Świat

Świat

Szwecja pływa w 113 litrach wody na metr kwadratowy

Deszcz zalewa południowo-centralną Szwecję. Jest go tak dużo, że Szwedzki Instytut Meteorologiczno-Hydrologiczny ogłosił najwyższy stopień zagrożenia powodziowego. Na dziś prognozowana jest kolejna fala opadów.

W sieci sprawdzą, czy idzie powódź

Wyjątkowo silne ulewy, jakie od kilku dni nękaja Wielką Brytnię, doprowadziły do utworzenia internetowego systemu ostrzegania powodziowego. Umożliwia on śledzenie obszarów, które są bezpośrednio zagrożone zalaniami i powodziami. Aktualizowana na bieżąco mapa obejmuje obszary Anglii i Walii.

Upał odpuścił Amerykanom. Za to burze atakują

Amerykanie mogą wreszcie liczyć na ulgę po palących upałach, które w ostatnim czasie nękały środkowe stany USA. W niedzielę dotarł tam zimny front znad Kanady, obniżając temperatury nawet o 10 stopni. Ochłodzeniu towarzyszą jednak burze, które w niedzielę pozbawiły prądu setki tysięcy osób.

Resztki huraganu namieszają w turystycznym raju

Huragan Daniel, niebezpieczny żywioł, który szaleje nad otwartymi wodami wschodniego Pacyfiku, może niebawem znacząco popsuć pogodę w turystycznym raju - na Hawajach. - Choć dotrze tam już jako obszar niskiego ciśnienia, przyniesie ze sobą podtopienia - uważają amerykańscy meteorolodzy.

"To jak tsunami". Bilans ofiar przekroczył 171 osób

Do 171 wzrosła liczba zabitych w nagłej powodzi na Kubaniu - poinformowały w niedzielę rosyjskie władze. Prezydent Władimir Putin - któremu w niedzielne popołudnie prezydent RP Bronisław Komorowski złożył wyrazy najgłębszego współczucia - nakazał śledztwo, mające wyjaśnić, dlaczego liczba ofiar była tak wysoka.

Żarłacze białe stołują się w Massachussets

Kilka ogromnych drapieżników zostało dostrzeżonych w mijającym tygodniu u wybrzeża Chatham w Massachussets, kolejne dwa zaobserwowano w odległości zaledwie 10 m od brzegu przy Cape Cod. Jeden z rekinów miał długość około 5 metrów.

Ratowali ich z ziemi, wody i powietrza

Ratownicy z lądu, wody i z powietrza szli z pomocą uwięzionym przez wezbraną rzekę w centrum Boliwii. Dzięki sprawnej akcji udało się uratować 21 osób.

Deszcze zalały Wielką Brytanię. Popsuły wyścig F1

Zalania domów, zamknięcia dróg oraz chaos w komunikacji - to efekty silnych ulew w Wielkiej Brytanii. Pogoda dała się też we znaki fanom Formuły1 - deszcz wymusił półtoragodzinną przerwę w wyścigu kwalifikacyjnym do Grand Prix Wielkiej Brytanii, a zawodnicy mieli sporo problemów na śliskiej nawierzchni. Wcześniej organizatorzy kwalifikacji w Silverstone apelowali nawet, żeby widzowie rezygnowali z oglądania wyścigu na torze.

Nawałnice zabiły 9-latkę i kierowcę

Potężna burza - kolejna w ostatnim czasie - w piątek wieczorem przeszła przez wschodnie Niemcy. Jak podają lokalni policjanci, nieopodal Drezna nawałnica zabiła dwie osoby, a następne dwie raniła.

Fala upałów w USA. Są śmiertelnie niebezpieczne

W USA padają rekordy ciepła. Szczególnie gorąco jest w Chicago, gdzie temperatura sięgała w piątek prawie 39 st. Celsjusza. Upały, z którymi zmagają się też mieszkańcy m.in. Missouri i Wisconsin, mają na swoim koncie już kilka ofiar śmiertelnych

Pół miliona domostw bez prądu. Kolejne nawałnice nadciągają

W czwartek, sześć dni po tym, jak potężne burze nawiedziły wschód i środkowy wschód USA, miliony ludzi wciąż były pozbawione prądu. Szanse na to, że zostanie im on przywrócony do końca tygodnia są niewielkie, ponieważ przez obszar ten przechodzą właśnie kolejne wywołane upałem nawałnice.

Syczuan zalany. Ponad 130 tys. poszkodowanych

Ulewne deszcze dały się znaki mieszkańcom chińskiej prowincji Syczuan. Obfite opady, w niektórych miejscach sięgające 100 l/mkw sparaliżowały wiele miast. Osuwiska odcięły od reszty świata dziesiątki chińskich wsi.

Charon przyniósł Włochom 44 st. C

Imionami znanymi ze starożytności Włosi nazywają kolejne tego lata fale rekordowych upałów. W odwrocie Charon, ale przed nimi jeszcze Minos. Wcześniej straszył Scypion Afrykański. Sprawdź, co oznaczają te imiona.

Milion Amerykanów bez prądu. Pogoda popsuła Dzień Niepodległości

Milion Amerykanów bez prądu w Dzień Niepodległości. Wciąż nie udało się naprawić szkód wyrządzonych przez burze, jakie przeszły nad Wschodnim Wybrzeżem USA w piątek wieczorem. W wielu domach na stole zabrakło tradycyjnego indyka, bo nie działały kuchenki. Jednak mieszkańcy bardziej martwią się, jak przeżyć upały, niż co zjeść na obiad.

