wpływ burz na gazy cieplarniane

Niezwykle ważną misję badawczą rozpoczęli we wtorek amerykańscy naukowcy. Przez 45 dni będą przyglądać się, w jaki sposób burze i towarzyszące im błyskawice wpływają na stan ozonu - gazu cieplarnianego odpowiadającego m.in. za zmiany ziemskiego klimatu. Ich obserwacje pomogą ponadto ulepszyć system ostrzegania przed wyładowaniami atmosferycznymi.

Bawoły przed upałem uciekają do wody

Stada bawołów chłodzących się w błotnistych wodach i oddający się drzemce w cieniu drzew Hindusi, ich właściciele. Takie obrazki, doskonale obrazujące skalę gorąca, z jaką muszą się zmagać mieszkańcy południowoazjatyckiego kraju, obiegły w czwartek świat.

I Japończycy komercjalizują loty w kosmos

Japończycy poczynili pierwszy ważny krok w dziedzinie komercjalizacji lotów kosmicznych. Należąca do nich rakieta H-IIA, mająca na pokładzie kilka satelit, w tym - bezprecedensowo - sondę południowokoreańską, wystartowała w piątek w przestrzeń kosmiczną.

Raj na ziemi ukryty pośród białych klifów

Rajska plaża, którą osłaniają wapienne klify zwieńczone soczystozieloną roślinnością. Do takiego miejsca trafiła Reporterka 24, która podzieliła się z nami zdjęciami i wrażeniami z pobytu na greckiej wyspie Leukada.

"Pieśń wielorybników na Svalbardzie". Cmentarzysko morskich ssaków

W ujściu fiordu Hornsund można czasem obserwować żerujące wieloryby. Właśnie z tymi ssakami mocno wiąże się historia ludzi na Spitsbergenie. Na wyspie wciąż można oglądać cmentarzyska gigantów. O tym, jak powstały, a także o harpunnikach, tranie i fiszbinach opowiada Tomasz Wawrzyniak z Polskiej Stacji Polarnej.

Glajdem i deskami okiełznali Etnę

Góry to wolność, narty to wolność, latanie to wolność. A co wyjdzie z połączenia tych trzech elementów? Grupa śmiałków zjechała z wierzchołka Etny na nartach z paralotnią nad głową. Zobaczcie film z tego widowiskowego przedsięwzięcia.

Chorwaci zasypani. Zima wróciła w maju

Chorwaci walczą z rzadko spotykanym o tej porze roku atakiem zimy. Północną część kraju nawiedziły obfite opady śniegu. W górzystym rejonie Gorski Kotar doszło do paraliżu komunikacyjnego. Bezradne były nawet pługosolarki.

W Niemczech 10 centymetrów śniegu

Środek maja, a w Niemczech tyle śniegu, co w grudniu. Nad południowe landy spłynęła masa chłodnego i wilgotnego powietrza, która przyniosła intensywne opady białego puchu. Miejscami jego grubość sięga 10 cm.

Europejscy przewoźnicy lecą w dół. Wyjątkowo dobrze wypada LOT

- Na straty rzędu 600 milionów dolarów będą w tym roku narażone europejskie linie lotnicze - zapowiedział szef Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Tony Tyler. Dodał też optymistycznie, że Polskie Linie Lotnicze LOT poprawiają swoje wyniki finansowe i przewożą więcej pasażerów.

Żarłoczne chmury natarły na miasteczko

Wygłodniałe stado... chmur dosłownie rzuciło się na górę Lushan i położone u jej podnóża miasteczko w prowincji Jiangxi we wschodnich Chinach. We wtorkowy poranek ten "atak" mieli okazję podziwiać turyści.

Ponad pół setki ofiar niespotykanych nawałnic

Już 54 ofiary śmiertelne mają na swoim koncie nawałnice, które od zeszłego tygodnia przechodzą nad chińską prowincją Gansu - podały w poniedziałek lokalne władze. Łącznie, za sprawą ulew i gradobić, ucierpiało prawie 80 proc. mieszkańców jednego z tamtejszych dystryktów - Minxian.

Przeżył dwie doby na morzu dryfując na strzępach łodzi

24-letni rybak spędził dwa dni i dwie noce na pełnym morzu kurczowo trzymając się strzępów kutra rybackiego. Uratowała go meksykańska marynarka wojenna, po tym, jak został wypatrzony przez przepływający w pobliżu przypadkowy statek.

Ruszył sezon na cyklony tropikalne. Zadebiutowała Aletta

We wtorek oficjalnie rozpoczął się tegoroczny sezon cyklonów tropikalnych na wschodnim Pacyfiku. Wtedy to tropikalna depresja, która narodziła się nad oceanem w poniedziałek, przybrała na sile i stała się cyklonem. Otrzymała imię Aletta.