Upały paraliżują Europę Środkową. Dwie osoby zmarły z gorąca

Ludzie umierają z gorąca, topi się asfalt, gną się szyny, setki litrów wody spadają z nieba. Mieszkańcy Europy Środkowej i Bałkanów zmagają się z afrykańskimi upałami. Kto może, ucieka nad wodę. W miastach rozdawana jest woda. A to dopiero początek wyjątkowo ciepłej aury.

Wschodnie Wybrzeże w krzyżowym ataku gorąca i burz

Burze spowodowane wysoką temperaturą dają się we znaki nie tylko nam. W Stanach Zjednoczonych od piątku, kiedy to w Waszyngtonie miała miejsce największa burza od 20 lat, mieszkańcy wciąż doświadczają nowych. Mało tego, w wielu miejscach od kilku dni nie ma prądu i nie działają numery alarmowe, pod którymi można wezwać pomoc.

Cząstka Higgsa potwierdzona? CERN "pewny wyników"

Naukowcy CERN (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) odkryli cząstkę, która może być bozonem Higgsa. Tomasz Rożek, fizyk, publicysta naukowy "Gościa Niedzielnego", podkreśla niezwykłość dzisiejszego odkrycia. - To w pewnym sensie brakujący element całkiem sporej teorii fizycznej. Odkrycie bozonu pozwoli odpowiedzieć na pytanie: dlaczego niektóre cząstki mają masę, a inne nie - podkreślił fizyk.

"Czułam, jak cały budynek drgał"

- Czułam, jak cały budynek drgał - opowiadają świadkowie silnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło wybrzeże Nowej Zelandii. Choć ziemia drgała z siłą 7 stopni w skali Richtera, to nie odnotowano poważniejszych strat. Największą atrakcją dla mieszkańców Wyspy Północnej było obserwowanie spadających towarów z półek sklepowych.

Rekord temperatury co pięć minut

Fala upałów nad Polską wydaje się być niczym w porównaniu z tym, co dzieje się w Stanach Zjednoczonych. Jak wyliczyła amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA), minionego tygodnia padło ponad 2 tys. rekordów temperatury. Zdaniem synoptyków, to skutek mało śnieżnej zimy na równiach.

Woda w salonach Japończyków

Wielka akcja ewakuacyjna została przeprowadzona we wtorek w zachodniej Japonii z powodu gwałtownego przyboru wody. Domy musiało opuścić 20 tysięcy osób. Woda płynęła rwącymi potokami po ulicach i wdzierała się do mieszkań.

Ten potop ma rozmiary biblijne

Rozmiary powodzi są porażające. Domy musiało opuścić dwa miliony osób. Ludzie i zwierzęta szukają schronienia na wyżej położonych terenach. Pod wodą znalazło się dwa tysiące wiosek. Zalane zostały plantacje słynnej herbaty assam.

Atlantyk wdarł się w głąb Nigerii

W niedzielę i w poniedziałek deszcz zalewał Lagos, największe miasto Nigerii. Szczególnie dotkliwe opady okazały się dla terenów położonych nad samym Atlantykiem - "sprzymierzony" z deszczem ocean wdarł się tereny przybrzeżne i zniszczył je doszczętnie. Winę za to, zdaniem nigeryjskiego ekologa, ponosi człowiek.

Rugia osypuje się do morza

Wapienny klif osunął się do Bałtyku w Parku Narodowym Jasmund na Rugii. Do morza spadło dwa tysiące metrów sześciennych wapienia. Przyczyną osuwania się klifu jest wydobycie z morza głazów narzutowych, stanowiących przez tysiąclecia naturalną zaporę przed sztormowymi falami.

Przeważające siły natury pustoszą USA

Amerykanie liczą straty po derecho - rozległej burzy, która w piątek wieczorem nawiedziła środkowo-wschodnie stany USA oraz nawałnicach, które pojawiły się w tym samym rejonie w niedzielę. Przez weekend te gwałtowne zjawiska pochłonęły 18 ofiar i pozbawiły prądu łącznie ponad 3 mln odbiorców. Pas zniszczeń rozciąga się na 800 km. Naprawy sieci energetycznej mogą potrwać nawet kilka dni. To poważny problem ze względu na rekordowe upały, które w ostatnich dniach ogarnęły te same tereny, na których wystąpiły burze.

Pora deszczowa zabiła już niemal 100 osób

Blisko 100 osób zginęło, a tysiące zostały bez dachu nad głową po ulewnych deszczach, które przeszły przez Bangladesz. Wojsko, policja i straż ewakuują ludzi z najbardziej zagrożonych terenów. Poprawy pogody nie można się szybko spodziewać - ulewy to efekt trwającej od kilku tygodni pory deszczowej.

Morderczy wulkan przypomina o sobie Kolumbijczykom

Kolumbijczycy mieszkający w pobliżu wulkanu-mordercy Nevado del Ruiz musieli opuścić swoje domy. Ponieważ ognista góra w sobotę wypluła z siebie kłęby dymu, lokalne władze zarządziły ewakuację.